Pensionāri strādā neoficiāli

Šorīt pavilkos no šī raksta par to, ka pensionāri strādā neoficiāli. Tāds smalks turpinājums tēmai par aplokšņu algu.

«Kāpēc man uztraukties par nodokļiem, pat veselības aprūpe ir par maksu! Kā pensionāram man tagad arī vienalga par sociālo nodokli, jo nedomāju, ka pensiju man kāds tuvākajā laikā palielinās, bezdarbnieks es nevaru būt… Tāpēc vienīgajai, kam tagad būtu jāsatraucas, tas ir valstij, precīzāk, valdībai,» spriež pensionārs.

Smiekli izspruka, lasot šīs rindas.

Vairāki strādājošie pensionāri, kuri no jūlija saņem vien 30 procentus pensijas laikrakstam norāda, ka labprāt strādātu neoficiāli, taču diemžēl nevar – visi ir valsts darbā. Vēlēšanās maksāt nodokļus ir nulles līmenī, jo cilvēki neredz tam nekādu jēgu.

Kāda neraža. 😀

No vienas puses tā ir nopietna problēma, bet no otras – pensionāri taču nav muļķi, jo viņi ir izgājuši tādu dzīves skolu, ka tik turies. Viņi ir izgājuši krievu laikus, ne vienu vien naudas maiņu, banku krīzes un pēc tāda rūdījuma kāds vēl cer, ka viņi samierināsies ar to, ka saņems tikai 30% no pensijas…

Vai nu šie cilvēki ir muļķi, vai arī saeimas deputāti. Nākamgad varēsim ievēlēt citus saeimas deputātus, kas tāpat nedraudzējas ar smadzenēm. Visticamāk, ka tālāk sekos kā pēc scenārija – taisnošanās, ka bija prognozējuši citus rezultātus un neparedzēja, ka pensionāri nav vis aunu bars, kas paklausīgi blēj.

19 thoughts on “Pensionāri strādā neoficiāli

 1. Vilis

  Domāju, ka ne tikai pensionāri ir tādās pašās domās. Cilvēki tik-tikko sāka maksāt godīgi nodokļus, kad viņiem šitā nekaunīgi sāka dir$t uz galvas. Nezinu, kam jānotiek, lai tagad kāds sāktu uzticēties valdībai.

  Atbildēt
 2. karuuzo

  Godīgi sakot, paziņojums, ka strādājošiem pensionāriem noņems 70% no pensijas, vismaz manā skatījumā, bija analoģisks, ka pensionāri būs spiesti strādāt neoficiāli. Nu labi, ka ir tādi cilvēki, kas var iztikt no pensijas, bet liela daļa nevar. Ir vēl otrs faktors, ka darbs cilvēkam ir viena no labākajām izklaidēm. Viņi vienkārši nevar nestrādāt.

  Labs piemērs šī brīža realitātes izpausmei, paziņa – labs ārsts, viņam nogrieza virs 50% algu, tad vēl pensiju (viņš jau ir pensijas vecumā), kas viņam atlika – vienkārši aiziet. A tie cilvēki, kam viņš palīdzēja, tagad var iet pie Zatlera. Gan jau ka par labu “pateicību” viņš palīdzēs 🙂

  m

  Atbildēt
 3. F

  Es neesmu pensionārs, bet tāpat neredzu nekādu jēgu maksāt nodokļus. Manuprāt, šobrīd valsts nevar dot pilnīgi nekādas sociālās garantijas, un es nejūtos vainīgs, ka tā novesta līdz šādam stāvoklim; es nodokļus vienmēr esmu maksājis pilnā apmērā, bet kaut kā nejūtu, ka valsts pret mani izturētos ar tādu pašu godprātību.

  Atbildēt
 4. Zavals

  Pēdējos gadus jau “pelēkā” nauda pamazām sāka kļūt balta. Daudzi pārgāja uz oficiālajām algām, jo varēja to beidzot atļauties. Budzētā loģiski ka sāka ienākt arvien vairāk naudas.
  Taukumūlim loģiski ka iegaršojās un sekas tam – “a mēs vēl gribam” – un spiež maksāt vairāk, pie situācijas kad nopelnīt vairs nevar tik daudz cik agrāk. Absolūti loģiska tirgus reakcija – liela daļa nekavējoties pārgāja atpakaļ pelēkajā zonā. A tagad tie tur duriku augšā sēž un nesaprot ko ne tā sadarījuši. Da ekonomikas pamatu mācību grāmatās ir rakstīts ka nodokļu palielināšana pie ieņēmumu samazināšanās vēl straujāk samazinās ieņēmumus! Makrodunduki …

  P.S. – Bērnudārzu Jēkaba ielā 11 netaisās likvidēt?

  Atbildēt
 5. Wth

  Da vispār taukmūļi ir totāli durāki. Tik tik valsts iestādēs sāka beidzot nākt KOMPETENTI speciālisti – atkal algas apgrieza un vēl pacentās izdarīt visu, lai algas izdevīgāk būtu saņemt aploksnē. Dabiski, ka visi nopietni ņemamie pašlaik vai nu ir jau pārvākušies uz privāto sektoru, vai vismaz skatās, a ja nu TUR kāda brīva vietiņa atbrīvojas.
  Rezultāts? Vienkāršs. Atlaisti piedirsascik procenti valsts iestāžu darbinieku (pie tam, pēc principa – man nepatīk viņa ausis, značit palaižam, po ka zin savu darbu). Tie, kas nav palaisti, bet spēs konkurēt darba tirgū vienkārši paši aizies uz privāto sektoru. Noīsinot kopīgos reizinātājus un atverot iekavas, sanāk, ka valsts samazināja izdevumus par x procentiem, bet efektivitāte ilgtermiņā kritīs vismaz par 2x procentiem.

  Iedzersim par mūsu taukmūļu veselību un par to, lai privātajā sektorā parādās arī vietiņa man, valsts iestādes IT daļas vadītājam ar 9 gadu darba stāžu valsts labā.

  Atbildēt
 6. Eco

  @Wth Sveiks kolēģi.
  Esmu tāds pats un domāju tāpat. Tagad neviens neskatās uz kompetenci un to cik tu esi spējīgs un cik labi tu savu darbu dari. Vienkārša matemātika. -30% algā un – 20% štatā. Punkts. Neviens “tur augšā” taču netaisās tērēt savu laiku lietderības un kompetenču izvērtēšanai …

  Atbildēt
 7. rv

  @wth


  lai privātajā sektorā parādās arī vietiņa man, valsts iestādes IT daļas vadītājam ar 9 gadu darba stāžu valsts labā.

  interesanti vērot kā bij valsts darbinieks darbojas “pretējā pusē”, piemēram, komercsektorā – iet ciemos pie bij kolēģiem kā pārdevējs, ne vairs pasūtītājs. intersanti.

  a tā… domāju, kur gan varētu būt vieta iestādes IT daļas vadītājam? iespējams ka tikai līdzīgā struktūrā – piem, kādā no monopoluzņēmumiem. acīmredzot, amatā galvenais vārds ir “vadītājs” nevis “IT”…

  Atbildēt
 8. ZBH

  rv: a vispaar taa jau arri iraid – vadiitaajs neir ITsniks, agraak vai veelaak. laik nepietiek shaurai specializaacijai 5 virzienos, taapee normaal taads sadaliijums iraid pielaujams, lai tik cilveeks ar galv draudzeejs un no IT paarzin pamats, be toties rubii vadiib. zinu peec prakss.

  Atbildēt
 9. F

  Pēc pieredzes zinu, ka valsts iestādēs šādi IT nodaļu vadītāji vai, kas vēl trakāk, IT projektu vadītāji, kuri IT zin ļoti švaki, ir diazgan liela problēma. Parasti viņi iedomājas pilnīgi nereālas un neīstenojamas lietas pie attiecīgās infrastruktūras, jo “kaut kur ir redzējuši, ka tas ir reāli labi” un vēl to visu pasūta izpildīt kaut kādā no pirksta izzīstā termiņā, vispār nesaprotot par ko ir runa.

  Atbildēt
 10. Stefuks

  F
  Pēc pieredzes zinu, ka valsts iestādēs šādi IT nodaļu vadītāji vai, kas vēl trakāk, IT projektu vadītāji, kuri IT zin ļoti švaki, ir diazgan liela problēma. Parasti viņi iedomājas pilnīgi nereālas un neīstenojamas lietas pie attiecīgās infrastruktūras, jo “kaut kur ir redzējuši, ka tas ir reāli labi” un vēl to visu pasūta izpildīt kaut kādā no pirksta izzīstā termiņā, vispār nesaprotot par ko ir runa.

  Uf, kad tu šito uzrakstīji, pilnīgi radās “deja vu” sajūta – kā par manu veco priekšnieku būtu uzrakstījis. Bija tāds tirliņš (lasi vecs perdelis), kas n-tajās valsts iestādēs pēc kārtas ieņēma vadošus amatus saistībā ar IT. Mūžīgi bija kaut kur redzējis un kaut kur dzirdējis, ka “kaut kas ir kruta” un tad nabaga padotie un izpildītāji dabūja trūkties….

  Atbildēt
 11. normunds

  Tik tik valsts iestādēs sāka beidzot nākt KOMPETENTI speciālisti – atkal algas apgrieza

  es tikai tā padomāju – vai tad algu apgriešana nebija tas ko visi gribēja? Vai arī kārtējo reizi nostrādā “savs krekls tuvāks” sindroms – ja jāgriež citiem tad tas ir OK, ja nogriež pašam tad jābrēc?

  Atbildēt
 12. Wth

  F, runā par sevi, es kaut kā daudzus gadus nozarē esmu nostrādājis ar skrūvgriezni rokā un pie koda pa naktīm sēdēdams, un vēl tagad turpinu to darīt, tā ka dirst, lūdzu, nevajag. Mani amatā nepaaugstināja par skaistām acīm vai ko tādu, bet gan tāpēc, ka, tici vai nē, zinu ko daru.

  Un normund, es tikai tā padomāju – tu strādā privātajā sektorā (acīmredzami) un tev pohuj, ka tie, kurus palaida valsts iestādēs, bija CILVĒKI, kam ir savi bērni jāuztur, kredīti jāmaksā (un NEDRIST par kredītiem, 90% atlaisto “mazo” darbinieku tie ir par sūda dzīvoklīti, a dzīvot tak kaut kur vajag? Es savu dzīvokli sērijmājā pusmūžu maksāt dabūšu – a ko man darīt bija? Dzīvot kartona kastē?) un tādiem kā tu galvenais ir bļaut – “aaaa riebīgais uzblīdušais valsts aparāts”. Tas, ka tagad bari cilvēku ir bez darba vai arī ar visiem samazinājumiem nespēj samaksāt kredītus un dzīvos uz ielas – tevi jau tas neuztrauc, jo tie tak ir “riebīgie ierēdņi”. Un jā, loģiski ka man mans krekls ir tuvāks. Tieši tāpat kā tev.

  Atbildēt
 13. normunds

  wth, redzi, es ironizēju 🙂 Ne tik sen interneta “eksperti” bija pārņemti ar ideju, ka valsts aparāts jāsamazina, algas jāsamazina un vispār – vajag patriekt visus viņus nafig, taukmūļi ibio. Bet līdz tam kas ir lielākā daļa ierēdņu un budžeta iestādēs strādājošo neviens necentās aizdomāties, lielai daļai likās (un joprojām liekas), ka valsts aparāts un budžeta iestādes sākas ar saeimu un beidzas ar ministru kabinetu, aizmirstot muzejus, medmāsas, ārstus, skolas, policiju, ugunsdzēsējus un visus pārējos budžetniekus kas jau tā neko daudz nesaņem.

  p.s es jau nesaku, ka nav jāsamazina algas, bet pirms teikt, ka jāgriež visiem ierēdņiem un budžeta iestādēs strādājošajiem puse viņu lielās algas nost, ir jāpadomā, ka rimševics pēc puses nogriešanas saņems 4 štukas, bet skolotājs 150Ls.

  Atbildēt
 14. Vaarna

  Man blakus sēdošā grāmatvede – (oficiāli) strādājoša pensionāre pačukstēja, ka valstij i nemaz nav izdevīgi, ka pensionāri strādātu. Nodokļu sistēmā nekādu plusu neesot, drīzāk zaudējumi. Tas ir tāds nepamatots mīts, ko sev piesavinājušies pensionāri – mēs strādājam tātad valstij pelnām naudu, un tagad mums liedz iespēju palīdzēt ar saviem nodokļiem!

  Kas attieca uz nelegālo nodarbinātību – arī mīts, jo daudz pensionāro strādāja par sargiem vai citur, kur pēc noteikumiem cita persona konkrētā darba vietā atrasties nedrīkst pēc drošības noteikumiem. Šie cilvēki no darba aizgāja.

  Atbildēt
 15. F

  Wth, es nerunāju konkrēti par tevi un nesaku, ka visi ir tādi, bet tādu, nenoliedzami, ir daudz. Un ja jau tu tik ilgi esi nostrādājis, tad tev vajadzētu zināt par ko es runāju. 😉

  Normund, par atlaišanām viss bija (ir) pareizi, tikai netiek izvērtēti atlaižamie. Nav normāli, ka nodaļā paliek vadītājs ar diviem vietniekiem, bet atlaiž 3 parastos nodaļas darbiniekus, kuri, iespējams, bija vienīgie, kuri tajā nodaļa kaut ko darīja. Bet tā kā iestādes direktoram nodaļas vadītājs ir čoms, tad savējo jau neatlaidīsi kaut arī skaidri redzi, ka viņš ne sūda nedara tāpat kā viņa vietnieki. Šajā situācijā atkal viss notiek pēc pazīšanās principa.

  Atbildēt
 16. Wth

  F, vispār jau kopumā šajā ziņā nevaru nepiekrist, manu cienījamo priekšgājēju varētu ņemt par tipisku piemēru. Bet tā tomēr nav visur un neesam mēs, dumjie vadītāji, nemaz tik dumji.

  A ar atlaišanām un samzaināšanām tieši tā arī notika – visiem samazināja, visus tīrīja, bet savējie jau pie visiem nepiederēja. Dažs pat pamanījās atlaižot vienu darbinieku, tā vietā aši un pa kluso pieņemt (un pat par lielāku algu) savu radu vietā. Forši, jā.
  Tiesa gan, šur-tur ar tām atlaišanām sanāca arī pozitīvs rezultāts, tiek mazināti un apvienoti departamenti, kas veica daļēji vai pat pilnīgi dublējošas funkcijas un tādā garā. Es tikai sēžu un domāju, vai nevajadzēja par to pa pakaļu vadībai, ka vispār pieļāva, ka šāda situācija izveidojas? Un tīrīšanu un saīsināšanu varbūt drīzāk vajadzēja sākt no “augšas” gala, tiem, kas saņem 4-ciparu skaitļus bet reāli pat darbavietā nav un pa reizei tikai ierodas kādu parakstu atstāt un pieļauj, ka šādi sū* notiek?

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *