Firefox Developer Edition 44 versija un 1 gada jubileja

Ir pagājis gads kopš iznāca Firefox Developer Edition – speciāla Firefox versija, kas paredzēta webizstrādātājiem.

firefox developer 44

Kopš pašiem pirmsākumiem Firefox primāri fokusējās uz weba standartiem un izstrādātājiem. Kaut kad savā popularitātes pīķī Firefox izstrādātājiem pazuda realitātes sajūta, saite ar izstrādātājiem un sākās haotiska lietotāju skaita palielināšana. Googles vīri to pamanīja un palaida tirgū savu pārlūku, kuru apkarināja ar būtiskākajām iespējām, piešķīla savu trafika dzīšanas mašīnu un nolika pie vietas Firefox ar savu pārlūku Google Chrome. No vienas puses skarbi, bet no otras – laba mācība.

Esam atgriezušies realitātē un Firefox attīstība ir atgriezusies pie pirmsākumiem – jau gadu veiksmīgi tiek strādāts pie produkta attīstības virziena, kas ir paredzēts tieši webizstrādātājiem.

Šodien iznāca Firefox Developer Edition 44.0a2 versija. Par to, kas jauns ir šajā versijā, var palasīt izstrādātāju blogā. Ieskatam var noderēt īss video, kurā tiek reklamēti būtiskākie jauninājumi.

Uzskatāmības labad ir izveidota speciāla mājaslapa DevToolsChallenger, kurā var arī pabakstīties ar visiem šiem rīkiem.

Kā jau var noprast no iepriekšējām versijām, tad modernajos pārlūkos arvien vairāk uzsvars tiek likts uz dažādām animācijām, kuras tiek veiktas ar JavaScript un CSS palīdzību. Flash zārkā tiek iesista kārtējā nagla.

Pēdējā versijā ir tāda lieta kā CSS filtri.

Neesmu pats vēl izpētījis visas šīs nianses, bet gribēju pieminēt iemeslu kāpēc es to lietoju. Es jau esmu rakstījis par to, ka man viss patīk, izņemot Firefox resursu rijību.

Jaunākajās Firefox Developer Edition versijās jau ir un kopš septembra vajadzēja būt arī Firefox beta versijās, tādai lietai kā multiprocesu atbalstam – Elecrtolysis. Statusa lapa, lai redzētu kāds ir progress ar šīs būtiskās izmaiņas ieviešanu paplašinājumos – are we e10s yet?.

Google Chrome un Chromium jau kopš dzimšanas ir multiprocesu jeb daudzprocesu atbalsts. Tā ir lieta, ko es gribēju iekš Firefox jau sen. Ideja ir visai vienkārša. Mums ir galvenā programma, kas nodarbojas tikai ar to, ka komandē jaunatvērtos logus un zīmē podziņas tajos. Atvērtie logi jau katrs pats par sevi ir atsevišķs neatkarīgs pārlūks, kas neietekmē pārējo pārlūku darbu.

Šajā brīdī mēs samazinām risku, ka pārlūks var nokārties, ja kādā no atvērtajām mājaslapām ir kaitīgs koda gabals vai vienkārši šī mājaslapa ir pārāk neveiksmīgi izveidota un tā apēd visa datora pieejamos resursus. Teorētiski noklājas tikai viens logs, bet pārlūks turpina veiksmīgi strādāt. Praksē gan ir citādāk. Ja speciāli nogalina vienu procesu, tad noklājas pilnīgi visas Firefox cilnes. Tiesa gan tās var uzreiz atjaunot vai arī atjaunot pa vienai. Šī gan nav tā sāpe, kas varētu būt aktuāla Firefox lietotājiem. Tas varētu būt aktuāli Chromium saimes pārlūkiem, kas netur lielas slodzes. Firefox stabilitātes ziņā ir kā klints, kuru ir grūti nokaut. Toties tam bija milzīgas problēmas ar resursu rīšanu.

Jāņem vērā, ka Firefox Developer Edition ir izstrādātāju versija gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Tas ir atzars, kur jauninājumi tiek izlaisti gandrīz katru dienu. Tā principā ir ļoti nestabila versija. Tu katru dienu staigā pa naža asmeni. Lai gan jāatzīst, ka jau labu laiku neesmu pamanījis gandrīz nevienu kaitinošu parādību, kas liktu skatīties uz stabilākām versijām. Labi, pietiks lirikas, kas tad ir tas kārumiņš, kā dēļ es lietoju šo brīnumu?

Kaut kad iepriekš jau pieminēju, ka man ir tāds niķis, ka es veru vaļā jaunas cilnes, tad tām eju cauri un veru ciet tikai tās cilnes, kuras mani galīgi neinteresē. Ja tas viss notiek klasiskajā Firefox versijā, ko šobrīd lieto normālie lietotāji, tad agri vai vēlu es atduros pret resursu nesamērīgu rīšanu. Tiek apēstas divas lietas – operatīvā atmiņa (pēc tam virtuālā atmiņā uz diska) un procesors. Procesors sit pa portatīvā akumulatoru ar nereālu jaudu. Tā, ka no tavām 4 stundām vairs paliek tikai 2 vai pat viena stunda.

Es esmu mēģinājis mainīt paradumu, bet gāzt visu vienā blāķī ar OneTab paplašinājumu, lai atbrīvotu datora resursus, ir muļķīgi. Kā zināms, tad Firefox jau 5 gadus ir pieejama fantastiska iespēja – virtuālie darba galdi jeb ciļņu grupas. Iedomājies, ka man ir orientējoši 9 grupas, kur katrā no tām var būt cilnes 8×15 vai 9×18 gab (speciāli saskaitīju lielākās grupas). Ja tas viss ir vienā lielā kaudzē, tad tai visai informācijai zūd jēga, jo neko nevar atrast. Ja šīs cilnes sadala pa “tēmām” – darbs, mācības, izklaide, iesākta tēma nr.1 (2,3, 4 utt.), tad tas ir reāls spēks. Jebkurā brīdī var pārslēgties uz attiecīgo tēmu un turpināt iesākto. Piemēram, izklaide visu laiku ir pa rokai un netraucē darbam vai mācības var tikt atsāktas jebkurā brīdī. Ko es tur – jebkurš, kurš ir strādājis ar vairākām programmām vai darbagaldiem, to sapratīs.

Un šajā brīdī uz skatuves parādās Firefox daudzprocesu atbalsts. Te var redzēt kā izskatās klasiskais Firefox un Firefox Developer Edition. Šajā bildē Firefox ir samazināts un “neaktīvs”, kas tāpat rij resursus. Esmu noķēris brīdi, kad galvenais logs (ar zilo ikoniņu) aktīvi dzenā un nomierina apakšlogus. Normālos apstākļos galvenais logs ēd zem 1%.

firefox multiprocess

Aktīvās cilnes joprojām grauzīs procesoru. Tā kaite diemžēl vēl nav atrisināta. Uz Maca no pārlūkiem šajā ziņā nedaudz labāk izskatās tikai Safari. Attiecīgi portālus lasīt ir foršāk ar Maca iebūvēto pārlūku. Vismaz man tā šķiet.

Ja izmanto Firefox iespējas un lieto šos virtuālos darba galdus jeb ciļņu grupas, tad mēs iegūstam sekojošu bonusu. Tās cilnes, kas nav aktīvas, tiek iemidzinātas un vairs negrauž procesoru. Klasiskajā Firefox versijā grauzēji tusēja vienā procesā un kopā veidoja nopietnu slodzi. Arī pēc tam, kad tie tika nobāzti kādā no neaktīvajām ciļņu grupām, graušanas process samazinājās lēni. Vairākprocesu versijā šī slodze tiek sadalīta uz procesiem un katrs aktīvais process paņem savu daļu. Galvenais logs tos atspārda pa vienam un samazina kopējo noslodzi. Tālāk vēl operētājsistēma piepalīdz ar prioritātēm starp šiem procesiem un lietas jau sāk bīdīties raitāk.

Diemžēl šī ir tikai izstrādātāju testa versija, kura tautās varētu aiziet kaut kad 2016. gadā. Lai noskaidrotu vai tavā Firefox versijā ir pieejama šī vairākprocesu iespēja, it jāpameklē šie ķekši. Ceru, ka vīri tiks galā ar Firefox Beta versijas zaru un līdz šī gada beigām arī tajā ieviesīs šo iespēju.

firefox preferences

Tagad atliek turēt īkšķus, lai izdomā kā labāk tikt galā ar dažādām animācijām un līkiem javascriptiem, kas šobrīd grauž procesoru.

6 thoughts on “Firefox Developer Edition 44 versija un 1 gada jubileja

 1. oto

  Nu nez Google Chrome uz Win ēd daudz resursus, jo ja tur daudzas cilnes atvērtas, tad visas ir ielādētas atmiņā. Tā iemesla pēc man Chrome neder un nekāda ātruma ieguvuma tam nav. Uz lēniem datoriem arī pats Chrome ir lēns. Firefox atverot no jauna ar visām cilnēm ielādējas tikai aktīva un pārējās netraucē, kamēr tās neatver.

  Atbildēt
 2. Jancis

  Arī slimoju ar daudztabu slimību, apskaties uz Tree Style Tab paplašinājumu. Platekrāna kompjūteriem šāds risinājums ir kā reiz.

  Atbildēt
  1. coolynx Raksta autors

   Paldies! Interesants koncepts. Būs jāpamēģina. Vēl jo vairāk tāpēc, ka man arī aplikāciju josla ir kreisajā pusē nevis apakšā. Arī platā ekrāna dēļ. 😉

   Atbildēt
 3. Kaspars

  Pag, cerams ka katram tab-am taču nebūs savs process, bet tikai grupām? Nebūtu jauki tuvu pie 2000 procesu tikai vienam pašam FF…

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *