IT&T terminoloģijas komisijas 4.jūnija sēdes dienaskārtība

LongT pārsūtīja e-vēstuli no tehnikas listes kurā bija iemests izrāvums no latnet.valoda listes par IT&T terminoloģijas komisijas 4.jūnija sēdes dienaskārtībā apspriežamiem datorterminiem. Lūk arī piedāvātie termini un to latviskojums.

“attēlņēmis” (camera)
“kustattēls” (video)
“pirmņēmums” (default)
“vidnis” (medium / media)
+ “plašvidņi” (mass media) + “vidņpratība” (media literacy)
“iežurnalēties” (to log in, to log on)
“izžurnalēties” (to log off, to log out)
“ieausis” vai “ausēns” (earbud – mazītiņa austiņa)
“māteslapa” (parent page)
“e-runāt” (to chat electronically)
“datoklis” (data base)
“valdne” (domain)
“papildnis” (add-in)
“vērtībpievienojošs tālākpārdevējs” (value-added reseller)
“ciparējs” (digital)
“viks” (wiki)
“ziņotne” (information)
“datorniecība” (computer science; information technology).

Sekot līdzi tam, kā notiek turpmāka apspriede var mēģināt latnet.valodas listē kā arī turpinājums.

137 thoughts on “IT&T terminoloģijas komisijas 4.jūnija sēdes dienaskārtība

 1. Kaklz

  Vakar izgāju dārzā, lai izmēģinātu, kā darobjas mans jaunais ciparējais attēlņēmis. Brīdi paspēlējies es pamanīju, ka ir iespēja arī veidot kustattēlus. Vienīgā nelaime, ka pirmņēmuma vidnis nebija pietiekoši ietilpīgs kustattēlu uzņemšanai. Tā nu gāju atpakaļ mājās, iežurnalējos savā darba valdnē, mazliet pa e-runāju, palasījos jaunākās ziņotnes par to, ka datorniecībā latviešu valodā ieviesti jauni termini. Pēc tam izžurnalējos un gāju gulēt.
  Gaidu jaunus terminus stāsta turpinājumam.

  Atbildēt
 2. njerr

  Nu ko tauta lamājās, tak var iet un ieteikt savus variantus! Un piedalīties diskusijās arī var! Jeb var tikai lamāt citus?

  Atbildēt
 3. gusc

  NU bļā, tik stulbi – foto aparāds/kamera vienmēr ir dominējis Latviešu leksikā jau kopš sen seniem laikiem un tas itnemaz nav saistīts ar IT&T … psc "attēlņēmis". Es savu toaleti arī saakšu saukt par "sūdlici"

  Atbildēt
 4. grr

  pietam pieversiet informaaciju tam, ka latviskais variants aiznjem daudz vairaak simbolus. njaa. vot latvieshi, "mees nedrikstam lietot aizguvums, jaizdomaa pashiem savs suprerlatvisks :)"

  Atbildēt
 5. Kaklz

  Datorniecība? Kas tad īsti vainas Datorzinātnei? Vajag obligāti izskaņu niecība? Varbūt varētu pie reizes pieķerties Komunikāciju zinātnēm, teiksim nosaukt viņas par Komuniecību?

  Atbildēt
 6. Madars

  Un skumīgākais ir tas, ka cilvēki par šādām sēdēm, radošā gara izpausmēm (tb jaunvārdu domāšanu) saņem nevāju piķi 🙁

  Atbildēt
 7. IT positive

  Nu latviešu valodai jābūt latviskai, tur divu domu nav, bet nevajag iet galējībās. Jaunvārdiem būtība ir tā lai tos zinātu lietotu, nevis lai tie būtu. Manuprāt vienīgais latviskojums-jaunvārds, kas iegājies ir DATORS. Parādās firmu un žurnālu nosaukumi ar šo vārdu.
  Liels nopelns tulkošanā ir arī Tildei, bet interesanti, ka savu nosaukumu tie nepārtulkoja un nelatviskoja. Daži pat zin, ko tas nozīmē.
  Bet nu iedomājaties, k akād firma mainīs savu saukli no Digitālie risinājumi un ciparējie risinājumi. Protams, cilvēki pamanītu, bet vai tas nestu pozitīvo efektu?

  Camera

  Angliski nozīmē visdrīzāk foto vai video ierīci nu vēl tiesneša kabinetu, bet latviešu valodā šim vārdam jau irpārāk daudz nozīmes (Mašīnām, leduskapīm, cietumā, protams video) tāpēc tur vajag ko jaunu.

  default

  Ja paskatās tildes datorvārdnīcā, tad šim vārdam ir pārāk daudz nozīmes, un kuru tieši ar pirmņēmums tulkos. Man labskanīgāks liekas noklusētais. Šķiet, ka tā viņu pagaidām tulko. Nu vismaz Kaut kas ar noklusētām vērtībām skan labāk nekā Kaut kas ar pirmņēmuma vērtībām.

  Log in Log off

  Nezinu ko piedāvāt, bet nu tos piedāvtos variantu nevar atstāt. Varbūt iereģistrēties un izrakstīties.
  Labi pietiks fantazēt, jāmācās – LAi miers virs zemes un sesijai labs gals!

  Atbildēt
 8. Janis

  NU, pirms noklikskinaaju (ar vienu klikskji, kas cik saprotu, nav patenteets veel … hmm, visas iespeejas laikam :))) ) uz saites uz originaalu, pilniigaa nopietniibaa domaaju, ka tas ir joks …. Jeb tas tieshaam ir joks?

  Atbildēt
 9. koko

  Nu cik zinu, tad šitos terminus neizdomā literāti vien, bet palīgā nāk arī datoriķi… Diezin vai mēs varētu saukt tos par datoriķiem, ja viņi zaimo defaulto CS (computer science) valodu ar savām kroplībām… Es jau pēc noklusējuma removotu tādus terminologus no amata… Labi, ka vismaz latvijas linuxisti nepakļaujas terminu spiedienam un tulko linuxus daudz maz normāli!!!

  Atbildēt
 10. broadcast255

  ņā nu cilvēki nemainas. fakc, ka vajadzēs ar laiku visus terminus latviski ir un paliek fakts, cik ilgi līgumos un oficiālos dokumentos tiks drukāti anglicismi utml žargoni, kuriem nav nekādu skaidrojumu reālu.
  izstiepies vai saraujies, bet man nekas traks šeit neliekas. agrāk vārds "tālrunis"(toreiz telefons), "vaļasprieks"(toreiz hobijs) izsauca mūsu senčos tādas pašas emocijas. nu vazinies – idioti. tik tupu vārdu izdomājuši. ha ha ha. bet, kā redzams tagad – liela daļa no Endzelīna izgudrotajiem jaunvārdiem, Raiņa jaunvārdiem tiek izmantoti mūsdienās bez probl. un ko dod tas, ka agrāk daudz njirdza?
  anyway lai vārdu pieņemtu, viņam jāiziet probācija, kas ilgst vairākus gadus. tie vardi, kas ir termini.lv iet probāciju, kad probācija būs izieta, cilvēki +/- pieņēmuši vārdu, tad avīzē Latvijas Vēstnesis būs ziņa – lūk šāds vārds ir pieņemts. Pagaidām tie ir mēģinājumi pirms probācijas.
  Un nau ko ņirgt. Mūsu bērni nevienu vien no šiem vārdiem lietos kā normālu lietu. IT vairs nau elīta nozare, ta iziet tautās.

  Atbildēt
 11. Muudzis

  jaizdomaa pashiem savs suprerlatvisks

  Varbūt tur ir kaut kas "super", bet latviska tur nav nekā. Man ir aizdomas, ka te kāds cenšas nevis attīstīt latviešu valodu, bet tieši otrādi – to likvidēt. Nu kurš normāls latvietis var viegli izrunāt "izžurnalēties". Un vispār, kopš kuriem laikiem "žurnāls" ir laviešu vārds? 🙂 Tāpat arī nesaprotu to lielo vēlmi taisīt salikteņus. Kāda vaina būtu teikt "mātes lapa"? Pie tam pat angliski tie ir divi vārdi. Cik man zināms, tad "Wiki" ir nosaukums un parasti tomēr nosaukumus netulko. Jeb varbūt tomēr? Tad es ieviešu jaunu terminu "Mazais Mīkstais (Microsoft)". Lūdzu pieņemt izskatīšanai rītdienas sēdē.

  Atbildēt
 12. Benvenuto

  Mūsu bērni nevienu vien no šiem vārdiem lietos kā normālu lietu.

  broadcast255: Tieši tas mani baida. Iedomājies cik traģiski, ka nespēj saprast pats savus bērnus?

  Atbildēt
 13. otto

  IT vairs nau elīta nozare, ta iziet tautās

  Nu ja. Atšķirībā no medicīnas, kas paliek izredzētajiem. Ja, piemēram, vārdiņš "otorinolaringologs" ir jāzin (un jāsaprot) vismaz miljonam Latvijas iedzīvotāju, tad cik cilvēkiem darīšana būs ar "pirmņēmumu"? Tur viss skaidrs – prioritāte uz pārkrustīšanu protams būs "default"! 🙂
  Vispār jau pēdējais laiks izgudrot jaunus apzīmējumus elektrībai, tehnikai, auto un veselai buntītei nicināmu vārdu, kas cēlušies no riebīgajām latīņu, grieķu u.c. valodām.

  Atbildēt
 14. broadcast255

  es nebuut nesaku, ka visi vaardi ir njemami un lietojami, tapeec ir probaacija, ko es uzsveeru iepriekshaajaa komentaa. stulbie vaardi pashi izkritiis izlases celjaa.
  mani gan uzjautrina kas cic, ka truukst taalredziibas. savulaik benvenuto radoks sen apakalj arii pie pudeles teica: vot mani biedee, ka mani beerni runaas taadus vaardus kaa "valjasprieks" – asociaacija ar valjiibu + prieku = sanaak pashi saprotat kas. taa vinji teergaaja un bazareeja, un smeejaas.
  vot saks, ka muusu paaudze nav gudraaka un nevis pienjem nogaidoshu nostaaju, bet metas smiet un bara instinktaa nolamaat taapat, kaa muusu senchi.
  bet nu taa jau laikam taisniiba, ka veesture iet pa spiraali 🙂

  Atbildēt
 15. Janis

  Es tomeer par spiiti visiem iesaku lietot "ciparēju kustattēl attēlņēmi". Visi buus laimiigi un pasiem buus interesantaak dziivot. :)))

  Atbildēt
 16. broadcast255

  beztam, kaa mees visi labi saprotam – IT nozare ar visaam ljerpataam ievazaasies burtiski visur naakotnee. vinja paliks mazaak redzama, bet integreetie chipi, stafs buus visur.
  tapee jau laiciigi jaasaak shtukot un taisiit probaaciju vaardiem, lai nepaliktu ar nolaiztaam bikseem naakotnee.
  paies 10 gadi, 20 gadi. bet nu shaadi jaunlatviskojumi ieviesiisies.
  jaaskataas naakotnee. cik ilgi varees burneet matrices, labot flopikus. jaa slengs ir slengs, es pac esu liels slenga piekriteejs, taa ir sava veida underground garsha(taapat kaa transliic). bet visam sava vieta. oficiaalos dokjos, nopietnos rakstos, publikaacijaas es lietoju jaunvaardus, korektus latviskus terminus, nosaukumus.
  labaak aizraadiisim par tieshaam tizlajiem latviskojumiem un veidosim normaali valodu. vajazees to visu shaa kaa taa.

  Atbildēt
 17. e-remit

  Latgaļi no latgola.lv vismaz bij progresīvāki, un domēnu par muižu nosauca.
  Tie, kas šos jaunos terminus izgudro, varētu reizes 10 pamēģināt skaļi atkārtot. Pirmņēmums vienkārši neskan plūstoši. Kāpēc nepatika noklusētais?

  Atbildēt
 18. japets

  ja tulkojums ir nebaudaams, neuztverams, gruuti izrunaajams ("tn" daudzaas tautaas vispaar nav izrunaajams, bet datorterminu tulkojumos paraadaas ka biezs), tad nafig taa gurkjoties?
  btw, nafig pashu valodnieku termini netiek tulkoti? "sinoniims", "antoniims", "hiperniims", "deklinaacija" – piemeeri, kas viscieshaak iespiedushies atminjaa no skolas laikiem..
  Lai taksh tulko savu leksiku un tad mees padomaasim, vai ljaut izdraazt arii citu nozaru vaardus..
  kaada vaina jaunvaardiem, kas darinaati no taa pasha anglju valodas vaarda, tikai pieskanjojot vinjam latvieshu valodas galotnes/izskanjas/priedeekljus? lai taksh "fails" un "skaneris" paliek savaas vietaas!
  buus gan jauni vaardi latvieshu valodaa, gan viegli uztverami. + ja shie vaardi buus liidziigi anglju valodas vaardiem, tas atvieglo sveshvalodas apguushanu (tomeer).. kaapeec buutu tik ljoti jaabeeg no shiem vaardiem, kas darinaati no citas valodas vaardiem, un, pie joda, kaapeec tas jaadara tieshi datorzinaatnes nozaree? ibio maat!
  Log in – ielogoties
  Log off – izlogoties
  kur probleema? bljadz

  Atbildēt
 19. noisex

  Vienk nav komentaru..gribas jau uzraxtit 3stavigiem vardiem, bet nu labi..pagaidaam man vel ir labs noskanjojums -tikko piecelos…bet nu tie "jaunieviesumi" ir vienk…nu vienu vardu sakot nekad muzzaa nelietojami, un ja kada tehniska literatura es ko shitadu lasishu, man vajadzes skaidrojosho vardnicu, bet nu paldies dievam, ka ieksh .lv ne1s tehnisko literaturu neraxta un neraxtis nekad muzza.
  c ya

  Atbildēt
 20. FaLcoN

  kāpēc neprasa datoru lietotājiem iztirzāt katru jaunvārdu, kuru vēlas iztirzāt? Lai taisa pamatīgu balsošanas sistēmu – mēs, kam tos nāktos lietot ikdienā, vismaz mēli nesamežģītu

  Atbildēt
 21. broadcast255

  fx : vienkaarshi.
  kaa jau es mineeju ieprieksheejaa komentaa, es esu liels slenga piekriteejs. man ir 2 puses, viena oficiaalaa ar iisto vaardu, kad es rakstu tikai preciizi latviski, otra segvaards broadcast255. es uzskatu, ka undergraundaa nav vietas kam citam kaa slengam, transliitam.
  oficiaalajaas djeelaas – cita lieta. shajaa gadiijumaa es noraadu uz to, ka neviens nekur neliksies, oficiaalo terminologjiju vaidzees. nekur neiazbeegsim.

  Atbildēt
 22. ali

  nedomaju ka telefons un hobijs ir pagatnes vardi. un nemaz neizkrit tie stulbie. nav jau kas taja komisijaa pasaka ka tie ir stulbi. cilveki lieto un ir iegajusies vardi kuri ir palikusi isaki nevi garaki pec latviskojuma. dators, cietnis. bet nu krutattels, zurnalesanas un attelnemis, nez …

  Atbildēt
 23. japets

  broadcast255: bet kaada vaina oficiaalajai terminologjijai, kas ir darinaata no jau esoshajiem vaardiem, tos varbuut mazliet no valodnieku viedoklja gramatiski pielabojot, nevis radot pornograafiju par teemu "latvieshu teezaurs"?

  Atbildēt
 24. broadcast255

  ali : redzi valodnieki neko neuzspiezh, vinji dod variantus. ja aptaujaas un reaali buus redzams, ka shaads vai taads vaards IR iegaajies, tad reaali vinsh tiks pienjets. dotajaa momentaa visi tie termini vainu probeejaas, vainu tikai saak to dariit. jebkuram ir iespeeja piedaliities tajaas seedees, izteikt variantus.
  prosta man bja diezgan ilga saruna ar valodniekiem pa shito visu djeelu, so arii pakomenteeju tikai tapeec, ka diskusijaa komentos ir futene vienos vaartos – suks, stulbenji, blabla. es vienmeer esu centies paraadiit arii alternatiivas un agrumenteeti opozicioneet bara pienjemtajam. principa peec. a man patiik.

  Atbildēt
 25. broadcast255

  japets : ja tie vaardi ir izzinjoti ar latvijas veestnesi, tad vinji ir oficiaali. ja nau, tad – iziet probaaciju. es nau valodnieks, prosta intereseejos.
  taateikt nesekoju visam liidzi siikumos, bet intereseejos par notiekosho 🙂

  Atbildēt
 26. xp

  Ko tad jūs gribat?
  Pēc manām domām, tie kas šos suņa murgus ir izgudrojuši ar datoru ir labākā gadījumā uz jūs – Wordā māk uzrakstīt doķi un to ieseivot.
  Vajadzētu parastos mirstīgos saukt pie teikšanas un tad jau kaut kas prātīgs arī būs.
  Un vispār, kāda jēga tiem terminiem, būsjāpaiet dažām paaudzēm, tad varbūt tie šos terminus lietos (pārāk optimistiski)
  Tagad mani un arī jūs lielāko daļu apmierina pašreizējā situācija.

  Atbildēt
 27. HunterZ

  kaapeec vispaar jaizdomaa jauni vaardi, kurus neviens taapat nelietos.
  cik procentuaali no shiem "jaunievedumiem" cikveeki lieto???
  dazji protam ir vispaar unikaali…
  nesen viena pazinja pastaastiija gadiijumu, kur laikam shii pati komisijaa (vai liidziigaa) meegjina latviskot muitas lietas un visu kas nu muitai iet cauri – nevaru uzraadiit dokumentu – bet cilveeks bija gatavs apzveereet, ka visiem labi zinaaamaa zivs karuusa, tagad saukshoties zobainis :)) marazmaatizms… pilniigi preteeja noziime buutiibai… vaards video manupraat lielajaa daudzumaa pasaules valodu arii ir video (nevis kust vai staavatteels) – latvieshiem jau vajag izcelties ar maksimaalu idiotismu un nevajadziigu partiotismu…

  Atbildēt
 28. broadcast255

  nu tagad mans last komenc – laika nau vairs, bet pateerzeet bija patiikami 🙂
  redziet, jebkursh MIRSTIIGAIS var suutiit veestules, reaali piedaliities seedees shajaas. probleema tik taada, ka nevienam nau intereses un valjas tur iet un runaat(kas ir pashsaprotami).
  prosta nevajag suuniit valodniekus, ja mees, pashi datoriki, talkaa neejam ar idejaam. tapeec valodnieki daraas kaa var – laizh vaardus(ciknu labi pashi izdomaaja) probaacijaa. ja vaards buus tieshaam suks, ta vinsh neieviesiisies. taada taa situaacija.
  papildus uguni visam piemet tipiskais bardaks, kas valda muusu zamee – birokraatija, sviesc, katram departamentam savs uzskats par lietaam. logjiski ka saakaas bardaks, jo valodniekus arii nesauc klaat. vinji pashi arii eceejas savaa starpaa. bet nekas, ganjaf izliidiisim no shitaa.
  tas viss prasa laiku un kritiku, tikaj labaak sheitan ienjemt nogaidoshu poziiciju un tizlos vaardus nelietot – ta vinji pashi pazudiis.
  lai veicas :>

  Atbildēt
 29. kritins

  kapēc jātulko latviski tādi vārdi,kas jau ir iegājušies un piedāvātie varianti ir pavisam debili – kustatēls, attēlņēmis. Kā tad kundziņi domā pateikt "videokamera"? Kustattēl attēlņēmis vai kustattēlņēmis? Padebili.
  Kāpēc piemēram vārdu "traktors" neviens netaisās tulkot. Manis piedāvātais variants varētu būt "kustrūcis". Vai nav labs?
  Nav šaubu, ka vajadzētu latviskot terminus, bet nevajag par katru cenu izvairīties no svešvārdiem.

  Atbildēt
 30. John

  Lielākā daļa to terminu sux 🙂 Nu, kur var ko tādu izdomāt?!
  Labi, latviskojumi ir vajadzīgi. Bet! Ja latviskotais teksts ir tāds, ka pēkšņi vairs nekā nesajēdz no datoriem vai arī vairs nejēdz nokonfigurēt kaut kādu latviskoto "brīnumu", tad kur jēga?!
  Bez tam ir taču 2 pieejas terminu veidošanā – svešvārdu latviskošana, piemēram, domēns, vai jaunu vārdu veidošana, piemēram, hvz 🙂
  Bet mēs visu spītīgi taisām latviski 🙂 Un neh**** nesaprotam!

  Atbildēt
 31. Kamazs

  Ahā, beidzot, citādi es jau nezināju, kā rakstīt programmas – vai nu angliski vai kaut kā neveiksmīgi latviski. Izklausās brīnumtizli, bet viss notiks dabiski – dabiskā ceļā mūsu leksikā gan jau ienāks arī veiksmīgākie latviskojumi, bet es centīšos kādu no tiem ik pa laikam izmantot. Vismaz kā klase TVidnis man tīri patīk.
  Ziņotne informācijas vietā – tīri neslikti. Anyways, man patīk.

  Atbildēt
 32. ThA-B

  kā būs, tā būs.
  Savulaik pirms 10 gadiem mani tāpat uzbudināja vārds "Dators", nu jau ir iedzīvojies, ne? A "Datne" neiedzīvojās – lūk i atspkrākleniski paarlikās par Failu.
  Pašu ziņā vien ir – lietot vai nee.
  Amen.

  Atbildēt
 33. vellz

  EEdu jogurtu un iedomaajos – jopcik tas taksh arii nav iisti latviski! par greipfruutu es vispaar atsakos domaat. Varbuut ir kaadi ieteikumi?

  Atbildēt
 34. rinalc

  Manuprāt, tas ir vienkārši apsveicami, ka tiek izdomāti jaunvārdi latviešu valodā, bet nu daži patiešām ir stulbi.
  Piemēram vārds e-runāt man liekas patiešām stulbs, kā lai rēali to izrunā? ēē-runāt? Vai tiešām neizklausās nedaudz stulbi? Tad jau labāk – sarunāties izmantojot tīmekli vai tamlīdzīgi.

  Atbildēt
 35. neass

  Buutu jauki, ja datoristi shitaa pat vareetu draazt valodnieku terminologiju.
  sinoniims – liidziignoziime
  antoniims – pretvaards
  homoniims – liidziigvaards
  konjugaacija – darbiibne
  transliteraacija – burtveidne
  tulks – paarveidrunaataajs
  diakritiskaas ziimes – miikstgarnes

  Atbildēt
 36. ulzha

  broadcast255 ātrumā pārskatot likās vienīgais prātīgais cilvēks. Piedodiet, ja kādu aizmirsu.
  No tiem vārdiem daudzi likās nepieņemami. Bet, piedodiet, BEIDZIET ĶĒRKT un ievērojiet taču, ka pāris bija arī prātīgi!
  Nepiekrītu tiem (japets, tas tev), kas apgalvo, ka tāpat visas valodas nākotnē saplūdīs. Ātrāk būs datortulkošana. Valoda kā kultūras sastāvdaļa dzīvos vēl ilgi, ja neļausim to *nesamērīgos daudzumos* pārņemt svešvārdiem.

  Atbildēt
 37. Diskrimineetais datorNIEKS

  Kaapeec taada diskriminaacija? Visi nez kaapeec grib saprast, kad es runaaju par datoriem, bet es taadaa gadiijumaa varbuut gribu saprast, ko aarsti sava starpaa chato. Bet droshi vien valodnieki neriskees kjerties klaat, citaadi veel ne taas tableetes izrakstiis…

  Atbildēt
 38. ulzha

  juris – tieši tā. Pirmņēmums arī ir vērā ņemams, jo tas, atšķirībā no "pēc noklusējuma", ir lokāms -> vieglāk lietojams. Ausēns arī droši vien iedzīvosies, tieši aiz tā foršā smieklīguma, lai arī tur maz no jaunrades, katrs bērndārznieks tādu varētu izdomāt un pareizi darītu.

  Atbildēt
 39. japets

  ulzha, man nekas ir pret sakariigiem latviskojumiem, bet lielaakaa dalja no augshmineetajiem ir 3 minuutees no pirksta izziisti, lai vareetu ievilkt kjeksiiti – "shodien atkal esmu ‘labi’ pastraadaajis".
  Un kaa jau tev mineeju, internacionaalismi nemaz tik ljoti nechakaree valodu, kaa kultuuras sastaavdalju (baidos mineet procenu, cik no visiem vaardiem nav gluzhi ar latvieshu izcelsmi, bet starp tiem ir arii "kultuura", "armija", "demokraatija", utt), vajag tik pietiekami korekti konkreeto vaaru integreet un pielaagot shai valodai ("direktorijs" esot pareizaak, nekaa "direktorija", nez, nez, IMHO shie akal noshaava garaam..)

  Atbildēt
 40. Paksis

  ‘to chat’ jau nu mierīgi varēja likt ‘sarakstīties’,jo vēl pēc gadiem desmit šis sarakstes veids būs pamata,bet papīra sarakste – ekskluzīvs pasākums.

  Atbildēt
 41. Džezs :)

  Es jau vēl joprojām fanoju par taustiņpogu plakandēli (keyboard), kautgan pareizi būtu tastūra, nevis klaviatūra, jo pēdējā ir taustiņinstrumentiem. IMHO 🙂
  A kā tad peli sauc? Virzām-bīdām-spiežam-svira?

  Atbildēt
 42. Džezs :)

  Es jau vēl joprojām fanoju par taustiņpogu plakandēli (keyboard), kautgan pareizi būtu tastūra, nevis klaviatūra, jo pēdējā ir taustiņinstrumentiem. IMHO 🙂
  A kā tad peli sauc? Virzām-bīdām-spiežam-svira?

  Atbildēt
 43. Spameris

  Valoda kā kultūras sastāvdaļa dzīvos vēl ilgi, ja neļausim to *nesamērīgos daudzumos* pārņemt svešvārdiem.

  Es teiktu tā:
  Valoda kā kultūras sastāvdaļa dzīvos vēl ilgi, ja neļausim to *nesamērīgos daudzumos* pārņemt valodniekiem

  Atbildēt
 44. ulzha

  Kamōn, jums tiešām šitais saraksts tā uzkāpis uz smadzeņu varžacīm, ka jāiet valodniekus sist? Ar vēsu prātu – iesāliet tos terminus, kuri nepatīk, un domājiet par patīkamākām lietām.

  Atbildēt
 45. Skyboy

  Reāls gadījums iz dzīves:
  Savācās reiz atkal valodnieku gudrās galvas – Māra Zālīte, Imants Ziedonis, un citi pareizas latviešu valodas aktīvie lietotāji, un sprieda par šādiem vai līdzīgiem jautājumiem.
  Laikam tika līdz burtam T, un pavisam ne latviskajam vārdam "TUSIŅŠ" ļ. god. cien. Imants Ziedonis izvirzīja trīs latviskojumus, no kuriem diemžēl atceros tikai divus:
  1) Burzniņš
  2) Grūstiņš
  Attīstot šo tēmu, mēs nonācām pie secinājumi ka šie varianti īstenībā ir tusiņa vairākas stadijas, un pēdējā no tām būtu grūstiņš…

  Atbildēt
 46. ulzha

  "Tusēt" reiz bija dzīvs latviešu valodas vārds un nozīmēja "stenēt". Man liekas, ka tas jau ir bišku vēl pēc grūstiņa 😀

  Atbildēt
 47. Kasy

  Kapēc jāveido tādi trulumi? Kapēc vajadzīgs piemēram tāds sviests kā iežurnalēties? Kapēc nevarētu būt kaut kas līdzīgs vārdiem ierakstīties vai piereģistrēties?

  Atbildēt
 48. thetrve

  Starp citu, arii vaards "dators" nekaads latviskais nav (varbuut taapeec arii iedziivojies) – "dati" tak ir aizguvums un galotne "-ors" arii ir tiiri raksturiiga svešvaardiem (terminators, asenizators, utt.)… Driizaak jau "kompis" buutu latviskaak 😀

  Atbildēt
 49. iespraudnis

  vai ku pa veel. shito jau vajadzeja informatikas stundaas pirms 14 gadiem nhemt priekshaa. tad tagad admini butu isti dievi jo neviens nesaprastu kurvinji ir atkal iezurnaleejushies un ko kur iestarpinajushi utt. kaa ir lokalais tiikls latviski?

  Atbildēt
 50. aizo

  No iepriekšējā raksta podā: "…A default function…"
  Tā arī vienmēr biju domājis, ka "default" ir īpašības vārds (atbild uz jautājumu "kāds?"). Annē – latviešu literāti saka – lietvārds. Nebiju gaidījis… Starp citu, kaut kā negribas noticēt, ka šīs aktivitātes – jaunvārdu veidošana – notiek aiz laba prāta, entuziasma kārtā, tā teikt.

  Atbildēt
 51. ZBH

  broadcast255 : es grib redzeet, kaa buut iegaajies "vaļasprieks", ja valodniek to buut nosaukus tipa "brīvnodarbne". aptuven taa to muus literaaro valodin profesionaal varo.
  btw, senjaunvards "tvertne" (shis vaards neir jaunaaks par jaunlatviesiem tocno) taa arri neir diez cik iegaajies, vis peec iespeejs lieto "bāku".
  atkaartosos, ka idiōt varo arri geograafij (Monāko, Beirūta) un svess personvaards (Jasīrs Arafāts, Allāhs). liek teikt, ka es gribeet redzeet, kaa araabs izrunaa tos vaards taa, kaa pie mums pasaakus rakstiit.
  es nevar sagaidiit, kad a) vaardulizaacijas leemeejbars reiz izlatvizees sav nosaukum, kaa viniem Jancs to reiz teicaas ieteics (vin, btw, ne uz kaadaam seedeem peec shitaa ne tuv nesauc) b) Montevideo paarsauks par Kustattēlkalnu. taa iraid Urugvajs galvspilseet, ja nu kaads to nezinaaj, nekaad sakar ar videomontaaz.
  nee nu, es jau saprot, ka iistniibaa valodniek atriebjs visiem par to, ka viniem shulee biij maten jaamaacaas.
  ulzha : tur jau taa probleem, ka visaa tajaa sarakstaa tikai paars vaard biij praatiig.
  thetrve : veel kaadreizaak biij taads "skaitļotājs". ar ko slikts vispaar?

  Atbildēt
 52. ZBH

  TypeR : barokls jau aizsists, gan lopkopiibaa kaa vins pats, gan arri elektronikaa kaa barosans bloks. akumulators peec buutiibs iraid "uzkrājējs", lai gan muuseejie vaardulizeetaaj drosvien uztaisiit "krājnis".

  Atbildēt
 53. usver

  vārdus plašsaziņas līdzekļi, elektroniskā pļāpu lapa, ciparu-, fotokamera, noklusētais jau sen lieto avīzes. kas mainīsies, ja rakstā uzskaitītos sviestus pieņems?

  Atbildēt
 54. Kaspars

  Man gan šķiet, ka viss šis ir bijis domāts kā liels joks. Vienīgi žēl, ka daži šādi joki ir patiešām oficiāli pieņemti termini (beidzēt, atsāknēt…)

  Atbildēt
 55. ulzha

  Kaspars: kas slikts ir vārdā "beidzēt"? Kur ir joks? Objektīvi? Sliktam vārdam var būt divi kritēriji – neviennozīmība (atķeksēt – tas ir ieķeksēt vai izķeksēt?) un nelabskaņa (brīvnodarbne no ZBH). Dabiski, ka jaunvārds liekas nepazīstams, jo tas taču ir jauns vārds, kā smejies.

  Atbildēt
 56. japets

  varbuut probleemas pamataa tas, ka valodnieki naak no nepareizaa novada vai aprinjkja, kur shiem kopsh beerniibas skolaa un maajaa boree visaadus *tnes? (zinu, ka latgaljiem tas nav raksturiigi! 🙂
  taapat daudzos jaunvaardos var sastapt nevajadziigi daudz burtu "e", kas savkaart mazliet atsit suitu sievas (Maara Zaaliite – suitu sieva?)
  viela paardomaam 🙂

  Atbildēt
 57. mr.pain

  ash nevaru beigt reekt par kko tadu….shkjiet…tiem pashiem tulkotaajiem..pec softa latviskoshanas butu problemas ar visam opcijam..un mekletu angliskos nosaukumus 🙂

  Atbildēt
 58. LorDRameX

  to ulža:
  nu visā visumā vārds beidzēt man vairāk tomēr atgādina ko nelabu
  takā ikdienā nodarbojos ar datoru remontēšanu tad tīri jauki klausīties kad cilvēks saka "man nenobeidzās dators", man tas asocējas ar kautko sliktu nevis normāu datora izslēgšanu.
  tā lūk protams ka dažī bija tīri ciešami tie tulkojumi bet nu vajag tomēr drusku vairāk domāt ar galvu, kaut vai tādēļ ka es iedopmājos to nabaga Latvieti kas būs strādājis tikai ar latvisko windozi un opisu, un ja šamo aiztrieks komandējumā uz Englandi piemēram? un jārāda viņam būs prezentācija neno sava datora? domāju ka kapitālākais pazors garantēts ;(

  Atbildēt
 59. ZBH

  ulzha : beidzēt – tas iraid tad, kad barins radikaalo islamist, Allah akbar skandinot, kaadam vinupraat neticiigajam kaad minuut griezh galv nost :g: arri zhmiegt, dushiit 🙂

  Atbildēt
 60. mxz

  Nezinu, ja paklausās kā izrunā vārdu "skrūvgriezis" vairākas reizes tad tas arī sāk likties tikpat jokains, tieši tāpat ar "attēlņēmis". Man jau noteikti šie termini neieis ikdienas lietošanā, bet pēc 100 gadiem varbūt kādam ieies…

  Atbildēt
 61. Kikko

  Tā, tagad mana sāpe, es lietoju "datoru" – vārds aizņemts no vienas skandināvu valodām (nepateikšu precīzi kuras), un vēl es lietoju "failus" un "interfeisus" – aizņemti no angļu valodas. Kāpēc komisija grābstās gar pēdējiem diviem? Nedomāju ka tāpēc ka "dators" ir vecāks, "failus" izmantoja jau tad kad vēl bija "kompjūteri" un pat "skaitļotāji". Tātad ko vajadzētu beidzot saprast "komisijai" – nevajag katra ar "datoriem" kaut cik saistītā vārda latviskošanu uztvert par pašmērķi, vai sludināt "tīro valodu", vajag tomēr drusku piedomāt vai attiecīgais latviskojums ir VAJADZĪGS?

  Atbildēt
 62. Petro

  Zēni. Par ko jūs uztraucaties? Par to ka, visi runās kroplīgā valodā? Neuztraucaties. Paies gadiņi 70-120 un saglabājoties pašreizējai dzimstības/mirstības attiecībai latviešu tauta būs izmirusi. Un atkal cilvēki runās "computer", "file" un "media". Viss būs labi

  Atbildēt
 63. Kaspars

  Jā, vārds <b>beidzēt</b> atbilst otrajai kategorijai. Nelabskanība apgrūtina jēgas izpratni vismaz par 90%.
  Bet pats galvenais šoreiz ir tas, ka šis jaunvārds nemaz nav vajadzīgs, jo pat attiecīgais angliskais vārds <i>shut down</i> nemaz nav tik specifisks, un jaunākajās Windows versijās ir brīvi aizvietots ar sinonīmiem – <i>turn off</i> vai <i>switch off</i>.

  Atbildēt
 64. a

  Kaut kāds vājprāts. laikam taisnība 114. dabūju krampjus no smiekliem.
  Kā viņi iedomājas sos vārdus skanot no pasniedzēja mutes kādos kursos?

  Atbildēt
 65. CCCP

  nu jaa.. izmainjas ir laba lieta ja taas ir vajadziigas – bet nu tik prastu lietu kaa VIDEO paarsaukshana liecina par IQ
  A moshka tad pie viena arii kino paarsaucam par ko liidziigu? :))
  un vispaar tas kiss servuks ir liiks
  http://kiss.id.lv/cgi-bin/webnews.cgi?cmd=ite …@temp:0_3e3c4e711c18681e0f6400
  man kaa rus reg setingu cieniitaajam nelec automaataa normaali LV burti…
  Apache conf laikam nav nevienam prasme pieklabinaat… blin…

  Atbildēt
 66. KSK

  tak bljed laifiet mani tur pastraadat, par taadaam algaam kaa vinjiem man nu chista buutu stimuls normaali straadaat nevis puust hernju, taa organizaacija ir pilniigi debiila!

  Atbildēt
 67. Gnomer

  Bljaa izdrukaaju tos terminus uz lielas lapas un piespraudu pie sienas redzamaa vietaa, lai <b> gramatiski pareizi </b> vareetu apskaidrot klientiem probleemsituaaciju risinaajumus. Nju sviests tachu debiilaakais <b>PIRMNJEEMUMS</b>… nju liidz kaut kam taadam vajag aizdomaaties, tik samaitaatu fantaaziju reti gadaas satikt….

  Atbildēt
 68. mxz

  ja jau vārds "VIDEO" ir atzīts par nepiemērotu, tad kapēc ir atstāts tāds vārds, ka "serveris"? kurš no šiem ir angliskāks, ibio? mani priekšlikumi servera aizstāšanai:
  – sniedzis
  – datsniedzis
  – kopsniedzis
  – kopdevis
  – skaitļdevis
  vai kautkā tā.

  Atbildēt
 69. Spameris

  "Manaa paarluukaa pirmņēmuma maates lapa ir pods.lv Katru ritu izlasu sho zinjotni;) un mani priecee ka varu lasiit cipareejas zinjas;) bet tas nu gan ir par traku;( Shoreiz vidnis mani sashokeja;)" Nu tak sviests kaut kads:( Sliemie cilveki!

  Atbildēt
 70. eh

  vienreiz kaut kur kautkaadam pleijerim redzeeju taadu tekstu -aadinju paarluks- ilgi domaaju kameer sapratu ka iet runa par skiniem

  Atbildēt
 71. FriX

  Visi pamēģinam vārdu "ievadīt" pielietot visās situācijās, kur kaut kas jānoliek, jāieliek, jāiestumj un Jūs redzēsiet cik daudz jautru seju būs apkārt, cik nosarcis būsi pats, kā arī pārpratums būs pēc pārpratuma.
  Disketi ievadam diskešiekārtā.
  Dokumentu ievadam dokumentu mapē.
  Mob. telefonu ievadam kabatā.
  Brokastis ievadam vēderā.

  Līdzīgi ir ar jaunajiem "superīgajiem" jaunievedumiem. Nav ko sačkot! Laiks tā kā būtu mācīties kādu valodu. piedāvāju angļu valodas kursus un nevajadzēs vairs žurnalēties WXP, kā arī pēc W sesijas beigām izžurnalēties un beidzēt W. 🙂

  Atbildēt
 72. .Toms.

  Mums uznjeemumaa shito pie sienas pielika, super.
  Aspraashi veel apakshaa pierakstiija:
  Digital video camera – cipareejs kustatteel atteelnjeemis

  Atbildēt
 73. shpuncixxx

  njaa it kaa viss buutu normaali javien manaaa datoklii nebuutu iemeties kaarteejais laringiita bacilis un tad vinsh sabojaaja manu iezhurnalizeeshanaas sisteemu ai ai ia…
  un kaa mees tagad vareetu saukt matemaatiku, ekonomiku , fiziku un citas zinaaatnes??

  Atbildēt
 74. Apple

  Pierādījums, ka Latviešu valodas vārdu krājums ir nabadzīgs. Tomēr šādu terminu ieviešana noteikti to nepadara plašāku.

  Atbildēt
 75. Ainars

  Tas vel nekas. To lietotu datortarpi, bet ka ar "eiro"? Emsis par "eiro" partaisi uz "eira" noteica, ka tas ir nonsenss. Kamdel tad mes nepartaisam "Pezo" ar galotni "a"? (:

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *