OSnews lapā ir nopublicēts vēl neiznākušā Red Hat Linux 9 (Shrike) apskats. Pats distributīvs dienas gaismu redzēs 31. martā, bet plašākai publikai būs pieejams sākot ar 7. aprīli.
Bildītes ar instalācijas procesu ir redzamas augstāk minētā apskata autora mājas lapā anyweb.kicks-ass.net kā arī tur pat var aplūkot arī bildes ar jau uzinstalētu versiju Red Hat 9.
Jautāsiet, ko es varu ņemties ar šo Red Hat, jo Slackware skaitās rullis linux pasaulē. Nu, iespējams, ka tā arī ir, bet mani šajā gadījumā vairāk interesē tieši grafiskā un lietotājam draudzīgā vide. Jebkurš daudz maz izglītots datorlietotājs, kas ir pastrādājis vairākās operāciju sistēmās atzīs, ka Linux pagaidām vēl nav spējīgs pilnvērtīgi konkurēt ar M$ Windows grafiskajā vidē. Tāpēc linux paliek serveru tirgus, bet Windows darba stacijas.
Red Hat savu distributīvu pozicionē tieši uz serveru tirgu, bet arī par darba stacijām netiek aizmirsts. Tā kā arī man darbā visi projekti pārsvarā griežas vai nu uz Red Hat Linux vai arī uz FreeBSD Unix bāzes, tad uzliekot Red Hat varu nošaut uzreiz divus zaķus – paspēlēties ar darba staciju un turpināt izglītoties ar šo pašu sistēmu tikai kā servera risinājumu. Bez tam pieradums spēlē lielu lomu…
Vizuaali iipashi neatskiras no Red Hat 8. Bet to jau var saprast, jo tas pats KDE 3 vien ir.
bishki aizdeejushies tie jauni distributiivi (RH,Mandrake) ar visaadam hrenjam – debiiliem GUI konfiguracijas tooljiem un hvz veel ko…protams prieksh desktop usera tas varbuut viss ir labi (lai gan tomeer shaubas maac par briedumu prieksh desktopa), tapeec jaatzimee, ka Slacks ir mana izveele linux serverim.
Valts: nu arii RH un Mandraaki var sataisit par minimaali lietojamu lietotaajam 🙂 Bet runa ir par to, ka neviena taada OSe neaizies plashaas tautaas => maizei ar taadas izstraadi nenopelniisi. Bet gan RH, gan Mandrake dziivo no OS tirgoshanas un taas atbalsta. Bus pirceeji un maksaatspeejiigi lietotaaji, bus maiziite ar margariinu 🙂 Piemeram, neviens nestriidas, ka Assemblerii var uzprogrammeet progas, kas straadaa daudz ashaak par C++. Bet nez kaapeec visi lieto to, kas ir ertaks. Taa arii Linux – kameer nebuus tik elementaars kaa Windoze, plashas masas aizraut neizdosies. Ne velti tagad rodas arvien vairaak desktop-distributiivi, bet visas shauri specializeetas serverveidigas versijas ir zinamas/vajadzigas ljoti shauram profu lokam…
Uhh, kaa saleejaas juudens 🙂
kursh tad buutu uz doto briidi Labaakais Linux Desktop distributivs ( ja pienemam ka tas tiek uzstaadiits uz pasiem jaunakajiem dzelziem )
Nesaprotu kas vainas ir lietojot KDE uz slackas? Vai tad vinjsh ir sliktaaks nekaa uz RH? RH ir paaraak visaadi saautomatizeetie scripti kas vienkaarshi kretinizee.. taapeec izveele ir slack!
kaapeec zinja naf par Mandrake 9.1 iznaakshanu?
Piekriitu flipo, ka jau defaulaa parak saautomatizets Linux profam neder. Bet..man, ka ilggadigam windozes lietotajam, kas megina pariet uz Linuxi, tas gan noder. Tad, kad bushu lielax spechux, tad dorshi vien besis tas, bet pagaidam es laimigs juuzoju SuSE 8.1 🙂
wx: tapec ka shitas nav ./ 🙂
oops doma /.
flipo: Slacks? Īsti vīri nelieto distribūcijas, viņi kompilē visu no nulles…
ar linux gui ir viens liels sviests, ja kaads buutu ar mieru (es buutu) izvilkt pirkstu no pakaljas un uztaisiit nevis skinu, bet riktiigu remake tam GUI (salikt visu savaas vietaas un novaakt liekos suudus), uzreiz kljuutu slaveni. Apple jau to ir izdariijusi, tikai prieks os x 🙁
werg: ja tu nezinaaji tad pastaav taadi gui kaa fluxbox vai blackbox, kas varbuut nav tik funkcionaali kaa macosx interfeis, bet aatri un eerti gan. taapat arii pastaav daudz citu dazhaadu gui (nejau skinu)
ok, pastāv, bet KDE (Qt) + XFree86 tomēr ir de facto standarts. Tikai tiešām prasās pēc PAMATĪGA refactoringa…
Bet – es esmu mazs un stulbs un ķerties tam klāt diezko nevaru…
flipo: ko ta nelieto gentoo, ja jau taads krutais juuties? Istie speci ari slaku nelietojot 🙂
taapar arii iisti viiri netaisa backupus :DDD
Nuja – vieniigais iistais linux ir Deb1an http://www.debian.org/ 😉
tas ka iisti speci slacku nelieto? nu citi lieto citi nee. iisti speci gan nelieto RH pashi, bet iesaka citiem – lai mazaak jautaajumus uzdotu.
nesaprotu ko var tik stubli karot savaa starpaa.. nu katram distro ir savi plusi un miinusi..
“iisti speci” zin tikai vienu komandu apt-get un tapeec lieto deb 😉
Es gan Linux nelietoju, bet gan Windows, jo tas ir daudz eertaaks nekaa Linux.
apsi: nea – par Wndows eertaax ir MacOS 😉
–> maar, kaada vaina debam?
Kautkaadi stulbi striidi te komentaaros…
Visaam kraasainajaam podzinjaam/izveelneem/hintiem nav nekaadas vainas, bet nedriikst pieljaut, ka vinji rada gljukus. Tachu ir eertaak salikt kjeksiishus, nekaa editeet milziigu configa failu… Shobriid lietoju mandrake9.0. Itkaa viss smuki un vienkaarshi, bet daudzas shiis “eertiibas” gljuko. Kad labaak apguushu linuxu ar shii pasha mandrake paliidziibu, centiishos paariet uz Debian.
Heh… ir jau reizēm baigi jautri palasīt šos fleimus 🙂
Esmu pamanījis, ka ir vairāku veidu Linux lietotāji:
1) tādi, kas grib paskatīties, kas tas Linux īsti ir – tie pat gluži nav lietotāji, bet gan ekskursanti drīzāk. Parasti tas notiek ar Mandrake Linux starpniecību, kas sazin kāpēc tiek uzskatīts par lietotājam visdraudzīgāko, taču gadās arī izņēmumi, piemēram, te var uzzināt, kā klājās vienam censonim, kas centās pacelt Gentoo… Visbiežāk gan viņi ātri (risinot savu pirmo “rpm dependency hell” vai arī aplaužoties pie “startx”) saprot, ka Windows tomēr ir ērtāks, un atgriežās pie tā.
2) tādi, kas Linux ir pa savam savaldījuši, ir atraduši sev piemērotas programmas, un mierīgi strādā bez jebkādas vajadzības pēc Windows, nu, reizēm, caur WineX uzraujot kādu spēļuku vai tml. Distributīvu veidi te ir ļoti dažādi – sākot no tā paša RedHat vai Mandrake un beidzot ar Slackware vai Gentoo.
3) x4x0R1, kas savu laiku pie datora pavada “tjūnojot” savu super-workstaciju, nezinko kompilējot un bļjaujot, ka “Linux nekad nedrīkst būt user-friendly, jo tad to sāks lietot daudz lameru, un tas kļūs par must-die, tāpat kā tagad kāda samērā populāra operētājsistēma”. Manuprāt, ja Linux arī sāks lietot plašākas masas, viņi fiksi pāries uz kaut ko citu, teiksim, *BSD, un centīsies pierādīt to pašu, bet nu jau ar jauno spēļmantiņu.
Es pats sevi pieskaitu pie 2. lietotāju veida, taču, lai līdz tam nonāktu, biju izprovējis diezgan lielu skaitu distributīvu un tagad jau labu turos pie Debian, droši vien, dēļ tā paša “apt-get”, taču ļoti patīk arī “make-kpkg” 🙂
Kuru no Linuxiem ir labak oficiali lietot bez maksas darbavieta? Nu lai updates nak bet nav jamaksa:))) un viss butu likumigi
Caklis: principaa lielaakaa dalja ir bezmaksas. Vislabaakais atbalsts ir no Mandrake un Red Hat. Tie ir arii visuniversaalaakie un naak ar lielaako softa izveeli. Tie arii buutu vislabaakie, ja paariet no Win uz Linux. Ir arii visaadi gentoo utt., kur taa konfigureeshana ir marasms (nespecam), bet toties ir atraaki.
docent: es sevi driizaak pie 1.5, jo saprotu starpiibu starp gentoo un mandrake 🙂 Bet lai nu kaa, neviens Mandrake neljauj dariit to pashu ko es mieriigi varu ar Win…
Linux tikai der serverim, ja noslodze ir maza/videja (protams var meginat cluster + load balancing), prieksh desktop sucks – lai dabutu divx jamocaas, lai dabutu mp3 japamocaas, realas speles prieksh linux netaisa, office NAV savietojams (nestastiet, ka ir, varbut tirs tekstins ir, bet reali documenti nav), onboard sound draiveru nav etc. Karoche, ja juzerim nav ko darit un ir dafiga laika chakareties un visu setupot manuali, tad linux var lietot, bet normals juzeris tadu nelietos. Principa Ofisaa tas varetu deret kaa Internet hosts.
pilniigi piekriitu viesturam!
tiesam ja juzerim nav ko darit un ir dafiga laika chakareties …
kam ir veel lieks laiks?
tieshaaam – …ja juzerim nav ko darit un ir dafiga laika chakareties …
kam veel ir lieks laiks?
Tu viestur kad peedeejo reizi Linux skatiijies?
Tagad pat Slackware pie instalaacijas pats skannu detektee.
ar mp3 ar nekad nav probleemas bijussas.
bet Mandrake jau kopss astotaas versijas naak ar Xine iekassa, kas speelees DivX.
Viestur: kaada ir maza/videja noslodze, un ludzu ieradi lielisko serveru sistemu kas izrut LIELU slodzi
Viestur: Pat Debian Linux 3.0 atskanjo mp3 un raada DivX/XviD etc (pat no konsoles 🙂 )
red hats ne paraak rulle. uzinstaleju mandrake 9.1. nav slikc pasakums. kde 3.1 izstas loti labi.
tas viesturs nav mazliet slims? gan pedejie red hati gan mandreiki visi nak ar xmmes iem xineem un mplayeriem liidz un nekas tur nav jamocas lai skatitos divx un klausitos mp3. izklausas ka pedejais distro kas viesturam gadijies rokaas ir red hat 5.2 bet cik atceros ari ar sho distro man skanja gaja bez problemam 4 gadus atpakalj. a par spelem nau ko vaidet. nu pat iznaca never winter nights prieksh linux. tad ir wolfensteins, rune, unreal turnaments+100 modi, quake 3. un protams freecivs. caur vinexu gta 3 normali gaja etc etc.
docent: Diezgan labs sadalījums. Es arī esmu pēc tā pieskaitāms pie otrajiem. Savām vajadzībām esmu igludinājis pāris negludumus Mandrake (yay urpmi!) un pie Windows atriezties nevēlos.
Viesturs: To par noslodzi pasaki Google, es domāju viņi jauki par tevīm pasmiesies. Un par normālies useriem runājot, ja es būtu admins es labāk ar linux mocītos, vismaz var visu lieko nogriezt un useri neliek wareziskas spēles un var mierā strādāt pie tīriem, nepiedirstiem kompjiem.
Mandrake prieksh darbstacijas pac lapaakais :). Slackwaris tik serverim der, jo jaapisaas kaut vai HP USB printeri pie dziiviibas piedabuujot, kas vispaabaa ir marazms. Mandrake (galvenais neko neinstaleet, tad arii nebuus probleemu ar dependency, filmas raada labaak kaa Windoza, mp3 skanja labaaka un vispaar rulez) 🙂
2 resnix: Nesaaksim arii sheit distro flamme war. Katrs izveelas savu distro atbilstoshi savu roku liekuma raadiusam un juutas komfortabli. Es juuzaaju Slacku kaa workstation distro un esu apmierinaac. USB printeru supporc ir neatkariigs no distro, jo parasti izmanto standarta risinaajumus, taa kaa te MDK/SLCK njeprichom. kaateikt visa vaina rokaas.
MZM: un cik cilvekiem ir nepiecieshama tada OSe, kur viss jaadara ar rokaam? Tagad jau visiem vajag Mershus ar automaatiem :))
Budzis: paldies par atbildi. Man gan gluzi ta nesanaca: RH par updatiem man saka interesantus pazinojumus sutit Mandrake laikam ari kaut ko grib, bet SUSE instalacijas laikam pat nav dabojams bez $ Tadel jautaju velreiz Uznemumaa oficiali lietot ko svaigu tiesam var bez $ ???
Caklis: Mandrake grib, lai tu iestājies klubā, bet tas nav obligāti. Novelc visus 3 iso, uzintalē, Software Source Managerī izvēlies spoguļserveri un updato bez bēdām. Tas viss apsolūti legāli vienalga vai uzņēmumā vai kur citur.
Es skatos tikai RedHat (pedejais 8.0) un pa retam Mandrake. Es jau nesaku, ka mp3 un divx nevar dabut, vienkarshi, ja tie pie kaut kadas Linux instalacijas nav ieklauti default, tad ir tadi useri, kas pieradushi pie Next,OK logiem un nezina, ka var tadus XMMS etc. uzlikt ar RPM no komandrindas (un kur nu vel kompilet no source). Esmu licis ReHat uz vairakam platem un ne uz visam tas detekte onboard sound, tapat RH8 nevareja detektet GF4 Ti4600 video karti, vajadzeja manuali konfiguret.
Nu google jau uz tiem 4000 Linux PC jau normali rulle ar slodzes sadali. Par linux mazu/videju noslodzi biju domajis kaut kadu 1 PC ar linux (iedomajies, ja tam vajadzetu apkalpot kadus 2milj. pieprasijumus diena), bet protams, ja tadus panem 1000us, tad slodze izaug lidz lielai.
Par tam wareziskam spelem un nepiedirstiem kompjiem es piekritu, ja tas ir Ofisaa.
To Markizs: Ludzu bez apvainojumiem! Es tachu nesaku, ka visi tie, kas lieto Linux ir slimi. Vienkarshi es noverteju situaciju un redzu, ka prieksh Next-OK-Cancel useriem Linux vel pagaidam neder 100%. Ja man pasham vajadzetu, ko darit ar Linux desktop, es to izdaritu un izchakaretu, bet kamer es brivi varu dabut warez Windows un man par to nav jamaksaa un to varu izmantot pers. vajadzibam, tad par desktop nemu Windoze. Ja stroga butu jamaksaa par licensem M$ un par nemaksashanu butu reali sodi, tad jau reali varetu domat par free OS.
Es ar tagad esmu izleemis paleenaam apguut Linux. Ta4u neesmu nekur dzirdeejis, kaadaam jaabuut min prasiibaam kompim, lai lietotu piemeeram RedHat 8 ?
Linux minimaalaas prasiibas ir aptuveni i386 (var SX) CPU, 4 (8) Mb RAM, ~20 Mb HDD. Tur tu vareesi iedabuut komandrindu un griezt nelielu routeri. Ja gribi straadaat Xlogos (kaa windozee), tad P200, 128 (ieteicams 256) Mb RAM, 1 (ieteicams 3) Gb HDD, 600×400 uzturosha videokarte. Ja lieto KDE (eerts, liidziigs windowzam), tad shauraa vieta parasti ir RAM – 256 Mb neskaadees. Par tiem 3 Gb HDD neuztraucies – tieshi tik aiznjem Slackware pillaa instalaacija, kur tu dabon: kaadas 5 grafiskaas vides, visu offisam, serverim, programmeeshanai, izklaidei utt.
Ja tev slinkums vilkt visus 4 CD ar RedHat (ja nemaldos, tieshi tik vajadzeeja), jamajiem ir lielisks tiikla installs – izveelies ko veelies, kachaa ko izveeleejies! Slackai pietiktu arii ar 1 CD.
Iesaku apmekleet www.linux.lv (ieskaties forumaa!), ftp.linux.lv, dokumentaacijai – www.linux.org. Un, protams, atceries par RTFM (man, Google).
Padoms: pirms kjeries pie Linux, preciizi noskaidro kaadi dzelzhi atrodas tavaa PC (iespeejams, ka noderees). Ja taisies pirkt jaunu – vispirms noskaidro, vai jaunajiem dzelzhiem ir (tiek plaanots) Linux atbalsts.