Windows 10 būs komandrindas pakotņu menedžeris

koko IRCā iebļāva, ka Windows 10 būs savs pakotņu menedžeris OneGet.

Microsoft is trying its best to make make amends with Windows 10, to ensure it’s the dream OS for billions of people around the world who use a desktop PC with a mouse and keyboard — and, as a result, this means Microsoft is going to ship Windows 10 with a package manager. Yes, in Windows 10 you can open up a command line shell and install VLC or Firefox or thousands of other packages by typing in a single command.

Visās linux/unix veidīgajās OS ir savi pakotņu menedžeri. Ar to palīdzību vienkārši un bez stresa var uzlikt nepieciešamo programmatūru no komandrindas. Šis pakotņu menedžeris pats atrod iztrūkstošās pakotnes, atvelk tās, izskaidro vajadzības un pēc lietotāja komandas arī uzinstalē visu. Tagad arī Windows lietotājiem būs iespējams veikt šīs darbības.

Windows onegetVienīgi kā jau Microsoft produktiem ierasts – viss notiek Microsoft stilā – līki.

Tā kā es esmu uzaudzis ar linux konsoli, kas atvērta kādā Windows termināļa programmā, tad jau asinīs ir iegājis princips, ka visas komandas un direktoriju nosaukumi ir “lowecase” jeb ar maziem burtiem. Kāpēc? Tāpēc, ka tādā veidā samazinās kļūdu skaits, jo zini, ka komanda būs tikai ar maziem burtiem. Ātrumā nebūs nepieciešams mēģināt atcerēties kurš vārds sākās ar lielo burtu, kā arī kāda bija pareizā secība, lai nospiestu SHIFT taustiņu un pēc tam vajadzīgo burtu. Ar maziem burtiem paātrinās informācijas ievadīšanas ātrums, jo nav jāspiež iepriekšminētais SHIFT taustiņš, kā arī pirksti nevar samežģīties.

Jāsaka gan, ka šis princips NAV ievērots OS X vidē, jo šeit, tāpat kā Windows vidē, tiek izmantoti lielie burti un atstarpes failu, un direktoriju nosaukumos. Tā ir lieta, kas man besī iekš OS X. 😉

Windows vidē arī būs līdzīgi. Iespējams, ka komandas varēs rakstīt abējādi – gan ar lieliem, gan tikai ar maziem burtiem, ja nē, tad tas visticamāk, ka ar laiku mainīsies. Es tādas lietas saucu par “bērnu slimībām”, kas ir normāli gadījumos, kad izgudro no jauna divriteni un neņem vērā citu pieredzi jeb nemācās no citu kļūdām.

Pamēģini komandrindā ātri uzrakstīt Get-PackageSource (kamieļpierakstā un ar domu zīmi pa vidu).

Pakotņu menedžeru sintaksē pirmais parametrs ir komanda, kas norāda, ko gribi izdarīt un nākamais parametrs norāda uz pakotni ar kuru to gribi izdarīt. Ja ticēt tam, kas rakstīts HowToGeek rakstā, tad Windows portu menedžera komanda būtu šāda. Piemēra pēc ieliku arī citu pakotņu menedžeru standarta instalācijas parametrus.

yum install firefox – Linux
apt-get install firefox – Linux
pkg install firefox – FreeBSD
port install firefox
– OS X
brew install firefox – OS X
Install-Package -Name Firefox
– Windows

Kurā gadījumā ir vieglāk kļūdīties un ilgāk rakstīt? 😉

Laikam sāk materializēties idejas, kurām es šobrīd ticu un, ko nedaudz jau aprakstīju rakstā par migrāciju uz OS X. Īsumā doma ir vienkārša. Es uzskatu, ka nākotnē ierindas lietotājiem būs domātas mobilās ierīces ar planšetēm – izklaidēm un satura patērēšanai, bet profesionāļiem būs linux serveri, kā arī datori uz kuriem izstrādāt risinājumus abām platformām.

Tas, ka Microsoft strādā pie komandrindas, visticamāk nenozīmē to, ka tas tiek darīts ierindas lietotāju ērtībai, bet gan pamatā tas domāts, lai uzlabotu serveru galu un administratori varētu labāk darboties no komandrindas ar dažādu programmu instalēšanu. Līdz šim tā bija linux/unix tipa sistēmu priekšrocība un bonuss.

Papildināts

koko notestēja – varēs rakstīt arī maziem burtiem. Tā kā stresam nav pamata. Spiežam uz bildes, lai redzētu pa visu ekrānu.

Windows powershell

25 thoughts on “Windows 10 būs komandrindas pakotņu menedžeris

 1. Atoms

  pamēģināju ierakstīt Get-PackageSource sanāca GetPackage-Source lai arī piedomāju pie tā ka mīnusiņš pa vidu 😀 tikai sajaucu starp kuriem vārdiem… ehh nu neprot M$ konsoli, neprot 🙂

  Atbildēt
  1. Krišs

   Vai arī vienkārši Tu nekad neesi lietojis PowerShell? Tur visas komandas tiek veidotas formātā Verb-Noun, tāpēc mīnusiņu ir samērā grūti iesist nevietā.

   Atbildēt
 2. koko

  Es pamēģināju: burtu reģistram nav nozīmes, jo gan lielos, gan mazos visi windows uztver vienādi (tāpēc jau visādi sūdi rodas, ja mapītes veido uz citām sistēmām). VLC viņš man neatrada, bet firefox uzinstelēja.

  Atbildēt
  1. koko

   Par to man nav ne jausmas, bet es tā dziļāk arī nepētīju. Man ir testa vide virtuālajā uzlikta un tur arī paskatījos. Pieļauju domu, ka paši iekš MS arī visu menedžēs – linux distributīvi tak to arī paši (komūna) dara.

   Atbildēt
 3. ThA-B

  to ensure it’s the dream OS for billions of people around the world – good luck 😀 bet vispār ideja laba un atbalstāma.
  Bet par šito – Jāsaka gan, ka šis princips NAV ievērots OS X vidē – Ja es pareizi sapratu cepienu, tad viss taču ir atkarīgs no failu sistēmas (HFS) veida – ir case sensitive vai insensitive. Vot i visi pīrāgi. Liec kā patīk.
  Man ir insensitive sistēma un itkā vienalga vai “ls /Volumes” vai “LS /VoLUMes”. Varētu jau arī “sensitive” bet tad imho adobei bija pretenzijas.

  Atbildēt
  1. coolynx Raksta autors

   Varēji jau nekautrēties un nocitēt:

   This “package manager” is nothing more but a wrapper around regular installers which still throw their shit all over the system with no guarantee of being able to properly remove all installed components at a later point.

   Calling this a “Linux-style package manager” is not only wrong on so many levels, but also ridicules all the work that went into Linux package management during the last 20 years.

   Atbildēt
 4. Krišs

  Pirmkārt, powershell nav case-sensitive, tātad vari rakstīt rakstīt kaut vai `inStaLL-PaCKAge`, tāpat sapratīs.
  Otra lieta – neredzot gan nevaru pārbuadīt, bet parasti tā ir – bez vienīgā parametra nosaukuma var arī iztikt. tātad `install-package Firefox`. Nav tik traki.

  Atbildēt
 5. Kristaps K.

  Windows allaž ir bijis reģistrnejūtīgs gan uz failu nosaukumiem, gan komandrindas komandām (kā COMMAND.COM, tā CMD.EXE, tā PowerShell), tā ka pilnīgi vienalga būs, vai rakstīsi ar lielajiem burtiem vai mazajiem. Tur pat nav nekas jātestē.

  Kas attiecas uz lielajiem un mazajiem burtiem failu nosaukumos – to pašos pamatos nosaka failu sistēma, vai būs vai nebūs reģistrjūtīgs, nevis OS. Bet, neskatoties uz reģistrjūtīgumu, lielie burti šur tur tiek lietoti arī uz Linux. Piem. Adobe Reader zem Gentoo tiek uzinstalēts zem “/opt/Adobe/Reader9”.

  P.S. Visātrāk uzrakstīt ir Gentoo Linux – emerge firefox. 🙂

  Atbildēt
 6. Vilx-

  Tā arī nesaprotu – kāda suņa pēc kaut kas tāds būtu jādara ar roku no komandrindas? Protams, automatizācija serveriem un sisadminiem – tas jā. Bet tad arī to uzraksta vienreiz, piemeklējot pareizās arkānās inkantācijas, un tad aizmirst. Tāpēc uztraukties par kaut kādiem reģistriem un sintaksēm… neizprotu šito.

  Atbildēt
  1. Kristaps K.

   Kad iemācās, no komandrindas strādāt ir ātrāk, nekā spaidoties ar peli. Rokas noņemšana no klaviatūras un pielikšana pelei un atpakaļ jau vien aizņem dārgās sekundes desmitdaļas.

   Atbildēt
    1. Vilx-

     Bet tas tā ir tikai tad, ja Tu esi iegaumējis komandu un to vari ātri pielietot. Ja Tev jāmeklē pareizie parametri (man, –help, /?) un pakotņu nosaukumi (VLC? VLCMediaPLayer? VLC-Media-Player?), tad paiet daudz ilgāks laiks, nekā gatavā sarakstā uzklikšķinot ar peli.

     Atbildēt
     1. coolynx Raksta autors

      Priekš tam ir domāts meklēšanas parametrs. (tavs_pakotņu_menedžeris) (meklēšanas_komanda) *nosaukums*

    2. Vilx-

     Ā, un, protams, ja Tu jau esi komandrindā. Ja Tev vēl ir jāpalaiž komandrinda (jo viss pārējais darbs notiek GUI), un jāaizmaldās uz pareizo folderi (cd-type-tab-fest), tad vispār čau.

     Atbildēt
     1. Kristaps K.

      Man allaž ir kādi 10+ xterm’i vaļā. Tikpat svarīga programma ikdienas darbā kā Google Chrome.

     2. BlackHalt

      Vilx-, komandrindā tu vari ierakstīt jebkādu komandu, piemēram, firefox, bet firefoxī tu nevari ierakstīt apt-get update 🙂

  2. Krišs

   Iedomājies, ka tavā pārvaldībā ir, piemēram, neliela datorklase ar 30 datoriem. Noteikti vairs negribēsies skraidīt pie visiem datoriem un likt jaunākās programmu versijas. Šāds komandrindas variants noteikti visu paātrina, jo to var palaist centralizēti, kaut vai uz visiem datoriem vienlaikus.

   Atbildēt
 7. Horis

  … koko IRCā iebļāva …
  Ne pa tēmu, bet incanti, vēl vispār kāds ircnets LV pastāv, kurā daudz maz latvieši tusē?

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *