Terminoloģijas komisija noliedz tulkojumus

Sakarā ar vakardien publicēto informāciju par jautrajiem tulkojumiem man atrakstīja Arta Ģiga no LTV Ziņu dienesta un pavēstīja sekojošu informāciju. Te būs izrāvums.

Terminoloģijas komisija savam darbam esot piesaistījusi dažus jauniešus, lai labāk uztvertu laika garu utt., vakar publiskotos terminus esot izdomājis viens no šiem pārcentīgajiem jauniešiem un pats uz savu galvu palaidis tos tīklā. Šodienas darba kārtībā tie nav iekļauti.

Valentīna Skujiņas kundze nenoliedz, ka jaunietis esot vēlējies, lai komisija tos apspriež, bet šāda izlemšana nav viņa kompetence. Vaininieka vārdu viņa neatklāj. Valodas komisija esot lasījusi gan valodas listi, gan arī Podu un ir pagalam sašutuši par muļķīgo pārpratumu, kas izveidojies.

Tiktāl komisijas info. Protams, iespējams, tas pilnībā neatspoguļo kas nu tur patiesība noticis un kurš ko izdomājis. Bet no savas puses varu piebilst, ka latviskot piedāvātajā sarakstā ir vārdi, kas jau ir latviskoti (mass media – plašsaziņas, šo latviskojumu ieviesa ne pārāk sen), kas liecina, ka sarakstu sastādījis neprofesionālis. Diez vai terminologi vēlreiz atgrieztos pie jau latviskotiem vārdiem, kas valodā iedzīvojušies.

Tā kā viss nav tik traki kā sākumā izskatījās. Patiesībā man ir prieks, ka izvērsās tik asas diskusijas, kas pievērsa sabiedrības kā arī terminoloģijas komisijas uzmanību un iespējams, ka arī veicinās šo problēmu risināšanu.

33 thoughts on “Terminoloģijas komisija noliedz tulkojumus

 1. lasītājs

  Ha ha ha ha ha. Ja mums te nebūtu utains paklājs un caurvējš, es vārtītos par to stresiņu, kas še valdīja vakardien.

  Atbildēt
 2. koks

  ak tad tagad būs bijis vainīgs kāds mistisks jaunietis? Nav ko mucu velt uz citiem – vienkārši neerti palika no tā, ka visi saak smieties par tādu valodas komisiju.
  Kas ir monty python anglijā, tas mums ir LZA valodnieki

  Atbildēt
 3. xp

  Nu jā grēkāzi vienmēr var atrast. Bet tas grēkāzis bieži vien nav tas vainīgais.
  Nu vakar tie tulkojumi tiešām izklausījās pēc pusaudža murgiem

  Atbildēt
 4. FaLcoN

  podu respektē, gan jau arī komentārus salasīja un nodibināsies lvneta darba grupa. meh
  taču pateicība un laba vēlējumi Artai Ģigai

  Atbildēt
 5. Andris

  nee nu grudi noticeet ka kaads logiski domaajosh latvietis vareetu iedomaaties ieviest pieprieksh mineetos latviskojumus … lielaakaa dala no tiem bij taadi ko tauta nemuuzam nelietos/nesapratiis. Vareetu ticeet, ka tie bij tik dazi no neveksmiigi izdomaatiem piedeevaatajiem variantiem un ir izstraadaats arii sakariigaaks latviskojumu saraksts.

  e-runāt" (to chat electronically)
  "datoklis" (dat a base)
  "valdne" (domain)

  nu nevaru iedomaaties kaadu taadus vaardus lietojam, 😀 tam jau ir iegaajushies "latviskojumi" čats; datu bāze; domains vai domēns
  Antireklaama tam kantorim gan laba sanaakusi, jaabriinaas, kaa tik nekompitenti cilveeki var tikt pielaisti pie latviskojumu izstraades…

  Atbildēt
 6. Kikko

  Tiešām atvieglojums ka tas viss bija pīle, bet varbūt terminu komisijai ir jāuzdod sev jautājums, kā to vispār varēja noticēt? Nav jau dūmu bez uguns, kā saka. Varbūt derētu tomēr ciešāk sadarboties ar lv datoriķiem, nevis akli maršēt uz vispārējo latviskošanu vietā un nevietā.

  Atbildēt
 7. Andris

  2 Autors: Vistu Zaglis @ 05.06.2004 / 01:52
  jaa, kritizeeju … prieksh kam ta komentaari domaati 😉 Taa kaa lietoju datoru/intrnetu, man arii ir savs viedoklis par to kaa ko nevajadeetu saukt. Tici man, ja raxts buutu par mediciinas terminu raksturojumiem, nes noko nekomenteetu 🙂

  Atbildēt
 8. Wraith

  Ai sviests tas viss – katram browserim ir savi plusi un mīnusi – pat IE ir plusi, piemēram, ka jamais jau ir un neko nevajag instalēt 🙂 Vēl kas attiecas uz alternatīvajiem pārlūkiem un pasta klientiem kā tādiem – korporatīvajiem admiņiem ir zvērīgi grūti jamos kaut cik droši un automātiski konfigurēt. Par to, jāsaka, ir drausmīgi žēl, jo, piemēram, ja vajag 100+ datoru tīklā nomainīt proxy servera adresi firefoksim, tad ir paka*ā, a IE, teiksim, ar Group Policy pārkonfigurēt proksi – pāris peles klikšķu. Būtu traki labi, ja kāds no opensource projektiem padomātu par to 🙂

  Atbildēt
 9. Kaspars

  No paša sākuma es sapratu, ka šo terminu sarakstu ir sastādījis kāds jokdaris. Tomēr "augti vīri" jokus nesaprot, un ne viens vien šāds joks ir pieņemts LZA komisijā kā oficiāls IT termins. Visu cieņu speciālistiem, bet dzīvē bez labas humora izjūtas ir pagrūti.

  Atbildēt
 10. HHJ

  Es arī jau no paša sākuma sapratu, ka tas ir joks, es jau no paša sākuma zināju, ka no LTV ziņu dienesta tiks atsūtīta vēstule podam.

  Atbildēt
 11. Muudzis

  Daži te saka, ka vajag konsultēties ar datorspeciālistiem vai arī, ka komisijā ir nekompetenti cilvēki. Spriežot pēc tās komisijas sastāva (ar ko var iepazīties http://www.lza.lv/lat/TK/struktura.htm#Inform at) , tiem cilvēkiem vajadzētu būt pietiekoši kompetentiem. Tur mudž no dr.sc.comp. Faktiski izskatās, ka tur tieši valodnieku trūkst. Bet jebkurā gadījumā jābrīnās par tiem tulkokumiem, ko tie doktori jau ir pieņēmuši, itsevišķī borzovs ar savu beidzēšanu. Itkā būtu bijis grūti "izslēgt" vai "beigt darbu".

  Atbildēt
 12. KSK

  nee nu vispaar! tagad visu noraxtiisim uz jaunieshiem! nee! luudzma nejaukt dexterus ar normaaliem cilveekiem. Sadusmots jaunietis!!!

  Atbildēt
 13. ThA-B

  Valodas komisija esot lasījusi … gan arī Podu

  Cilveekam no malas shis ir pavisam nesaprotams vēstījums 🙂 Lasīt podu.

  Atbildēt
 14. she`ka

  njā 🙂 nevar īsti saprast….smieties vai šķobīt seju!? Īstenīb
  a, lai jau šie liek ko viņi grib, jo cilvēki tāpatās lietos to, ko viņi jau ir lietojuši. Galvenais, lai to visu neprasa oficiāli lietot… tad gan būs riktīgs murgs….

  Atbildēt
 15. koko

  Podu pamana ne tikai datorķirmji, bet arī valsts pārstāvji… To jau būtu jānosvin pie kāda alus kausa :))) Laikam būs par to jāpadomā…

  Atbildēt
 16. Sinthetico

  nu baaac, kaa nav kauna shitaa cilveekus muljkjot…… Es jau lielaako dalju no tiem vardiem biju pienjeemis un saaacis lietot ikdienaa. Un uzskatiiju pat par savu sveetu pienaakumu, e-runaajot agjiteet visiem, lai runaa pareizi. Un tagad taads shoks, ka tas viss bezmazvai joks tik bijis! Kad gan beigsies shii bezjeedziigaa tautas muljkoshana???

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *