Latvija Doing Business 2012 topa 21.vietā

Pavilkos uz šo rakstu Vienas pieturas aģentūra uzņēmējam, bet jau pēc pāris rindkopām jutos vīlies – tik daudz teksta, bet tik maz jēgas. Vērtīgāko daļu atļaušos nocitēt.

Labas ziņas vienmēr ir patīkamas. Jaunākajā Pasaules Bankas pētījumā Doing Business 2012 Latvija pakāpusies uz augsto 21. vietu no 183 pasaules valstīm. Turklāt Latvija ir to 12 valstu starpā, kurās reformas, pēc Pasaules Bankas ekspertu domām, ir būtiski sakārtojušas uzņēmējdarbības vidi.

Aizķēra Pasaules Bankas pētījums, kuru bija diezgan vienkārši atrast internetā – Doing Business 2012. Īsā versija jeb kopsavilkums no šī raksta.

Nepacietīgie var skriet uzreiz uz reitingu topu.

Man šķita ļoti interesanti apskatīties kādas reformas, tad ir veiktas, ka mēs esam paskrējuši garām gan Lietuvai, gan arī Igaunijai.

DB2012:

 Starting a Business: Latvia made starting a business easier by reducing the minimum capital requirement and introducing a common application for value added tax and company registration.
Registering Property: Latvia made transferring property easier by allowing electronic access to municipal tax databases that show the tax status of property, eliminating the requirement to obtain this information in paper format.
Resolving Insolvency: Latvia adopted a new insolvency law that streamlines and expedites the insolvency process and introduces a reorganization option for companies.
Getting Electricity: Latvia made getting electricity faster by introducing a simplified process for approval of external connection designs.

Detalizēta atskaite par Latviju.

Mana interpretācija par izmaiņām:

 1. Esam ielikuši formālu ķeksīti punktā, ko sauc par biznesa uzsākšanu.
 2. Būvniecības jomā esam nokrituši vēl zemāk, laikam mafija ir labi pastrādājusi, lai šis tirgus tik ātri netiktu sakārtots, jo šeit var noslaukt labas komisijas par atļauju piešķiršanu.
 3. Toties tagad būs vieglāk tikt pie elektrības, laikam tāpēc Latvenergo ir atdzīts par vērtīgāko uzņēmumu jau trešo gadu pēc kārtas.
 4. Esam iemācījušies izmantot jaunākās tehnoloģijas un tagad elektroniski varam uzzināt statusu par īpašumiem pašvaldībās. Juhū! Laikam vairāku miljonu investīcijas e-rotaļās nav bijušas veltīgas.
 5. Banku lobijs mūsu valstī ir augstā līmenī!
 6. Investori ir domāti tāpēc, lai investētu naudu nevis, lai viņu intereses aizstāvētu.
 7. Mūsu uzņēmēji vēl var maksāt – esam sarakstā tikai kaut kur pa vidu.
 8. Ar tirdzniecību pāri robežām viss ir kārtībā.
 9. Laikam pārāk daudz tiesvedības, kas pasliktināja mūsu pozīcijas par 3 vietām.
 10. Un pēdējais ir Maksātnespējas likums, kas mūsu vietu topā ir parāvis kosmosā. Kāda maksātnespējas administratora viedoklis. Fizisko personu maksātnespējas likums strādā. Tikai nav skaidrs, kura labā.

Bet vismaz forši, ka topā esam labā vietā.

6 thoughts on “Latvija Doing Business 2012 topa 21.vietā

 1. Mārtiņš Štāls

  Ja mums ir bankas, kas dod kredītu, viegli izveidot uzņēmumu un viegli pēc tam no tā atteikties vai sliktākajā gadījumā pašam pieteikt maksātnespēju, tad tas nāk par labu ekonomikai. Protams, ka būs dažādi puskoka lēcēji, kas izmēģinās savu laimi, nenomaksās valstij nodokļus un paliks parādā arī citiem kreditoriem, bet tajā laikā kamēr viņi pasūtīs, piegādās un rosīsies – visi būs ieguvēji, turklāt lielākā daļa tomēr kļūs par veiksmīgiem uzņēmējiem, ja vien uztvers to, kas šobrīd valstij un pasaulei ir aktuāls.
  Tā kā no vienas puses te ir banku lobijs, bet no otras puses kredīts ir mūsdienīgas instruments, kuru mēs ar likumu esam padarījuši par ne obligāti atdodamu, kas padara to par iekārojamāku instrumentu tiem, kas vēlas riskēt. Šobrīd gan bankas ir pārāk augstus kritērijus izvirzījušas kredītu ņēmējiem, tādēļ mēs būtu ieguvēji, ja lielāku daļu nodokļu naudas novirzītu attīstības kredītu izsniegšanai, bet jāatceras, ka valstij pašai ir lieli parādi un kamēr tie nav pārkreditēti brīvajā tirgū mums šādas ieceres visdrīzākais neakceptēs kreditori.

  Atbildēt
 2. apbyte

  kā super-mazais uzņēmējs teikšu tā – jā papīru kārtošana un birokrātija ir palikusi vienkāršāka nekā tā bija 3 vai 4 gadus atpakaļ. Nevar noliegt, ir nelieli uzlabojumi un tendence kaut arī itkā nenozīmīga tomēr ir pozitīva.

  Un jā krīze ir piespiedusi uzņēmumus vairāk strādāt ar ārzemēm, gan tirgot gan pirkt, manā skatījumā tas ir pozitīvi, bet var protams pastrīdēties.

  par visu pārējo .. nu nez … biznesa uzsākšanas atvieglošana – tīrs ķeksīša pasākums, un viss tas pārējais, arī sviests pilnīgs. Maksātnespējas pasākums vispār ir cirks un principā noderīgs tikai tiem kas ir iegājuši ziepēs uz neskaitāmiem miljoniem … parastiem cilvēkiem tā ir pašnāvība

  Atbildēt
 3. Ivo

  Šādas ziņas priecē! 🙂 Arī ja tas neatbilst patiesībai par 100%, tad tomēr cilvēki visā pasaule redz, ka Latvijā paliek labāk 🙂

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *