BSA martā pārbaudīs valsts uzņēmumus

Noteikti tie, kas lasa Apollo portālu, būs pamanījuši rakstu par to, ka martā BSA ķersies pie valsts uzņēmumiem.

Paredzams, ka jau martā datorprogrammu pirātismu apkarojošā organizācija “Business Software Alliance” (BSA) kopīgi ar Valsts kontroles (VK) speciālistiem valsts iestādēs un uzņēmumos sāks pārbaudīt izmantojamās datorprogrammatūras legalitāti.

Nākamnedēļ BSA valdes sēdē ir paredzēts rūpīgi izpētīt VK sagatavoto revīziju plānu un izvēlēties uzņēmumus un iestādes, kuru revīzijā varētu piedalīties arī BSA pārstāvji.

Tas nemaz nav smieklīgi, jo lielākā daļa izmantotās programmatūras valsts iestādēs ir nelicenzēta. Un nelicenzēta ir nevis tāpēc, ka negrib licenzēt, bet gan līdzekļu trūkuma dēļ vienkārši nav spējīgi to izdarīt. Piemērus es neminēšu zināmu apsvērumu dēļ, bet teiksim paveidienu gan varu iedot.

Te nav runa par Office paketi, kuru principā ar sažmiegtiem zobiem varētu aizstāt ar līdzīgu alternatīvu variantu uz Linux bāzes. Bet, piemēram, Oracle licences uz attiecīgu lietotāju skaitu izmaksā summas ar vairākām nullītēm…
Kur to naudu ņemt, ja IT sfērai finansējums tika apgriezts?

25 thoughts on “BSA martā pārbaudīs valsts uzņēmumus

  1. Pecis

    Es domaaju, ka BSA pārstāvjus aicināt tur ir galīgi garām. Valstij ir vienkārši jāviec normāls iekšējais audits, tam jānoalgo normāli atalgoti cilvēki, kuri tad arī pateiks, kas ir kā un kāds ir pirātisma līmenis valsts iestādēs.
    Protams, pāriet uz alternatīvām arī neviens vienas nakts laikā nepāries, bet tas varētu aizsākt šo procedūru, jo tādas sumas IT programmatūras iegādei, kādas ir nepieciešamas, lai legalizētu lielāko daļu valsts iestādu, valstij nav un nekad nebūs.

    Atbildēt
  2. centrs

    Tā viņš ir…vispār jau jāsagatavojas. Ne viss, kas kompī sabāzts ir licencēts, bet ko lai dara, ja darbs nenodrošina a pienākumu veikšanai VAJAG?
    So – sāksim tīrīties…
    🙂

    Atbildēt
  3. daysleeper

    nu neko – tad pirmkart vajadzigakas programmas mes pirksim no soda naudas iegutas naudinjas t.i. valsts pati maksas sodus un pati sanjems atpakaj (cerams ka sanjems) un otrkart visa valsts paries uz NOTEPAD standartu 🙂 taa raadas ;D

    Atbildēt
  4. Pecis

    Lai notepad standartu izmantotu, vajag Windows a Windows maksaa – emmmm, ja njemam veeraa, ka Win9x sseerija skaitaas oficiaali mirusi, paliek Win2k un WinXp – nu vismaz kaadi 200 Ls uz piici 😀
    Taa kaa smuki saaliiti sanaaks 😀

    Atbildēt
  5. Delerium

    Liela daļa valsts iestāžu datortīklu administratoru lielākoties ir pārāk neapzinīgi un neprasmīgi, lai iztiktu bez nelegālā softa. Sakačā visu, kas “varētu palīdzēt” un lieto gadiem ilgi.
    Runājot par Oracle – šaubos, vai kaut vienā valsts iestādē ir nelicenzēts serveris. Pieļauju, ka varbūt nedaudz pārsniedz lietotāju skaitu utt., bet tā, ka galīgi nav licenzes, droši vien nav.

    Atbildēt
  6. Celis

    Ja runa iet par valsts iestāžu pamatsistēmām (ražošanas bāzēm), tad diez vai būs kāda nelicencēta. Vienīgais varētu iztrūkt kāds lietotājs(i) vai neatbilstoši noformēts kāds dokuments utt. bet šaubos par nopietniem pārkāpumiem…
    Ja runa iet par Oracle, tad summas nemaz nav tik briesmīgas… tiem kuriem nezin- MS Win2k vai WinXP licence maksā dārgāk nekā viena Oracle standarta edition datubāzes licence ar kuras funkcionalitāti pietiek 90% valsts iestāžu… secinājumus izdariet paši…

    Atbildēt
  7. leeds

    a ko dariis, kad atklaas, ka softi nav iegaadaati legali? taisiis uzreekinu darbiniekiem vai pashai valsts iestaadei? veers kantori ciet? 🙂

    Atbildēt
  8. ZBH

    Nu tad, luudzu, pirmaam kaartaam ejiet uz IeM struktuuraam 🙂
    Drosi vien tuvumaa taam neraadiisies, bet ai, kaa vajadzeetu, ja jau gribaas pareizos pateelot. Vairs negribeetos.

    Atbildēt
  9. mrlobber

    lielākajai daļai, šķiet, ir licencēts softs, varētu būt tikai jautājums, ko katrs darbinieks pats sev virsū sainstalējis. bet, tā kā valsts iestādēs lielākā daļa lietotāju tomēr nav nekādi p2p fanāti, tad varētu arī nebūt tik traki. interesanti tikai būtu uzzināt: tā kā microsofts vairs neatbalsta win9x, bet domāju, ka valsts iestādēs vēl daudz kur tas stāv, un, ja, pieņemsim, izrādītos bez licences, būtu baigi jocīgi, ka microsoft ar bsa palīdzību saceltu troksni par pirātismu par operētājsistēmu, kuru pats vairs nemaz neatbalsta… no juridiskā viedokļa jau acīmredzot nav atšķirības, bet no cilvēciskā gan…

    Atbildēt
  10. dundurs

    Man tomeer gribeetos prognozeet, ka lielaakajai daljai (apzinati vai neapzinati) organizaaciju nav licenzeetas tieshi Client Access Licences, kas uz Win2k server, Exchange, SharePoint Portal vien jau salasaas konkreetaas summaas…

    Atbildēt
  11. Devil_Inside

    Pilnīgi piekrītu centram. Pārsvarā ir licenzēti softi, bet reizēm vajag vēl kādu papildus un to neviens nepērk. 🙁 Man tieši PC tiek upgradots, tā ka būs vieglāk kādu brīdi pasēdēt ar visu legālu (nepierasti gan!) 😉

    Atbildēt
  12. ManInBlack

    Mja.. bet ko var darit webmasters, ja vinam darbs iedalijis naudu tikai winam un ofisam? Photoshopu ari gribas.. un ne to vien.. Nez, bsa tad kopaa ar valsts ieredniem aptiiriis valsti, t.b. liks maksas sodus?? Hmz. a nez kas notiks, ja kaut ko atradis? 🙂 Nevar tak sodit sisadminu, jo vins tak nezin, ko katrs lietotajs sainstalejis. Un nevar sodit it ka ari lietotajus, jo ko tad lameritis zin, ko vins tur instaleeja.. Nu mja.. Janodzes uz menesi wina particija un japadzivo uz linuxa. Tik tas nozimee, ka mana darba produktivitate bus tada, ka es tik netaa sedesu un neko nestradashu. 😀

    Atbildēt
  13. Reinis

    Nu es tad esmu shis P2P fans un darbinieks! Bet centiishos buut apziniigs! Vai kaads nevareetu atbildeet uz dazhiem maniem jautaajumiem! It kaa ar windows licenceem vis ok, un ofiss ok, bet uzliku paaris speelukus, paaris nokachaatas shaadas taadas programmin,as! Nekaadu probleemu nav taas uninstaleet, bet vai kaadas astes nepaliks? Ja paliks, tad kaa taas operatiivaak likvideet? Vai shie valsts censon,i arii pie shaadaam asteem piesiesies?
    Ja atstaatu instalaacijas zem my-dok. – ko tad shie tektu?
    Pilniigi piekriitu ieprieksheejiem rakstiem! Kaut programma nav daarga – windows tad ta licenceet, bet latviski ar garumziimeem lai rakstiitu arii vajag progu, nu tad vienu progu uz vairaakiem kompjiem.

    Atbildēt
  14. Maxal

    RE: Celis
    Celi, (vai kaa tevi tur lociit)…iesaku saakumaa nedaudz noskaidrot cenas pirms runaa par sev nezinaamaam lietaam!
    Peec http://oraclestore.oracle.com/ datiem Oracle Database Standard Edition cena ASV bez Latvijas PVN ir 15000 $(support/update ir papildus 3300$) par CPU, vai 300$ par Named User (support/update papildus 66$).
    MS softi peerkot kopaa ar datoru maksaa zem 85 lvl(ieskaitot PVN) (http://www.servit.lv/komplektsDELL_OptiPlex_GX260/)

    wbr,
    Maxal( iekdienaa saskaras ar SW cenaam un nedaudz tomeer orienteejas dotajaa sfeeraa).

    Atbildēt
  15. Labdaris Reinim

    Lai latviski rakstitu nekadu progu nevajag – uzliec klavieri Latvian/Latin un spied labo alt kopa ar amerikanju burtu un garumzime paradisies

    Atbildēt
  16. Labdaris Reinim II

    Ja nu tekstu rakstishanai ar WordPad nepietiek, vari abiword pamegjinat http://www.abisource.com/download/ , velams seivot dokumentus ka RTF ( gluzhi ka migrejot starp dazadam biroja pakotneem 🙂

    Atbildēt
  17. MZM Reinim

    Uzliec Linux (mandrake ir gana vienkaarshs), lv klaviatuuras izkaartojumi defaultaa naak liidzi, dokumentus drukaa ieksh AbiWord, Kword vai veel labaak – OpenOffice (StarOffice free versija) – ir gan Word, Excel uc. progu analogi. Saglabaa, kaa jau koleegis teica, RTF un viss chikiniekaa 🙂

    Atbildēt
  18. Labdaris MZM

    Incantakais jau tas ka latviskoshanas un teksta rakstishanas softs ir ieklauts visos Windows variantos, par to ir samaksats, bet neviens to nelieto, jo tas ir izcili noslepts.
    Reini: nopietni parskaiti licences un iiztrukumus kompensee ar Mandrake un/vai OpenOffice

    Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *