Lielākie Latvijas interneta veikali 2008.gadā

Šodien no Švāna twittera ieraksta uzzināju, ka Db ir publicējis Latvijas interneta veikalu 2008.gada rezultātus. Visu rakstu var izlasīt šīs dienas Dienas biznesa avīzē vai Db avīzes elektroniskajā versijā (nepieciešama autorizācija) vai arī iPapīra versija flash variantā bez maksas.

Pirms gada Dienas bizness uzsāka apkopot datus arī par interneta veikaliem un izveidoja pirmo Latvijas interneta veikalu topu (PDF versija ar autorizāciju). Cilvēki sāka cepties, jo bija izlasījuši tikai daļu no rakstiem, kas bija publicēta bezmaksas versijā. Būtiskākais bija tas, ka vispār tika sākta šāda datu apkopošana, jo tagad ir iespēja salīdzināt tos.

Šeit var redzēt 2007.gada lielākos internetveikalus.

Jau aprīlī, kad tapa šie raksti un topi, bija skaidrs, ka būs daudzi bankroti, bet toreiz neviens nedomāja, ka viņa interneta veikals būs tas, kurš bankrotēs.

Vislielākais pārsteigums lielai daļai bija Eiroshop maksātnespēja. Tas bija manā favorītu sarakstā un sākumā pat neticēju, ka tas notiek, bet diemžēl tā bija skarbā realitāte. Pēc tam arī presē sāka parādīties paziņojumi par maksātnespējas ierosināšanu un pēc tam arī par atzīšanu.

Pēc tam izlasīju, ka arī EET datoru ražotājam atzīta maksātnespēja.

Sākumā šķiet skarbi, bet, tad tā labāk padomā un atceries viedus vārdus. Aizmirsu, kas to teica vai, kur tas bija rakstīts un kā tie precīzi skanēja, bet būtība bija aptuveni sekojoša. Nav liela māksla būt lielam un varenam, skatīties uz visu no augšas, bet gan ir liela māksla – pēc smaga kritiena – atkopties un sākt no nulles ar augsti paceltu galvu, lai atkal sasniegt vēlamos augstumus. Kaut kā tā manā interpretācijā sanāca.

EET Rīga vīri uzstutēja augšā jaunu kantori EET Grupa un rullē tālāk. A, ko padarīsi. 🙂

Līdzīgu ceļu gāja Metaleks darbinieki, kas uztaisīja Dateks Grupa, Pro Line izveidoja jaunu Pro Line D un rullē tālāk.

Pēdējā gada laikā Latvijā esot aizvērušies vismaz 50 interneta veikali.

Pirms publicēšanas vēl gribēju ielikt vienu atsauci un pamanīju, ka Mārtiņš ir uztaisījis savu rakstu par šo internetveikalu topu.

Euroshop SIA (euroshop.lv) pieteica maksātnespēju 2009.gada sākumā, taču, strādāja visu 2008.gadu. Kādēļ viņi neatrodas TOP15? Tā vietā, domēns Euroshop.lv ir pievienots Alkom SIA, kur tam būtu gods atrasties tikai nākošgad, kad tiks veikts 2009.gada internetveikalu TOPa apskats

Metaleks SIA (metaleks.lv) ir vēl viens interneta veikals, kurš nostrādāja visu 2008.gadu un, starp citu, apgrozīja 3,24 miljonus Ls un pēc Lursoft datiem pat strādāja ar 583Ls peļņu (tikai, interesanti, kāpēc gan bankrotēja ;))

Patiesībā viņš ir pieminējis būtisku lietu. Tik tiešām, šie uzņēmumi bankrotēja 2009.gadā nevis 2008.gadā. Tātad tos vajadzēja publicēt topā, bet jau ar zvaigznīti un paskaidrojumu, ka uz topa publicēšanas brīdi tie jau ir atzīti kā maksātnespējīgi. Vienīgi problēma ir tāda, ka šos topus taisa balstoties no gada pārskatiem, kas ir pieejami Lursoftā. Iespējams, ka šo uzņēmumu pārskati nebija pieejami. Ja pagājušajā gadā varēja piezvanīt veikalu īpašniekiem un precizēt datus, tad diez vai šobrīd kāds no bankrotējušiem veikaliem vairs gribēs kustināt šo tēmu.

Neo SIA (neoshop.lv) jau otro gadu pēc kārtas ieņem godpilno 1.vietu šajā TOPā. Nav gan liels noslēpums, ka pats SIA “Neo” nodarbojas ar pārtikas piedevu tirdzniecību, kā arī, nu jau pāris gadus ar dārza mājiņu un citu koka būvju tirdzniecību (varbūt arī ražošanu?). Protams, pirmā daļa, kas ir pārtikas piedevas, it kā esot nošķirta no Dienas Biznesā uzrādītā 3,85 miljonu apgrozījuma, taču, dārza mājiņu tirdzniecība gan, visticamākais, ietverta augstākminētajā apgrozījumā. Attiecīgi, nezinu, cik godīgi būtu salīdzināt koka ēku tirdzniecību internetā ar “parastajiem” e-komersantiem… Protams, kāds varbūt teiks, ka Neoshop.lv jau tirgo arī e-veikaliem pierastās lietas. Jā – tā ir taisnība. Tikai, pēc vairumtirgotāju sniegtās informācijas – vairākas reizes mazākos apjomos, kā Xnet.lv, kas var lepoties “tikai” ar 3,52 miljonu Ls apgrozījumu…
Baks SIA (220.lv) ir nepamatoti nostumts “nekādā vietā”. Jo, viņu interneta veikals noteikti ir cienīgs atrasties – Top 5 jau nu noteikti. Protams, šeit, iespējams, jāpiemin dīvainā latviešu noslēpumainība, pateicoties kurai – netiek nevienam sniegta nekāda informācija. Protams, visvairāk mani uzjautrināja Euroshop SIA “slepenība”, pateicoties kam, uzņēmuma gada pārskati jau vairākus gadus nav pieejami Lursoft datu bāzē. Šobrīd šai “slepenībai” sāk sekot arī Alkom SIA.

Mēs te internetā pagaidām varam gudri spriest, ko vajadzētu publicēt, bet ko nē, laikraksts ietur savu gadiem iemīto taciņu un publicē sausus faktus.

Vēl TOP15 ir atrodami uzņēmumi, kuri lielākoties nodarbojas ar vairumtirdzniecību un viņu interneta veikala apjomi ir nenozīmīgi. Kā arī, pavisam nesaprotami – kāpēc TOP15 bija jāievieto uzņēmumi ar 0,36 miljonu Ls apgrozījumu! Tā vietā TOP15 varēja iekļaut M79 SIA (m79.lv) un PTA (pta.lv). Lai arī abiem veikaliem lielu daļu apgrozījuma sastāda tirdzniecība veikalos (līdzīgi kā Baks SIA (220.lv)), taču, domāju, ka arī šo uzņēmumu interneta veikali vismaz miljonu Ls 2008.gadā ir apgrozījuši!

Vienīgi problēma ir tāda, ka nevienam jau nav pienākums atdalīt interneta ieņēmumus no ieņēmumiem, kas gūti no vairumtirdzniecības vai mazumtirdzniecības veikaliem. Par Baks SIA jau pagājušajā gadā bija domas “mest laukā” no saraksta, jo tā atrašanās vieta bija balstīta uz īpašnieku goda vārda un to nebūtu iespējams pārbaudīt pēc oficiālo pārkatu publicēšanas. Iespējams tāpēc šis lēmums ir pieņemts šoreiz un veikals ir nonācis ārpus topa.

Tik pat labi nākamgad var pieņemt lēmumu, ka nepublicēs vispār tos veikalus, kuriem ir citi biznesi un internetveikals nav pamata ienākumu avots. Domāju, ka M79 un PTA tieši šādu apsvērumu dēļ arī ir palikuši aiz borta.

14 thoughts on “Lielākie Latvijas interneta veikali 2008.gadā

 1. hmm

  Deelj shitaadiem maksliigiem bankrotiem arii citiem bizness tiek bojaats. Nav briinums kaapeec no tirgus aizgaaja apdroshinaataaji, un nu visiem priekshapmaksa jaaveic.

  Atbildēt
 2. ZBH

  aa, un kuru pirms gadiem 4.5-5 uzraav AKKA/LAA par peleeko licenc soft izplatiisan. he, peec tam 2005.gad kompj izstaadee ProLine (bez D) uztaisiij baigo stend-pokazuh balti licenceetajiem softiem, laikam vienosanaas biij taad 🙂

  Atbildēt
 3. juris

  nu nekas gribeesiet pa leetu naudu buus jaatgriezas pie priekshapmaksas uz kontu, vai maksa skaidraa naudaa, jo probleemas interneta veikaliem rada tas ka dalja cilveeku atsakaas no preces – tad nu meegini to nopeerdot kaadam, ja tev ir priekshapmaksa tad preces noliktavaas neuzkraassies. Turklaat interneta veikaliem tomeer bija raksturiigs loti liels cilveekdarbs – shoferi, kurjeri, klientu menidzeri, utt – domaajams ka izdziivos tikai tie veikali, kas nezeeliigi optimizees savu darbiibu un izmantos progresiivus maarketinga kanaalus, jo reklaama delfos vai draugos par stuku vai vairaak meenesii arii rada tos zaudeejumus.

  Atbildēt
 4. noskumis

  Tā vien liekās, ka kāds speciāli censtos iznīcināt visu, kas vēl palicis. Un nodokļi ir pareizais veids kā to izdarīt. 🙁

  Atbildēt
 5. Eduards

  Ļoti cienījamais autor, lūdzu izlabo kļūdu, kur tu apgalvo, ka metaleks ir kļuvis par datateks, tev jau viens komentētājs to aizrādīja. Nepārstāvu datateks, taču esmu uzņēmuma klients, un sākumā biju šokēts par šo informāciju, atverot linkus gan sapratu, ka ir kļūda, un tomēr ļoti rupja!

  Ar cieņu,

  Atbildēt
 6. Rāmi lēni rušinos

  Nu, pagaidām jau nekas briesmīgs nenotiek – rit tirgus sakārtošanās. Klapējas ciet veikali, kas dzīvojuši uz kredītlīniju rēķina (tas pats piramīdas princips ikdienas darbā), ar savu 10Ls uzcenojumu precei par 1000Ls sačakarējot mazumtirdzniecību kā internetā, tā ari “uz ielas”. Internesanti, kā pārdevējs ir plānojis nodrošināt garantiju, kas pēc Latvijas likumdošanas vienā otrā gadījumu ir lielāka par ražotāja noteikto, ja tas precei ir uzlicis 0,10% uzcenojumu? Teiksim, es ieteiktu visiem šo bodīšu klientiem griesties tiesā par krāpšanas mēģinājumu, kur pārdevējs jau no sākta gala neko nav plānojis nodrošināt. Un tad nebūtu situācijas, kad kāds kroplis atdzimst jaunā veidolā, bet ar tiem pašiem niķiem.
  Nevar pelnīt, nepievienojot savu daļu pievienotās vērtības. Ir pārdevēji, kas vienlaicīgi arī importē – tā praktiski ir viņu pievienotā vērtība (risks, ko tie uzņemas). Ir pārdevēji, kas nodrošina servisu un konsultācijas. Ko nodrošināja metaleks? Zemas cenas? Tā nav pievienotā vērtība.

  Atbildēt
 7. Jamulejs

  M79 ir jau aizgājis pa skuju taku, taču atšķirībā no Metaleksa, kas vismaz pārkristījās par Dateksu, šie turpina izmantot interneta veikalu ar līdzšinējo nosaukumu. Garantijas bijušajiem klientiem nenodrošina, jo neviens vairumnieks to savukārt nenodrošina viņiem. Tas tāpēc, ka piegādātājus uzmeta par daudziem, daudziem desmitiem tūkstošu lašu. Pircējus uzmeta ar garantijām, bet tas tāpēc traucē atvērties ar citas juridiskas personas nosaukumu un turpināt čakarēt tautu?
  Nu, nezinu – es godīgo tirgotāju vietā laikam šitādiem “brāļiem” bumbu zem sliekšņa liktu ….

  Atbildēt
 8. Atbalss: Xnet atver jaunu veikalu - percLetak.lv | Pods.lv

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *