Par Facebook akcijām un biržas lietām

Šodien izlasīju divus interesantus rakstus par pasaulē lielāko sociālo tīklu Facebook. Pirmais bija ļoti uzjautrinošs, jo gan ilustrācijas, gan pats teksts bija lielisks. Pirmais raksts ir iekš BusinessWeek.

Raksta autors reāli dedzināja.

It’s the dog days of summer, and Facebook’s stock price is locked in the kennel. Investors are obsessing over everything that’s wrong with the social network. Mark Zuckerberg hasn’t figured out how to make money on smartphones. Several million of its nearly 1 billion active accounts are duplicates, according to the company, and another few million may actually represent businesses or automated software bots—or even pets. Employees will soon be free to sell their shares en masse. Top executives are leaving. And on and on.

Tas bija no rīta. Vakarā piesēdos palasīt vēl kaut ko un īpaši nemeklējot “nejauši” uzgāju šim skaidrojošam rakstam, kas pārpublicēts no žurnāla Rīgas Laiks par to kā tika palaistas biržā Facebook akcijas un kurš uz tā uzvārījās.

Kad akcijas sāka tirgot biržā un tās nu varēja iegādāties jebkurš, ne tikai investīciju banku klienti, cena nogāzās. Investīciju mākslas darbs nesanāca, vilki dzīroja, kazas badojās, daļa nomira. Vilku pusē lielākie ieguvēji no šī gājiena nav vis Cukerbergs, kura bankas kontā no nelielas daļas savu akciju pārdošanas ienāca vien 1,15 miljardi dolāru – tikai par 150 miljoniem vairāk, nekā sākumā plānots –, bet gan tādi sākotnējie investori, kuriem ar akciju kotēšanas sākumu biržā bija pienākusi ilgi gaidītā samaksas diena un kuru veiksmi apskauž jebkurš riska kapitālists.

Viens no Facebook agrīnajiem investoriem Pīters Tīls 2004. gadā Facebook investēja 500 000 dolāru. Pie cenas 38 dolāri par akciju Tīla Facebook 44 miljonu akciju vērtība ir ap 1,6 miljardi, bet tas nozīmē, ka viņa investīciju vērtība ir pieaugusi 3200 reižu. Tīls pēdējā mirklī izmantoja iespēju palielināt savu par 38 dolāriem gabalā pārdodamo akciju skaitu no 7,7 uz 16,8 miljoniem. Līdzīgi rīkojās krievu izcelsmes interneta uzņēmējs Jurijs Milners, kuram piederošie Digital Sky Technologies un Mail.ru pirms dažiem gadiem bija privāti investējuši Facebook un kļuvuši īpašnieki 130 miljoniem akciju. Sākotnēji pieteikto 37 miljonu akciju vietā Milnera uzņēmumi pārdeva 65 miljonus un iekasēja 2,5 miljardus dolāru. Tāpat rīkojās vēl vairāki lieli Facebook sākotnējie investori – riska kapitālisti, arī mūziķim Bono daļēji piederošā privātā kapitāla fonds Elevation, bet pats Facebook, izlaižot un pārdodot jaunas akcijas, papildināja uzņēmuma kasi ar 7 miljardiem dolāru.

Nejauši atrastais vortāliņš naudaslietas.lv, izrādījās diezgan noderīgs. Vortāliņu visticamāk, ka finansē © 2012, NASDAQ OMX Riga, jo atradu šo te lapas apakšā.

Tas ir apsveicami, jo Latvijā cilvēku zināšanas par akcijām un biržas lietām ir niecīgas, lai neteiktu nekādas. Starp citu, Zviedrijā šādā veidā pirms vairāk kā 10 gadiem tapa Dagens Industri bizesa portāls, kas pirms kāda laika bija mūsu Dienas biznesa mātes uzņēmums un savulaik www.db.lv tika veidots pēc viņu sejas un parauga. Tiesa gan toreiz netika likts uzsvars uz biržas lietām. Domāju, ka arī šobrīd neviens neinvestē, lai šo virzienu attīstītu. Latvijā jau vēl nav auditorijas.

Novēlu, lai NASDAQ OMX Riga pietiktu naudas šāda resursa uzturēšanai un būtu autori, kuri par šīm lietām rakstītu.

12 thoughts on “Par Facebook akcijām un biržas lietām

 1. Vilx-

  Cēli arī būtu, ja kāds varētu uzrakstīt par tām biržas lietām tik vienkārši, lai nūģi un teletūbiji varētu saprast – dafuq is this shit? Es arī sevi pieskaitu pie šīs kategorijas. Ar garāmejošu interesi reizēm esmu mēģinājis saprast, kur tur tā sāls aprakta, bet nekad nav sanācis. Wikipēdija un citi lietišķi avoti, kas pārsātināti ar ekonomistu terminoloģiju, nepalīdz.

  Kāds ķipa kaut ko pārdod un pērk… kas varētu būt akcijas, bet varbūt tās tomēr ir uzņēmuma daļas… un tad vēl kaut kad (random?) maksā dividendes… un tad vēl ķipa pieder uzņēmums… bet varbūt nē? Un uz ko tad beigās tur pelna? Uz tām dividendēm vai ar pirkšanu un pārdošanu? Un, ja pieder, tad to var arī vadīt… vai varbūt nē? Putra. 😛

  Atbildēt
 2. Vilx-

  Ā, un praktisko daļu arī – kā tad notiek visa tā tirgošanās biržā? Nāk prātā seni filmu rullīši, kur simitiem cilvēku vienā istabā mēģina cits citu pārkliegt. Bet, protams, mūsdienās jau viss notiek elektroniski. Tātad, ir kaut kāda maģiskā “biržas cena”, kuru nosaka… kas? Rūķīši? Pircēji un pārdevēji, šķiet, nē, jo tie tikai skatās savos ekrānos, kad cipars kāpj vai krītas, tad pērk vai pārdod. Un kas ir tas, kas pērk? Ja jebkurā brīdī ir iespējams nopirkt vai nopārdot, tad kas īsti ir “otrā galā”? Banka? Pats uzņēmums? Rūķīšu 3. divīzija? Un kur to tirgošanos īsti dara? Internetbankā? Un tad katrai bankai ir sava “birža”? Vai tomēr birža ir tikai viena, globāla? Kāda ir tās weblapa? Vai ir arī demo versija, kur var “patrenēties” ar to pirkšanu vai pārdošanu, netērējot reālu naudu (bet akciju cenas ņemot no reālās pasaules)? Utt.

  Atbildēt
 3. Nesaprasha

  Iekš LV var labu informāciju iegūt www.wallstreet.lv

  Un cenu gandrīz vienmēr nosaka pircēji/pārdevēji .. izņemot atsevišķus dempinga vai monopolcenu, utt gadījumus 😉

  Atbildēt
 4. Nesaprasha

  Nu tad būtu jāsāk ar mikroekonomikas un finanšu tirgus teorijas pamatiem.. 🙂

  Bet praksē tas ir vienkārši : es gribu nopirkt kaut ko x pa y cenu, ielieku pirkšanas orderi piem. Swedbankas internetbankā: (tur jāatver vērtpspapīru konts pirms tam)
  =>akcija s, skaits x, pirkšanas cena y.
  Kāds, savukārt, var pārdot, uzliekot pārdošanas orderi (ja vien viņam ir ko pārdot 😉 ). Cena veidojas, kad pirkšanas cena sakrīt vai pārsniedz pieejamā pārdošanas ordera cenu.

  Viss notiek biržā caur tās starpniekiem (bankām, brokeriem, utt). Vērtspapīri glabājas Centrālajā depozitārijā.
  Rīgas Birža ir Nasdaq OMX daļa. Utt, utjpr.

  Atbildēt
 5. coolynx Raksta autors

  Diemžēl jāsaka, ka savulaik biju atradis wallstreet.lv forumu un tur tiešām ir šis tas, ko palasīt, bet kā rakstu resurs diemžēl miris, jo pēdējās publikācijas ir no 2006.gada.

  Atbildēt
 6. Nesaprasha

  http://www.nasdaqomxbaltic.com/files/riga/Vertspapiru_norekini_Latvijas_Centralais_Depozitarijs.pdf

  Nu te ir tā “sāls aprakta” :).

  Atbildēt
 7. Nesaprasha

  @Vilx- , ņu Tu gan dod vaļā..! :).
  Tas ir kā gribēt izprast programmēšanu, bet negribēt neko dzirdēt par algoritmiem ,rekursijām, masīviem un pointeriem, kas pēc būtības arī ir “pārsātināta terminoloģija” cilvēkam no malas.

  Tādu vietni iekš LV nezinu, kur tas viss vienviet būtu labi aprakstīts par finanšu tirgu un tā instrumentiem, bet ir daudz izlasāms populārākajās internet-bankās un piem. Wallstreet forumā ar.

  Atbildēt
 8. Aiki

  Vilx – Cilvēki dažus drošus gadus nomācās fin/ekonomos, pēc tam vēl iekš MBA kādu gadiņu otru nolauž un tad vēl praksē pa biržām vai invest.kantoriem noņemas lai to visu līdz galam apgūtu.

  Ja tev izdosies uzrakstīt Read-me.txt failu (kaut vai 5.lpp apjomā), kurā tiktu nesaprašām pieejamā valodā izskaidrota uzņēmuma kapitālu un akciju tirgu būtība, tas, visticamāk, kļūtu par bestselleru.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *