2010.gadā Latvijā būs ID kartes ar e-parakstu

Šorīt izlasīju, ka 2010.gadā Latvijā plāno ieviest ID kartes. Šīm kārtējām e-izklaidēm atkal būs vajadzīga nauda. Šoreiz plāno iztikt ar 1.6 miljoniem.

Ministrija esot iekustinājusi ledu, lai 2010. gadā dienasgaismu ieraudzītu ID kartes. Turklāt paredzēts, ka tajās iekļausies arī e-paraksts, kas līdz šim īpaši lielu atsaucību nav ieguvis, bet tā ieviešanai iztērēti četri miljoni latu.

Ņemot vērā to, ka RAPLM vada Zalāns, kas ir no trekno partijas, tad ir skaidrs, ka atsevišķās ministrijās turpinās treknie gadi un pilnveidojas Latvijas kā iespēju zemes tēla veidošana.

Vienīgi kaut kā ir iebremzējis mēģinājums ieviest cenzūru internetā, bet visādi citādi izskatās, ka viss notiek pēc plāna. Iepriekš jau bija paziņojums par to, ka e-paraksts ir izgāzies. Tas nekas, tagad to izlaidīsim cauri citai shēmai un aizies uz urrā.

Puiši ir labi pastrādājuši, jo ir izdomājuši, kā noslaukt naudu.

Jaunā koncepcija par ID kartes ieviešanu paredz, ka par kartes saņemšanu, tāpat kā par pasi, būs jāmaksā valsts nodeva. Par šo nodevu tiks iegūts arī elektroniskais personas autentifikācijas rīks un e-paraksts.

RAPLM speciālisti aplēsuši, ka 2010. gadā šādas kartes varētu saņemt ap 100 tūkstošiem personu, bet 2011. gada beigās Latvijā varētu būt vairāk nekā 200 tūkstošiem šādu ID karšu.

Igauņi ir bremzīgi?

Igauņiem – na vsje pro vsje 2.7miljoni latu un 3 gadu laikā ieviest ID kartes un e-parakstu vismaz 1 miljonam iedzīvotāju, mums – process jau notiek kuro gadu, bet katrā no posmiem kāds prātvēders secina, ka kaut kas nav izdevies, kaut kas ir jātaisa pa jaunam utt. Divu gadu laikā ieviest ID kartes 200 000 iedzīvotāju?

Šodien uztaisīju vēl vienu ekrānbildi, lai salīdzinātu ar statusu pirms gada ar Igauņu ID karšu lietotājiem.

Kā bija 1miljons aktīvo karšu lietotāju pirms gada jeb pēc 2 gadiem kopš viņi uzsāka projektu, tā joprojām ir + vēl 60k pieaugums. Kādi 200k pēc diviem gadiem? Nahuj (pardon my french) ieviest produktu, ja jau plānošanas stadijā prognozē, ka šo ID nevienam tā īsti nevajadzēs?

Pēdējā rindkopa mani vispār nogalināja.

Plānots, ka ID kartes izsniegs Pilsonības un migrācija slietu pārvalde, kura nākotnē varētu pārņemt arī e-paraksta tālāko uzturēšanu. Lai gan nav skaidrs, cik valstij izmaksās ID karšu uzturēšana, to ikdienas izmaksas tiks segtas esošā budžeta ietvaros.

Budžetu uz nākamo pusgadu jau bija plānots samazināt un nākamgad turpināt samazinājumu.

24 thoughts on “2010.gadā Latvijā būs ID kartes ar e-parakstu

 1. ThA-B

  vovo. Man māsa ir igauniete un man atlika tikai kā patupam lauķim noskatīties, kā viņa ar savu ID (kas kalpo arī kā personu apliecinoš dokuments, bibliotekas lasītāja karte un caurlaide kojās) izrāda savus ierakstus “megaturbodatubāzē”, kur ir redzams viss sākot ar nomaksāto nekustamā īpašuma nodokli, beidzot ar pēdējo ārsta apmeklējumu.
  WE! Potenciāls tādam produktam ir oioioi, bet acīmredzot – ne Latvijā.

  Atbildēt
 2. Jealousy

  Es joprojām sapņoju, ka kāds sakrustotu vadītāja apliecību ar bankas karti. Tiesības ir personu apliecinošs dokuments pats par sevi, atliek tikai piekabināt papildus identifikatorus, kurus var lietot visos iespējamajos servisos 🙂

  Atbildēt
 3. aksels

  Ideja man patīk, uzreiz vajadzēja apvienot ID karti ar e-parakstu, nevis taisīt atsevišķu, dārgu, nesmuku un neērtu izstrādājumu.
  Par jauno realizāciju, izmaksām, otkatu utt,. dzīvosim – redzēsim

  Atbildēt
 4. Stalkers

  Es atkal, ceru, ka pie mums visas šitās padarīšanas izgāzīsies. Nu nevajag man pasi ar čipu, nevajag man universālu identifikatoru, un negribu lai man zem ādas vēl kaut ko implantē. Es tā pat labi jūtos, ja man aktivitātes netiek trakotas 24/7. ThA-B piemērs ar Igauņiem manī izraisīja reālu paranojas lēkmi. ļautiņi, jūs ko?! Zem šitā lozunga “padarīt mūsu dzīves ērtākas” iedzīs mūs perfektu iezīmētu/marķētu vergu statusā.

  Atbildēt
 5. hren

  ID karte jau normāla lieta, bet tāpat kā pārējiem fiziskiem datu nesējiem tām ir savi mīnusi.
  Ideālā variantā drošākais identifikators ir biometriskie dati, bet diemžēl to nolsīšana ir pārāk komplicēta un dārga.

  Stalkers…

  “Lielais Brālis tevi vēro” sindroms 🙂 Tev ir ko slēpt? Pirmskārt, tur taču nebūs nekādas papildus informācijas, kas jau tagad nemētātos pa dažādiem reģistriem un datu bāzēm, otrkārtm informācija taču netiek publicēta un pieejama tikai pašam “objektam” un rumpīšiem, kam pēc likuma tāpat ir tiesības to saņemt.
  Toties vismaz teorētiski ar vienu unversālo identifikatoru vienkāršojas daudzas lietas. Lai gan
  mūsējie tāpat visu sadirsīs – pārāk daudz kraukļu virs tā pusprāgušā rumoja jau riņķo.

  Atbildēt
 6. ThA-B

  Stalkers, paranoja ir forša lieta, bet imho būtu forši, ja tev ir viss vienā – vadītaja apliecība, pase, bibliotekas karte, depo atlaižu karte un citas lietas, kas jāatjauno, ja pazaudē maku. a tā – atjauno vienu karti un viss okei. Latviešierēdņprāt pamatuzdevums “e-paraksts” word dokumentam man 100 gadus nav vajadzīgs, bet ja tas pie reizes atvieglo lieku iešanu un 5h dirnēšanu Mazpisānu rajona valsts iestādē, tad kāpēc ne.
  Hrens pareizi teica, tipa – viss par tevi jau sen zināms un sareģistrēts, tik nav normālas sistēmas, kas to visu apvienotu, lai: a) pats zinātu ko par tevi zin un ko ne, b) nebūtu tā, ka CSDD es esmu reģistrēts ar vienu dzīvesvietu, VIDā ar otru un izpildkomitējā ar trešo.
  Un galu galā – nekur neliksimies – reiz tas viss buus ieviests (kad visi iesaistītie būs paēduši un aizrijušies). vnk nesaprotu, kur ir problēma – ja taisi, tad taisi labi un pa smuko!

  Atbildēt
 7. PIN

  Stalker: Tāpat tu esi visos reģistros pat vietējā veikala, ja piedalījies loterijā un anketā smuki ierakstīji savu pers.kodu un adresi. Par to vari nepārdzīvot. Protams, tad kad sāks šūt tev čipu iekšā, tad varēsi protestēt. Tas jau būs savādāk. Tagad tāpat tev pase ta ir, vai arī nav? 😀
  pārējo es pateicu te komentāros:
  http://pods.lv/2009/06/04/e-paraksts_ir_izgazies/#comments

  Atbildēt
 8. Martins

  Nu, labi. Arī Ikkauņi māk taisīt pareizu PR un fasāde viņiem ir tiešām skaista, bet ne jau gluži viss tā ir. Tomēr ir tur labāk.

  Un arī šis viss cirks un jampadracis pingvīnu rezidencē (LV) ir skaists – kā parasti, tomēr ir viena būtiska problēma: pamēģiniet tikt galā, piemēram, ar to pašu igauņu elektronisko dokumentu ar igauņu parakstu , un tad visu citu valstu parakstiem, ja sanāk komunicēt ar daudzām valstīm. Bardaks! Katram sava versija par tēmu. Tāpēc Eiropā visgudrākie ļaudis (citādi tie EU nevadītu) ir lēmuši, ka pasākums ir jāharmonizē. Tas nozīmē ka tuvākajā desmitgadē varbūt piedzīvosim vienotu e-dokumenta formātu (par šo vēl kārtīgs kašķis būs, atvērto dokumentu formātu atbalstītāji varēs gan jau ka kārtīgi izvilloties ar MS pārstāvjiem), vienotu parakstu utt. Zināms tik vien, ka XADES esot pareizais standarts, tālāk tikts nav.

  Atbildēt
 9. archaic

  E-paraksts izmaksāja, ja nekļūdos, 5 miljonus latu. Plus 3 miljonus pārsvieda no LVRTC uz Pastu. Liekam likmes uz ID karšu projektu. Es dodu 15 miljonus latu.

  Atbildēt
 10. cece

  pievienojos stalkers un zbh
  it īpaši – nez ko iesāks, kad šitāda id karte nefunkcionēs…
  nu nav gan nevienam nekādas īpašas vajadzības pēc tādas kartes

  Atbildēt
 11. U

  ZBH, ne tormozi – snikersni. ja universaals ausvaiss, tad cp neko nevarees nonjemt. iekjeksees baazee, ka zbh turpmaatk var tikai suudu tachku draivot laukos un uz celja vienkarshi liks mieraa, sauks evakuatoru un piestaadiis reekjinu…

  Atbildēt
 12. ZBH

  U – pie situaacijs, kad neatkariigaas LV veesturee gan divreiz biijs izdot speekaa neiros CSN, gan RD divreiz aizliedzot seedeet zaalee, to iraid neaizliegus? kad nesen Kuldiigaa shtraafeej piipljs, kas braukaaj bez mediciiniskaas komisijs aplieciibs? da snikersni to, ko es noskaloj.

  Atbildēt
 13. ZBH

  U – btw, iru biijs klaat situaacijaa, kuraa cepist natuuraa paarkaapj likum un safabricee liet, komplektaa ar to, kaa vin turpat panem pa paarkaapum kaukaad peni, kam, lai neko nemaksaat, piedaavaa buut par lieciniek (viltus, shis parakstiijaas). zheel, ka es tos pimpjs tikai formaas iru peec tam satics.

  Atbildēt
 14. e-remit

  Par čipa iešūšanu zem ādas varat nebaidīties – drīz iemācīsies pa tiešo DNS nolasīt un daudzas lietas būs vienkāršotas. Par pases nozaudēšanu varēsiet lasīt vēsturiskos romānos, toties būs viegli savus radus atrast 😉

  Atbildēt
 15. edGars

  Kāda Igaunijā ir ir e-paraksta maksa? Cik maksā viens eparaksts? Cik kļūšana par lietotāju?
  Coolynx:Tev ir lieliska franču valoda!

  Atbildēt
 16. Atbalss: Diskusijas ap elektronisko ID karšu projekta koncepciju | Pods.lv

 17. Atbalss: Personas apliecība jeb elektroniskā identifikācijas karte – eID | Pods.lv

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *