Bootable CD Utilities

LongT iesūtīja saiti uz lapu kurā ir apkopota informācija par dažādiem bootošanās veidiem – Bootable CD Utilities. Tur ir detalizēti aprakstīti dažādi paņēmieni kā uztaisīt bootablus CD vai disketes ar kurām startēt datoru, ja gadījumā to nav iespējams realizēt normālā veidā.

Vārdu boot* es nemācēju iztulkot un tapēc rakstu šo terminu žargonā. Pēc būtības bootošanās nozīmē startēt, palaist vai kā savādāk uzsākt kādu operāciju sistēmu no attiecīga datu nesēja. Piemēram, ieslēdzot datoru uz kura ir uzinstalēta Microsoft Windows NT tipa operāciju sistēma, šo būtošanos jeb sistēmas startēšanu nodrošina Windows bootloader. Ja ir nepieciešams uzinstalēt vairākas operāciju sistēmas, tad var izmanto kādu citu bootloaderi, kas atbalsta attiecīgās sistēmas.

24 thoughts on “Bootable CD Utilities

  1. Fatal Error

    coolynx, imho tie, kas nezin ko nozīmē bootable, to nesapratīs arī pēc taviem paskaidrojumiem.. tāpat imho neviens no taviem lasītājiem neapvainotos, ja tu rakstot izmantotu tikai žargonu; piedrāz politkorektumu..

    Atbildēt
  2. OxyD

    boot-sāknēšana
    ZA TK Informātikas tehnoloģijas un telekomunikācijas terminoloģijas apakškomisija
    – Datora darbības iniciēšana, kuras gaitā pēc operatīvās atmiņas attīrīšanas tajā tiek ierakstīta operētājsistēma. Personālajam datoram pēc tā ieslēgšanas šī darbība parasti notiek automātiski.
    nedo dies latviskojumus

    Atbildēt
  3. Budzis

    OxyD: varbuut tad uzreiz paarej tikai uz inglishu? Besii ara tiinji, kas nav speejiigi runaat latviski, bet lieto visaadus *ismu savaarstiijumu, kas nav pat paartulkojams nevienaa valodaa…

    Atbildēt
  4. OxyD

    budzi runa iet par to ka shie latviskojumi ala globālā starpliktuve ir normaalam cilveekam nesaprotami protams ja man no pirmaas klases maaciitu tikai latviskojumus es tos pienjemtu bet baidos ka daudzi man nevareetu pateikt kas ir globālā starpliktuve.

    Atbildēt
  5. Budzis

    OxyD : Lai maacaas :))
    Es te pa radio dzirdeju, ka valodas komisija (?) beidzot taisoties vert valjaa saitu, kuraa buushot visi tie latviskotie termi. Nu tad beidzot varees visu paarbaudiit…

    Atbildēt
  6. Kaitnieks

    saakneet un beidzeet patiesiibaa ir vieni no maniem miiljaakajiem latviskojumiem. Lai gan es jau, protams, buutu savaadaak tulkojis un, ja kaads uzstaatu uz “saak” saknee, es boot liktu kaa “saaceet” 😛 – izklausaas tikpat muljkjiigi bet izrunaat vieglaak. Vispaar lietot “kn” “tn” utml lielakajaa dalja latvieshu datorterminos ir debiilisms.
    Bet par bootablajiem CD runaajot, es izmatoju shii saita tooljus un pamaciibas: http://www.nu2.nu/bootcd/

    Atbildēt
  7. neregistretc

    soorrry ka nav par tematiku bet vai kaads nevaareetu pateikt kadus failus veel bez AWD. exe un *.bin vajag disketee lai apdeitotu BIOS

    Atbildēt
  8. vistu zaglis

    parasti pietiek ar sistemas disketi kas klasiski satur vismaz io.sys msdos.sys un command.com… ja tev nav windowa 9x tad freedos arii derees

    Atbildēt
  9. vistu zaglis

    tas krievu bootselectors ir sen zinama lieta, bet vecie biosi lenam izmirst taka var lietot nero utml bez ipasham problemam

    Atbildēt
  10. Retro

    Skolniekam interesē vecā 386 izmantošana mājas automātikā (t.i. portu programmēšanas elementu apgūšanas nolūkā). Minētajam datorvectētiņam ir mazs cietais disks -40 MB. Lūdzu ieteikumus kā uzinstalēt atbilstošu Windows versiju uz šāda dzelža (kaut ko labāku kā Win-1-03). Ar Win-1-03 nebija problēmu – instalācija vienā disketē nokopēta no www.faili.murds.lv muzeja plaukta. Aizķeršanās sākās mēģinot instalēt nedaudz apjomīgāku versiju – instalācijas laikā parādās pieprasījums pēc nākošās “setup” disketes. Kā iespējams no tā izvairīties, ja visi instalācijai nepieciešamie faili uzkopēti uz cietā diska. P.S. – muzejā padarboties dažreiz ir interesanti…

    Atbildēt
  11. Lovkis Cikulis

    Skolnieks bez bažām var instalēt Windows 3.x, kurš aizņem tikai ~13 MB, pavērsies arī stipri plašs savietojamās programmatūras klāsts. Kaut gan portu kontrolēšanas jomā Windows ir vajadzīgs tikai nedaudz glītākai saskarnei, to pašu, tikai nedaudz raupjākā paskatā, var dabūt teksta režīmā ar Turbo Vision.
    Un kāpēc gan aizmirst par daudzajiem mazajiem disketes izmēra Linux distributīviem? C++ būs būt. Āmen.

    Atbildēt
  12. Zwobot

    Chats beigaas panesaas. Atgiezhoties pie teemas kas varbuut vairs nau aktuaala, boot record jau diezgan ilgu laiku saucu par zaabakierakstu 🙂

    Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *