Redmond Linux – Micro$ofta paveids jeb sekss ar cieto disku

Redmond Linux Izslasīju, ka ir iznācis Release Candidate jaunam Linux distributīvam Redmond Linux. Palasīju sīkāk un uzzināju, ka tas ir veidots pēc Micro$oft Windows principiem un vēl vairāk, ka to ir veidojis cilvēks, kas ir aizgājis no Micro$oft, domāju, ka būs interesanta Operāciju Sistēma, kas varētu atvieglot dzīvi cilvēkiem, kas vēlas pāriet no Windows uz Linux.

Nolēmu uzlikt šo linux distributīvu. Lejuplādēju pirmo CD kur bija binārie failie, jo padomāju, ka noklusētai instalācijai vajadzētu pietikt. Otrajā CD bija sources jeb izejas kodi, kas pēc manām domām varētu noderēt linux koderiem un izstrādātājiem kā arī uz pārējiem CD bija visādas papildus programmas no sērijas spēles utt.

Lai būtu skaidrs manu roku izliekums vēl pateikšu, ka līdz šim man ir izdevies uzlikt uz sava datora paralēli Windows 98SE vai kādai citai Windows versijai:
Linux Red Hat 6.1,6.2,7.0,7.1; Unix OpenBSD 2.8 un 2.9 kā arī protams Windows NT/95/2000/XP. Maksimums, kas ir stāvējis vienlaicīgi ir 4 operāciju sistēmas, lai gan parasti ilgstoši uzskatīju par lietderīgu turēt 3 – vienu windows, linux un unix. Neesmu nekāds īpašais *n*x speciālists, bet tomēr ir izdevies šīs OS piekurbulēt. Priekš bootošanās (šo visu OS ielādēšanai) esmu izmēģinājis dažādus variantus, bet paliku pie PowerQuest Boot Magic, kas ir software. Vēl pēc šīs reizes iemēģināju arī Acronis OS Selector, kas ir krievu programmiņa ar krievu interfeisu un arī software. Partīcijas veidoju ar PowerQuest Partition Magic 7.0 (6.0 arī nav slikts).
Instalēju ar domu, ka šis distributīvs sēdēs uz kādas partīcijas un pilnīgi netraucēs manai Windows versijai, jo esmu uzticīgs Windows lietotājs. Tāpat arī uzskatu, ka ne Linux nedz arī Unix nav gatavi, lai pieņemtu tādu lietotāju kā es, kas pieradis pie windows vides ar daudzām programmām kurām nav analogu *n*x vidēs. Diskusijās par šo tēmu netaisos ielaisties, jo rezultāta no tā nebūs. Uzskatu, ka *n*x vides pagaidām ir piemērotas programmētājiem, sistēmas administratoriem un cilvēkiem, kam nav īpašu prasību pret programmatūru, kas griežas grafiskajā vidē jeb logos. Ja tu nelieto neko vairāk par Wordu, Exceli un vēl šo to, tad *n*x priekš tevis ir pilnīgi pietiekošs. *n*x OS es lieku tikai tāpēc, ka vēlos iemācīties darboties šajās vidēs kā arī *n*x ir labākās serveru OS, bet ne darba stacijas. Viss – diskusijās par to, kas ir labāks neiesaistīšos kā arī pieļauju, ka bezjēdzīgi komentāri “linux rulz” vai “windows must die” un līdzīgi var tikt izdzēsti, ja tie nebūs par tēmu! (vēl neviens komentārs nav izdzēsts…)

Redmond Linux saitā bija rakstīts, ka šī linux versija ir domāta cilvēkiem, kas vēlas pāriet no Windows uz Linux vidi. Ņemot vērā visu iepriekš aprakstīto padomāju, ka esmu pietiekoši zinošs, lai būtu spējīgs uzlikt šo distributīvu, jo domāju, ka grūtāk par OpenBSD tas nebūs 😉

Pirmā lieta, ko es iemēģināju ar nelielu ironiju, bija palaist šo instalāciju no windows vides. Instalācija it kā sākās tad parādījās uzraksts, ka džeks ir aplauzies, jo nevar manu windozi pārlādēt. 😀
1. Nemēģiniet instalēt līku linux distributīvu no Windows vides. Pastāv iespēja sabojāt esošo Windows instalāciju!
Principā tas arī notika – Redmond Linux veica pāris izmaiņas un nedaudz palaboja šo to reģistros, bet tas nav sāpīgākais.
Redmond Linux Vēl aizmirsu pateikt, ka pirms instalācijas veicu nelielas izmaiņas un izdzēsu partīciju uz kuras agrāk atradās Windows XP, kas uz doto brīdi bija neaktīvs. Var uzklikšķināt uz bildītes un apskatīties kā izskatījās partīcijas pirms instalācijas. Doma bija jauno linux uzlikt NTFS partīcijas vietā pirms tam to nonesot, jo instalācijas dokumentācijā bija rakstīts, ka var atvēlēt 1Gb nenoformatēta diska apgabala vietu priekš šī distributīva vai arī jau sagatavot Native Linux partīcijas. Tā kā es instalēju ar domu, ka esmu pilnīgs lāmeris, tad izdomāju, ka instalācijas procesā iebarošu šo tukšo partīciju kuru pēc tam arī formatēšu atbilstoši vajadzībām. Imitēju situāciju kā to darītu cilvēks, kas no tā neko nesajēdz.
Visa instalācija notika kā saitā aprakstīts Redmond Linux Documentation PDF formātā. Instalācijas process manuprāt ir ļoti līdzīgs visiem linuxiem kā arī principā tam pašam windowsam. Nepatika man tas, ka manu lēto tīkla karti neatrada, bet tā visu pārējo ieskaitot USB IntelliMouse un monitoru atrada. Tagad nonācu līdz partīciju veidošanai tur bija vairākas izvēles no kurām izvēlējos, ka es gribu noteikt uz kura diska un kuru partīciju ļaušu izvarot.
2. Vislabākais instalēt linux uz otra cietā diska, ja tāds ir, lai neveiksmes gadījumā netiktu skarti svarīgi dati.
Iebaroju es viņam tukšo partīciju kuru es biju jau iepriekš izveidojis ar PartitionMagic un teicu OK. It kā viss notika un devos tālāk. Tāpat kā visās citās linux instalācijās izveidoju vienu lietotāja kontu un ievadīju administratora paroles. Tālāk tīkls un visas citas lietas, tad pirms pēdējā loga pazibēja kāršu spēle, kas atgādināja Windows esošo spēli. Neatceros kā to sauc, bet tur jāsaliek Dūži un pa virsu visas pārējās kārtis attiecīgā secībā. Domāju paspēlēšos vēlāk un devos tālāk līdz pēdējam logam kur parādījās poga Finish. Bet problēma bija tāda, ka šī poga bija neaktīva. Es izložņāju visus dialogus un neko tā arī neatradu. Atzīstos, ka es nelasīju visus tekstus, kas tajos bija rakstīts, bet nu tie bija informatīvie teksti kādi parasti ir linux instalācijās un pēc pirmā instalācijas procesa tu jau zini visu no galvas. Paspēlēju spēli, jo domāju, ka triks varētu būt tajā, kamēr neizspēlēsi spēli tikmēr netiksi tālāk. Nu labi nevajag jau smieties. Maz kā cilvēkiem varbūt laba humora izjūta. 🙂
Pie tam nemanīju, ka notiktu cietā diska formatēšana un partīciju veidošana, lai gan es to atstāju instalācijas procesa pārziņā, jo izvēlējos attiecīgo izvēlni. Pēc tam nekādas packages (instalējamās programmas) arī netika rakstītas uz diska. Vienu vārdu sakot es to pasākumu pārstartēju, jo nekas nenotika.
Redmond Linux Kaut kā izdevās iebūtoties atpakaļ windows vidē, lai gan tā muļķība, ko es izdarīju, ļaujot instalācijai parūpēties par visu, rezultātā ierakstīja Redmond bootloaderi manā Master Boot Record’ā. Tas ir tas zvērs kurš atrodas uz katra cietā diska pašā sākumā un dators pēc tā saprot, ko tagad lādēt (ar sistēmas disketīti un BootMagic salaboju visas lietas).
3. Eksperimentējot pie rokas vienmēr jābūt sistēmas disketei ar svarīgākajām programmiņām sistēmas reanimēšanai.
Palaidu PartitionMagic un apskatījos, kas ir sadarīts ar manu disku. Huh, ko es tur ieraudzīju! Spiežam uz bildes un skatamies… Tas mēsls bija sabojājis visu disku.
Redmond Linux 4. Instalējot otru OS vienmēr jāizvēlas advancētās partīciju rediģēšanas iespējas un nedrīkst atļaut pārrakstīt MBR ar instalējamās programmas piedāvāto bootloaderi.
Vadoties pēc principa, kas sabojāja ar to arī jālabo, lādēju vēlreiz šo instalāciju tikai šoreiz jau ķēros pie tā saucamās “advancētās” partīciju rediģēšanas. Šis rīks bija vislīkākais kādu jebkad es biju redzējis. Patiesībā pat tik līku es vēl nekad nebiju redzējis. Patiesībā tur nekā nebija – vienkārši add un delete partition pie tam vēl pazina Linux Native un Linux Swap kā arī unallocated space un VISS. Rēka ne, bet man īpaši nenāca smiekli. Ņēmu un dzēsu šīs līkās partīcijas laukā. Iebootojos windows vidē un skatījos, kas izmainījies. Principā izmēģināju visus variantus un visas iespējamās partīcijas, ko piedāvāja *advancētais* Redmond Linux partīciju rediģēšanas rīks, bet nevienu no tām nesaprata Windows programmas. Sākumā es varēju ieboototies arī vēl *dzīvajā* Red Hat 7.1 partīcijā. Tur pēc partīciju pārbaudes viss griezās un es atviegloti nopūtos. Beigās gan es sabojāju arī šīs partīcijas. Doma izdzēst *līkās* partīcijas no linux vides iešāvās prātā, kad jau biju sabojājis savu red hat partīciju. Tā jau ir – tās labās domas ienāk prātā visvēlāk…
Šis skats, ko var redzēt bildītē man īpaši nepatika, jo pat fdisk redzēja tikai šos 470mb, bet nevis 4.8Gb. Kā par spīti Red Hat 7.1 instalācijas arī mājās nebija un OpenBSD 2.9 CD pēc bootošanās vienā brīdī uzkārās, OpenBSD 2.8 CD vispār negribēja boototies (varbūt disks nodilis). Izdomāju uzlikt RedHat 7.0, kas nebija pārāk laba versija, bet vismaz man bija CD. Pēc instalācijas arī to man neizdevās palaist, jo partīcijas bija sabojātas, lai gan instalācija bija veiksmīga.
Pink no cietnis.lv ieteica pamēģināt testēšanas programmiņas no cietā diska izgatavotāja saita. Palaidu, notestēju un beigās uzkāru datoru, jo lampiņa, kas norāda, ka tiek lasīts cietais disks visu laiku dega. Pēc pāris minūtēm parstartēju datoru un tad vēl paspēlējos ar dažādām programmām, bet cietajā diskā man uzrādīja tikai 470mb. 🙁
5. Neizmanto programmas kuru pielietošanas jēga tev nav zināma.
Beigās ielīdu BIOS konfigurācijā un uzliku sekundārajam diskam AUTO konfigurāciju. Kā rezultātā manu otro disku vairs neatrada. 🙂
6. Pirms kaut ko mainīt BIOS konfigurācijā iegaumē to iepriekšējos stāvokļus vai arī pieraksti tos.
Redmond Linux Iestājās neliela spriedze, jo domāju, ka būšu nobeidzis cieto disku. Lai varētu pareizi nokonfigurēt BIOS’ā cieto disku ir jāzin tā parametri. Pameklēju internetā Quantum cieto disku specifikāciju un pierakstīju līdzīga modeļa datus. Ievadīju, bet nekas neaizgāja. Tad atkal Pink pameta domu, lai noraksu parametrus no paša diska. Šie parametri derēja un pat BEIDZOT parādīja, ka man ir gan šie nelaimīgie 470mb gan arī pārējas 4.5 vai cik tur gigas. No priekiem es gan uzreiz nonesu šo nīkuli, kas tur mētājās un tapēc bildes nav, bet pēdējā bilde jau ar tukšu disku ir. Nu lūk arī visa sāpe.

Nebiju domājis, ka var būt tik līks linux distributīvs vai arī man rokas līkas. 🙂 Šī neveiksme neapturēs mani no turpmākiem eksperimentiem, bet nedomāju, ka tas kādreiz būs Redmond Linux. Negribu nekādas asociācijas, bet šī linux tēvs ir cilvēks, kas agrāk strādājis Micro$oftā, bet aizgājis no tā un veido bugainu linux. Kaut kā negribētos, lai Linux būtu tik pat caurumains kā windows.
Ceru, ka kādam noderēs mana pieredze…

4 thoughts on “Redmond Linux – Micro$ofta paveids jeb sekss ar cieto disku

 1. Instigater

  Jaa, tu, coolynx, esi nabadzinsh, 3 OSI plus visaadi kraami uz kopumaa 17 GB! Isaku liidzjuutiibu. Bet par Linux – Windows saliidzinaashanu, visi OSi ir pietiekoshi labi, ja vien administrators ir pietiekoshi kvalificeets dotajam OS. Tiesa, man tomeer kaut kaa ir radies priekshstats, ka NIXus sedinaat tiiklaa par dazhaadiem serveriem, bet Windas (NT) lokaalajiem tiikliem un darbstacijaam.

  Atbildēt
 2. Faq

  jaa … juutu liidzi. kad pirmo reizi instaleeju Linux(Red Hat 7.2) man arii vienu briidi palika peedas aukstas jo ar kautkaadu vecu Partaticiju Madziku saaku daliit cietni pod DOS. bet beigaas vis aizgaaja.

  Atbildēt
 3. Budzis

  Coolinx, tev laikam rokeles par liiku 🙂 Bet iespeejams, ka man rokaas tika jaunaaka Redmond Linux versija. Uzinstaleejaas viss gods godam, tikai tiiklene nee ;-/
  Dizains ir visai liidzigs XP, un galvenais, pat censhaas palaist Windowzes progas 🙂 Tas gan visai biezi ir saistiits ar KDE uzkaarshanos, bet shis tas jau iet 🙂 Vispaar jau to mantinju laikam var saglabaat, ja izmantot tikai mp3 vai divx lietoshanai (kaa es to noleemu dariit)

  Atbildēt
 4. iesaaceejs

  pagaidaam ir tikai kaadi paardesmit viirusi kas var nobeigt kaadu no Linux distributiivaam, taapeec vien ir veerts ieinstaleet kaadu Linux distributiivu kaut vai, lai pavazaatos netaa.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *