Kāpēc mans dators redz tikai 137 GB no visa diska?

Gada sākumā es atļāvos nopirkt 160GB cieto disku. Priecīgs atpakoju, piespraudu un palaižot partīciju menedžeri ieraudzīju, ka mans jaunais cietais disks ir tikai 137GB liels.

Pirmā doma, kas iešāvās prātā bija – vecs BIOS. Šo variantu es uzreiz atmetu, jo dators man ir salīdzinoši jauns un sadzīvo ar 120GB disku bez problēmām. Tāpēc nolēmu problēmu risināt tā kā to parasti darītu jebkurš loģiski domājošs datorlietotājs – aiziet uz attiecīgā dzelža izstrādātāja mājas lapu un tur meklēt atbildi vai arī googlot.

Aizgāju uz Hitachi biežāk uzdoto jautājumu lapu un atbilde uz pirmo jautājumu bija atrisinājums manai problēmai.

Te būs nedaudz teorijas par doto problēmu.

When the ATA disk drive interface (also known as IDE) was developed in the mid 1980’s, personal computer disk drives held 20 Megabytes of data. ATA was designed with 28 bits of address, providing what seemed like a ridiculously large address space: 137,438,953,472 bytes (137 Gigabytes). Nearly 20 years later, ATA drives are available with a capacity greater than 137 Gigabytes.

To allow computer systems access all the data on drives larger than 137 Gigabytes, the T13 AT Attachment standards committee developed a new 48-bit addressing method. This method increases the address space by approximately a million fold to: 144,115,188,075,855,872 bytes (144 Petabytes).

Computer systems manufactured before development of the 48-bit address method do not support drives larger than 137GB (but can, if upgraded as described below). With some past drive capacity limitations, updating the BIOS alone solved the problem. Upgrading the BIOS doesn’t hurt, but this by itself won’t solve the problem unless your OS supports 48-bit addressing or you have a controller card and driver that supports 48-bit addressing.

If you’ve recently purchased your computer system, we advise you to check with your manufacturer to see if your system has native support for 48-bit addressing before pursuing one of the workarounds listed below. If you’ve already installed your drive and the capacity is listed as 137,438,953,472 bytes (137GB or 128GB), you’ll need to follow one of the workarounds below to make use of the remaining space.

Kā izrādījās, tad Windows 2000 SP2 vēl neatbalsta 48-bit loģisko bloku adresāciju (Logical Block Addressing). Par laimi man jau bija uzilkta 3 servisa paka, bet ar to vēl bija par maz, jo pēc noklusēšanas 48-bit LBA nav aktivizēta. Tāpēc nācās pievienot jaunu ierakstu Windows reģistrā.

Problēmas risinājums.

1. Nospiežam Start -> Run...
2. Ierakstam regedit Enter
3. Pa reģistra HKEY_LOCAL_MACHINE zaru atrodam šādu mapi

HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Services/Atapi/Parameters

4. Izveidojam jaunu ierakstu

New -> DWORD value
ar nosaukumu EnableBigLba

5. Uz jaunizveidotā ieraksta nospiežam ar peles labo pogu un izvēlamies Modify
6. Ierakstam vērtību 1
7. Aizveram reģistru
8. Pārstartējam datoru

Pēc šīm darbībām man uzrādīja jau 160GB iepriekšējo 137GB vietā.

Šo visu informāciju es izlasīju Microsoft lapā 48-Bit LBA Support for ATAPI Disk Drives in Windows 2000 vai arī XP lietotājiem How to Enable 48-bit Logical Block Addressing Support for ATAPI Disk Drives in Windows XP.

Toreiz, kad saskāros ar šo problēmu, es gribēju uzrakstīt nelielu pamācību, bet, tad pārdomāju, jo padomāju, ka principā jau nekādi kalni netika gāzti un problēmas risinājums bija gaužām vienkāršs. Bet šodien nejauši iegriezos Boot.lv forumā un palasīju tās gudrības, kas bija sarakstītas par līdzīgu problēmu un sapratu, ka laikam jau nav viss tik vienkārši kā pirmajā momentā izskatās.

Varbūt kādam noderēs…

39 thoughts on “Kāpēc mans dators redz tikai 137 GB no visa diska?

 1. Sarky

  REGEDIT4
  [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesatapiParame ters]
  “EnableBigLba”=dword:0000001
  ‘Varbūt kādam noderēs’, ‘second edition’
  (pielabojiet iespējamās radušās atstarpes)

  Atbildēt
 2. Sarky

  Vispār, 48bit adresācija tika ieviesta saakot ar ATA/ATAPI-6 specifikāciju, t.i. Ultra-DMA (UDMA) Mode 5 jeb Ultra-ATA/100, ar vārdu sakot – ar atbalstošu OS un tā konfigurāciju var nepietikt.
  Vēl mazs āķītis – 137GB=128GiB – dažādās vietās viena un tā pati robeža var būt pieminēta dažādi (decimālie un binārie GB..)

  Atbildēt
 3. trash`

  to coolynx: neliels nepateemu.. bet runaajot par win2000 kaa panaakt laj sistemtrajs raadiitu ikonas ne tikaj 256 kraasaas bet wismaz drusku wairaak!? 😉 & ko tu pac lieto jau wisiem tik miljaa msconfig wietaa? paldies! =)

  Atbildēt
 4. Kirils

  freaky windows.
  un ko linux par shito saka?
  (me nezin, me nestraadaa ar diskiem lielaakiem par paarsi GB, me dziivo veesturee, me tarzaans 😛 )

  Atbildēt
 5. LongT

  Šeit ir gana daudz pastāstīts par cietņu apjomu ierobežojumiem
  http://www.pcguide.com/ref/hdd/bios/size.htm
  (arī par šo…)

  Atbildēt
 6. kurmizz

  144 Petabytes… Atgaadina liidziibu ar 1.44Mb disketiiteem 😀 Nez vai mees, vai muusu mazbeernjuki nodziivos liidz tai dienai, kad 144 Petabaiti ariidzan vairs nebuus “ridiculous large space”? :))

  Atbildēt
 7. Posthuman

  Vajag šeitan integrēt skriptu, kas uz katru rakstu ar nejauši izvēlētu niku uzģenerē pāris komentus, ega “ko par to saka linux”, “linux ruulz, windows sux”,”freaky wini. me strādā uz linux un viss po”, “es nesaprotu, kāpēc jālieto windows, ja ir linux”. “mikrosoft sūds” utt.

  Atbildēt
 8. MZM

  Man irad kaste ar K6-2. BIOS atbalsta diskus līdz 33Gb. Nopirku 80Gb disku, uzliku ts. “cap limit” = bios redz kā 33Gb. Uzliku Linux un viss uzreiz aizgāja “out of box”. Startējot sistēmu parādās paziņojums ~: Bios reports 33Gb, disk size 80Gb. Un aidā!
  Posthuman :: nax* skriptu, ja es pagaidām ar to tieku lieliski galā?!? 😉

  Atbildēt
 9. raiviic

  Hmm, man ti Maxtor 160Gb BIOS uzrāda kā 136, Partition Magic arī tikpat, bet XP Pro Disc Manager visus 160. Tur arī izveidoju partīciju unj viss štokos

  Atbildēt
 10. Mateo

  Gribu maajaas pie sava miiljuma (tobish kompa), jo arii man liidziiga probleema ar Samsung 160 GB disku, kursh raada ap 130GB.
  Ja atguushu savus 30GB, tad miileeshu juus uz muuzhu! :))))

  Atbildēt
 11. m_janis

  Ir tāds Maxtor big drive enabler, http://www.maxtor.com/en/support/downloads/big_drive_enabler.htm
  bet der arī citu firmu cietajiem. Manam WD vismaz derēja, jo cik noprotu, ar firmu tur nav nekāda sakara, tikai ar Gb.

  Atbildēt
 12. coolynx

  m_janis: ja es pareizi sapratu no tā apraksta, tad šī programma veic tieši tās pašas darbības – pievieno reģistrā vajadzīgo ierakstu…

  Atbildēt
 13. es

  ok taas probas ja ir 40Gb un uzraada 32Gb parasti atrisina ar attieciigaa razjotaaja spec softu, kas to cieto paarformatizee a bet jaut par teemu:
  Man ir USB2 kaste ar HDD CD (zapil kaa vinju sauca) – nu caur to USB2 var darbinaat hdd, vai kaads ir caur taadu kabinaajis tos 160Gb?
  a to pamazaam noplok doma njemt 200Gb….
  Un vai tas pasaakuims kustas(ar tiem reg) zem win2000?

  Atbildēt
 14. Kārlis

  Varbūt tas būs mazliet ne pa tēmu, bet man ir līdzīga problēma ar Maxtor 120Gb (WinXP uzrāda tikai 110Gb). NTFS.
  Varbūt kāds var ieteikt, ko darīt, lai es varētu lietot visus 120Gb?

  Atbildēt
 15. Sarky

  Kārli: Tev viss visdrīzāk ir pareizi – ražotājs uzrāda decimālos GB (šis skaitlis ir lielāks par binārajiem, un no marketinga viedokļa – skaistāks), OS – bināros.
  Pie kam disku ražotājiem pat pārmest neko nevar, jo, pēc terminoloģijas, ‘GB’ nozīmē tieši decimālos gigabaitus.
  To, ko uzrāda OS, būtu jāapzīmee ar ‘GiB’. Lietai principiāli pieejot, sanāk, ka OS uzrāda kļūdaini 🙂
  Kā arī, ņem vērā, ka partīciju info un failsistēma aizņem kādu vietu.

  Atbildēt
 16. Ambrosio

  Man ar 200GB cietni gadījās sekojoša situācija (zem Windows 2000).
  Ieliekot jauno disku, redzami bija tikai tie paši minētie 137GB. Situāciju atrisināja ļoti vienkārši – noformatēja zem Windows XP un zem Windows 2000 viss it kā bija ok – rādījās 200GB. Priecīgs laika gaitā aizpildīju diska pirmos 137GB, rakstot datus pēc šīs robežas, disks īstenībā sāk rakstīt no diska sākuma, tātad nonesot NTFS dienesta informāciju kur kas atrodas …
  Man liekas, ka tas ir stulbums no Microsoft puses – saitā parasti tikai pateikts, ka pietiek ar SP2. Bet to, ka vēl jāčakarējas par reģistru un jāpievieno EnableBigLba = 1, vēl jāpameklē.

  Atbildēt
 17. 2 Sarky

  decimaalais un binaarais ir viens un tas pats. disku razhotaaji “shmaucaas” ar to, ka viniem kilo ir 1000 nevis 1024 (atteiciigi megabaits ir 1000000 nevis 1048576), tur arii taa starpiiba rodaas.

  Atbildēt
 18. Oskars

  Sii vareetu buut piemeerota vieta, kur uzdot savu sasaapeejuso jautaajumu. Man ir visai vecss dators celeron 466, Mb ir Soltek ar cipsetu ZX 440. Gribu nopirkt 80 Gb hdd. Vai vins darbosies kopaa ar so antikvariaatu un uzraadiisies pilns apjoms? Varbuut kaads zin….
  Paldies:)

  Atbildēt
 19. TH -> Oskars

  Domāju ka naksies biosu tev atjaunot. Es iztiku bez tā. Isti neatceros kā 🙂 bet, šķiet tas bija saistīts ar pišanos ar partition magic…. Ā, jā, win2k setup atpazina diska patieso izmēru..
  Varbūt kāds var iemest linku kā pareizi vecs bioss jāuzlabo? 🙂

  Atbildēt
 20. Sarky

  Anonīmais ‘2 Sarky’:
  Nu nešmauc neko HDD ražotāji…
  Iegooglē par tēmu ~gibagyte gibibyte kilobyte kibibyte, kā arī tepat podā par šo terminoloģijas tēmu.
  Un vēl – ceru, ka Tavs sacījums “decimaalais un binaarais ir viens un tas pats” ir nejaušs pārpratums, citādi tā smieklīgi sanāk..

  Atbildēt
 21. ORiONz

  2 TH->Oskars BIoSu var uzflashot, bet ne visus biosus, skaties razhotaaja maajas labaa, sameklee maates plati, novelc *.rom
  failu, un Bios Flash Utility (tu droshi vien ar kaut kur varees novilt) seko infai un biosaa izdari visu pa soljiem, kaa infaa raxtiitc

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *