Parazīti tikuši līdz USB flash (zibatmiņām) kartēm

Mūsu parazītorganizācijām naudas aptrūcies – aizskrējuši pie Ministru Kabineta ar sarakstiņu par jauniem nodokļiem.

Grozījumi noteikumos paredz, ka atlīdzības lielumu nosaka kā procentuālu likmi no datu nesēja vai reproducēšanai izmantojamās iekārtas pirmās pārdošanas cenas Latvijas teritorijā. Visa veida CD un DVD tie būs 6%, USB zibatmiņām – 4%, bet visa veida personālajiem datoriem – 1%.

Patlaban spēkā esošajos noteikumos atlīdzību par tukšajiem datu nesējiem noteikta kā konkrēta summa par vienību. Par audiokaseti un minidisku (MD) jāmaksā trīs santīmi, par videokaseti – seši santīmi, par CD-R un CD-RW disku – 10 santīmi un par DVD-R un DVD-RW disku – 20 santīmu. Savukārt par dažādām iekārtām, kas var tikt izmantotas autordarbu pārrakstīšanai, piemēram, CD un DVD rakstītāju, videomagnetofonu, MP3 atskaņotāju ar integrētu cieto disku jāmaksā viens lats.

Prieks, ka vismaz vienam cilvēkam valdībā nav mīzali galvā sakāpuši.

Pēc visu pušu uzklausīšanas Ministru kabineta komiteja šodien kopumā atbalstīja Kultūras ministrijas izstrādātos grozījumus attiecīgajos valdības noteikumos, taču premjers Valdis Dombrovskis (V) iestājās pret datoru aplikšanu ar nodevu, jo tāda ir retā Eiropas valstī. Viņš mudināja līdz jautājuma izskatīšanai valdības sēdē vēlreiz izvērtēt nepieciešamību ieviest šādu maksājumu.

Diemžēl tas nav nekas jauns, jo jau 2005.gadā šādā veidā parazīti likvidēja CD un DVD matricu tirgu Latvijā ar savu datu nesēju likumu. Kopš tā laika Latvijas uzņēmēji zaudēja vairākus simtus tūkstošus peļņu, iedzīvotāji iespēju iegādāties matricas par konkurētspējīgām cenām, bet valsts nodokļus. Toties parazīti varēja uzgavilēt, jo viņu ieņēmumi auga. Piemēram, Akka/Laa gadā noēd ap pusmiljonu latu administratīvajos izdevumos, lai nodarbotos ar legālo reketu un lobētu savu biznesu.

2008.gadā viņi mēģināja uzlabot savu finansiālo stāvokli, iesniedzot grozījumus datu nesēju likumā, bet toreiz viņiem nepaveicās, jo grozījumi netika pieņemti.

Interesanti tas kā tapa grozījumi.

Nesēja atlīdzība saskaņā ar Autortiesību likuma 34.pantu ir jāmaksā par likumīgi iegūto darbu kopēšanu personiskai lietošanai. Likumā ir noteikts, ka atļauta vienas šādas kopijas izgatavošana. Nesēja atlīdzība nav paredzēta autordarbu pirātisma radīto zaudējumu kompensēšanai.

Lai izpildītu tiesas spriedumu, Kultūras ministrija veica pētījumu par Latvijas iedzīvotāju paradumiem attiecībā uz likumīgi iegūtu autordarbu kopēšanu. Tas parādīja, ka likumīgi iegūtus autordarbus personiskai lietošanai šogad ir kopējuši vien 13% iedzīvotāju.

Vairumā gadījumu jeb 56% respondentu minējuši, ka darbus kopējuši datora cietajā diskā, 44% aptaujāto kopējuši USB zibatmiņā, savukārt 32% respondentu – DVD. Pārējos datu nesējus ir izmantojusi mazāk nekā ceturtā daļa respondentu, kas ir veikuši autordarbu kopēšanu personiskai lietošanai, jeb mazāk nekā 3% no visiem pētījumā aptaujātajiem iedzīvotājiem.

Ir divas ziņas – viena laba, bet otra ne pārāk. Sāksim ar otro.

Ņemot vērā Satversmes tiesas spriedumā noteikto termiņu, grozījumiem noteikumos «Par tukšo materiālo nesēju un reproducēšanai izmantojamo iekārtu atlīdzības lielumu un tās iekasēšanas, atmaksāšanas, sadales un izmaksas kārtību» jāstājas spēkā jau šā gada novembrī.

Savukārt labā ziņa ir tā, ka šie grozījumi vēl nav pieņemti valdībā.

Grozījumi gan vēl jāpieņem valdībai.

Tīri teorētiski, ja uztaisa lielu troksni un normāli pamato, tad var atkal tos sprukstiņus nolikt pie vietas. Lai gan es šim variantam kaut kā neticu, jo domāju, ka viņi būs labi sagatavojušies, kopš pēdējās reizes.

Iz Apollo.

22 thoughts on “Parazīti tikuši līdz USB flash (zibatmiņām) kartēm

 1. dzirkstele

  Maz ticams, ka nepieņems. Tas ir mūsu dzīves veids – skaļi pabļaustīties un tāpat pieņemt absurdu likumu … skumji, bet fakts!

  Atbildēt
 2. ZBH

  cik var kaukt uz meenesi par vieteejiem uzneemeejiem atnemto plaacenj tirg… ja vinj buut gribeejush, mieriigi buut apgaajus, jo matricaa iroshaa ATIP/ADIP infa padara to par ne-tuksu.
  fleshkas jau ar naak formateetas, taatad ne-tuksas.

  Atbildēt
 3. Fiksā Ideja

  Nezinu kā no likuma viedokļa, bet uzņēmēji par pašreizējo cd cenu varētu tirgot cd iepakojumus (kuriem kā dāvana nāk līdzi pats cd), tātad tirgots tiktu nevis datu nesējs, bet iepakojums.

  Atbildēt
 4. modris

  jaa, visticamaak gala pateereetaaji pacepsies un … valdiiba pienjems.

  mani interesē”
  – iespēja saņemt samaksāto nodokli par matricām kurās esmu ierakstījis savu privāto informāciju;
  – kādēļ nodoklis datoram tiek aprēķināts no tā vērtības? pēc analoģijas to vajadzētu aprēķināt no datorā esošā datu nesēja, jo savādāk nodoklis pieaug tikai tādēļ ka krutu videokarti nopērku kam nav nekāda sakara ar parazītu aizsargājamo subjektu.

  Atbildēt
 5. andza

  Maksai par “likumīgas” kopijas izgatavošanu ir jābūt iekļautai paša CD vai MP3 faila cenā tā pirkšanas brīdī, parazītiem protams ienākumi būs mazāki, bet toties būs daudz vieglāk administrēt nodokli, jo būs precīzi zināms, kādu disku vai dziesmas tad cilvēki ir iegādājušies.

  Atbildēt
 6. Guigo

  vēl viens iemesls iepirkties eBay! 🙂
  lūk uzskatāms piemērs, kā paši latvju bāleliņi ar mūsu valdības īstermiņa domāšanu grauj mūsu pašu ekonomiku 🙂

  Atbildēt
 7. kma

  Bet tas taču ir tā paša pavasra cepiena turpinājums… ja vēl atceries, par ko bija cepiens… Atceries?

  Par MK apņemšanos aktualizēt datu nesēju sarakstu atjaunošanu atbilstoši laikmeta garam, un apņemšanās nepildīšanu.

  Lūk – atnesa MK ieteikumu grāmatu, tā teikt – aktuālo tirgus informāciju.

  Atbildēt
 8. Atbalss: Tehnoloģiju rubrika @ radio Star FM “Zoopasta” #30 [18.10.2012] — Kristaps Skutelis (krizdabz.lv)

 9. Andron Mc

  Bet risinājums ir ļoti vienkāršs! Visi pieprasa nodokļu atmaksu! Uzraksti ka prasi atpakaļ tos santīmus, jo gada garumā ne1 mp3 neesi uz savas instalāciju vai dokumentu flashkas turējis! Un ja tādi gadijumi būs jāizskata kautvai 10 tūkstoši – tie parazīti ātri sapratīs ka tas nav bizness.

  Atbildēt
 10. Vilx-

  @Andron – šie prasīs pierādījumus. Kā Tu pierādīsi, ka neesi glabājis?

  @coolynx – nu, vismaz 4% nav tik traki. Fleška par 10Ls tagad maksās 10.40Ls. Tirgus cenu fluktuācijas vien ir lielākas. Tāpat arī par CD/DVD un tie 6% šķiet cilvēcīgāki nekā 0.20Ls, kas faktiski sanāk >50%.

  Es arī neesmu sajūsmā par šīm nodevām, taču man šķiet, ka tās vismaz ir labākas par vecajām.

  Enīvei, risinājums ir visu glabāt onlainā kaut kādos mākoņservisos, kuru mūsdienās netrūkst. 🙂

  Atbildēt
 11. karuuzo

  @Andron – tas ir likums, nevis pārkāpuma protokols, kuru tu vari apstrīdēt. Ja likumā rakstīts, ka jāmaksā, tad jāmaksā, pēc tam dari ko gribi, kaut krāsni kurini.

  Te jau vairāk ir princips, ja tikai 13% “kopē darbus” uz datu nesējiem, tad kāpēc 87% būtu jāmaksā par to, ko viņi nedara? Un vispār kāds sakars ir ar kopēšanu un atlīdzību? Ja es darbu esmu nopircis ar visām tā lietošanas tiesībam, tad es viņu drīkstu viņu lietot atbilstoši šiem noteikumiem bez papildus samaksas. Ja es kaut ko nopēku tajās pat iTunēs un ir teikts, ka man ir tiesības to lietot uz 5 ierīcēm, tad kāpēc man būtu vēl kaut kas jāmaksā kaut kādai kakai? iTunes jau ir visu autoram samaksājušas.

  m

  PS. Interesanti, kā viņi šo nodevu skaidro attiecībā uz uzņēmumiem, kuri diskos glabā tikai savu datus un dokumentus 🙂

  Atbildēt
 12. Dairis Bota

  Skolēniem, kas skolā demonstrē labu atmiņu, sasniedzot 18 gadu vecumu tiks piemērots nodoklis 16, 37 latu apmērā par iespējamo smadzeņu zimantošanu aizsargāto autordarbu iegaumēšanai.

  Ja vēlaties klausīties mūziku, to nevis jādungo galvā, kā tādiem pretīgiem pirātiem, kas nabaga gara darba veicējiem nežēlo pat zelta podu nopirkt, bet gan jāpērk kasetes un diski.

  Atbildēt
 13. Dairis Bota

  @Andron – tas ir likums, nevis pārkāpuma protokols, kuru tu vari apstrīdēt. Ja likumā rakstīts, ka jāmaksā, tad jāmaksā, pēc tam dari ko gribi, kaut krāsni kurini.

  > Konstitucionālā sūdzība.

  Atbildēt
 14. atis

  Cik atceros, indivīds nemaz nevar pieprasīt atmaksu, to var darīt “profesionālas organizācijas”, tapēc DDoS ar iesniegumiem diez vai izdosies.

  Bet ja nu man kādreiz savajadzēsies kadu portablu datu glabāšanu, labāk pārmaksāšu par SD karti + USB lasītāju, nekā nodoki.

  Vispār pAKKA/LAA

  Atbildēt
 15. andrejs

  Skolēniem, kas skolā demonstrē labu atmiņu, sasniedzot 18 gadu vecumu tiks piemērots nodoklis 16, 37 latu apmērā par iespējamo smadzeņu
  Your Keywords zimantošanu aizsargāto autordarbu iegaumēšanai.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *