Apple Pay

Vakardienas Apple prezentācijā kā viens no jaunievedumiem tika prezentēts Apple Pay.

Apple nfc

Viņi savā prezentācijā izmantoja lielisku triku ar 6 soļiem, kas ir jāveic šobrīd, lai norēķinātos ar karti un kā būtu, ja kartes vietā izmantotu viņu jauno pakalpojumu Apple Pay.

Tā kā video visiem nebūs redzams, tad izveidoju ekrānuzņēmumu.

Apple 6 soļi

Automātiski tiek pieņemts, ka iepērkoties cilvēks jau ir izņēmis savu mobilo telefonu, kuru tur rokā. Jo iepērkoties mēs taču vienmēr rokās turam savus iPhonus, vai ne? Un pienākot pie letes esam jau aktivizējuši aplikāciju maksāšanas veikšanai. 😉

Jokus pie malas. Mani fascinē tas, ka viņi savus produktus noved līdz galam un tikai tad tos laiž tirgū. Pamēģināšu izskaidrot.

Piemēram, manā HTC One, kas nu jau ir gadu vecs, ir iebūvēts NFC (lielisks raksts par to, kas tas ir krizdabz.lv blogā). Un kas? Tieši tā – nekas. Es to esmu atslēdzis, jo tam nav pielietojuma. Manā telefonā ir kaudze ar visādiem štruntiem, kurus esmu atslēdzis. Tieši tāpat ir ar daudzām citām lietām, kuras ir sabāztas citās tehnikās – lielākai daļai tīri tehniski un dažreiz pat arī praktiski ir atrodams pielietojums, bet līdz tam ir jātiek, pašam ir jāatrod, jāpieslīpē utt. utjp., lai tas viss darbotos.

Šajā gadījumā atšķirība ir tāda, ka Apple gadu vai varbūt pat ilgāk ir strādājuši pie šī pakalpojuma, apzinājuši visus izaicinājumus, noslēguši līgumus un tikai tajā brīdī, kad visi ķēdes posmi pilnībā ir nosegti, izlaiž savu produktu, kuram uz to brīdi ir pielietojums. Un par to, protams, viņi paņem vairāk naudas.

Ideja par norēķiniem ar NFC ir krustām šķērsām izrunāta, bet tā pa smuko nav realizēta. Apple paņēma lielisku produktu, pieslīpēja to un ielika savā ekosistēmā. Domāju, ka pakalpojums aizies uz urrā.

21 thoughts on “Apple Pay

 1. imo

  Tici man – šis ipone arī būs gadu vecs un Latvijā tu nevarīsi izmanto to maksāšanas verķi (nebūs pielietojuma) … nav nekādas atšķirības ar htc nfc. Par nfc – nav jēgas to ieviest veikalos, ja to var izmantot 3 cilvēki. Visas iekārtas maksā naudu un neviens uzņēmējiem tās nedāvina – vai nu jānomā vai jāpērk. Starpcitu – Jelgavā autobusos jau var ar nfc maksāt par biļetēm. Teorētiski arī šo operāciju varētu veikt telefons, nevis karte …

  Atbildēt
 2. koko

  Čili picā redzēju uz galdiņiem qr kodus (uz katra galdiņa) – noskenē un tev atveras pay apps ar attiecīgo summu, kas arī ir ok risinājums.

  Atbildēt
  1. Pow

   Jā, risinājums ir ūber. Apstaigā visus galdiņus, saskanē kodus un pēc tam skaties kāds kuram rēķins un ko kurš pasūtījis.
   Es to ieraugot uzreiz iedomājus, nez cik cilvēki ir to izmantojuši kopš ieviešanas – viens vai divi.

   Atbildēt
  2. Kristaps K.

   QR kodi ir standarta risinājums norēķinos ar Bitcoin. Principā te laikam ideja no patērētāja viedokļa līdzīga. Vienīgi, ka bankas konti / kartes ar ko sasaistīt Apple Pay ir visiem, bet Bitcoin gan pagaidām nē.

   Atbildēt
 3. Ramūns

  Nu te Nīderlandē bankas izsniedz kartes, kurās ir NFC čips (https://www.abnamro.nl/nl/prive/betalen/betaalpas/uw-nieuwe-betaalpas.html) un attiecīgi ja maksājuma terminālis to atbalsta tad var maksāt vienkārši pieliekot karti pie termināļa – ir diezgan ērti. Protams tas tikai maksājumiem līdz 25 EUR.

  Atbildēt
    1. Pow

     Vēl joprojām nepatīk. Lietoju EMV ar chip & signature prioritāti.
     Vienīgais kur Latvijā reāli PIN ir bijis vajadzīgs ir degvielas aparātos, bet tur man ir vienīgā EMV karte kurai ir arī chip & pin iespēja, protams chip & signature ir ar augstāku prioritāti.

     Atbildēt
 4. Pow

  Googlei jau tāds risinājums bija vismaz gadu vai divus atpakaļ. Varēja lietot visos POS termināļos, kur ir PayWave tehnoloģija. Saucas Google Wallet. Pats ietestēju, viss notikās. Tiesa, pārdevējai nācās iespringt, jo viņa to redzēja pirmo reizi, tad vēl terminālis kaut ko gļukoja. Beigās viss aizgāja, bet pilnīgi noteikti izvilkt karti un samaksāt ir daudz ātrāk. Vairāk neesmu lietojis un NFC disablēju telefonā.
  Attiecīgi neredzu ko revolucionāru Apple atkal paveicis. Ar spēcīgu novēlošanos ieviesis NFC tehnoloģiju savos aparātos?
  Mani personīgi tas varētu interesēt, ja pēc merchant kategorijas koda (MCC) aplikācija varētu atrast to karti kuru es esmu iekonfigurējis maksājumam. Tas ir aktuāli, ja dažādu izdevēju kartes piedāvā dažādas atlaides konkrētas kategorijas veikalos, piemēram ar vienu karti dabū 5% cash back pārtikas veikalos, ar citu degvielai, utt.

  Atbildēt
  1. coolynx Raksta autors

   Spēks ir tajā, kad viņi līdz ar sava produkta ieviešanu būs atrisinājuši visas tās lietas, kuras Tu te apraksti. Jo viņi jau ieviesīs to sākotnēji atsevišķos tīklos, kuri būs attiecīgi aprīkoti un pārdevēji izgājuši apmācību, lai mācētu lietot. Kā arī atbalstīs tikai tās banku kartes ar kurām būs līgums.

   Attiecīgi, ja ir izpildīti visi šie nosacījumi, tad lietotājam būs viens pīkstiens un viss strādā. Tā ir Apple burvība.

   Atbildēt
 5. acc

  ir tāds pasākums, kas saucas VISA Mobile Contacless, zināmā mērā tā paša Paywave nākamā versija. Sertificēto aparātu saraksts diezgan pagaršs, septembra sarakstā ~470 gab, tiesa Apple tur vēl pagaidām nav iekšā, bet gan jau nākamajā parādīsies :). nu un bez aparāta vēl paliek smuks softs, kuru Apple ir uztaisījusi, bet neiedziļinoties niansēs neviens neliedz nopirkt no VISA licenci un uztaisīt ne mazāk smuku citām platformām.
  Tehnoloģiski tur nav nekā revolucionāra, tā pati tehnoloģija, kas jau ir pieejama šodien (ja neskaita iepriekšējos Apple modeļus :D). Vienīgais pozitīvais, šis būs papildus grūdiens, kas mobilos maksājumus attīstīs uz visām platformām. Attiecīgi VISA/MC/AMEX pusei un tirgotājiem tomēr visdrīzākais nebūs nekāds sakars ar Apple un viņu skaistumu – ja būs paywave terminālis, tad varēsi samaksāt gan ar Apple, gan Samsunga/HTC/BB/etc telefoniem.
  Interesantāk būs saprast kas notiks ar contactless limitiem, vai tie paliks iepriekšējās robežās, vai VISA izdomās, ka Apple risinājums ir nezkāpēc drošāks un ļaus lielākus maksājumus :).

  Atbildēt
  1. coolynx Raksta autors

   Es domāju, ka limiti ir saistīti ar riskiem. Šajā gadījumā Apple var uzņemties daļu no riskiem, pieņemot, ka visi maksātāji ir viņu klienti un viņiem ir “super drošs” risinājums. Attiecīgi viņi var uzņemties riskus par saviem klientiem. Pretējā gadījumā tai prezentācijai būtu 0 vērtība.

   Atbildēt
   1. acc

    Tas protams būtu cēli, bet nedomāju, ka Apple ko uzņemsies šajā sakarā. Ja pārnesam analoģijās uz karšu biznesu, tad Apple piegādā tikai balto plastiku, nu varbūt vēl varētu teikt nedaudz personalizē to. Plastikas ražotāji neuzņemas finansiālu atbildību par transakcijām, kas veiktas ar viņu produktiem.
    Nēesmu arī pārliecināts cik viegli limitus būs pacelt tikai Apple iekārtām – VISA specifikācijas pagaidām neparedz neko īpašu šajā sakarā, bet protams iespējams esmu to vienkārši palaidis garām. Un ja nu tam būs nepieciešams mainīt spekus – ieviešana bankās pēc gada būtu potenciāli pats ātrākais uz ko cerēt.
    Var protams pieņemt, ka Apple kaut kā pamanās uzņemties atbildību, bet tad šeit ar biznesu kaut kas laikam nebūs īsti labi – ja Apple nepelna no katras transakcijas, bet krāpniecība noteikti parādīsies, tie būs tikai un vienīgi zaudējumi. Ja Apple pamanītos pelnīt no transakcijām, tad jautājums kura puse segs šīs izmaksas – jau tagad interchange fee un visas citas komisijas ir sarežģīts jautājums un nedomāju ka tirgotājs/pieņēmēja banka/VISA/izdevēja banka parakstīsies kādam atdot peļņas daļu. Vēl protams Apple varētu veikli uztaisīt savu banku un apkalpot tikai jaunos iphonus :). Nemaz nerunājot par izmaiņām disputu procedūrās, kas arī nebūt nav vienkārši.
    Es protams varu tajā visā kļūdīties, bet pagaidām tas viss izskatās pēc prasta mārketinga – smuki iesaiņota un pasniegta, bet ne vairāk.

    Atbildēt
    1. coolynx Raksta autors

     Izskatās, ka visur ir tikai minējumi par ierobežojumiem.
     http://9to5mac.com/2014/09/10/apple-demonstrates-just-how-quick-easy-apple-pay-is-to-use-video/

     It appears that Apple Pay overcomes the two key drawbacks of existing contactless cards: security and transaction limits.

     Contactless cards have been commonplace in the UK for some time now, and you use them in much the same way as shown in the demo: just touch the card to the terminal. But as there is no form of authentication beyond checking that the card isn’t listed as stolen, a thief could make a number of transactions before a flurry of purchases raises a fraud flag.

     To counter this, card terminals place a transaction limit on contactless card payments, typically equivalent to $35-50. Apple Pay solves the first problem, by requiring fingerprint authentication, and this suggests that it may also solve the second, as there would no longer be a need for transaction limits.

     Atbildēt
     1. acc

      Tieši tāpēc arī teicu, ka šis īstenībā pašlaik ir pats interesantākais aspekts.
      Tiesa, biometriska autentifikācija pašlaik nav paredzēta specifikācijas, un lai arī Apple var teikt, ka autentifikācija notiek un sensors nav apmānāms, vismaz mani par to māc zināmas šaubas :). Un kamēr nav pierādīts pretējais, banku fraud cilvēki arī būs rezervēti pret šo tehnoloģiju. Lai gan protams ja VISA ieslēgs noteikumus, ka liability shifts iet uz Apple un nav apstrīdams no Apple puses, bankas varētu arī nespringt :D…
      Pagaidām tas viss ir spekulācijas un es visnotaļ ar nepacietību gribu ieraudzīt šo transakciju bankas pusē :), bet izskatās, ka vismaz VISA ietvaros, tas viss ies caur eksistējošiem procesiem. Ja tas tā arī izrādisies smuki noformēts standarta nfc wallets, visi ierobežojumi visdrīzākais paliks spēkā. Pie tam ir jāņem vērā nfc terminālu pašreizējais segums – ātrās ēstuves, transports, etc, kur summām pie normāla piedāvāto produktu patēriņa nevajadzētu pārsniegt uzstādītos limitus.

 6. Pow

  Prepare to enjoy a new way to pay with Apple Pay

  Bank of America is proud to bring our customers a new way to pay that’s simple and convenient with a quick touch of your finger.

  Coming in October, Apple Pay will enable Bank of America customers with eligible debit and credit cards to pay for purchases on the go using their iPhone 6. Payments with Apple Pay will be accepted at over 200,000 stores and in select iPhone apps.

  Apple Pay is easy to set up and use:
  Once you add your eligible Bank of America® credit or debit card(s), you can use Apple Pay to make purchases with the touch of your finger.

  Plus, you’ll continue to earn Bank of America card rewards on your purchases and benefit from our $0 Liability Guarantee1 and BankAmeriDeals®.

  (Atbilde tiem, kas par liability diskutēja. Izskatäs, ka bankas uzticas iPhone pirkstu lasītājam)

  Atbildēt
  1. coolynx Raksta autors

   Tātad būs pavērsiens arī šajā industrijā, pateicoties ābolam. Atliek tikai sagaidīt spēles nosacījumus, kas ir jāizpilda, lai citu ierīču īpašnieki varētu kvalificēties šādām izklaidēm.

   Atbildēt
   1. acc

    zero liability guarantee BoA kartēm ir jau tagad lietojot klasisko plastikāta kartiņu, imho tas nebūs gluži tas liability, par ko gāja runa iepriekš. vienā darījumā piedalās kartes lietotājs->tirgotājs->pieņēmēja banka->VISA/MC/AMEX->izdevēja banka, un vismaz mani interesē atbildība banku starpā, jo līgumi ar klientiem un atbildība pret klientiem ir jau bankas iekšējā lieta – banka var atgriezt naudu par jebkuru pretenziju, neskatoties uz to, vai izdodas naudu atgūt no pieņēmēja vai nē, vai var atgriezt tikai to ko reglamentē likumdošana.

    Atkarībā no dažādiem nosacījumiem, krāpniecības gadījumā var rosināt pretenziju. rupjš piemērs (neiedziļinoties niansēs, kuras vienmēr pastāv) – ja izdevējs ir 3dsecure capable (verified by visa/mc securecode/etc), bet interneta tirgonis+pieņēmējs nav, pretenzijas gadījumā atbildība (liability shift) pāriet uz pieņēmēju un pretenzija pa lielam nevar tikt apstrīdēta. Līdzīgi bija arī bija pie pārejas uz chip&pin – pēc obligātā termiņa pienākšanas, ja termināls nebija chip&pin capable, bet karte bija, darījums varēja tikt aptrīdēts no izdevēja puses un pretenziju nevarēja noraidīt, liability shift pilnībā uz pieņēmēju. Nu un pretējais piemērs – bankomāts chip&pin, bet izdevējs izdevis magstripe only karti – liability shifts uz izdevēju un darījums pa lielam nevar tikt apstrīdets un pieņēmējs savu vienmēr dabūs.

    Apple Pay kontekstā – ja tas ir tikai nfc maciņš, tas strādā kā jebkuršs cits šāds produkts ar visiem contactless ierobežojumiem, un visi eksistējošie noteikumi par atbildību krāpniecības gadījumā turpina strādāt bez izmaiņām, un vai tas ir aPay vai jebkuršs cits contactless produkts bankām ir paralēli. ja aPay kautko izmaina limitos, pieņēmēji/izdevēji nez vai gribēs uzņemties papildus riskus (ja vien tie nav būtiski mazāki par papildus nopelnīto), tātad kādam jāpiesakās atbildēt par krāpniecību šādos gadījumos, bet to var atļauties darīt tikai tas, kas reāli pelna no šādiem gadījumiem. Ir gan arī manītas baumas, ka aPay gribēs 0.15% no transakciju summas, bet vai tas tiešām notiks un kurš škirsies no šīs komisijas maksas to vēl redzēsim.

    Atbildēt
    1. coolynx Raksta autors

     Es esmu pārliecināts, ka Apple paņems savu komisiju. Viņi taču ir investējuši šajā pasākumā:
     1. lojāla un maksātspējīga iPhone auditorija
     2. līgumi ar lieliem mazumtirgotāju tīkliem (šeit parādās komisija?)
     3. iPhone pirkstu nospiedumu tehniskais risinājums, kas nodrošina pasākuma drošību

     Man ir drīzāk jautājums par to, kurā vietā parādīsies viņu komisijas un cik lielas tās būs. Viņi noteikti neieviestu šādu rotaļlietiņu, ja negribētu ar to nopelnīt. 😉

     Atbildēt
     1. acc

      Diemžēl ne pārāk piekrītu. Apple nav maksājumu sistēma, rezultātā viņi bez VISA/MC/AMEX/CUP ir praktiski nekas šājā sfērā – nav infrastruktūras, nav norēķinu procesa/klīringa, nav procedūru.
      1 – auditorijai ir maksājumu kartes. Bankām, kuru klienti ir šī auditorija ir paralēli ar ko maksā klients. Neviens no auditorijas nebūs _jauns_ klients.
      2 – infrastruktūra un klīrings. eksistējošā infrastruktūra pieslēgta vai nu bankai vai karšu procesingam, un tie par velti absolūti neko nedarīs, un no viņu viedokļa tā ir parasta kartes operācija. Apple potenciāli jāmaina termināli (varētu pieņemt VISA/MC/etc šeit viņus varētu nedaudz subsidēt + līdz nākamā gada oktobrim šā kā 1a24990

     2. acc

      arghh… klaviaturas gļuks…
      … tā jānomaina termināli pret chip+pin), un jebkurā gadījumā jādraudzējas ar pieņēmēju/procesoru. Attiecīgi vai izmanto karti vai aPay – tās vairs ir tikai nianses, un pa lielam tirgotājam neko īpašu pat nevajadzētu darīt šajā sakarā. Vai kāds dos atlaides ja maksāsi ar aPay? – droši vien, kā daudzām maksājumu sistēmām tās eksistē maksājot ar konkrētu produktu pie konkrēta tirgotāja. Bet teikt, ka cilvēki pirks vairāk, jo pieņem aPay, ir muļķīgi. Jā, noteikti būs indivīdi, kas izpletīs pirkstus un pateiks, ka ies citur, jo šeit nepieņem aPay :), bet 99% masas par to būs nospļauties, un viņu pirkšanas paradumus tas nemainīs. Un nonākt situācijā, kad manai “maksājumu kartiņai” ir nosēdusies baterija pavisam noteikti negribētos :).
      3 – līdz šim visi tehnoloģiskie risinājumi kas ieviesti masu produktos nav īpaši ilgi turējušies pret ne pārāk labiem cilvēkiem :). nedomāju, ka šeit būs savādāk. pirkstu nospiedumus cilvēki atstāj visur, īpaši jau uz sava telefona :). Lai arī PIN saprātīgs cilvēks izpaudīs pie riska veselībai, tomēr teorētiski kamēr tas nenotiek, neko tālāk nevar izdarīt – šeit pat nav jāprasa kautko izpaust, pietiek pieturēt cilveku un uzlikt viņa pirkstu kur pienākas, un tam nevajag vairāk laika kā pāris sekundes. par biometrisku autentifikāciju karšu nozarē runā sen, bet tā arī nekas nav tālāk attīstījies dēļ dažādiem papildus riskiem. Tas ir absolūti lietojami offline contactless maksājumiem, tīri lai apstiprinātu ka lietotajs tiešām vēlas lietot nfc maciņu, bet rīks lielāku maksājumu apstiprināšanai, nu nez nez :)…

      es diemžēl esmu skeptisks. Es absolūti piekrītu, ka šis noteikti būs papildus spēriens tehnoloģiju izmantošanai, bet absolūti ne revolucionārs un visdrīzākais ar stipri ierobežotu un mazāku pielietojamību kā cilvēki sapņo :). Jāpagaida reāla ieviešana, kas visdrīzākais eiropai var notikt ne tik ātri, plus būs ierobežoti tirgi, kur nfc termināli jau ir pietiekami izplatīti. Tā kā lv lietotājam parastajam varbūt pat naksies pagaidīt nākamo/aiznākamo paaudzi šim pasākumam 🙂

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *