Kad es pirmo reizi ieraudzīju XUL pamācību (XUL – XML User-interface Language) pēc kuras varēja izveidot savas izvēlnes un pogas priekš Mozilla pārlūka, biju patīkami pārsteigts par šīs tehnoloģijas vienkāršumu, jo XUL ir bāzēts uz XML (Extensible Markup Language) valodas. XUL ir Mozilla platformas pamats, kas veido lietotāja grafisko saskarni (GUI – tā to sauca latviski?).
Pēc līdzīga principa darbojas arī Mozilla Firebird moduļi (extensions – es tos dēvēju par moduļiem). Moduļus, pēc idejas var izveidot jebkurš daudz maz sakarīgs programmētājs, kam pietrūkst kāda jauna iespēja savā pārlūkā.
Bet atgriežoties pie XUL, gribētos pieminēt IBM lapā atrodamo informatīvi-izglītojošo rakstu (ar rītdienas datumu :)) par to kā veidot aplikācijas izmantojot šo valodu un platformu.
Nav jābūt programmētājam, lai apskatoties kaut vai tikai bildes ar momentuzņēmumiem, saprastu XUL piedāvātās iespējas un priekšrocības. Šodien, kad viss tiek internetizēts un bez e-lietām nekas nekust no vietas, šādu tehnoloģiju izmantošana ir alternatīvo risinājumu virzītājspēks.
Jāatzīst gan, ka šīs tehnoloģijas vēl ir bērnu autiņos un tik drīz mums neizdosies ieraudzīt jau gatavus risinājumus. Lai gan tas ir tikai laika jautājums, jo:
1) Mozilla ir pieejama uz neskaitāmām OS un vienādi darbosies uz visām platformām
2) Pārlūks ir pieejams lejupielādei kā atsevišķa programma
3) Atvērtā koda programma, ko var papildināt un labot pēc sirds patikas. Kā, piemēram, Lindows, kur ir iekļauti modificēti Mozilla produkti
4) Atbilst standartiem un izstrādātāji var rēķināties ar šo apstākli izstrādājot savus produktus
5) un vēl daudzas citas lietas, kas šobrīd neienāca prātā
Domāju, ka arī šī tehnoloģija ieiesies tieši tāpat kā tas ir ar iepriekš aprakstīto WYSIWYG redaktoru priekš Mozilla 1.3+ par kuru es toreiz tik ļoti sajūsminājos un saņēmu neizpratnes pilnus pārmetumus. Diemžēl jārēķinās ar to, ka viss jaunais, kas atrodas vēl tikai attīstības pirmajā stadijā un nav aptaustāms reālos risinājumos, tiek nopelts. Bet tas jau nemazina vēlmi eksperimentēt un apgūt šīs jaunās tehnoloģijas kā arī apgaismot citus. Kādam tas taču ir jādara…
Programmētāju sapnis ir tā mozilla!
obanaa, ieproveej, labinieks
Pods un coolynx evolvē pilnā sparā.
“..Mozilla ir pieejama uz neskaitāmām OS..”
Īpaši gribētos izcelt vārdu ‘neskaitāmām.’ 🙂
uh. extensioni rockz
iesaku CSS koderiem uzlikt PNH Toolbar 🙂 paliidz ieskatiities vizuaali, no cik/kadiem blokiem sastaav lapa 🙂 [Outline block elements]
Web Developer ext. – tas pats un vēl vairāk. 🙂
mozillas kods ir baigā miskaste – ļoti liels bardax palicis pāri pēc visiem browseru kariem.. neko nevar saprast. ):
Jautājums- vai kāds Latvijā jau ir uztaisījis kaut ko, imantojot XUL? Vai arī kādu spraudni vai ādiņu Mozillai?
P.S. ZBH ir pamanījies 3 vārdos ielaist tikai vienu apzinātu kļūdu. Aleluja!
jautājums vēl cik no šo lapu lūkojošajiem lieto XUL atbalstošus pārlūkus? interesanti būtu redzēt poda statistiku. [mājiens] (;
Paarluuku statistika par 6 dienaam.
tizlais dabuuja iekshaas 🙂
starp citu Pingvīnistam Tizlajam http://www.bug.lv gļuko balsošana
2,9% Mozilla tikai??? mana pārlūkproga atstāta galīgi pakaļā. ):
11,4% Firebirds – nu te droši vien coolynxa personīgais nopelns + vēl fani.
14,3% – atbalsta XUL, ja pareizi saprotu.. nav jau gan daudz priekš tehniski orientēta saita, bet nu neko nevar darīt.
P.S. balsošana – kā balsošana, ies laix, arī to salabosim. (:
Pngvīnists, Tizlais. : tas tev ir windows 2003 vai vienkaarshi agent spoof?
nevareej kaadu screenshot iemest, kaa ta fiich izstaas? Negribas deelj taa likt to mozillu
btw, skatos ka coolynx k-ko ir uzlabojis (komentu ievades lauki, noteikums… :))
Manuprāt, XUL nav domāts publiski skatāmiem saitiem, gluži tāpat kā neviens publiski neliks Microsoft ActiveX izstrādājumus vai advancētākus MS-only DHTML’us. XUL varētu būt (un varbūt jau tagad ir) ļoti labs izstrādes rīks lapu administrācijām vai vispār kaut kādiem sarežģītākiem kāda kantora iekšējiem web-based risinājumiem. XUL ir ārkārtīgi vienkārši apgūstams, jo no izstrādātāja prasa tikai XML, CSS un JavaScript zināšanas (kuras, ļoti iespējams, viņs jau ir apguvis pirms tam), un, ļoti būtisks “pluss”, tas ir balstīts uz atvērtiem standartiem un ir pieejams, strādājot ar praktiski visām operētājsistēmām.
Man jau patīk 🙂
:))) Eu, bet labs addons tiem input boxiem.
Varēji uzlikt arī to Rich HTML editing iekš komentāra fielda 🙂
vispar ir win2k3.. darbaa uzliku uz darbastacijas pableenjoties & kaukaa ievilkaas… pagaidaam straadaa, bet nu gljux konkreets – pacieshu tikai tapec ka tai kastei tik nejedzigi dzelzji, ka ne BSD, ne linuksi normali necert. ):
jaaaa, laba mantina!!!
un par to statistiku …. daudzi slepj sava browsera identitati zem ta IE!
subj. imho ir sevishkji interesants IE norieta kontekstaa…
IBM-ists gan nodirsh HTML formas, tachu skaidrs, ka datus uz serveri janogada pa vecam – kaa application/x-www-form-urlencoded
2 polarbear: interesanti, kaa vinji to dara?
“..Kā, piemēram, Lindows..”
coolynx! caurums tavaa lapaa! ieprieksheejaa postaa nez kapeec ieposteejaas tikai mazs gabalinjsh no taa ko gribeeju posteet. aiz citaata vajadzeeja sekot kaasim pa kreisi (ar to saak visus html tagus) un tekstam “vai labaaku piemeeru nevareeja?”
secinu, ka tev posteeshanas kods manu tekstu notureeja par html tagu un izdzeesa to.
ui: ir tads spraudnis: User agent switcher
**The User Agent Switcher extension for Mozilla Firebird and Mozilla adds a menu to switch the user agent of the browser. It is designed to provide functionality similar to the “Browser Identification” feature of Opera and allows configuration of the list of user agents to display in the menu.**
thanx polarbear! izskatas, strada nedaudz labak ka Operai
zabavnenko.
Firebirds bez pluginiem man prasija kaut kur 8MB RAM.
Tagad, kad ir kaadi 10 plugini, un atverti 2 tabi, 32MB…
nevaru saprast, vai to var uzskatit par labu vai sliktu rezultatu. 🙂 It kaa jau priekš 512RAM nav liela skirba, bet nu skatamies talak…
atveram vel 2 tabus, no kuriem 1 www.delfi.lv, un otrs – www.tvnet.lv
hmm 37MB. Un tas pie taa, ka delfi lapa ir 64KB un tvnet 134? (vismaz pec page info).
Hmm.
Nu, konvenciālai web browsēšanai pietiks. Bet uz mašīnām, kur norma ir 256RAM, laikam tomēr.
nu man ar saviem 174 tabiem 6. Opera rij ap 19MB RAM un 73MB virtual 😉
2 Grrr. delfi lapa ir 64KB un tvnet 134? A manliex, page info bilzhu izmeerus neraada, un pie kam, visticamaakais, ka RAMaa visi lapu GIFi JPEGi un PNGi ir saglabaati kaa bitmapi (attieciigi arii aiznjem daudz vairaak nekaa lapa sver)
sorre, aizmirsu piebilst – parsvara bez bildem browseju :)))
Incanta taa statistika te. Mazaakais MSIE procents kaadu peedeejos laikos esmu redzeejis – tas protams par publiku liecina tikai to labaako :).