Microsoft Windows 10 liek pamatus Windows ēras beigām

Jūnijā parādījās bezmaksas siers no Microsoft Windows 10 jauninājumu izskatā. Tas bija vilinoši, jo pirms tam Microsoft savu produktu pārdeva par naudu. Tagad viņi seko Apple piemēram, kas pirms kāda laika arī piedāvāja savu operētājsistēmas OS X versiju kā bez maksas atjauninājumu.

WindowsMicrosoft vīri padomāja, ja reizi visi izspiego savus lietotājus un vāc par viņiem visu iespējamo informāciju, tad varbūt ir vērts darīt to pašu un likt lietā savu trumpi – lielo lietotāju skaitu. Varbūt, ka tas notika citādāk, kas to, lai zina, bet fakts ir tāds, ka mums pagaidām tiek piedāvāta bezmaksas Windows 10 versija. Kāpēc pagaidām? Laikam tāpēc, ka pēc gada kritiskā masa būs uzsēdināta uz adatas un varēs piestādīt rēķinu. Jeb citiem vārdiem sakot – peļu slazds tiks aizcirsts ciet un būs jāmaksā par bezmaksas sieru. Piemēram, ieviešot gada abonēšanas maksu.

Pa šo laiku peļu slazdā jau ir trāpījuši daudzi miljoni Windows lietotāju. Es pat teiktu skarbāk – uz adatas ir uzsēdināti, jo tā var sāpīgāk iedzelt un izsaukt lielākas emocijas lasītāju vidū. Un katru dienu internetā parādās jauns raksts par to kā tikt vaļā no Windows 10 un uzlikt atpakaļ Windows 7 vai Windows 8.1 versiju.

Microsoft plāno drīz paziņot par jauniem rekordiem (līdz šim ir reģistrēti 75 000 000 upuri), bet pagaidām vien priecājās par uzvaru pār OS X lietotājiem.

Windows 10 now has a global market share of 8,28%, while OS X has to do with the slightly less 8,13%. This isn’t much of a difference and OS X will probably jump over Windows 10 today again as it seems to get some extra points every Sunday. However, this is the first time that Windows 10 overtakes OS X and as of now, this will happen more and more often until OS X can’t get over Windows 10 anymore in a couple of weeks.

Now it’s just waiting for Microsoft to announce an updated number of installations. The latest official number we got was 75.000.000.

Es pat nebiju iedomājies, ka Microsoft uztrauc nelielais OS X lietotāju skaits. Lai gan teorētiski man par to būtu jāpriecājas, jo pirms kāda laika es pats par tādu kļuvu. Uz to brīdi gan nekas neliecināja par to kāda katastrofa sagaida lietotājus stabilajā un drošajā Windows platformā. Šobrīd es teiktu, ka mani sargeņģeļi kārtējo reizi ir paveikuši lielisku darbu un paglābuši no paša nelabā, kad es nomigrēju uz OS X.

Ar katru dienu arvien vairāk sliecos par labu viedoklim, ka ierindas lietotājam pietiks ar mobilo un planšeti. Tāpat arī daudzās jomās profesionāļi varēs izmantot nesen prezentēto jauno Apple iPad Pro versiju vai vēlāk arī līdzvērtīgu Android bāzētu planšeti, kas kaut kad varētu parādīties.

Ikdienas satura lietošanai jau sen vairs nav nepieciešams dators. Dators masām ir vēsture. Punkts. Par to liecina arī statistika. Profesionāla satura ražošanai ir nepieciešams dators ar specifisku programmatūru. Vismaz šobrīd. Domāju, ka ar laiku arī šis jautājums tiks atrisināts. Būs vairākas lietotāju grupas – neliels skaits ar profesionāļiem, kas savos CV rakstīs, ka prot lietot datoru un/vai apkalpot serverus, bet pārējie lietos planšetes.

Tas izskaidro arī Microsoft vīru interesi par OS X lietotāju skaitu, jo tas ir tieši saistīts ar iOS lietotājiem – viena banda. Tā ir naudīgā auditorija, kura izbauda satura sinhronizācijas iespējas un lieto to visās savās ierīcēs. Microsoft tēmē uz šo auditoriju.

Protams, ka šīs ir globālas pārmaiņas, kam vajadzīgs kāds ilgāks laiks. Tā kā līdz virsraksta realizācijai var paiet vēl kādi desmit gadi. Teiksim 2025. gada 15. septembrī Windows lietotāju skaits ir sarucis zem 10%.

33 thoughts on “Microsoft Windows 10 liek pamatus Windows ēras beigām

 1. Pēteris

  Pievienojos par to ka masas pāries uz planšetēm, bet par to vai 2025. windows lietotāju būs zem 10 procentiem – domāju nē, pārāk daudz korporatīvo lietotāju.

  Viens gļuks gan var notikt – profesionāļi no Mac pašlaik bēg kā no grimstoša kuģa, dēļ limitētā Mac Pro (nav multiple cpu un pci-e expansion slotu, čakars ar thunderbolt un kronis visam ir termo gļuks – kura rezultātā D700 griežot 24/7 šie mēdzot pārkarst un degt nost), un vienīgā vieta kur tiem nonākt ir windows sistēmas ar serveru plati, pārīti 980ti kartēm un visu pārējo ko vajag…

  Atbildēt
  1. N.R.

   Pagaidām pāragri spriest. Vēl nevienu bēgošu redzējis neesmu. Pirmie produkti mēdz būt gļukaini, “profesionāļus” neviens nav spiedis upgreidoties uz Mac Pro. Pagaidīs kamēr iznāks rev3 un tad jau redzēs kur jābēg vai ne.

   Atbildēt
   1. Pēteris

    Ar profesionāļiem es domā mēdiju cilvēkus, kuriem ProRes4444 ir ikdienas vajadzība. Apvienojumā ar 4k/6k/8k raw video – pods kļūst par šauru… Un tā rezultātā cilvēks pērkot darba staciju, papildus savam macbook – gādā pc, jo tas strādā, un dienas beigās ir vienalga uz kā taisa, savukārt prores – var pārkodēt uz macbook 😀 Un tādu cilvēku ir pietiekoši pasaulē… un šī niša ir tā, kura ir spējīga maksāt. Jāpagaida kad iznāks normāli salāpīts DNxHR kodekss (444 ar vairāk kā 8bit…) – un cerams šī ieciklēšanās uz ProRes beigsies. Studijām ir vieglāk – kur ir vēl vecie 3.1/4.1/5.1, tur var ielikt kaut ko jaunāku un vēl kādu laiku strādāt kā ierasts…

    Atbildēt
 2. Mr. Serge

  No viena grāvja otrā. Planšetes ir muļķība, kas lēnām un dabīgi izmirst. Labi, viedpulksteņi ir vēl lielāka muļķība, bet atgriezīsimies pie planšetēm: http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS25593415

  Atbildēt
  1. Vaards

   Tamdēļ, ka tablešu attīstība ir apstājusies gadus trīs atpakaļ un neredzu iemeslus izrāviēnam – ekrānam vairāk punktiņu? Plānāka? 12h no vietas sēdēt čatiņā? Viss, griesti aizsniegti.
   http://www.engadget.com/2015/09/18/samsung-galaxy-tab-s2-review/

   At a computer trade show in 1981, Bill Gates supposedly uttered this statement, in defense of the just-introduced IBM PC’s 640KB usable RAM limit: “640K ought to be enough for anybody.”

   Atbildēt
  2. peņtiums

   Pēc manas un vairāku paziņu pieredzes – tablete tika nopirkta, kad tas kļuva modīg – paspaidīta, un nu jau pāris gadus mētājas stūrī velns-zina-kur. Bezjēdzīga lieta, un nav arī nekādas vēlmes pirkt vēl kādu.
   Jā, zinu, ka daļa lietotāju ir adaptējušies un lieto viņas ikdienā – pie visa var pierast, bet tas manuprāt ir mozahisms.

   Atbildēt
 3. HIGH-Zen

  Dators masām nav vēsture, vienkārši aktivitāte ir noplakusi, jo visi ir sapirkušies. Vēl pirms dažiem gadiem ne katram bija mājās dators, tad tagad ir jāpameklē kuram nav.

  Windows kā platforma uz kuru var paļauties gan lietotājiem, gan developeriem ir mirusi. Iedomājies, padsmit gadus tev priekšā ir platforma, kura ir praktiski nemainīga un stabila ar ierastu un jau asinīs esošu interfeisu, kuras lietotāji ir strādājot atkārtojuši darbības vairāk nekā Šaoliņ mūks savus kaujas paņēmienus. Datoru nindzas praktiski.

  Tagad tiek sagrauts pirmkārt interfeiss, kas finālā ir kaut kāds mistrojums, pat piemēram ikonām – dažādu stilu sākot ar XP un beidzot ar Win 10 ir sabāztas vienā.
  Un pats galvenais – neskaidrība, ne lietotājiem ne developeriem nav skaidrs, kas un kā būs ar platformu pēc gada vai diviem. Varbūt tiks uzspiests viņu Store, varbūt centīsies uzspiest, ka programmām jābūt izstrādātām kā Metro apps. Vai būs jāmaksā un par ko? Konkrētas atbildes nav.

  Tādā situācijā ir patīkami atklāt, ka pēdējā desmitgadē GNU/Linux nav stāvējis uz vietas, bet ir attīstījies par lietotājam un arī developerim draudzīgu operētājsistēmu. Domāju, ka tuvā nākotnē ļoti daudzi nomigrēs no Win uz GNU/Linux vai OS X, tas ir tikai laika jautājums. Uz Linux piemēram nav nekādu problēmu pilnīgi izvairīties no Metro plakanā ārprāta, uzliec sev tīkamu desktop menedžeri un vari par to vairs nedomāt.

  Planšetes vispār ir nonsenss un pretrunā ar svarīgu likumu, ko iemācās pirmo reizi dzīvē datoru ieraudzījušais – Nebaksti ar pirkstu ekrānā. Bakstīt ar pirkstu ekrānā ir gandrīz tas pats, kas urbināt degunu.

  Bet nu jā, vismaz vienā lietā MS nebūs kļūdījušies – pateikt, ka Windows 10 būs pēdējais Windows. Kā naglai uz galvas.

  Atbildēt
  1. Purvītis

   Principā piekrītu, bet “Vēl pirms dažiem gadiem ne katram bija mājās dators, tad tagad ir jāpameklē kuram nav” – drīzāk tagad jāpameklē, kuram mājās IR dators (ja ar datoru tiek domāta kaste ar monitoru un kaudzi vadu). Pēdējos 5 gadus ir trends pāriet uz laptopiem. Un pēdējā laikā laptopiem ir trends kļūt par planšetēm ar klaviatūrām, kas būtībā ir laptops ar noņemamu touchscreen-u.

   Atbildēt
 4. Lv-

  planšete pagaidām nav spējīga aizvietot pc vai portatīvo ! parastam masu cilvēka, kuram nav jāstrādā pie datora, varbūt, bet kamēr planšetēs nav normālas usb un lielā monitora pieslēgšanas opcijas un veiktspēja 10x jaudīgāka, nekas vairāk nenotiks ! tas ies tikai mazumā … planšetdatoru eiforijas vilnis ir noskrējis

  Atbildēt
 5. Juris

  Starp planšetēm, telefoniem u.c. bakstāmekrānu iekārtām un datoru ir milzīga atšķirība;
  Dators (vienalga: ar Win, *n*x, osx ) ir satura radīšanas ierīce. Bakstāmekrāns – satura patērēšanas iekārta. Tāpēc arī – privātām vajadzībām dators tiek lietots aizvien retāk, jo savā brīvajā laikā mēs pārsvarā patērējam saturu (ok, ok – fotogrāfijas ir izņēmums) un dalamies ar saturu, bet neradam jaunu. Turpretim darba vidē saturs tiek radīts: sākot ar powerpoint un excel māsteriem un beidzot ar koda drukātājiem.

  Atbildēt
 6. Taka

  Lai visi aizvāktos uz datoriem – jāpiespiež Blizzards un citi spēļu ražotāji pārcelt savus garadarbus uz planšetēm. Kaut kā neraujas viņi. 3D actionus ir pagrūti spēlēt, bakstoties ekrānā. Lai gan planšetei pele nav nepaceļams pasākums.

  Atbildēt
  1. budzis

   Savulaik paspēlēju kaut kādu šaudekli uz Acer dēlīša. Tur varēja ķert sajūtas, kuras ne mūžam neķersi uz PC – grozies ar dēli istaba pa visiem 360 gradiem un tas pats notiek planšetē. Savā ziņā virtuālā realitāte 🙂

   Atbildēt
 7. budzis

  Nu es pats jau sen sēžu uz planšetēm un TV boxiem (gan ar Win10, gan Android). Lielo kompi izmantoju tikai darbā, bet mājas PC atdevu sīčiem.

  Atbildēt
 8. © krist2ps.lv

  Nu, principā uz Android platformas var sēdēt, par to dažkārt esmu pārliecinājies, kamēr pāris reizes laptops ir servisā atradies. Aplikācijas arī acij patīkamākas. Bet, ja, Arti, jāatbild par tavām prognozēm, tad dikti šaubos, vai šis Win lietotāju skaits saruks. Kā arī, jāpiekrīt augstākminētajam (komentāros rakstītajam), ka laptopi drīzāk transformēsies ar atkabināmām klaviatūrām, ko jau veiksmīgi ir realizējis tāds gigants kā ASUS.

  Atbildēt
 9. oto

  Lai nu kas bet laptopu attīstība ir pilnība apstājusies. Joprojām laptopi ar HD izšķirtspēju un SSD disku lētāk par 1000€ nav, kamēr planšetes met pakaļ.

  Atbildēt
 10. mcLays

  Esmu 100% pārliecināts, ka gals nepienāks, tieši otrādi – ābolgalvām vajadzētu satraukties. Tas kas ir gaidāms – milzīga uniplatformas invāzija. Šobrīd visi parastie Win10 lietotāji bezmaksas sieru ēdot, strādā kā testētāji korporatīvajam sektoram.

  Atbildēt
  1. coolynx Raksta autors

   Tik pat labi var nomigrēt uz korporatīvajiem risinājumiem, kur viss notiek pārlūkā un tādā gadījumā ir pilnīgi pie kājas, ko lieto. Uzsēdina visus uz āboliem, linuxiem vai android planšetēm un rullē.

   Atbildēt
 11. m_janis

  Gribētu redzēt korporatīvajā risinājumā, piemēram Premiere Pro un apstrādāt kādu 200GB video :D. Tas pats par Photoshop.

  Atbildēt
 12. mcLays

  Standarta korporatīvais klients ir (WinOS + MSOffice) un tā x 10 x 100 x 1000 viss. Kur tur beigas, kā to var dabūt zem ābola, ar ko to visu pārrvaldīt? Kādi premjeri, shopi, jūs ko …

  Atbildēt
 13. VST

  Kur ir problēma dzenāt Premiere, Photoshop vai kādas citas mediju programmas uz vienalga kāda adekvātu parametru dzelža? Galvenais, lai OS un programatūra ir savietojamas.

  Atbildēt
 14. valds

  Nedaudz cita perspektīva, kas arī balstās uz šajā rakstā pausto viedokli par to, ka dzelzim vairs nav nozīmes. Tikai secinājums ir nedaudz cits, bet diezgan pamatots, manuprāt: http://www.windowscentral.com/microsoft-positioned-beyond-curve-apple-google

  Atbildēt
 15. Mārtiņš

  Es domāju, ka mana ģimene ir “vidējais lietotājs”, ar iespēju atļauties iegādāties ko vēlos. Šobrīd mājās ir viena Ipad, viens Nexus 7, viens 13″ ultrabook ar win10, viens galda dators, kuru var pārslēgt starp 24″monitoru un TV filmu skatīšanai, arī ar win10. Visas ierīces tiek vienādi dauz lietotas, katrai savs pielietojums. Es noteikti nespēju iedomāties dzīvi bez datoriem, kā augstāk kāds rakstīja – datori piemēroti informācijas radīšanai. Savukārt planšetes piemērotas informācijas patērēšanai, tur es un sieva lasam ziņas, lasam grāmatas, meita skatās youtube multenes un tamlīdzīgi. Savukārt, birojā man ir dators ar diviem 24″ monitoriem.

  Atbildēt
 16. Rein0

  Par bezmaksas sieru taisnība, bet tas, manuprāt, ir iecerēts nedaudz citādi nekā gada abonēšanas maksa. Tā drīzāk būs jauna dzelža maksa. Izzudīs ideja par atsevišķu Windows licenci – tā turpmāk eksistēs tikai konkrētā dzelža kontekstā. Starpcitu jau tagad, Windows 10 bezmaksas upgrade tiek piesiets dzelzim un pēc gada (kad upgrade akcija beigsies) ar veco licenses kodu (pat ja tas ticis upgreidots uz W10) vairs jaunā dzelzī pie W10 netiksi. Un diemžēl Windows licenšu nākotne ir tieši šāda…

  Atbildēt
  1. ramex

   tas jau ir atkarīgs no licences tipa, OEM piesienas pie dzelža, Retail piesienas, bet drīkst pārcelt, par Corporate nemaz nerunājot…

   Atbildēt
 17. Titus

  Win10 rada man vēlmi izmēģināt uz vecā datora ieinstalēt ubuntu. Līdz šim nav bijusi saskare, bet ikdienas vajadzībām būs gana labs.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *