Veikts līdz šim plašākais uzbrukums interneta bāzes serveriem

LETA ziņo, ka pirmdien ir noticis plašs uzbrukums bāzes DNS serveriem, kas nodrošīna interneta darbību.

Tie ir tie serveri, kuros glabājas informācija par to kuru domēnu administrē kurš operators. Piemēram, .lv pirmā līmeņa domēnu administrē Latnet, attiecīgi ieraksti par visiem .lv hostiem atrodas Latneta DNS serveros. Ja šo uzbrukumu rezultātā uz ilgāku laiku izietu no ierindas vai tiktu padarīti nepieejami šie bāzes DNS serveri, tad man šķiet, ka iestātos neliela spriedzīte.

Katrā no mūsu datoriem ir ierakstīts savs DNS serveris, kas tālāk pēc informācijas griežas pie IPS (interneta pakalpojuma sniedzēja) DNS servera, kas var griezties pie tā paša LATNET utt. Ķēdītes posmi un veidi var būt dažādi, bet tā vienmēr noslēdzas pie šiem te bāzes DNS serveriem kurus mēģināja noflūdot.

DNS serveri mums ir nepieciešami, lai datori zinātu uz kādu IP adresi ir pierakstīts attiecīgais hosts, jo datori savā starpā sazinās nevis izmantojot hostus, kas tikai izdomāti, lai atvieglotu cilvēkiem dzīvi un būtu vieglāk atcerēties interneta adreses, bet gan IP adreses.

Piemēram, pods.lv ir pierakstīts uz šo IP adresi 80.232.178.61. Šajā konkrētajā gadījumā informācija par šo ierakstu glabājas 3 DNS serveros – primārajā DNS serverī un divos rezervers serveros, gadījumam, ja primārais iziet no ierindas. Ja visus šos serverus padara nepieejamus, tad neviens nezinās uz kādas IP adreses ir pierakstīts šis hosts, jo visi pieprasījumi ies caur LATNET, kas administrē .lv zonu kā rezultātā neviens nevarēs nosūtīt e-pastu, atvērt weblapu vai arī izmantot citus servisus, kas saistīti ar šo hostu.

Domāju, ka palika nedaudz skaidrāks par to cik bīstami ir šādi uzbrukumi un kādas sekas varētu būt. Tas bija tikai pirmais tik liela mēroga mēģinājums un tam noteikti sekos vēl citi.

Sanfrancisko, 23.okt., LETA–DPA/REUTERS. Pirmdien veiksmīgi apturēts plašs uzbrukums bāzes serveriem, kas nodrošina interneta darbību, ļaujot e-pastam un interneta lietotāju pieprasījumiem sasniegt savus adresātus. Eksperti uzskata, ka šis koordinētais mēģinājums apturēt interneta darbību ir plašākais, kāds līdz šim pieredzēts.

Pagaidām nenoskaidroti uzbrucēji pirmdienas vakarā ar miljoniem neīstu prasību pēc informācijas pārplūdināja 13 bāzes serverus, uz kuriem atrodas interneta domēna nosaukumu sistēma (DNS), cenšoties to sabojāt. DNS sistēma nodrošina atbilstību starp domēnu nosaukumu adresēm un to ciparu IP adresēm, kas atbrīvo interneta lietotājus no nepieciešamības atcerēties garus ciparu adrešu sarakstus.

Uzbrukums, kas nodēvēts par jebkad lielāko internetā, ilga aptuveni stundu un ietekmēja deviņus no 13 bāzes serveriem, tomēr interneta lietotāji pasaulē izjuta samērā nelielas tā sekas, paziņoja Kalifornijas štata Redvudas pilsētā bāzētās organizācijas “Internet Software Consortium Inc.” priekšsēdētājs Pols Viksijs, kura kompānija ir viena no šo bāzes serveru operatorēm.
Copyright © LETA

22 thoughts on “Veikts līdz šim plašākais uzbrukums interneta bāzes serveriem

 1. Pow

  muah, letas tekstaa “…cenšoties to sabojāt” Nez kaa tur kautko var sabojaat. Parasts, DDOS, neviens neko necenshas sabojaat, tikai padariit nepieejamu.

  Atbildēt
 2. Pink

  Nu vispaar jau 7 servariji no 13 tika nodosoti. Un nevis veiksmiigi tika aptureets ljaundaris, bet vienkarshi vairaak jamos nedosoja nost. Un ljaundari veel joprojaam meklee.

  Atbildēt
 3. coolynx

  dxc_aizstajeeejs: laikam buus jaaatsaak banot dazhaadus fleimotaajus, kas met saites ne par teemu …
  P.S.
  man lapa nepatika, tapeec taads naids un asociaacijas ar spamu.

  Atbildēt
 4. Mogomeeds

  Mulkjiibas, taa ir izdomaata fishka, lai atkal saaktu pirkt jaunas aizsardziibas, fairvallus, serverus utt. Kasperskijs jau taa dara- uztaisa antiviirusa skripru un peec dienas tieshu taads viirus kauj nost mashiinas.

  Atbildēt
 5. Tāpat vien

  27.10.2002. plkst. 01:07 www.telecom.lv izskatījās šāds:
  Tecklife Haxored your box!!
  we are: wootd,speedstream and t3ckn0
  tecklife@tecklife.org
  Nćo existem melhores, sćo apenas nśmeros no zone-h
  Linux sklad.gutalin.com 2.4.2-2smp #1 SMP Sun Apr 8 20:21:34 EDT 2001 i686 unknown Red Hat Linux release 7.1 (Seawolf) Kernel 2.4.2-2smp on an i686
  processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 5 model name : Pentium II (Deschutes) stepping : 1 cpu MHz : 360.823 cache size : 512 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 2 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 mmx fxsr bogomips : 719.25
  Brazil RullezQ!!!

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *