Db.lv jaunā versija

Kolēģi no rīta painformēja, ka Db.lv ir palaiduši jaunu versiju.

Varētu teikt, ka pēc pagājušā gada Apollo pirmās lapas izmaiņām un decembra Tvnet jaunās versijas, stafeti ir pārņēmis Db.lv.

Tā kā esmu divus gadus strādājis pie tā, lai palaistu un uzaudzētu kritisko masu Db.lv ziņu portālam, tad arī atļaušos uzrakstīt nedaudz vēstures.

Apskatījos arhīvā un atradu ierakstu, kurā es priecājos par pirmā mēneša panākumiem, kad palaidām Db.lv portālu 2006.gada oktobrī. Toreiz man pašam šķita ļoti šausmīgs dizains, slikti realizēts un lēns risinājums, kas pie tam vēl griezās uz Microsoft produktu bāzētas programmatūras. Šo risinājumu nodrošināja igauņu programmētāji, kas to visu darīja visiem Bonnier grupas biznesa portāliem. Bariņā izmaksas teorētiski sanāk mazākas.

Principā viss, ko vien var iedomāties visļaunākajā murgā, cilvēks, kurš visu savu profesionālo dzīvi ir strādājis ar atvērtā koda risinājumiem, kas darbojas linux/unix vidēs. 🙂

Bet tas, ko es toreiz sapratu, bija vērtīgākā atziņa pēdējos gados – nav būtisks tehniskais risinājums un tas kāda programmatūra tiek izmantota – būtisks ir saturs un tas kā tas tiek pasniegts.

Viens uzskatāms piemērs, lai saprastu par ko es runāju. Palaižot jauno Apollo, bija uzsvars uz to, lai kods būtu optimizēts un semantisks, kā arī visi tie bla bla bla, ko parasti ievēro šādās reizēs. Realizācija nedaudz atšķīrās no tā, ko es prasīju, bet centos atrast to balansu starp termiņu un kvalitāti. Jo kā zināms, tad ir trīs lietas no kurām var izvēlēties tikai divas – termiņi, kvalitāte un izmaksas. Es izvēlējos termiņus un izmaksas, balstoties uz vienu no atziņām, ko guvu strādājot pie Db.lv.

Tajā pašā laikā, ir noteikta cilvēku grupa, kas redz lietas caur citu prizmu un viņiem būtisks ir tehniskais risinājums un tā kvalitāte. Piespiedu tehniskos izlabot visas kļūdas, lai jaunā Apollo pirmā lapa būtu bez kļūdām. Bizness no tā pilnīgi neko neieguva. Bet kāpēc, tad to vajadzēja darīt? Because we can!

Ko no visas šīs lirikas vajadzēja izsecināt? To, ka gan Latvijā, gan pasaulē lielu daļu projektus bīda tehnokrāti, kuriem būtiskas ir tehniskās nianses, kuras biznesam nedod nekādu pievienoto vērtību.

Man patīk rādīt šo piemēru ar Googli.

Viņi pat izmanto HTML5, bet tas nevalidējas, kā arī tas ir pilnīgi pretrunā ar tehnokrātu pielūgsmes objektiem, jo ir piezemēts un praktisks vecā HTML4 turpnājums. Kāpēc? Because it works! 😉

Bet, ja mēs atgriežamies pie jaunās Db.lv versijas izķidāšanas, tad es saprotu kāpēc viņi nomainīja platformu. Es pats divus gadus cīnījos ar programmētājiem, lai tie beidzot iemācītos programmēt, jo par tādām summām to vajadzēja izdarīt.

Par platformu viss ir skaidrs un tas ir liels sasniegums, ka tika izvēlēts atvērtā koda risinājums, jo līdz ar Db.lv un Dienas.lv īpašnieku maiņu, to varēja izdarīt.

Man šķiet, ka ir nolaists greizi ar visu pārējo, jo ir pazaudēta tā burvība ar ko šis portāls savulaik atšķīrās no pārējiem portāliem Latvijā. Bēdīgākais ir tas, ka lielie portāli līdz ar pēdējām izmaiņām ir gājuši iepriekšējā Db.lv – skandināvu dizaina virzienā, bet Db.lv nez kāpēc no tā mūk prom. Tā ir liela kļūda.  Domāju, ka tas atsauksies arī uz rezultātiem.

Konkrētas lietas neminēšu, jo Db.lv ir konkurents un katra konkurenta kļūda dod man priekšrocības iegūt viņa tirgus daļu. 😉

Bet nu, lai veicās!

Papildināts

Izskatās, ka viņiem šodien liels trafika pieplūdums.

51 thoughts on “Db.lv jaunā versija

 1. Reinis

  To, ka gan Latvijā, gan pasaulē lielu daļu projektus bīda tehnokrāti, kuriem būtiskas ir tehniskās nianses, kuras biznesam nedod nekādu pievienoto vērtību.

  +100

  Atbildēt
 2. Reinis

  Bet vai tiešām tas augšas fiksētais bloks ar briesmīgo baneri nopelna tik daudz, lai būtu jēga ar to čakarēt un besīt lietotāju? :/ Man tas aizņem 40% no pārlūka skatāmā laukuma.

  Atbildēt
 3. CooLynX Raksta autors

  Reinis, šajā lapā http://di.se/ 50% no visiem ieņēmumiem nāca tieši no lielā banera. Neatceros cik tie miljoni bija. Bet, lai tas notiktu ir nepieciešama vesela rinda ar nosacījumiem, kuriem ir jāizpildās, lai tas tā būtu. Visticamāk, ka tas vairāk neattiecās uz Db.lv gadījumu.

  Atbildēt
 4. Kaitnieks

  Viņi saglabājuši vecās versijas sliktāko īpatnību, proti, to augšējo floatojošo headeri. Mani tas headeris tik traki nesatrauktu, ja vien varētu normāli lasīt rakstus, tinot ar “Page Down” un “Space” taustiņiem – bet ar headeri sanāk, ka teksts tādā veidā izlaižas.

  Atbildēt
 5. tomz

  dizains maigi izsakoties SUX…

  es vinu atveru no laptopa ar ugunslapsu 3.5.7 1024×768 izskirtspeju pusi no ekrana aiznem tas banneris..
  valutas kursi nobidijusies uz galveno izvelni..

  skrollejot uz leju nu galigi struntigi uztvert tos rakstus.. te redzams virsraksts, te puse bildes, te teksts…

  manuprat tam kursh to visu taisija vajadzetu pirkstus iztaisnot.. nesaprotu jegu likt bannerus tik milziigus.. vispar brinos par cilvekiem kuri uzskata, ka milzigs banneris dos viniem mega klikshkjus (ja nebutu atsledzis adbloc tad vispar vinu neredzetu)..

  es domaju, ka db vajadzeja orienteties uz saturu – vispirms dizainu radit tadu, lai saturs ir viegli uztverams, patikami lasaams & tad pielikt klat bannerus & reklamas, lai tie erti saplust kopa ar saturu..

  p.s. ar adblock extenssion element hide var nedaudz uzlabot viniem dizainu 😛

  Atbildēt
 6. tomz

  p.p.s. ta jau ieprieksh db kriminala dizaina del atveru vinu tikai reizem ja kkur bija links uz interesantu rakstu.. tagad skiet vinu vispar vala neversu..

  Atbildēt
 7. c

  sajūta rodas, ka izpildīts mērķis – jābūt maksimāli vienādai ar jebkuru citu lapu, nedrīkst atškirties ne ar ko, un maksimāli raibi un nelietojami
  nu tādi ir apollo tvnet un tagad arī db, labi ka delfi vēl turas kautcik salasāms

  Atbildēt
 8. tomz

  plus vel db loti bremzee…

  p.s. skiet ka vini kko tur censas mainit dizainaa.. CSS pamainijusi un vairs nav peldosais headeris

  Atbildēt
 9. Kaitnieks

  Skatos, ka banneris peekshnji paarstaajis floatot. Arī html struktīra nedaudz pamainījusies. Laikam tieshi shobriid kaut ko kaads aktiivi taisa.

  Atbildēt
 10. deni2s

  Nezinu, kas apollo ir optimizēts (manuprāt, kā bija lēnākā lapa latvijas internetā, tā palika), bet tikko atvēru pa seniem laikiem, kad tiku garām intro reklāmai, atvērās galvenā lapa, kurai pa virsu atkal milzīga reklāma, apakšā slīdošā josla, reklāmas baneris galvenē un no satura praktiski neko nevar redzēt. Mani, kā regulāru apmeklētāju apollo.lv ir zaudējis apmēram mēnesi pēc jaunās versijas palaišanas.

  Kopš visi lielie portāli tagad izskatās vienā maisā bāžami (“skandināvu dizains”?), palieku pie klasiskajām vērtībām – delfi.lv, kur visas ziņas vienā kolonnā smuki pārskatāmas.

  Par googles piemēru – ja apollo.lv būtu tikpat ātrs, ērti un pārskatāmi lietojams, kā google, tad man būtu arī nospļauties par validācijas kļūdām. Jebkurā citā gadījumā tā validācija piespiež ievērot vismaz kaut kādus kvalitātes standartus. Un apollo.lv gadījumā tā visticamāk ir vairāk formāla.

  Atbildēt
 11. deni2s

  Un vēl… Vai tiešām šajos portālos nestrādā neviens saprātīgs cilvēks, kas pateiktu, ka dizainu nedrīkst mainīt krasi, bet tas jādara pamazām un nemanāmi, lai cilvēkiem nebūtu šoks par jauno kārtību, un būtu laiks pierast pie izmaiņām?

  Atbildēt
 12. tomz

  #11

  jaa par apollo ja apskatas cik daudz mazaas bildes vinsh ieladee..

  p.s. par performance runajot – kads ir veidojis lapas, kur mazas bildes (thumbs) ieladee kopa ar html (t.i. base64_encode image)? ka ietekme atrdarbibu?

  Atbildēt
 13. deni2s

  #13, pozitīvi ietekmē – tiek veikti mazāk HTTP pieprasījumi, kas attiecīgi mazāk bloķē citus HTTP pieprasījumus, kuri, piemēram, uz FireFox standartā var būt max 6 vienlaicīgi. Tikai tur bija kautkādas problēmas ar vecajiem IE, ja nemaldos. Varbūt labāk ir vērts skatīties uz CSS spraitu metodi.

  Atbildēt
 14. deni2s

  P.S. Kā arī bildes, kas kodētas aizņem vairāk par 1Kb nav ieteicams tā kodēt. Vairāk info te:
  http://www.websiteoptimization.com/speed/tweak/inline-images/

  Atbildēt
 15. tomz

  #14
  CSS spraiti – lielaks cakars ja ir mainigas bildes (labi der pie ikonam utt), piemeram, lietotaju profila bildes

  IE atbalsta base64 no ?7 versijas,tacu ir ierobezots faila lielums.. FF viss ok..

  Atbildēt
 16. truenode

  Jauna lapa nozīmē tikai to, ka šovakar @home jāpārstellē Yarip filtri.. neies jau skatīties visu to lieko spamu, kas tur ir 😀

  Atbildēt
 17. dooh

  CooLynX
  Googles piemērs nav īsti korekts – katru googles validācijas kļūdu var pamatot. Piemēram, “b” tags ir 6x īsāks par “strong” tagu – tas nozīmē Y miljonus $ mēnesī par trafiku, Y tūkstošus $ par storage un Z milisekundes papildu lapas ielādes laika. Kādēļ HTML5 doctype ir tik īss? Yep, you guessed it – jo Google tā izdomāja :). Un šādu piemēru ir daudz. Viņu tehnokrātiskie cīniņi par veiktspēju ir fantastiski!

  Tā vietā tu to demonstrē kā “piedrāzt tehnoloģiju” piemēru – “nav svarīgi kā lapa funkcionē, svarīgi kas tajā iekšā”. Lai arī es daļēji varētu piekrist šim apgalvojumam (“content is king”), tas pavisam noteikti nav Googles piemērs, jo Googles tehnoloģija ir top-notch, kamēr mūsu provinciālo portāleļu tehnoloģija ir miskaste un sūds.

  Bet nu ok – jā es piekrītu vienā aspektā – validācija ne vienmēr ir kvalitātes rādītājs :). Taču ja tu izvalidēsi delfus un salīdzināsi defetus pēc būtības ar tiem, kas ir Googlei, redzēsi divas krasi atšķirīgas ainas.

  Atbildēt
 18. clue

  Vecais rss links, protams nestrādā ;(
  Lai noskaidrotu jauno linku, nācās vilkt no tā pārslogotā servera pirmo lapu, kas ir lielāka nekā 100kB.

  http://www.db.lv/site_feed.xml

  Atbildēt
 19. Vaards

  DB.lv jaunais un uzlabotais dizains ir veiksmīgs ar to, ka dos iespēju kādam talantīgam darbonim nākotnē veikt jaunus un veiksmīgus uzlabojumus. Continious Improvement, kā teikt. Satura ziņā DB bija palicis pavisam bēdīgs (pēdējos vairāk nekā 5 gadus) tagad arī lasāms vairs nav.

  Atbildēt
 20. mp

  Es nezinu, man liekas, ka viņiem kaut kas šodien smagi nestrādā – veru vaļā db.lv, bet atveras kaut kāda 1C grāmatvedības lapa

  Atbildēt
 21. xx

  db.lv BIJA izcili pretīga lapele.
  Pretīgākas nebija.
  Šķiet ka šobrīd ir vieglāk lasāma, bet nu enivei… kaut kāds kroplības.
  Tu atver to lapu un kā normāls cilvēks ar peli grib skrolot lapu… un kas skrolojas…? Kaut kāds sūda lodziņš lai mēsl lapelē.
  Vopšķem sūdc.

  Atbildēt
 22. pyro

  Pozitīvi ka adblock visu lieko naherizē (gan db, gan apollo). Man tiešām ir žēl tos nabaga cilvēkus kam visas tās figņas jāredz.

  Par saturu runājot – nezinu – pakaļskrējēji apollo, tik atšķirībā no apollo, kam krāsu salikums ir acij baudāms, db izskatās pēc vecas gaļas.

  RSS PROTAMS neiet, labi ka kāds draudzīgais komentētājs bija linku iemetis.

  Atbildēt
 23. frukc

  ņa… db.lv nekad nav bijusi normāla lapa, ne pēc vizuālā, ne funkcionālā dizaina, vilkusies arī nežēlīgi. tagad tas viss ir vēl par pakāpi pasliktinājies. un kāds uz to noteikti labu $ ievilka nāsīs 😀

  Atbildēt
 24. modric

  man jau sen FF bookmark’os bija nevis DB home, bet “visasziņas” – šodien tik linku updatēju & viss atkal čikeniekā, tagad tas saraksts pat ir drusku pārskatāmāks…
  galu beigās DB jau nav xxx saits, kur bildītes ir galvenais – te galvenais ir teksts 🙂

  PS vislielākā bremze pie lapu ielādes ir kautkas no ?????.gemius.pl (ja nav adblocka) – kas tā ir par bremzi, es viņu esmu vēl citos saitos ievērojis – kaukādi counteri vai statistika? No web lietām neko nerubīju, varbūt kompetentāki cilvji par ko iekomentēt, kas tas ir par zvēru…

  Atbildēt
 25. 502

  Jā, dotajā momentā vairākkārt refrešojot parādās:

  502 Bad Gateway
  nginx/0.7.62

  Viss ok, katrs sākums grūts, kamēr satjūnē 🙂

  Atbildēt
 26. bush

  Manuprāt, izskatās labāk, nekā vecā. Un tajā pašā laikā es gribētu ieskatīties acīs cilvēkam, kurš izlēma izmantot tik mazus burtus.

  Atbildēt
 27. tsingtao

  Es pagaidām nooptimizēju šitā (sk. bildi) – http://s2.imgimg.de/uploads/dbd1b85537jpg.jpg
  No sadaļām pagaidām neko negriezu ārā, tikai novācu to bezgaumīgo sākuma daļu un nevajadzīgo apakšu. Izmantoju Yarip!

  Atbildēt
 28. Anonīms

  Es to nelietoju, kad ieraudzīju to šausmīgo banneri kas skrollējot palika savā vietā, uz laptopa tas aizņēma pusi visas lapas – nenormāli.

  Tikai kad no googles kaut ko svarīgu meklējot iegriezos, bet izlasot ātri aizvācos no tā murga.

  Atbildēt
 29. psc

  “Apollo pirmās lapas izmaiņām..” …tam sludinājumu serverim nav pirmās lapas…tur ir tikai viens milzīgs ņirbošs reklāmas banneris…par kuru tālāk neviens normāls cilvēks nemaz netiek.

  Atbildēt
 30. edGars

  psc: runa pat nav tik daudz par reklāmām, tas sen jau ir adbloķētas, bet par informācijas sakārtojumu.
  Ja man ir jāskenē (informācija taču pirms lasīšanas tiek skenēta?) vienādas nozīmes 3 kolonnas, dažādas sadaļas un sadaļiņas 4 rindās, nu piedodiet. Tad es saku, ka delfi rulz. Delfos es spēju izfiltrēt visu malējo kā nesvarīgu un ērti pāršķirstīt virsrakstus. Delfiem pietrūkst +/- vērtēšanas sistēma komentāriem.

  Atbildēt
 31. Zigmārs

  db.lv tomēr atšķiras ar to, ka daļa rakstu ir par maksu! Ceru, ka drīz viņi šo jautājumu pieslīpēs un man būs pieejami visi viņu raksti, pat, ja es nebūšu viņu abonents!

  Atbildēt
 32. psc

  to edGars
  ko tu tur vari izfiltrēt, kad visam pāri kaut kāds ņirboš pleķis. gribi ieklikot kādu saiti, pēkšņi pussekundi pirms tam nolaižas kaut kāds baneris..un aizmet velns zin kur. es nemaz nerunāju par situāciju, kad izmanto kādu ne ie/ff pārlūku.

  Atbildēt
 33. Bruģis

  Man pilnīgs gimorojs liekas esam sadaļa “Jaunākas/Lasītākās/Komentātākās” – kad tu skrollo lapu uz leju (jo lielo anotāciju dēļ ziņu saturs nav pārskatāms) un uzskrollo virsū jau pieminētajai sadaļai, tālāk skrollojas tikai tā sadaļa, nevis visa lapa, nenormāli kaitina.

  Atbildēt
 34. tsingtao

  @Bruģis: “Jaunākas/Lasītākās/Komentātākās” var elementāri ar pāris peles klikšķiem (iekš yarip) vispār novākt, lai nerādās. Izmanto firefox + yarip.

  Atbildēt
 35. regulaarais

  Agrāk lasīju db.lv ļoti regulāri, patika vienkāršais un ērti lietojamais izkārtojums – nekā pārmudrīta, uzreiz saproti, ko tu lasīsi un ko nē… pirms kāda pusgada db.lv zaudēja mani kā lasītājs satura ziņā, jo kļuva pārlieku dzeltens, ziņas nesaturīgas, info ļoti skopa, diemžēl tas notika arī ar avīzi (tāpēc šogad nepagarināju abonementu). jaunais db.lv dizains – nez, pirmais acu uzmetiens liek manīt, ka kaut kas tur īsti labi nav… ziņas sadalītas stilīgi kā jau visur tagad… bet vai to vajadzēja… nez..

  Atbildēt
 36. Atbalss: Jaunā TVNET tapšanas aizkulises | Pods.lv

 37. Bruģis

  tsingtao, pielāgot var, protams, dažādi. tomēr vidusmēra lietotājs ar pirmo ienākšanu izlems ienākšanu atkārtot, vai arī tā būs pēdējā reize. nav pārskatāms, ir kaitinošs – čau. pielāgot ir jēga tikai kaut ko neaizvietojamu.

  Atbildēt
 38. angelz

  nja, agrāk tā lapa bij sūdīgi pārskatāma, bet krāsu salikums bij tāds, nu teiksim, daudzmaz jēdzīgs.. Tagad tāds maigi rozā un viss vienāds.. kaut kādus akcentus tomēr vaidzēja…

  Atbildēt
 39. Kaitnieks

  Statiskā augša atgriezusies. Lūk bookmarklets tās novākšanai:

  javascript:jQuery(‘div.fixed’).css(‘position’,’static’);jQuery(‘#colmask’).css(‘top’,’0px’);void(0);

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *