Vivaldi – jaunais pārlūks Operas cienītājiem

Radās iedvesma uzrakstīt par jauno Operu – Vivaldi pārlūku. Vārdu spēle, kas jau pašā produktā ir iekļauta. Es to tikai apspēlēju. Protams, ka tā nav jaunā Opera, bet gan pilnīgi jauns pārlūks, kura tehniskā priekšapskates testa versija internetos parādījās pirms mēneša.

Vivaldi

Pirmā doma, kas iešāvās prātā bija, ka tā ir kārtējā Chromium ādiņa un nav vērts tērēt savu laiku.

Tāds iespaids radās arī no tiem rakstiem, kas tika publicēti dažādos populāros resursos par šo pārlūku. No vienas puses it kā viss ir pateikts un tajā pašā sausi, vēsi un bez jebkādas ieinteresētības. Lai gan lielākā daļa no rakstiem ir tādi. 😉

Es saņēmos un izlasīju šo garo interviju ar bijušo Operas pārlūka CEO, kas tagad ir jaunā Vivaldi pārlūka virzītājs un startapa vadītājs Jon S. von Tezchner. Intervija ir ļoti gara un ierindas lasītājs varētu sagurt pusceļā. Tas ir normāli. Man bija interesanti. Pastāstīšu kāpēc.

Uzreiz gan jāsaka, ka es nekad neesmu bijis Operas pārlūka fans. Lai arī Opera bija lieliska programma, kas tās lietotājiem piedāvāja dažādas inovatīvas lietas un papildus tam bija ļoti ātra, tomēr kā pārlūks tā bija reāla skabarga pakaļā. Un liela daļa izstrādātāju nopūtās un uzgavilēja, kad Opera nomira. Nomira tādā ziņā, ka tās lietotāju skaits bija zem 5% robežas, kuru vairs nevajag atbalstīt.

No vilka bēgām un lācim virsū uzskrējām. Es tā teiktu par sevi un sev līdzīgiem, jo uzskatu, ka Chrome ir tāda pati programma kā Opera. Vienīgā būtiskā atšķirība, ka Chrome bīda interneta monstrs Google, šī pārlūka tirgus daļa šobrīd ir vislielākā un tāpēc to ir jāuztur – patīk tev tas vai nē. Apakšā ir ļoti liela nauda un tā palīdz bīdīt pārlūku tautās.

Nezinu, kas ir tas būtiskākais moments kāpēc es tik ļoti neieredzu Chrome pārlūku – dažas tehniskas nianses vai apziņa, ka tu esi produkts, jo “tikai” tāpēc radās šis pārlūks. Lai nu kā tur būtu – laiks visu saliks pa plauktiņiem.

Visvairāk es sajūsminos par sevi – kā man var rasties interese par diviem nīstiem produktiem. Principā Vivaldi ir pārlūks, kas ir balstīts uz Chromium atvērtā koda pārlūka (Chrome sirsniņa) un pa virsu tam tiek būvēta Opera pārlūka ideoloģija, kuru stiprina komanda no daudziem ex-Operas izstrādātājiem, kā arī Operas komūna.

Intuīcija šoreiz saka, ka no šīs Chromium ādiņas kaut kas labs var sanākt. Te ir laikam tas, kas mani ieinteresēja Vivaldi pārlūkā.

Lai arī Opera kā lielais spēlētājs ir miris un tā tirgus daļa ir salīdzinoši niecīga, tomēr reālos skaitļos šim pārlūkam ir ļoti liela lietotāju auditorija.

Opera

Opera bija tas dīvainais pārlūks, kuram bija milzīga tirgus daļa Krievijas teritorijā. Ja pareizi atceros, tad tur ļoti ātri pārķēra visas jaunās fīčas, kas bija tikai Operai pašos pirmsākumos. Papildus tam arī Opera bija lokalizēta, kas krievu auditorijai ir ļoti svarīgi. Iespējas konfigurēt, dzimtā valodā, slēgta komūna, mobilais pārlūks, kas izmantoja savus serverus uz kuriem kompresēja mājaslapas un tādā veidā ekonomēja trafiku utt. Krievija bija tas interesantais tirgus, kur dominēja mobilais internets un tāpēc trafika izmaksas ir būtiskas šajā reģionā.

Es speciāli ieliku saiti uz raksta komentāriem, jo tur joprojām “īstie” Operas fani skaļi bļauj, ka viņiem ir iesmērējuši sūdu. Un man ir ļoti interesanti ar ko tas viss beigsies.

Lielajos ziņu portālos troksnis nav liels, bet forumos un komentāros notiek aktīvs darbs ar Operas lietotājiem. Mērķtiecīgi strādā ar neapmierinātiem Operas lietotājiem, kuri ir atstāti novārtā. Tīri pēc loģikas, ja Vivaldi komandai izdosies tuvākā gada laikā noturēt interesi par sevi un pieslīpēt Chromium, lai tas izskatītos, darbotos un būtu kā Opera, tad viņiem ir reālas iespējas dabūt “atpakaļ” savus lietotājus.

Man ir naiva pārliecība, ka pārlūks, kuru izstrādā kā platformu, lai uz tā uzsēdinātu lietotājus, kuriem pēc tam varētu mērķtiecīgi pārdot dažādus partneru produktus, ir lemts sakāvei. Turpretī, ja produktu bīda cilvēks ar 20 gadu pieredzi un savu ideoloģiju par to kādam ir jābūt pārlūkam, tad tur kaut kas labs var sanākt. Sliktākajā gadījumā vismaz uzlabos Chromium saskarni. 🙂

6 thoughts on “Vivaldi – jaunais pārlūks Operas cienītājiem

 1. Juris

  vivaldi lietoju jau otro menesi, ir diezgan daudz gluku, bet toties taas funkcijas, kas stradaa, stradaa labaak kaa Opera chromiumaa. ja vini savediis kartibaa glukus, tad izmetisu visus parejos parlukus araa un beidzot nokapsu no Opera 12.17.

  Atbildēt
 2. Kristaps K.

  Viņu lapa mitinās uz nolādētā CloudFlare, kas Tor lietotājiem prasa ievadīt CAPTCHA, a man Gentoo sakonfigurēts, lai defaultā pakas velk caur Tor, ar CURL. Grrr…

  Atbildēt
 3. Kristaps K.

  Bet īsti nesaprotu tavu lielo nepatiku pret Chromium / Chrome. Tas ir vienīgais pārlūks, kas idejiski, arhitektūras ziņā ir būvēts pareizi, laižot katru lapu savā procesā. Vienīgais, kam piesieties – tas ka bieži mēdz tie tabi krešot. Bet arī tas agrākos laikos nebija tik izteikti, turklāt notiek tikai pie kādiem 40-50 atvērtiem tabiem, kad RAM patēriņš iet gigabaitos. Un kolēģi Windowsisti saka, ka viņiem tas nav tik izteikti, kā man.

  Atbildēt
  1. coolynx Raksta autors

   Nav ne jausmas. Pats nesaprotu. Visi loģiskie argumenti noteikti nav pie vainas – tur ir kaut kas cits apakšā. 😉

   Atbildēt
 4. khm

  Ikdienā darbojoties datoru lietotāju atbalsta jomā problēmas ar Chrome ir pamanāmi vairāk un savdabīgākas kā ar citiem pārlūkiem. Nu tas ir vienkārši fakts. Otrkārt, manuprāt pēc uzbūves Chrome nav lietotājam diži draudzīgs, tas man traucē lietot Chrome ikdienā. Šis gan vairs nav fakts, bet jau vairāk subjektīvi.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *