Personas apliecība jeb elektroniskā identifikācijas karte – eID

No 2.aprīļa Latvijā būs iespējams noformēt jauna veida personu apliecinošu dokumentu – personas apliecību jeb elektronisko identifikācijas karti (eID).

Iz ziņām.

Jaunais dokuments nebūs obligāts, tātad cilvēki paši varēs izvēlēties, kādu dokumentu noformēt un turpmāk izmantot – pasi vai eID. Ja līdz šim ikvienam, kurš vecāks par 15 gadiem, bija obligāti jānoformē pase, tad turpmāk ikviens Latvijas iedzīvotājs varēs izvēlēties sev piemērotāko dokumenta veidu – pasi, personas apliecību vai abus šos dokumentus, skaidroja Rjabcevs.

Principā šis dokuments vairāk būs domāts lietošanai Latvijas teritorijā un var noderēt tiem, kam nav autovadītāja apliecības, vai arī gadījumos, kad, piemēram, bankā prasa uzrādīt pasi.

Pilnīga pases aizstāšana ar eID tuvākajā nākotnē nebūs iespējama arī tāpēc, ka visā pasaulē turpina izmantot vīzas, kas tiek ielīmētas ceļošanas dokumentos, bet personas apliecībā neko ielīmēt nevar. Tāpat vairākās valstīs robežsargi ceļošanas dokumentos joprojām iespiež zīmogu par robežas šķērsošanu, un šo zīmogu, protams, nevar spiest uz plastikāta kartes, tāpēc šim nolūkam jāizmanto pasi.

Izskatās šādi. Klikšķinam uz bildes, lai redzētu lielāku paraugu.

Jau 2009.gadā solīja, ka elektroniskās identifikācijas kartes tiks ieviestas 2010.gadā, bet tā arī neieviesa. Igauņiem bija skaidra vīzija ar konkrētiem uzstādījumiem, kas arī tika realizēti. Uz to brīdi, kad pie mums vēl runāja, ka kaut kad jāievieš, Igaunijā jau bija virs 1 miljona aktīvu karšu.

Es šobrīd vairs neesmu sekojis līdzi kā šīs jaunās eID kartes sadzīvos ar e-parakstu v2.0. Pēc saitēm PMLP lapā, izskatās, ka sadzīvos.

Par to kā tikt pie jaunās elektroniskās identifikācijas kartes var soļot uz PMLP lapu.

Starp citu, interesants brīdinājums no PMLP lapas.

NB! Personas apliecībā ir iestrādāta bezkontakta mikroshēma, tādēļ, ja Jūs izmantojat e-talonu, lai samaksātu par braukšanu sabiedriskajā transportā, brīdī, kad elektroniski reģistrēsiet savu e-talonu sabiedriskajā transportā, neturiet to kopā ar personas apliecību! Pretējā gadījumā e-talons var nedarboties, un Jūsu brauciens netiks apmaksāts.

25 thoughts on “Personas apliecība jeb elektroniskā identifikācijas karte – eID

 1. guntisd

  Dēļ tā 01.04. – bailes ko lasīt un bailes ko komentēt! Tomēr… – nu urā! Vispār jau biju gaidījis, ka šīs eID tiks ieviests ar daudz, daudz lielāku un skaļāku “troksni”, gan no paša PMLP, gan okšķer-žurnālistu puses.

  Atbildēt
 2. bobiks

  Obligāti ņemšu, lai ārzemēs nav jāvadā līdzi pase, bet var turēt to dokumentu turpat kur vadītāja apliecību, tādā izmērā kā maksājumu kartes.

  Atbildēt
 3. xlt

  patisībā šis dokuments noderēs nevis “tiem, kam nav autovadītāja apliecības”, bet gan tiem, kas nevēlas visur staipīt līdzi pasi (autovadītāja apliecība nav personu apliecinošs dokuments, bet gan personas tiesības vadīt autotransporta līdzekli apliecinošs dokuments). Noteikti noderēs tiem, kam patīk aizšaut uz tuvējām ārzemēm (t.i., kaut kur tepat Eiropas Savienībā) daudz nedomājot. Noteikti sev paņemšu, jo staipīt iekdienā līdzi pasi nav manā gaumē. eParaksti arī varētu noderēt.

  Atbildēt
 4. aksels

  Sen bija laiks. Nevajadzēja nemaz taisīt nesmuko, nevienam īsti nevajadzīgo eparaksta karti, bet uzreiz to iekļaut ID kartē kā igauņi.

  Atbildēt
 5. budzis

  xlt, saukt tu vari ka gribi, bet vad.apliecība visur der kā personu apliecinoshs dokuments lielakaja daljagadijumu, kur vares izmantot to jauno id karti. Divains tu cilveks, ja vaza pasi sev lidz ikdiena. Man gada laika labi ja paris reizes pase jaizvelk no atvilknes gaisma. Bet paliek atklats jautajums par galvenajiem pases izmantosanas gadijumiem – velesanas un vizas. Cik saprotu, shiem gadijumiem ID karte neder un izmantosanas iespejas ir tikai solijumu limeni, bez ipasas parliecibas, ka tuvakajos 5 gados bus uzlabojumi…
  Ta ka esu dilemmas prieksa, jo sogad jamaina pase…

  Atbildēt
 6. Mārtiņš

  Es sev neredzu iemeslu šo ņemt. Vismaz pagaidām. Man vienmēr ir līdzi pase (budzi – nemaz nejūtos tāpēc dīvains) un autovadītāja apliecība. Kamēr neparādās kaut kādas papildus fīčas, tikmēr netērēšu laiku tādas apliecības iegūšanai.

  Atbildēt
 7. as

  kautkur lasīju, ka PMPL var pierakstīties elektroniski rindā uz konkrētu laiku, tomēr viņu mājas lapā šo fīču neatradu:(

  Atbildēt
 8. karuuzo

  “Starp citu, interesants brīdinājums no PMLP lapas.”
  Da sadzīvo tās kartes, gan ar retiem izņēmumiem. Man makā “taloniņš”, darba caurlaide un divas bankas kartes ar čipiem, nav vēl bijis gadījums, kad, parādot maku, neielaistu darbā vai neļautu braukt ar autobusu. Divi “taloniņi” nesadzīvo tāpēc, ka “komposteris” nezina, ko ar viņiem abiem darīt 🙂

  m

  PS. Mums gan te bija gadījums, ka viens darbinieks kādu laiku ar “taloniņ” varēja tikt darbā 🙂

  Atbildēt
 9. kma

  Tagad tikai atliek ar kājām nospārdīt CSDD lai beidzot pārtrauc izsniegt palaga izmēra tehniskās apliecības. Nevar taču normālu maku nopirkt. 🙂

  Atbildēt
 10. kbi

  “Personvārda vēsturiskā forma” – un kas tas būtu? Tēvvārds atkal sāk figurēt, vai vienkārši Andrim Paraudziņam ir divi vārdi?

  Atbildēt
 11. jurka

  Piekrītu kma par tehpasēm. Besī kā tās makā nospurojas, bet kabatas portfeli lietot nav vēlēšanās. Tehpases arī vajag ērtajā tiesību un visu citu karšu izmērā

  Atbildēt
 12. Knaģis

  Ārzemēs gana bieži tiek prasīti 2 identifikācijas dokumenti. Mūsu autovadītāja apliecības tur parasti izraisa pieres raukšanu, jo uz tām nav neviena vārda angliski (labi, ka vismaz ES karogs ir). Šāda karte būtu tieši laikā šajās situācijās.

  Atbildēt
 13. trakais purva aazis

  eID kartes vienaa no augstaak tehnologiski attiistiitajam valstiim, Somijaa, ir kopš 1999 gada.
  Tur, 2009 gadaa, komiteja, kas ir atbildiiga par eID karteem rekomendeeja paartraukt eID karshu izsniegshanu, deelj to mazas izmantoshnas un nepopuliritaates.

  Atbildēt
 14. Juris

  Kartei pieteikcos uzreiz 2. aprīlī, dabūju pēc divām nedēļām, izmantoju dažus parakstus UR un beigās saņēmu vēstuli, ka mana karte esot anulēta. Aizgāju ar to vēstuli uz PMLP, pieteica man jaunu bezmaksas karti, kuru tad arī saņēmu nākamajā dienā. Kas labi, sākotnēji man iedeva 120 parakstus, tad dažus biju iztērējis, tagad atkal man ir 120 gab.

  Atbildēt
 15. Pecis

  Vadītāja apliecība kā personu apliecinoš dokuments valsts iestādēs vairs neder!Urlas , parazīti tādi. Vieni parazīti rada mākslīgi darbu citiem parazītiem. Darba cilvēks kā parasti tiek izčakarēts.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *