AKKA/LAA piemērots naudas sods 11 134 latu apmērā

Turpinot tēmu par AKKA/LAA aktivitātēm, šodien vairāki Pods.lv lasītāji iesūtīja saites un informāciju par Konkurences Padomes lēmumu.

Šā gada 1.decembrī Konkurences padome (KP) uzlikusi sodu biedrībai “Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra/Latvijas autoru apvienība” (AKKA/LAA) par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Kā aģentūrai LETA norādīja KP vecākā referente sabiedrisko attiecību jautājumos Inita Kabanova, AKKA/LAA piemērots naudas sods 11134 latu apmērā un uzlikts tiesiskais pienākums izbeigt konstatētos pārkāpumus par ļaunprātīga dominējošā stāvokļa izmantošanu, piemērojot netaisnīgus autoratlīdzības tarifus par muzikālo darbu publisko izpildījumu.

Šis ir tikai viens no gadījumiem, kad šis organizācijas visatļautībai kāds mēģina stāties pretī ar likuma vārdu.

Principā jau neko jauno šajā lietā mēs neuzzinājām, jo AKKA/LAA strādā savā stilā un tarifus nosaka pēc deguniem. Vienkārši šī patvaļa tika pieķerta un ar likumiskiem līdzekļiem beidzot tiek arī sodīta. 🙂

KP atzinusi par nepamatotu, neskaidru un tādu, kas nav balstīta uz objektīviem kritērijiem, AKKA/LAA piemēroto tarifikācijas sistēmu, kuras pamatā ir mūzikas lietotāju iedalījums grupās pēc ģeogrāfiskā principa. Lietojot pastāvošo tarifikācijas sistēmu, veidojas krasas tarifu atšķirības – līdz pat 2,75 reizēm Latvijas ietvaros.

Viss tas pats, kas jau sen izrunāts, bet tāpat man patika šīs rindkopas.

LTA izteica iebildumus par, pēc tās biedru domām, AKKA/LAA nepamatoti augstiem, vienpusīgi un bez ekonomiska pamatojuma noteiktiem autoratlīdzības tarifiem.

Lai arī AKKA/LAA funkcijās ietilpst vienošanās ar darbu izmantotāju apvienībām par atlīdzības lielumu, maksāšanas kārtību un citiem noteikumiem, izvērtējot lietas materiālus, KP konstatēja, ka AKKA/LAA nav izrādījusi vēlmi un centienus vienoties ar LTA par tarifa apmēru, turklāt AKKA/LAA, pretēji likumā noteiktajam, neuzskata, ka tai ir pienākums vienoties ar mūzikas lietotājiem par tarifa apmēru.

Bēdīgākais ir tas, ka par to jau rakstīju pirms trijiem gadiem, kad vēl nebija sagrauts matricu tirgus Latvijā.

Aģentūras nosacījumi ir netaisnīgi gan Latvijas mērogā, gan salīdzinājumā ar Igaunijā un Lietuvā muzikālo darbu publiskajam izpildījumam piemērotajiem tarifiem. Gada maksa par muzikālo darbu publisko izpildījumu Latvijā ir vairākas reizes augstāka nekā kaimiņvalstīs.

Pilns teksts LETA (spogulis TVNET).

20 thoughts on “AKKA/LAA piemērots naudas sods 11 134 latu apmērā

 1. KKTK

  Jā uzraksti ko modīgu, par zelta jaunatni, tāliem domu lidojumiem un matu želeju, lietojot jaunus vārdus nevis tos miljoniem reizes lietotos parastos Latviešu valodas vārdus 😀

  Bet ja nopietni, nesapratu kāpēc sods ir tik mazs, būtībā tam būtu jākompensē visa pa virsu iegūtā peļņa. Līdz bijušajiem pircējiem tā protams nedaietu, bet nu vismaz varētu atmaksāt visiem tirgotājiem, lai šie var iepirkt kaut ko modīgu un neatgremotu :DDD

  Atbildēt
 2. normunds

  Bēdīgākais ir tas, ka par to jau rakstīju pirms trijiem gadiem, kad vēl nebija sagrauts matricu tirgus Latvijā.

  Aģentūras nosacījumi ir netaisnīgi gan Latvijas mērogā, gan salīdzinājumā ar Igaunijā un Lietuvā muzikālo darbu publiskajam izpildījumam piemērotajiem tarifiem. Gada maksa par muzikālo darbu publisko izpildījumu Latvijā ir vairākas reizes augstāka nekā kaimiņvalstīs.

  Piedod, te ir salīdzināti pat ne āboli ar apelsīniem, bet āboli ar burkāniem.

  Nē, nu vēlme pateikt, ka tu jau pirms trim gadiem kaut ko teici ir apsveicama [un es pat ticu, ka kāds ieliks pie sevis linku ar vārdiem – re, kūlinks ir gaišreģis, viņš pirms trim gadiem zināja], bet datu nesēju nodoklim nav nekāda sakara ar publiskā izpildījuma tarifiem. Kā p0ke saka, pwned 🙂

  Atbildēt
 3. Shadowbird

  Nudien, jāpiekrīt normundam — izlasīju to trīs gadus veco rakstu divas reizes, un tur nevienas rindiņas par negodīgu autoratlīdzības sadalījumu… šeit, savukārt, ne rindiņas par datu nesēju nodokli. Ņemot vērā, ka viena ir valsts ieviesta likumība, bet otra — tās pašas valsts sabārta nelikumība, nekādas objektīvas saiknes savilkt nesanāk.

  Atbildēt
 4. CooLynX Raksta autors

  Nu jā, ir salīdzināti āboli ar burkāniem. Vienīgi princips jau ir palicis tas pats – nodoklis ir no gaisa izrauts un 2005.gadā līdz ar to nokāva veselu nozari. Šajā gadījumā nozare it kā izdzīvoja un tiesājoties uzvarēja, atgūstot 11k. Vienā gadījumā pāris miljoni pa pieskari, otrā pat īsti nezinu cik. 🙂

  Atbildēt
 5. Veerotaajs

  Normunds ir Normunds to jau mēs visi zinām, bet Anonymous ir izcils eksemplārs, jāpiekrīt 4. komentāram.
  Bet par tēmu, es arī uzskatu, ka sods ir neadekvāti mazs, bet nu vismaz sods 🙂

  Atbildēt
 6. Agris

  Nu, jā! Normunds ir gudrāks un zinošāks ne tikai par Konkurences padomi, bet arī izteiks savu sašutumu pat tad, ja akulaku pie dziesmas paņems arī tiesa.

  Atbildēt
 7. aksels

  Sīkums, bet patīkami.
  Piekrītu coolynxam. Arī mana pirmā doma bija, ka AKALAKAI nāktos samaksāt arī par datu nesēja nodevas nesamērību ar veselo saprātu un kaimiņvalstīm. Galu galā tas ir viņu ielobēts likums un arī vēlme šo nodevumu attiecināt uz citiem rīkiem, kur kautko nebūt var ierakstīt, ir viņu.

  Atbildēt
 8. kookins

  lāāābs!!! šitais kantoris tāpat kā daudzās aģentūras, kā vakar Repše teica no tribīnes, ir jānahrenizē. Parazīti.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *