Kāpēc OS X tā vilina pieredzējušus datorlietotājus?

Pirms pāris dienām es atvēru šo rakstu ar tendenciozo nosaukumu – Apple iPhone lēnām mirst un atstāju to, tā arī neizlasījis. Šodien sapratu, ka rakstu tāpat neizlasīšu, tad ko lieki atmiņu datoram pieķēzīt – ņemšu un aizvēršu ciet. Pamanīju, ka rakstam ir parādījušies komentāri – nenocietos un pamielojos. Komentārus pa diagonāli izlasīju un pēc šī Denisa komentāra sapratu, ka arī gribu paspamot par tēmu. 😉

Par Windows dominanci daļēji nepiekrītu. Aizvien vairāk cilvēku man apkārt (un es tai skaitā) pāriet uz MacOS, kas agrāk bija eksotika, bet tagad tā ir diezgan vienlīdz populāra vide. Esmu darbojies ar Windows no 3.1 laikiem, dažus gadus atpakaļ “dzīve piespieda” lietot MacOS. No sākuma bija nepierasti, bet kad pāris gadus atpakaļ nomainīju darbu un bija iespēja, ka man piedāvās Windows, sapratu, ka pie tās platformas vairs nevēlos atgriesties, tas būtu solis atpakaļ.

Mani nepamet sajūta, ka es vēl neesmu visu pateicis par to kāpēc es no Windows pārgāju uz OS X. Laikam joprojām meklēju kaut kādus attaisnojumus vai loģiskus skaidrojumus, lai arī saprotu, ka tādu nav. Bet šoreiz es gribētu vēl nedaudz apspēlēt šo tēmu, piedāvājot vēl vienu skatījumu.

Parasti reliģiskas tēmas izsauc asas diskusijas, jo tajās ir ļoti daudz emociju no divām atšķirīgi domājošām pusēm. Dīvainā kārtā, abas šīs puses līdz sirds dziļumiem ir pārliecinātas par savu taisnību. Nu un tas tiek plaši izmantots visādos veidos, piemēram, rakstot provokatīvus rakstus.

Tāpat visām reliģiskām tēmām pamatā ir neloģiski un iracionāli skaidrojumi. Lai gan mēs, kā loģiski domājošas būtnes, vienmēr izdomājam loģisku skaidrojumu pat tad, kad tas nav iespējams.

Ja saliek kopā šīs divas tēzes, tad sanāk, ka tur apakšā ir kaut kas prātam neaptverams. Laikam tāpēc īpaši impulsīviem un emocionāli nenoturīgiem tiek piekārtas dažādas birkas, piemēram, trakais, kuram vieta Tvaika ielā.

Es paskatīšos uz mazāk galējiem gadījumiem, kad personai tiek piekārtas mazāk ekstrēmas birkas, piemēram, Apple (Windows / Linux) fanboy.

Pēdējais teikums Denisa komentārā saslēdza kopā pāris puzles manā dzīves bildes uztverē. Man ir pārliecība, ka cilvēki, kuri sasniedz kaut kādu līmeni savā attīstībā, vai nu turpina attīstīties, vai arī degradējas. Citas iespējas nav – vai nu tu rāpies uz augšu, vai arī ripo lejā. Tā sajūta, kad tu ripo lejā ir vienkārši šausmīga. Tāpēc es izvēlos labāk rāpties kalnā. 😉

Kaut kad nesen lasīju vienu atziņu (speciāli sameklēju) par to kāpēc tik daudzi cilvēki pārstāj programmēt PHP skriptu valodā un pāriet uz “kaut ko nopietnāku”, piemēram, Ruby vai Python.

What right minded developer wants to work in the same way for 5+ years without exploring other options? Not me that’s for sure, and most developers eventually reach the same level. For years the solution for these bored PHP developers was “Fuck it, I am going to learn Rails”, or Python, or Node, or whatever the hell else is a bit different – just to stop the boredom.

Tas nav tāpēc, ka viens instruments ir labāks par otru. Pieredzējuši programmētāji var panākt līdzīgu rezultātu ar jebkuru no rīkiem. Lai gan, protams, katrā konkrētā situācijā vajag izmantot atbilstošu instrumentu.

Tāpat kā deviņdesmito gadu beigās es sapratu, ka gribu strādāt jomā, kas ir saistīta ar “datoriem” un “internetu”, kā arī, lai tas būtu saistīts ar “mārketingu”, tad sāku rakt. Mārketingu tāpēc, ka man ir mārketinga un reklāmas speciālista diploms. 😀

Tā kā IT joma mani joprojām saista un internetam joprojām ir liels potenciāls, tad OS X ir tā vide, kurā gribu pilnveidoties. Un tas nav tāpēc, ka OS X būtu par galvas tiesu labāka par kādu citu vidi. Nu nav te nekā tāda, ko nevarētu izdarīt citās OS. Lai arī ko stāstītu pārāk apsēstie lietotāji – tas ir tikai viņu viedoklis. Vienkārši man patīk pilnveidoties šajā vidē un tieši šobrīd manām vajadzībām OS X atbilst vislabāk.

Man nav ne mazākās nojausmas par to vai pēc 10 gadiem būs OS X un iOS. Patiesībā jau arī man no tā ne silts, ne auksts. Vienīgi iekšēji neliek mieru dažādas pazīmes, kuras es sāku piefiksēt.

Microsoft Windows šobrīd dominē tirgū. Nav svarīgi pat cik liels procents. Es nezinu, ko tagad māca mārketingā. Bet no tā, ko vēl atceros no Beļčikova grāmatām par produkta dzīves cikliem, varu secināt, ka Windows no brieduma stadijas jau ir kritumā. Produkts lēnām iziet no aprites un sāk zaudēt savas pozīcijas. Cik tad ilgi var, ne? Vajag pārmaiņas.

Cilvēki grib nopelnīt. Es pat teiktu, ka veselas industrijas grib nopelnīt. Windows vidē ir jau viss iespējamais uzprogrammēts – šobrīd tiek ģenerētas N-tās versijas ar kaut kādiem mistiskiem jauninājumiem, kuri nerisina būtiskus izaicinājumus. Pārsvarā tās ir kārtējās nevajadzīgās lietas, kuras nav tā vērtas, lai par tām maksātu naudu. Iedomājies cik daudz naudas būs jāiztērē biznesam, lai pārietu no X produkta uz Y produktu. Pieņemot, ka Y produkts ir ar kaut ko labāks par X un N reizes vai vismaz par N procentiem palielinās peļņu.

Šajā brīdī jau ir pie kājas, kas par zvēriem mitinās tajā spīdīgajā alumīnija kastītē un cik tā kastīte maksā. Ja tu vari nopelnīt, tad uz priekšu. Un parādās vesela industrija ar garu ķēdīti, kas metās iekšā visā pasākumā un piedāvā tos visus zvērus saražot.

Ledus ir sakustējies. Tāpēc es saku, ka ir dziļi vienalga, kas būs ar OS X pēc 10 gadiem. Man ir pārliecība, ka Microsoft Windows būs nu jau alternatīva OS, ko lietos pensionāri. Tāpat kā šobrīd savulaik populāro pārlūku Internet Explorer lieto iesācēji vai nu ļoti konservatīvi un slinki lietotāji, kuriem “ar to pietiek“.

Iespējams, ka OS X lietotāju kustība mainīs domāšanas veidu un palīdzēs attīstīt kādu jaunu Linux distributīvu, kas būs atvērts un pieņemams, lai kļūtu par populārāko OS un ieņemtu līdera vietu nākotnē.

19 thoughts on “Kāpēc OS X tā vilina pieredzējušus datorlietotājus?

  1. zz

   Un vēl Tavi vecāki – pensionāri visai noteikti ir pārliecināti, ka viņu lietotā operētājsistēma saucas Firefox…

   Lietot operētājsistēmu Lietot web-browseri operētājsistēmā

   Atbildēt
 1. gatons

  Laikam piekrītu par to rāpšanos uz augšu… Savulaik arī “sēdēju” uz Linux/PHP, dzīve pagriezās – nomainīju darbu un iestigu gan MS Windows/C#/VB, gan QlikView. Un tas nebūt nenozīmē, ka kaut kā globāli mainījušies uzskati – nepavisam nē, dzīve piedāvā jaunus izaicinājumus un ir interesanti tos pieņemt…

  Atbildēt
 2. Aleksis

  Šoreiz bez komentāriem par raksta tēmu, bet gan par saturu – paldies, sen nebiju lasījis blogos saprāta balsi. Prieks lasīt 🙂

  Atbildēt
 3. KillerBean

  Ābols vēl kādu laiku ar savu struktūru tirgus maiņu piebremzēs..

  Bet reāli pilnīgi piekrītu, ka reizēm vajag kaut ko pamainīt un valoda ir tikai instruments. No ikdienas (Windows) PHP apsēsties, paspēlēties pie (OS X) XCode un Objective-C prasa pāris h un miers, viss lido.. Bet tajā pašā laikā taisot iOS’am aplikāciju sākas joki, gribi notestēt korekti? Maksā! Pērc device’u! Gribi notestēt UZ device’a.. Maksā! Pērc Dev kontu. Nav tas finanšu jautājums, bet 21. gadsimtā XCode simulators nemāk pieslēgties iMac’a web-kamerai, lai nosimulētu kameras darbību! Līdz ar to, ja gribi notestēt (nemaz neplānojot launchu) kameras risinājumu, 10. tiesa jāatdod tam visu varenajam! Ābol!

  Protams ikdienas iOS/MacOS developeri pie tā ir pieraduši.. bet konservatīvais stils attiecībā uz iekārtām, limitē pareizu OutOfBox domāšanu un kārtīgam Windows’istam liekas vēl pagaidām nesaprotami. Kas zin.. laiki mainās..

  Atbildēt
 4. budzis

  Par WIN dzives ciklu daleji var piekrist. Tikai MacOS no ta ipasi neiegus ,jo reali nav spejusi masas konkuret ar WIN. Bet tads nav bijis ari Mac shefu uzstadijums – os piesaiste 1 noteiktam dzelzim ir tam apstiprinajums. Un tas vienlaikus ir Mac speks un vajums. Ticamak, ka ChromeOS varetu tas, kas varetu mainit situaciju OSu tirgu. Neka cita, kas tuvaka laika vel varetu konkuret ar WIn nemanu. Linux ir laba manta ,bet tam trukst produktu, jo naudas taisitaji to nav iecienijusi

  Atbildēt
  1. Kristaps K.

   Tehniski ChromeOS arī ir Linux, Gentoo bāzēts. Un produkti nav arguments, jo viss, ko var darbināt uz ChromeOS, ir darbināms arī uz jebkura cita Linux vai Windows.

   Atbildēt
   1. budzis

    Diemžēl produkti ir liels un stiprs arguments. Mājas rakstāmmašīnai Linux nodrošina visu, bet darbā ir specifiski softi kuriem nav alternatīvu (FormReader, piemēram). Arī MS Ofiss nodrošina lietas, kuru nav nevienā Linuxa piedāvātajā alternatīvā.
    + Ja izstrādāts dārgs softs Win sitēmai, loģiski, ka neviens neies prom no Win un neizstrādās kaut ko, kas ies uz n-tajām osēm.

    Atbildēt
  1. ThA-B

   Piekrītu par win/office cietoknsi, bet tas tikai un vienīgi tāpēc, ka cilvēki (it īpaši valsts/pašvaldību iestādēs) nav iemācījušies apmainīties ar dokumentiem vismaz PDF formātā. Tas pats mūsu flagmanis – mk.gov.lv. tiesību akti iet kā doc. NU labi, pieņemsim, ka visiem vajadzētu MSOffice fantastiskās iespējas (doc/excel/powerpoint), bet pa lielam neviens tak neprot veidlapu pat lāga noformēt jau pamata līmenī ar virsrakstiem, paragrāfiem un tekošā datuma laukiem. Beigās pieraduma dēļ visi sēž uz offica, sekojoši – windouza. Kaut arī patiesībā 95% cilvēku pietiktu ar jebkuru sūda WYSIWYG redaktoru. Beigās strongholds izrādās aitu bars, kurā vnk pietrūkst vilka, kas izjauktu status quo.

   Atbildēt
   1. budzis

    PDF nav editējams, bet ir tikai “ekrānšāviņš”. Lai nu kā, bet viss ir saražots lietoanai ar Win/Office un pāreja uz kaut ko citu būs saistīta ar baisām galvassāpēm. Fakts, ka lielai daļai pietiktu ar Open/LibraOffice, bet ir lietas, kas tajā tomēr īsti nestrādā un nesavietojas ar MSO. Dažādas OS un programmatūra ir riska faktors vienotā sistēmas darbībā iestādes līmenī vai starpiestāžu komunikācijā.

    Un vispār, viss pamazām pāriet uz webservisiem (gugļa disks, ms onedisk), kas nozīmē, ka dators pārtop tikai par termināli un os vairs nav svarīga.

    Atbildēt
    1. coolynx Raksta autors

     Tieši tāpēc, ka pāriet uz webservisiem, arī parādās iespēja alternatīvām OS, kas vislabāk nodrošinās darbu ar tiem.

     Atbildēt
     1. ThA-B

      O ja, pareizi! Ņemot vērā tendences visas aplikācijas bāzt webā, drīz win/mac/nix flamewars beigsies kā šķira. Sāksies javascript bibliotēku kari.

     2. budzis

      Lielākie kari būs par pārlūkiem 🙂 Diemžēl, bet uz dažadiem viens un tas pats darbojas dažādi. Dzīvs piemērs, valsts mēroga izstrādāta webiska sistēma, kura uz FF 32+ vairs nestrādā (skriptam jāaktivizē teksta ievades logs, bet tas nestrādā:), kamēr uz IR,Chorma, Operas vai veca FF viss griežas.)

     3. hronists

      imho 95% doc un xls failu ko internātos izvieto valsts un pašvaldību institūcijas savā dziļākajā būtībā nav nepieciešama rediģēšana. piemēram kāda suņa pēc pasažieru vilciens savus sarakstus savā lapā liek xls formā? grūti ielikt pdf?

 5. Osis

  “Jezus, Marija…” Paldies Dievam, esmu geimeris un man nav jādomā par platformu izvēli.. Geimeriem ir tikai viena platforma.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *