Vakar kolēģi sacēla reālu haju, jo ienāca informācija, ka par skaidras naudas izņemšanu no bankomāta būs jāmaksā komisijas maksa. Minimālā summa 0.5Ls vai arī 0.1% no summas.
Kaut ko tādu es vēl šeit nebiju redzējis. Visapkārt virmoja stress, viens mēģināja pārbļaut otru, veidoja shēmas kā izņemt naudu, lai būtu pēc iespējas lētāk, iespējamie pārskaitījumi uz citām bankām, kurās vēl nav šādas komisijas utt.
Beidzās ar to, ka arī es sāku iespringt. Aizgāju līdz Hansabankas lapai un atradu tur jaunos izcenojumus (PDF), kas stāsies spēkā no 1.septembra.
Vienīgā vieta, kur pamanīju kredītkartes bija pašā apakšā esošais saraksts. Sāku stresot, jo tur bija minētas visas kartes no kurām agrāk varēja izņemt naudu bez maksas. Es sākumā padomāju – nu neko sev. Tad pārlaidu acis pāri visam sarakstam vēlreiz un pamanīju sadalījumu – privātpersonas un juridiskās personas.
Šīs komisijas attiecas tikai uz juridiskām personām. Privātpersonām komisijas tiek celtas tikai bankas filiālēs. Tā kā stresam pagaidām nav pamata. Neliels izrāvums no raksta par cenu celšanu bankas pakalpojumiem.
No 1. oktobra juridiskām personām pieaugs maksas par skaidras naudas izņemšanu ar maksājumu kartēm (Maestro, VISA Electron, VISA Business, VISA Gold, MC Business). Fiziskajām personām skaidras naudas izņemšana ir bez maksas un pagaidām nav plānots šādu komisijas maksu ieviest.
Es domāju, ka pēc kāda laika būs komisijas arī privātajiem, bet tas nebūs tik drīz, jo šobrīd ir pārāk daudz vietu, kur var norēķināties tikai skaidrā naudā, lai arī kā gribētos maksāt ar karti. Bieži nākas redzēt, ka kartes nepieņem, jo aparāts nestrādā…
… un DB berzē rociņas – būs ko nedēļu rakstīt. Aptaujās uzņēmumu vadītājus un tie sūdzēsies par izmaksu kāpumu un to ietekmi uz inflāciju.
Kad juridiskie ‘pieradīs’, tad arī privātie dabūs maksāt.
Izskatās, ka % pelnīšanas laiks beidzies un bankas sāks vairāk ievākt naudiņu caur komisijām.
Es neatceros precīzi cik liela, bet tā komisija ir jau tagad.
Domāju, ka reti kura juridiska persona vispār pamanīs, ka kautkas ir mainījies.
Juridiskie taču pārsvarā cenšas visu darīt caur pārskaitījumu. (vismaz balto pusi)
Kaut kā nebiju iedomājies, ka ir komisijas naudas par izņemšanu no bankomāta. Varbūt tas ir tikai Hansai. Man ir Seb visa karte un pēdējos gadus četrus nav bijusi nekāda komisija.
SEBs jau ar paspējis izmainīt savu centrādi, bet no ATM vēl viss pa brīvu. Hansabankai laikam vienkārši klientu pa daudz.
Jau sabijos.. Bet tomēr tas pat būtu saprotams, ja ar laiku bankas ņemtu komisiju par darbībām ar bankomātu, visiem tak ir jāpelna.
No otras puses, tagad iespējas dzīvot bez skaidrās naudas ir tik plašas, ka tā vajadzība izņemt naudu ir samērā reta (vismaz man).
Šeit būtu īstais brīdis runāt par bankām kapeikpisējiem. Banka jau pelna ar to, ka es bez procentiem turu savu naudu norēķinu kontā. Man ir bijuši konti vairākās ASV bankās un nevienā neesmu saskāries ar to, ka būtu jāmaksā par savas naudas izņemšanu no bankas. Tur pat nav nekādas gada maksas par Visa vai Mastercard kredītkartēm, jo bankas savu peļņas % gūst no tirgotājiem, kad tu iepērcies ar karti.
kintu, es tieši par to pašu visu laiku domāju. Bet no otras puses, ja tev ir 1 000 000 klientu un viņiem visiem ir kartes, tad katru gadu tie ir 10 000 000 +/- latu ieņēmumi.
Kāpēc gan atteikties no haļavnās naudas un var pelnīt neko nedarot?
Tāpēc jau arī bankas ir uzlikušas komisijas maksu par skaidras naudas izņemšanu filiālē, lai tu būtu spiests izņemt to karti šā vai tā. Manuprāt, ASV ar likumu ir aizliegts bankām ņemt komisijas maksu par skaidras naudas izmaksu no norēķinu konta saviem klientiem, jo tas ir tāds kā pamatpakalpojums.
Krājbankai, ja nemaldos, maksa par naudas izmantošanu ir jau krietnu (ja ne visu) laiku.
Gan jau būs kāda banka kura šādas muļķības nedarīs un tad nu tai būs vairāk klientu, vai arī cilvēki naudu kontā vairs neturēs.
Vāks, rss feedā ieraudzīju šito virsrakstu, gandrīz no beņķa nolikos… Ir man privička pa 5ls no bankomāta ņemt, tātad 10 daļu apēstu banka… 😀
Juridiskās personas slauc visi, kam nav slinkums. Nez, kā citās valstīs?
tak kāda šķirba! tas viss tikai uz juridiksiem attiecas, privātajiem nekādu izmaiņu principā. ko cepjas par 100% tukšu lietu, sviesc.
jur.pers no uzņēmuma konta ar karti vispār naudu maz ņem tak, ja vispār ņem.
kas te kādi pensionāri kas skaita katru dienu 3x deinā savā vai cita kontā naudu skaidrā un rēķinus apmaksā tikai bankās vai?
jeb pareizāk – ka tik būtu par ko pacepties, citādi diena vējā 🙂
Mani gan liekas dīvaina tāda latviešu attieksme: kas nu tur 10 Ls par Visa debetkarti, 50 Ls par kredītkarti. Ja tā paklausās, tad visi ir tādi bagātnieki, ka tik turies. Viss jau vēl būtu labi, ja vien bankas spētu nodrošināt pakalpojums normālā līmenī. Diemžēl, apkalpošana kļūst aizvien sliktāka. Man ar Hansabanku pēdējā mēneša laikā ir bijušas vairākas problēmas. 1) Ar Visa Classic nebija iespējams izņemt naudu Swedbankas automātos Ukrainā. Viņi ir lepni paziņojuši, ka par to tagad nav komisijas maksas, bet reāli tā lieta nestrādā, un naudu var izņemt tikai citos ATM (protams ar komisiju). Banka tā arī nav devusi atbildi uz šo jautājumu.
2) Naudas izņemšana no Paypal uz Hansabankas Visa Classic neparādās kā Paypal *Withdrawal kā tas ir citās bankās, bet vienkārši kā atgriezts darījums. It kā nebūtu problēma, taču izrādās, ka šīs neprecizitātes dēļ man atskaita vērtīgo pirkumu programmu punktus. Šo problēmu banka bez rezultātiem jau izmeklē 2 nedēļas.
Tas kintu gan ir viens dīvainis! Pats skaidri un gaiši uzraksta kapēc banka grib noplēst komisijas maksu un pēc tam, pats par to brīnās!
Jā, kintu, jā, tieši tā- banka nopelna uz to, ka tu maksā ar karti, bet ja tu maksā skaidrā, tā nenoplena neko! Sāks ar turīgāko slāni (juridiskajām personām), līdz tiks arī pie pārējiem- kaut kā taču tā tauta japieradina visur maksāt ar karti (lasīt- par visu nolocīt bankai %)!
Es iešu prom no HB, ja sāks ieviest komisiju. Pietike viņiem jau tos 10Ls par karti.
Dīvaiņi ir tie, kas uzskata, ka privātbankai būtu kaut kas jānopelna, ja es maksāju par pirkumu ar skaidru naudu. Es brīnos, kāpēc Latvijā cilvēki neprotestē pret banku visatļautību. Bankas ir vienādi rijīgas visā pasaulē, taču ASV vismaz tādos pamatpakalpojumos kā savas naudas ielikšana bankā, kartes saņemšana, iepirkšanās ar karti, skaidras naudas izņemšana un pat naudas pārskaitīšana no vienas bankas citā man nav izmaksājusi ne centa. ASV bankas stingrāk uzrauga valdība un par līdzīgiem izgājieniem kā Latvijā banka uzreiz būtu iesūdzētu tiesā. Ir pienācis laiks arī Latvijā vairāk regulēt šo lietu.
“banka nopelna uz to, ka tu maksā ar karti”
Nē, ja maksā ar karti banka nenopelna neko. Pelna karšu norēķinus apkalpojošā firma, bet, cik zinu, šīs izmaksas sedz tirgotāji. Banka labākajā gadījumā iziet pa nullēm, ja nauda tiek pārskaitīta no pircēja konta uz pārdevēja kontu tās pašas bankas ietvaros.
“bet ja tu maksā skaidrā, tā [banka] nenoplena neko”
Ne tikai nenopelna, bet skaidrās naudas izņemšana bankai rada izmaksas. Skaidrā nauda (lati) ir LB nauda, t.i. komercbankai tā ir jāaizņemas vai jānopērk no LB, kas šajā gadījumā arī nopelna.
Sirmā žurka: Tā gan nav. Bankas vienmēr saņem savu procentu no pirkumiem ar karti. Protams, par visu maksā tirgotājs un galu galā pats pircējs, tāpēc daudzviet ir papildu komisija par karšu lietošanu (skatīt lētās aviolīnijas). Bet tieši tāpēc man nepatīk, ka bankas nokāš naudu divreiz.
Un par to skaidras naudas izmaksu arī tu laid tūtē. Ja es izņemu savu naudu no bankas norēķinu konta, tad tas nozīmē, ka es (vai kāds cits) jau esmu to iepriekš bankā ielicis. Un kamēr es to nelietoju, banka ar to nopelna krietnus procentus. Tas nav bankas kredīts man, gluži otrādi – banka man ir parādā šo summu. Tas ir nedaudz dīvaini, ka vēl iekasē kaut kādu summu par parāda atdošanu.
apokalipse 🙁
Nu tā kā sarakstā nav/nebija visa classic, tad dzīvoju bez stresa 🙂
marci, Visa klasikai ari tagad ir komisija skaidras naudas iznemsanai
Daziem te laikam liekas pienemami un normali ari maksas toletes darbavietas…
“Bankas vienmēr saņem savu procentu no pirkumiem ar karti.”
Intuitīvi šķiet, ka bankas maksā par to izsniegto karšu apkalpošanu, bet nestrīdos – neesmu lietas kursā par karšu maksājumu biznesu.
“Ja es izņemu savu naudu no bankas norēķinu konta, tad tas nozīmē, ka es (vai kāds cits) jau esmu to iepriekš bankā ielicis”
Kintu, no kurienes tu šo skaidro naudu ņēmi, vai pats uzzīmēji:) OK, ja tu strādā uzņēmumā, kurā algas maksā no eksporta ieņēmumiem, tad mana ironija ir nevietā, bet Latvijas ekonomika kopumā dzīvo uz parāda. Tas nozīmē, ka latu apjoma pieaugums rodas nevis no ārvalstīs nopelnītās un konvertētās valūtas, bet gan banku kredītiem.
Šīs maksas ieviešana ir viens no pasākumiem pret naudas atmazgāšanu. Juridiskā persona nemaz nevar tik daudz naudas no bankas iznemt cash veidā. Ja ņem lielu summu pa tiešo bankā, tad ir jāmaksā tāpatās. No bankomāta ņemot, ir ierobežojums cik daudz drīkst izņemt vienā reizē un dienā. Vēl jau agrāk bija komisijas maksa, ja pārskaita naudu no vienas bankas uz citu un naudas izņemšana no bankomāta bija viens no veidiem kā to apiet…
Tiem, kas norēķiniem izmanto pārskaitījumus, šis pasākums neko nemaina. Tiem, kas firmas karti izmanto arī lai izņemtu naudu personīgajiem rēķiniem – tiem gan turpmāk vajadzēs pārskaitīt naudiņu uz savu privāto kontu…
Cenrādis, cik saprotu, attiecas uz JURIDISKĀM PERSONĀM!!! Tā ka juridiskai personai atliek naudiņu ieskaitīt HB privātkontā, tad bankomāts % nenoņems… Viss OK, nav pamata satraukumam.
Sirmā žurka: Par parādiem runājot, tas viss ir dabiski, jo mūsdienās jau pati nauda ir definēta kā parāds. Svarīgi ir tikai tas, lai debitori spētu pildīt savas saistības.
Kintu: tad jau par to kā rodas nauda mums domstarpību nav: bankas “drukā” kredītu naudu – depozītus norēķinu kontos, kuri daļēji tiek izņemti skaidrā naudā. Savukārt tas bankām rada izmaksas – par velti latus LB neaizdod.
Sirmā žurka: Tikai viena nianse: es neaizņēmos šos latus no bankas, kurā es tos ieliku, tāpēc tai brīdī, kas es tos izņemu, bankai manis dēļ nekas nav jāaizņemas. Ja ir, tad tā banka iet uz bankrotu.
Mlacis kintu!
Atbalss: Swedbanka uzliek komisiju arī privātajiem par naudas izņemšanu no bankomāta | Pods.lv