CD šodien paliek 25 gadi

Kaut kā jocīgi šķiet, ka CD jeb matricai šodien paliek 25 gadi. Tiesa gan jāatzīst, ka arvien retāk mēs ikdienā lietojam šos spīdīgos ripuļus, jo to ietilpība vairs neatbilst mūsdienu prasībām. Papildus tam vēl mums Latvijā par to savulaik parūpējās valdība, kad pirms diviem gadiem šo biznesu veiksmīgi nobērēja Saeima ar kultūras minitrsi priekšgalā.

Pieter Kramer

Pieter Kramer poses for photographers in Eindhoven, Netherlands on Monday Aug. 13, 2007. Kramer was a leading engineer on the team that developed the CD, which was launched 25 years ago this Friday, in a joint project by Royal Philips Electronics NV and Sony Inc. of Japan. Kramer is holding a show model of the Compact Disc player, which was introduced in August 1982. (AP Photo/Peter Dejong)

Bēdīgi ir tas, ka šobrīd formātu kara dēļ nav tāda īsta aizvietotāja, kas varētu stāties vietā. Cietie diski joprojām ir klasiska un pagaidām arī paliekoša vērtība.

20 thoughts on “CD šodien paliek 25 gadi

 1. Taustiņklabeklis

  Neteiktu, ka diski ir zuduši jau. Plates piemēram ir zudušas. Audio ierakstiem, manuprāt, CD dzīvos diez gan ilgi vēl.

  Atbildēt
 2. Sybase

  Neviens kompresētais formāts pagaidām nespēj stāties preti pcm 44KHz ko nes CD, tiem kam ir laba akustiskā sistēma sapratīs.

  Kā datunesējs ? Hz nu kā draiveru nesējs CD -> flopy ir izspiedis. nu kā backup nelieliem apjomiem ilgi vel dzīvos.

  Atbildēt
 3. Kanibaals

  Sakarā ar CD izgudrošanu ziniet kapēc CD ir tieši 74min nevis 90min kā tas bija kasetēs?

  Tipa izstrādājot disku tas nevar būt bezizmēra un kaut kādi lielumi ir jānoasaka. Nu un diskam vajadzēja būt tik lielam, lai ielīstu iekšā lielā mākslinieka lielā simfonija, t.i, bēthovena 9.simfonija ir ap 70min gara. Lai gan tikpat labi tas varētu būt mīts http://www.snopes.com/music/media/cdlength.asp

  Atbildēt
 4. Taustiņklabeklis

  Sybase, vai veikalos var nopirkt izpildītāju jaunākos albumus platēs? Ja zini tādu veikalu, lūdzu dod ziņu.

  Atbildēt
 5. Sybase

  Latvija ir tāda sakaina valsts kur lielā mērā piejams tikai širpatrebs, a vinilu tev nāksies pasūtīt, kautvai tajā paša unison, protams tev jāsaprot ka desho ispildītāju 3 dienu pop zvaigznes nespīd 😉

  Atbildēt
 6. kalnietis

  Atceros, ka labu laicinju atpakalj, lasiiju(iespeejams, ka te pat) par vienu dzheku, kursh internetaa piedaavaaja sleegt deriibas par to, ka CD diskus tajaa un tajaa gadaa veikalos nevarees briivi iegaadaaties…. buutu interesanti kaadu linku par to

  Atbildēt
 7. Taustiņklabeklis

  Sybase, ja raugamies no viedokļa ko tik visu var pasūtīt internetā vai nopirkt ārzemēs un antikvariātos, tad skaidrs, ka arī kasetes, lentes un tamlīdzīgi vēstures rīki nav miruši.

  Atbildi Tu man nesniedzi, plates IR mirušas mūsdienām. Un tas nenozīmē, ka nevar tās lietot, bet tās nav aktuālas.

  Atbildēt
 8. m_janis

  Tie, kam ir LABA akustiskā sistēma un ir kāda sapjēga par kvalitatīvu skaņu, ka CD ( 44KHz ) vairs nav kvalitatīva skaņa, varētu vēl runāt par 48KHz, vai 96 KHz, bet vispār tiešām kvalitatīva skaņa var būt tikai analogā ierakstā, vinilā.
  CD skaņa tiek mākslīgi čakarēta (piedodiet, izdevēji to sauc par uzlabošanu), lai panāktu vēlamo, tas vairs nav dabīgs skanējums. Diemžēl, tagad arī jaunajiem viniliem kā izejmateriāls ir digitāli apstrādāta skaņa. Ko lai dara, pasaule palēnām degradējas:(.
  Taustiņklabeklis – esi salīdzinājis viena un tā paša skaņdarba sonogrammas uz oscilogrāfa CD un analogajam ierakstam? Esi salīdzinājis, kā skan dzīvs atskaņojums koncertzālē un no CD? Nu ko – ir vienādi? Bet tieši tā ir jābūt, nevis kaut kam mākslīgi saveidotam. Teiksi, gumijas sieviete ir labāka par īsto? (Vispār jā, nav sievasmātes :D).

  Atbildēt
 9. aiai

  Taustiņklabeklis=> LV gan jau ka neviena grupa neizdod savus darbus vinilā, bet ārzemēs tā ir atsevišķa niša un pie tam ļoti dzīvelīga. Kaut gan jā – agrāk bija laiki, ka žurnālos bija ieliktas maziņās mīkstās plates, bet tagad – CD.

  Atbildēt
 10. Green

  Aizejat kaut vai uz to pašu Randomu, tur plates vēl joprojām tiek tirgotas. Ārzemēs diezgan daudzi mākslinieki laiž klajā savus jaunākos darbus ne tikai CD/DVD formātos, bet arī cep uz platēm (labs piemērs te: http://www.maplemusic.com/product.asp?dept%5Fid=567&pf%5Fid=565%2D15&lang=EN )

  Atbildēt
 11. Sybase

  m_janis sorry pagaidām esmu tikai iepazīšanās stadijā, ari pagaidām maciņš visu nevelk.
  Densen DM 30 + Focal 826 , nebeidz pārsteigt klausoties tos pašus CD, kā arī pilnībā ir nomanījusies muzikālā gaume:) Sākotnējā velme bija Baudīt Depeche Mode Ar labu stereo un detalizāciju.

  Atbildēt
 12. SkaKri

  aiai – nu nesaki vis, When My Authorities Fall (LV HC banda) izlaida limited edišen vinilus. Klubā Saksofons varēja iegādāt.

  Atbildēt
 13. BigUgga

  Skyforgeriem arī ir plate. Tik kāda jēga bliezt no digitālās studijas uz platēm gan īsti nav skaidrs… Ja nu tik tiešām tas digitālais studijas outputs ir pietiekami plašs

  Atbildēt
 14. Kanibaals

  Kāda tur vēl CD kvalitāte? CD ar saviem 44,1 kHz un 16bit stereo jau pašos pamatos ir pieticīgi. Plus vēl jārēķinās ar jitter trokšņiem un saskrāpētiem diskiem, kas jo vairāk ir dzirdami lētā gala lasītājos. Rezultāts ir visai bēdīgs. Ne jau nu CD kvalitāte ir tā ar kuru būtu jāsalīdzina audio sistēmas bet gan ar vinilu. Bet nu jā lielākā daļa MP3 ir no CD rakstīti tā kā tas silda ļautiņus.

  Platēm za to bitreits ir bezgalīgs ..Bet CD diskretizācijas frekvence 44,1 khz ir izvēlēts pats pietic’ig’akais, atbilstoši koteļņikova teorēmai, ka ņemot frekvenci divreiz lielāku par augstāko frekvenci spektrā, var atjaunot signālu par 95% kā oriģinālu. Cilvēks dzird skaņu no 20Hz-20kHz attiecīgi arī tie 44,1 kHz rodas. Tā kā jau kopējot uz CD 5% kvalitātes ir tjiu, tjiu…. Kā minimums vajag 20-bit 48kHz vai ideāli 24-bit 96 kHz. Bet vienalga digitāliem nesējiem jārēķinās ar jitter trokšņiem, būs tas CD, Blue-ray HDVD u.c.

  Atbildēt
 15. Sybase

  Šie 5% ir nicīgs zudums, jo 90% CD lietotāji nejauš ka viņu super sony un citos širpatreba akustikā inestie zudumu ~ 30-40%.

  Atbildēt
 16. goshax

  sybase, baigi kruts sajuties? izliec vismaz 100K un tad saac te staastiit par labu akustisko sisteemu. taveejaa taads pac shirpotrebs vien ir, tik biki daargaaks.

  Atbildēt
 17. Sybase

  he, neķer kreņķi, kad biezibai nebūs gala tad tā arī izdarīšu. pagaidām priecājos par to kas ir.

  un kapēc lai es nevarētu sajusties kruts ? tomēr ir patīkami ka vari atļauties vairāk neka vairums, tikai nesaki ka ar tev tā negaās :)))))

  Izsaucu uz kraniņu mērīšanās duēli, braucu ar CLS350 un ir mīļākā :)))

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *