Elektroniskās grāmatas iLiad Reader apskats

Pirmo reizi par E Ink elektronisko papīru es uzrakstīju 2002.gada vasarā. Toreiz tie vēl bija zinātnieku demonstrētie prototipi. Jāsaka, ka ir pagājis labs laiciņš līdz šie papīri tika pilnveidoti un uzsākta masveida ražošana.

Kindle

Līdz ar Amazon piedāvāto elektronisko grāmatu, blogos ir uzsākta ažiotāža par šo iekārojamo produktu.  guntisdk raksta gan par jaunākajiem e-grāmatu prototipiem, gan par Amazon garadarbu Kindle un nākamajā ierakstā jau noliek pie vietas šo grāmatu. Stafeti pārņem Ms Marii, kas priekšroku dod parastajām grāmatām.Vēl varētu pieminēt moonlight spriedelējumus.

Tā kā man ir paveicies vairāk nekā citiem, jo esmu spēlējies ar šāda tipa elektronisko grāmatu, tad nolēmu dalīties savos iespaidos, lai varbūt kliedētu ilūzijas par šīm ierīcēm.

Sākšu laikam ar to, ka mani izbrīnīja informācija par to, ka Amazon ir iztirgojusi visas savas elektroniskās grāmatas. Vai nu viņi bija paļāvušies uz skeptisko ekspertu viedokli un pasūtīja pārāk mazu testa partiju, vai arī tas ir ļoti labs mārketinga triks.

 Amazon elektroniskais grāmatu lasītājs Kindle, kura cena ir 399 USD un kuru sāka tirgot tikai no šā gada 19. novembrī, ir pilnībā izpirkts un gribētājiem būs pieejams tikai no 7. decembra, taču iepriekš pieteikties tam var jau tagad.

Iespējams, ka ārzemniekiem tiešām nav, kur naudu likt un 400 amerikāņu lati tāds nieks vien ir, lai apmierinātu savu ziņkāri.

Es biju gana skeptisks attiecībā pret šo Amazon veidojumu Kindle, dolboeb apraksts tikai nostiprināja manu skepsi.

А дальше начинается мелкий шрифт, из-за которого Amazon и не получит моих 399 долларов, при всей моей великой любви и уважении к Джеффу Бизосу.

Потому что расшифровка каждого из параметров открывает неприятные подробности.

Nu un tālāk sīki un detalizēti par tehniskajām niansēm, kas parasti mārketinga bukletos un preses relīzēs neietilpst. Bet nu labi, tagad par kādu citu elektronisko grāmatu, ko man izdevās aptaustīt.

Runa ir par holandiešu produktu iRex Technologies iLiad Reader. Pirms mēneša biju kādā konferencē, kur šis lasītājs tika prezentēts. Prezentācijā kompānijas pārstāvis izmantoja vienu viltību. Kā jau pienākas, tika pastāstīts par visām šīs ierīces priekšrocībām un, kad pienāca laiks stāstīt par tās cenu, tad mēle samežģījās un zem deguna tika nomurmināts, ka ierīce maksā aptuveni 50 eiro. Loģiski, ka pēc šādiem vārdiem zāle sarosījās un ar nepacietību gaidīja, kad beigsies prezentācijas un varēs beidzot šo brīnumu aptaustīt.

Vesels bars ar interesentiem, tajā skaitā arī mani, devās notestēt šo rotaļlietu. Kompānijas pārstāvis īpaši nesteidzās labot kļūdu un teikt īsto cenu, bet turpināja slavēt šo lasītāju, līdz beigās pateica, ka aptuvenā cena varētu būt ne vairs 50, bet gan 550 eiro. Loģiski, ka lielākā daļa aplauzās. Tas ir salīdzinoši normāla portatīvā cenā.

Izskatās šādi.

iRex iLad

Grāmatai jeb iLiad lasītājam ir 8.1″ liels ekrāns. Šis ekrāns ir īpašs ar to, ka tas neatspīd saules staros.

iLad reader

Jebkurā leņķī teksti ir vienādi saskatāmi un salasāmi. Ja portatīvajam datoram saules gaismā var redzēt tikai ekrāna virsmu, tad šeit teksti izskatās it kā ielaminēta avīze. Principā grozi kā gribi un visos leņķos redzēsi tekstu.

Ierīcei lejasdaļā ir četras pogas, kur katra nodrošina pieeju četrām mapēm jeb kategorijām: ziņas, grāmatas, dokumenti un piezīmes. Izstrādātāji uzskata, ka tas varētu būt galvenais iedalījums. Nospiežot kādu no pogām mūsu priekšā paveras izvēlne no kuras var izvēlēties attiecīgo dokumentu vai grāmatu apskatei. Grāmata ņem pretī dažādus formātus: PDF / HTML / TXT / JPG / BMP/ PNG / PRC (Mobipocket). Pēc idejas viņi var uztaisīt arī citu formātu atbalstu, ja tas ir ļoti nepieciešams. Vienīgi, tas maksās.

Es paspēlējos ar dinamiskajiem PDF failiem. Kreisajā sānā tā lielā sudraba līnija patiesībā ir tāda kā poga jeb kloķis. Ar tā palīdzību var pāršķirt lapu. Zem tā atrodas pogas ar bultiņām. Diemžēl šī ierīce nebija tik gudra un navigācijas pogas nestrādāja tā kā es to biju iedomājies. Visās iespējamās vietās es gribēju pāršķirt lapu vai pāriet uz nākamo/iepriekšējo lapas pusi, bet pogas ne vienmēr nostrādāja. Te izpeldēja viens trūkums. Tās pogas nav programmējamas un, ja tu gribi, lai no vienas lapas pārietu uz nākamo, tad tev ir jāuztaisa attiecīga funkcionalitāte pašā failā. Parastajā PDF failā var nākties pārlapot grāmatu ar irbulīša palīdzību, spiežot ar irbuli uz ekrāna pogām. Nav diez ko forši.

Pats lapas pāršķiršanas process ir salīdzinoši lēns. Pirms kāda laika sev nopirku Fujitsu-Siemens P1510d tableti (apraksts franciski, bet detalizētākas bildes) un esmu jau pieradis, ka nospiežot pogu, viss notiek uzreiz un bez gaidīšanas. iLiad reaģēja pēc kādām 2-3 sekundēm. Varbūt ātrāk, bet varbūt lēnāk – ar hronometru nemērīju, bet nu iespaids tāds palika.

Prezentācijā vīrs lielījās, ka iebūvētā 128MiB lielā atmiņa būs pietiekama grāmatām. Es tā pasmaidīju, bet uzreiz neko neteicu, lai jau cilvēks izstāsta savu stāstāmo. Paņēmu un parēķināju. Viņam tur bija faili gan pa 6, 9, 12 MiB katrs.  Nav jau grūti sarēķināt pēc cik ilga laika pietrūks vietas. Kad vēlāk viņam uzdevu tiešu jautājumu, ka ar tādu atmiņu var zvirbuļus baidīt, viņš uzreiz teica, ka nav jau problēmas lietot SD karti, kur var glabāt līdz pat2 GiB. Loģiski.

Manuprāt, labs apskats par šo grāmatu ir atrodams iekš Trustedreviews. Galvenais, ka svaigs. Pēc specenes spriežot, kā reizi ar šādu zvēru es dabūju paspēlēties vienā konferencē.

Konferencē firmas pārstāvis prezentēja to kā strādā franču laikraksta Les Echos e-izdevums. Ideja vienkārša. iLiad Reader ir aprīkots ar Wi-fi un caur šo savienojumu var pieslēgties pie servera no kura novilkt jaunāko avīzes numuru. Šis franču izdevums iznāk vairākas reizes dienā. Laikraksts sagatavo datus, kurus nodod tālāk uz iRex Technologies serveri, kur tālāk tiek saģenerēts dinamiskais PDF fails, kas tiek piedāvāts lietotājiem. Dinamiskajā PDF failā var iestrādāt saites, kas nepieciešamas navigācijai pa avīzi.

Viņi šajā gadījumā strādā kā starpnieki, kas nodrošina servisu – ģenerē PDF un piedāvā tos lietotājiem lejupielādei. Domāju, ka šādus PDF failus uzģenerēt būtu nieks. Lielāks izaicinājums ir dabūt jaunāko numuru šajā ierīcē. Zinot katastrofālo situāciju Latvijā ar preses piegādi un paredzot, ka tuvākajā laikā nekas būtiski nemainīsies, jāmeklē jauni veidi kā izplatīt avīzi. Diemžēl arī interneta pieslēgumu dabūt lauku rajonos nevar, atliek tikai mobilais. Uz doto brīdi šajā ierīcē nav iespējas izmantot mobilo tīklu. Lai gan, ja tāda iespēja būtu, tad te parādītos nākamā sāpe – trafika apmaksa. Iespējams, ka kāds dārgs izdevums to varētu atļauties.

Es pie sevis padomāju, ka Latvijas tirgum pagaidām tā grāmata nav derīga. Aizgāju parunāt ar The Sun pārstāvjiem, jo gribējās uzzinā, ko viņi par to domā. Viņi bija vieni no tiem, kas arī ļoti ieinteresējās par šo ierīci un izprašņāja par krāsaino versiju. Teorētiski viņiem ir lielāka auditorija un izdevumi dārgāki.

Sākumā viņi tādā tipiskā ārzemnieku pieklājības formā sāka stostīties. Kad devu mājienus, ka es arī neesmu īpaši sajūsmināts par šo grāmatu, tad viņu sejās parādījās dežūrējošais smaidiņš – no sērijas, ka interese it kā būtu, ja tā grāmata būtu krāsaina un piedāvātu iespēju banerus izvietot. Tad viņi parādīja sava portāla mobilo versiju, kur ir baneri.Vienīgi uzklikšķināt nevarēja uz banera bildēm, bet gan zem tām. Bet varēja. 😉

Gan grāmatas krāsaino versiju, gan iespēju atjaunošanas iespējas caur mobilo tīklu, gan vēl dažādus uzlabojumus var dabūt, bet tās ir lielas investīcijas un laiks. Neviens nav gatavs investēt un gaidīt.

Starp citu, gandrīz 700 MiB lielu augstas kvalitātes video klipu var atrast šajā ierakstā, kur šī grāmata tika filmēta CeBIT 2007 izstādes stendā. Izskatījās, ka divi klauni smieklīgā angļu valodā tēlo, ka baigi sapratās savā starpā.

Lai saprastu kāda gaisotne ir iRex forumā, var aiziet uz šo ierakstu. Viņi ir arī atvēruši savu blogu, kurā mēģina apspriest sāpīgos jautājumus, kā, piemēram, par baterijas nomaiņu. Eksperimentētāji tur cepās ne pa jokam.

Vienīgā pozitīvā lieta, kas bija šai grāmatai – iespēja lasīt tās saturu jebkādā apgaismojumā, izņemot tumsu. Visādi citādi, tas atgādināja apgraizītu portatīvo datoru vai tableti. Par to naudu neatmaksājas. Ja cena būtu ap 100 eiro, tad vēl varētu padomāt.

Es labāk ieteiktu pielikt vēl nedaudz naudiņas klāt un nopirkt pilnvērtīgu tableti vai arī, ja ar naudu ir tā čābīgāk, tad kā laba rotaļlieta varētu noderēt Asus Eee PC.

Asus Eee PC

Latvijā jau vairāki ar šo mantiņu ir spēlējušies – Денискины рассказы, aabele, aarchijs un šķiet, ka kaut kādu apskatu varam sagaidīt no mana vārda un uzvārda brāļa.

Man šobrīd ir pārliecība, ka šāda te rotaļlieta ir daudz vērtīgāka nekā jebkura šobrīd pārdošanā esošā elektroniskā grāmata.

12 thoughts on “Elektroniskās grāmatas iLiad Reader apskats

 1. Zachary

  Nu kamēr nepārdomās cenas jautājumu un neuztaisīs djvu un fb2 formātu atbalstu, tikmēr palikšu pie sava vecā FS PocketLoox 720. Kaut gan, ja būtu djvu atbalsts, tad varētu arī paņemt kaut vai pa 400$.

  Atbildēt
 2. Qued

  Tas Amazon brīnums taču nav ar e-ink, ne?
  Vispār ļoti žēl, ka e-tintes produkti tik lēni ieviešas, laikam jau problēmas kautkādas ar to tehnoloģiju. Nu un ka dārgi, tas arī neforši. Jo lieta kā tāda – e-tintes grāmatu lasāmais – ir baigi laba.

  Atbildēt
 3. lagreen

  interesanta lieta, bet labaak pieturos pie paarbaudiitaam veertiibaam – reaala graamata manaa graamatu plauktaa :)…
  p.s. un arī tie 2 GB + 128 MB iebuuveetaa buutiibaa nav nekas..

  Atbildēt
 4. Skurstenis

  Šķiet, ka datori ar laiku tomēr izspiedīs šos specializētos lasītājus. Kā jau Zachary minēja, nav visu populāro formātu atbalsta.
  Datorā, kā jau parasti, ir viss – ja nav, tad būs rīt.
  Plaukstdatoram pagaidām ir mazs ekrāns, ne pārāk augsta izšķiršana, un LCD tehnoloģijas.

  Atbildēt
 5. Atbalss: Uzlabots Eee PC un Eee PC vs. MacBook Air salīdzinājums » Pods.lv - Latvijas interneta pods

 6. Atbalss: Esquire E ink vāks | Pods.lv

 7. MUR

  par 550 $ – tak jau normālu portatīvo par tādu naudu var nopirkt ‘- ieinstalēt book reader , vai ice book reder un nejāt sev smadzenes.

  Atbildēt
 8. grāmatnieks

  Vairāk vajadzētu piedomāt par terminoloģiju. Manuprāt, “grāmata” un “e-grāmata” ir tas KO lasa, nevis ar ko lasa. E-grāmatu lasīšanas ierīces labāk būtu saukt par e-lasīkļiem. Savukārt, “e-lasītājs” varētu būt tas, kurš grāmatu lasa – cilvēks.

  Atbildēt
 9. Atbalss: Googles meklētāja jaunais dizains | Pods.lv

 10. Atbalss: Ko varētu ieviest elektroniskajās grāmatās | Pods.lv

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *