Vēl nedaudz par datu nesēju nodokli

Apollo portālā izlasīju kaut kādu konkrētu margarīnu par ieilgušo un joprojām vēl visiem mums sāpīgo tēmu – naudas izspiešanu par datu nesējiem jeb vienkārši noziedznieku nodokli.

Tur, manuprāt, ir sarakstīts viens apsurds pēc otra.

* Vai nopirktajā diskā es varu kopēt, ko vien vēlos?

Kopēt drīkst tikai privātām vajadzībām tikai likumīgi iegūtu darbu tikai vienā eksemplārā. Datorprogrammas un datu bāzes kopēt nedrīkst.

Kurš mums tur taisīja rezerves kopijas no datu bāzēm, a? Marš aiz restēm!

Šī daļa man šķita vissāpīgākā.

* Vai nesēja atlīdzības lielums Latvijā ir liels vai mazs?

Nesēja atlīdzība tiek maksāta visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, izņemot Lielbritāniju un Īriju, jo tur privātā kopēšana nav atļauta. Tomēr, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, Latvijā nesēja atlīdzība ir viena no zemākajām.

Nu un te tālāk jau piemērs.

Piemēram, 700 MB, 80 minūšu matricas tukšā nesēja atlīdzība ir 11 santīmu. Tad, ņemot vērā, ka atlīdzības minimālā likme par disku tikai autortiesību subjektiem ir 24 santīmi, bet izpildītajiem un producentiem kopā ir vismaz tikpat daudz vai patiesībā vēl vairāk, nesēja atlīdzības lielumu var uzskatīt par nelielu. Jo šie 11 santīmi — nesēja atlīdzība — ir visiem tiesību īpašniekiem (autoram, dziedātājam, producentam u. c.). Tātad, ja veikalā nopērk desmit tukšās matricas un pircējs samaksā nesēja atlīdzību — apmēram 1,10 latus, tas nosacīti kompensē tikai vienu disku, kurš tiktu nopirkts veikalā.

Atceroties vecās cenas, bez reketieru nodokļa, sanāk, ka atlīdzība par vienu matricu ir vairāk par 50% no tās sākotnējās vērtības. Te man kaut kā sāk neštimmēt – kā var Latvijā būt viena no zemākajām nodokļu likmēm, ja tajā pašā Vāczemē, pēc nostāstiem, matricu cenas ir divreiz zemākas nekā Latvijā. Tad viņiem tur matricas pa velti dala un maksā tikai noziedznieku nodokli? Biju dzirdējis, ka it kā arī lietuveišu brāļukas maksājot savējo nodevu, bet matricas tāpat lētākas nekā pie mums. Kā, tad ir īsti ar tiem zemajiem nodokļiem un matricu cenām? Varbūt kāds zina…

Starp citu, joprojām paliek atklāts jautājums par to, ka šis likums pārkāpj Satversmes 8.nodaļas 92.punktu, jo paredz, ka pilnīgi visi, kas iegādājas datu nesējus, tos izmantos, lai veidotu kopijas no autordarbiem. Tā kā par autordarbu nelikumīgu kopēšanu draud kriminālatbildība, tad sanāk, ka šajā likumā tiek paredzēts, ka visas personas iegādājas datu nesējus ar nolūku kopēt tajos autordarbus un par to arī tiek atbilstoši sodītas ar naudas sodu. Vai es nepareizi domāju? Vai varbūt viss ir pareizi, jo “saskaņā ar likumu” mēs visi, datu nesēju lietotāji, tiekam uzskatīti par noziedzniekiem?

8.nodaļa
Cilvēka pamattiesības

(8.nodaļa 1998.gada 15.oktobra likuma redakcijā, kas stājas spēkā no 06.11.98.)

92. Ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā. Ikviens uzskatāms par nevainīgu, iekams viņa vaina nav atzīta saskaņā ar likumu. Nepamatota tiesību aizskāruma gadījumā ikvienam ir tiesības uz atbilstīgu atlīdzinājumu. Ikvienam ir tiesības uz advokāta palīdzību.

117 thoughts on “Vēl nedaudz par datu nesēju nodokli

 1. nitro

  par Satversmi doma laba, arī man tā līdz šī raksta izlasīšanai likās. bet ir jau arī skaidrs, ka nodokļa maksāšana neatbrīvo no juridiskās atbildības, ja nu kādam mistiskā kārtā izdotos kaut ko piešūt

  Atbildēt
 2. hmnc

  lab ka vēl pirms 2 nedēļām iepirku 50 gabalus diezgan labu matricu pa veco iepirkuma cenu (+ lielas atlaides) – 11ls par visu bundulīti :))

  Atbildēt
 3. fixaiz

  jā, šī tēma nudien ir skumja. pirmš šis te stājas spēkā, pirku diskus ļoti bieži, bet taga kkā paliek čābīgi maciņā, paskatoties uz tām cenām.. ://

  Atbildēt
 4. Juris

  Lietuvā 1 matrica bez vāka maksā 16 sant, Vācijā 13 sant. Kur tur vēl var izspiest kādu nodokli, ja jau ir klāt PVN un veikala uzcenojums???

  Atbildēt
 5. Andris

  varbuut kaads likumus paarzinosh cilveeks uznemsies shos iesuudzeet toiesaa balstoties uz shito satversmes punktu un izsist kaadu 10,000,000 EUR moraalo kaiteejumu 😛

  Atbildēt
 6. valdiic

  Bļe, kā es tagad DB backupus taisīšu, a? Tjipa, DB kopēt nedrīkstēs vairs, ja? Forši… Zagšu pats savas datu bāzes 😀

  Atbildēt
 7. Neonz

  Varbūt kāds jurisprudences students varētu šo lietu sīkāk papētīt un, iespējams, iesniegt prasību Satversmes tiesā?

  Atbildēt
 8. c_m

  Viens man paziņa rakstīs kursa darbu par šo tēmu, un visiem no tā izrietošiem aspektiem, tai skaitā gan še aprakstīto, gan arī to, kapēc mēs nedrīkstam kopēt uz diskiem vienalga kādu informāciju mēs gribam, ja jau mēs esam samaksājuši nodokli (t.i. tiekam uzskatīti par noziedziniekiem un samaksājuši jau savu sodu!).

  Atbildēt
 9. hmnc

  kāds varētu tiem tizlajiem prātvēderiem pajautāt, ja jau lv.banānuzonā ir viszemākie nodokļi EU valstīs tad kāpēc leišos un fričos matricas ir VĒL lētākas?!
  btw ACME ražo leišu.zonā – tas varbūt izskaidro šo to :)) bet nu tādus grabuļus es nu toč nepirktu i pa 15 santīmiem/gab 🙂

  Atbildēt
 10. Yoda

  Igaunijā, ja nemaldos, Intenso (nestrīdēšos labas vai sliktas) matricas var dabūt pa Ls 0,16/ gab, ja pērk 150. Pārbaudīc fakc. Līdz ar to Latvijā nav ko tādas lietas pirkt. Uz 2 tādiem bunduļiem atmaksājas 1 brauciens, jo Rīgā tās matricas esmu redzējis par Ls 0,30 – 0,35. 300*14=42 Ls

  Atbildēt
 11. Papuass

  * Vai nopirktajā diskā es varu kopēt, ko vien vēlos?
  Kopēt drīkst tikai privātām vajadzībām tikai likumīgi iegūtu darbu tikai vienā eksemplārā. Datorprogrammas un datu bāzes kopēt nedrīkst.

  Es nedrīkstu svā CD ierakstīt OSS (Open Source Software)? Un savas datubāzes arī nē?

  Atbildēt
 12. uupizz

  zzq, nu tu varbuut arii esi aita.
  1kaart. coolynx pareizi iemeta atsauci Satversmes 8.nodaļas 92.punktu, jo nodoklja piemeroshana muusu gadiijumaa ir saistiita ar iepriekshmineetaa Satversmes nodaljas punkta paarkaapumu.
  2kaart. KAKKA var visgudri dirst ko driikst un ko nedriikst, tachu to vinji dara tikai peec savas iniciatiivas, neargumenteejot nearvienu MK noteikuma vai instrukcijas punktu. Taatad samaksaajot to fakino nodokli, mees ieguustam tiesiibas uz CD saturu tieshi taadaa pashaa veidaa kaa filmu izplatiitaaji samaksaajot licenci ieguust tiesiibas uz filmas izraadiishanu utt utjp. Ja taa nav, tad lai suudakaakaslakkas superspeciaalisti man to pamato. Lai saak celt aaraa visus normatiivos ierobezhojoshos un atljaujoshos aktus, es gribu redzeet, kaads buus rezultaats.
  3kaart. zb viss shitais suuds.

  Atbildēt
 13. buttons

  man jau zebal dusmoties un škrobīties par šito tēmu. tolka tikuntā nekāda nebūs. vai tiešām vērts muti dzesēt?.. ai… bez vārdiem skumīgi vienkārši ka valsts mūs šitentā, es atvainojos apkāš. nubet nekā darīt.

  Atbildēt
 14. Janis

  Iiisteniibaa man ari zb jau. Jo saskanjaa ar sito :
  —-
  * Vai nopirktajā diskā es varu kopēt, ko vien vēlos?
  Kopēt drīkst tikai privātām vajadzībām tikai likumīgi iegūtu darbu tikai vienā eksemplārā. Datorprogrammas un datu bāzes kopēt nedrīkst.
  —-
  sanaak taa, ka ne tikai sava uznjeemuma DB backup, bet arii es savu vieniigo savaa muuzhaa uzrakstiito programminju driikstu glabaat tikai vienaa eksemplaaraa …
  Bezsakars.

  Atbildēt
 15. Horror

  MURGI
  "audioieraksta stundu vai 64 MB ietilpību likme ir 0,025 lati"
  ko!? stundu pielīdzina 64MB!? kurš gudrītis to safantazēja un noteica!?
  "Tāpēc atlīdzību par audiokasetēm maksā 100% no audiolikmes, par videokasetēm — 100% no videolikmes, par minidiskiem — 100% no audiolikmes, CD-R un CD-RW — 40% no audiolikmes un 10% no videolikmes, par DVD-R un DVD-RW — 10% no audiolikmes un 40%"
  kurš gudrītis spēja pakasīt p…, palūrēt griestos un izdomāt šitos %!?
  "Par t.s. strīmeru lentēm un backup lentēm kā nesējiem, kas netiek izmantoti privāto kopiju veikšanai, autortiesību atlīdzība netiek iekasēta."
  kurš gudrītis izdomāja, ka uz lentēm ierakstot kautko audiovizuālu privātām vajadzībām, autoratlīdzība nav jāiekasē; ar ko gan lentas izceļas!? kāpēc gan to pašu ierakstot uz cd privātām vajadzībām uzreiz pēkšņi jāmaksā a.t.atlīdzība!?
  "Autortiesību īpašniekiem pienākošos atlīdzību par audioierakstiem paredzētajiem tukšajiem nesējiem AKKA/LAA izmaksā muzikālo un literāro darbu autoriem."
  kurš stulbenis izdomāja, ka man nopērkot tukšu cieto disku ir obligāti jāmaksā kautkas kautkādam mudakam, kura muzikāli, literārais darbs man absolūti riebjas un kuram es nevēlos pilnīgi neko maksāt par viņa murgojumiem!? tā ir manu cilvēktiesību ierobežošana
  "Praksē jau pierādījies, ka AKKA/LAA sadales shēma ir efektīva un precīza."
  vai kāds no šo murgu autoriem spēj parādīt kādu faktu, kurš apstiprinātu šo apgalvojumu? kādēļ gan rodas citas autoru apvienības, ja šī ir tik labi darbojusies!?
  "* Kas ir nesēja atlīdzība?
  Tā ir kompensācija tiesību īpašniekiem — autoriem, izpildītājiem un producentiem — par to, ka viņu darbu nepērk jau ierakstītu kompaktdiskā, videokasetē, DVD vai citā formātā, bet gan iegādājas šo tukšo datu nesēju, kurā veic filmu vai dziesmu privātu kopēšanu."
  bet ja tajā neveic filmu, dziesmu kopēšanu tad tā saucas kā – pateikšu priekšā – vienkārši izspiešana
  " * Vai nopirktajā diskā es varu kopēt, ko vien vēlos?
  Kopēt drīkst tikai privātām vajadzībām tikai likumīgi iegūtu darbu tikai vienā eksemplārā. Datorprogrammas un datu bāzes kopēt nedrīkst."
  murgs, ko tad tagad darīt ar datu rezerves kopijām, AKKA/LAA uzdrošināsies noteikt ka visi uzņēmumi Latvijā nedrīkstēs vairs veidot rezerves kopijas !!!???? nu, nu uz priekšu
  "Nav arī jāmaksā, piemēram, par strīmeru lentēm, jo tās nav izmantojamas reproducēšanai personiskām vajadzībām."
  kurš to spēj pateikt personiskām vai kādām!? vai kāds pat iedomāties nespēj cik personiskām vajadzībām tiek lietotas lentas… nez ko gudrīši iesāks ar mērenu lenšu skapi no EC-1045 u.tml.aparātu laikiem, kurš pieslēgts personālam datoram un uz kura tiek turēts lentās arhīvs, būs jālabo likums vai… (ja praktiski neatradīsies, tad teorētiski iespējams ir)
  "Tomēr, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, Latvijā nesēja atlīdzība ir viena no zemākajām."
  abzolūts blefs
  Doties uz tiesu bez liela naudas maka? Nu nav te tādas tiesas, nav – palasiet ziņas…

  Atbildēt
 16. endrju

  Da, ko Jūs iespringsat? Tie, kas vienmēr ir mācījuši izgrozīties, izgrozās arī tagad. Joprojām matricas var dabūt par veco cenu. Oficiāli un godīgi. TIKAI – Ir jāzin kā. Neticu, ka pods.lv lasītāju vidū nav neviens, kas to nezin. Visdrīzāk, ka neviens to nestāsta publiski, tāpēc arī es vēl laikam paklusēšu.
  Jauni mēri, jauni likumi, jauni nodokļi? Panika! Saceliet paniku! Stresojiet! Haha. Ir cilvēki, kas vismaz to kārtīgi izstudē un saprot, ka viss tas ir dumju cilvēku (lasīt "Tevi") apmāns. Kārtējais naudas kāšanas veids uz muļķīšiem. Tādi naudas kāšanas veidi notiek dzīvē katru dienu un par tiem te (lasīt Internetā) neviens nerunā, bet tikko kā parādās kaut kas saistīts ar datortehniku, tā visiem pilnas bikses. Ha!

  Atbildēt
 17. a

  Notiek izspiesana vai naudas līdzekļu ekspropriācija, un KAKU neinteresē kautkāda tur likumība. Jau tagad viņi raus naudu. pat ja visu atcels, nauda tacju paliks viņiem. Tipa, pajokojām.

  Atbildēt
 18. hmm

  Kaa tad sanaak – taa nav dubultaa sodaamiiba (neesu jurists bet par shito esmu nedaudz dzirdeejis)? No manis atskaita kaapostu kad peerku matricu – iekasee $$ par to ka es tur rakstiishu dziesmas vai filmas. Peec tam ja atnaak BSA vai kaada cita organizaacija un iekasee no manis naudu par piraatismu, tad sanaak ka mani soda par vienu un to pashu otro reizi, ne taa?

  Atbildēt
 19. Letalis

  biju Londonā. Verbatim matricas bunduļos maksā 22 sant Latvijas naudiņās

  Kamēr, piemēram, kafija apm. 50 reizes dārgāk.
  #23: s/gudrīši/mudaki

  Atbildēt
 20. -

  Jaa un datorprogramma skaitaas arii taa kuru tu ar savaam vaajajaam delphi/C++ zinaashanaam pa garajiem ziemas vakariem esi uzknibinaajis :)))) Taa kaa nemaz nemeegjni paarkaapt likumu

  Atbildēt
 21. she`ka

  "No manis atskaita kaapostu kad peerku matricu – iekasee $$ par to ka es tur rakstiishu dziesmas vai filmas. Peec tam ja atnaak BSA vai kaada cita organizaacija un iekasee no manis naudu par piraatismu, tad sanaak ka mani soda par vienu un to pashu otro reizi, ne taa?"
  nē, ja tu varēsi uzrādīt oriģinālos (licenzētos) diskus 🙂

  Atbildēt
 22. Negaiss

  Kamēr, piemēram, kafija apm. 50 reizes dārgāk.

  Runa nav par kafiju, bet gan par to, ka citās ES valstīs tas nodoklis nebūt nav lielāks. Īstenībā, to pat nevar pamanīt, ja tāds vispāri ir.

  Atbildēt
 23. Mulders

  Un atkal neredzat Haļavu!
  Tad kā sanāk 🙂 Vienkārši ņemam kopējam DAJEBKO uz matricām, un ja kāds saak piešūt bumbas, sakām, ka tā ir mūsu legālā kopija, a bet oriģinālu bērni salauza vai peles sagrauza! Ij viss! Iepūt!

  Atbildēt
 24. Letalis

  Es saprotu, ka runa nav par kafiju…

  Tad kā sanāk 🙂 Vienkārši ņemam kopējam DAJEBKO uz matricām, un ja kāds saak piešūt bumbas, sakām, ka tā ir mūsu legālā kopija, a bet oriģinālu bērni salauza vai peles sagrauza! Ij viss! Iepūt!

  Vai tad nebija tā, ka "bumbas piešūt" var nevis par to, kas ir uz matricām, bet tikai cietā diska? Ja nu vienīgi tu tos diskus nesāc pārdot uz ielas.

  Atbildēt
 25. vimba

  Tā vien gribas iemaukt CD Linuxi un aiziet pie lakas/kakas paprasīt atpakaļ 30s par sabojātajam it kā matricām, jo redz es esmu ierakstījis OpenSourci, kas pa free. Nu un tā katru dienu. Līdz viņiem piegriežas, līdz kaulam. Bl**!

  Atbildēt
 26. i.i.

  Te tak vairs nav ko diskuteet! Bezsakars un vss, ja vieniigi kaads vareetu VINJIEM uzshaut un viss. Vai vispaar vinjiem ir ponja ko ir sastraadaajushi. Nee nu vajag jau izcelties, sen nebija ar taadu stu****u izceelushis

  Atbildēt
 27. buttons

  Jūs mani protams labojiet.. es te tā palasīju postus par tiem pingvīniem un (labojiet) vai tad pingvīns arī neskaitās datorprogramma? tātad manāms m$ pirksts. hehe. labojiet ja kļūdos

  Atbildēt
 28. Andris

  2 vimba
  domaaju gan ka tev piegrieziisies gaidiit, 2h kaameer tiksi pie runaashanas, tad aizpildiit 101 papiiru, veel noteikti tev nopleesiis mistisku samaxu par "pakalpojumu" un tad vareesi gaidiit meenesi kaameer vini izskatiis tavu iesniegumu… domaaju gan ka tev tas piegrieziisies daudz aatraak nekaa viniem (shie noteikti aiz gralaiciibas seez un tik bus prieciigi ka atknaak kaads ko izcakareet)

  Atbildēt
 29. ThA-B

  Labi, ka te ir pods.lv, jo visas savas gaudas varat noraut podā. Visi gudri bļaut, bet ka būtu kāds jurists, kas uzņemtos stāties priekšā, lai radītu precedentu? Nea, neva tāda te

  Atbildēt
 30. KOKTO

  Palabojiet mani ja es kljuudos. Uz Audio CD-R matricas parasti staav rakstiita matricas ietilpiiba gan MB gan Min. 700MB vai liidzveertiiggas 80 Min. Citeeju no AKKA/LAKA:Tagad atlīdzības lielumu par tukšajiem materiālajiem nesējiem aprēķina, konkrētu MK noteikumos fiksētu likmi reizinot ar nesēja iespējamo ieraksta ilgumu vai datu ietilpību. Par audioieraksta stundu vai 64 MB ietilpību likme ir 0,025 lati, bet par videoieraksta stundu — 0,05 lati. Sanaak ka netiek njemts veeraa matricas razhotaaja ietilpiibas markjeejums un pienjemts ka 1h=64MB Taatad 700MB dalam ar 64MB=10,9375h kam tad ir rakstiitas taas 80Min uz matricas nesaprotu. Mosh es neiebraucu un esmu paaraak dumjsh?

  Atbildēt
 31. Creator

  varbuut es esmu stulbs bet pasakiet man luudzu – kursh no jums ir REDZEEJIS TUKSHU MATRICU VEIKALAA??? – jebkuraa taa saucamajaa matricaa iekshaa ir jau infa vinju peerkot!!! – tb. infa par razotaaju, matricas lielums u.c. citi shiti ir jau iekshaa! – taatad – TUKSHU matricu es nemaz nopirkt nevaru pat gribot – tad par ko no manis iekasee to fuckin nodokli???

  Atbildēt
 32. Janex

  Tie kas šito izdomāja nav stulbeņi un idiņi – tie ir gudri cilvēki kas veilki izdomāja kā likumīgi atņemt nozagto zagļiem un pie reizes pašiem LIUKUMĪGI APZAGT NEzagļus …
  Dusmas rauj par tiem kretīniem kas šito afēru pieļauj, jo tur pat idiņam ir skaidrs, ka lielākā daļa cilvēku tiek APZAGTI !!!
  Latvijai vajag vēl vienu Džeriņu kas to mudaku midzeni paurķētu ….

  Atbildēt
 33. Priekšlikums

  Priekšlikums cien.Podam: sazvanīt TV3, piedāvāt sižetu, kurā uzdod šeit un citur sarakstītos jautājumus AKKA/LAA saistībā ar šo rakstu – http://www.apollo.lv/portal/articles/30592 , publiski dzirdēt ko tad jamie saka (ar domu palielināt troksni par šo), iegūt zināmu papildus publicāti Podam un nobeigumā varbūt vinnēt balvu no TV3 par skatītāju ierosinātu sižetu. P.S.Komentētāji piedāvā savas juristu, žurnālistu prasmes šim pasākumam (man tādu nav).

  Atbildēt
 34. ELMO

  Doma par satversmi nav slikta, varētu arī uz Satversmes tiesu aizčāpot un pieteikumu iesniegt, bet kā paskaidroja džeki no satversmes tiesas- nodokļi nav satversmes tiesas kompetencē, tā pat kā tauta nevar taisīt referendumus par nodokļu jautājumiem!Tā lūk cilvēki!Ja nu vienīgi eiropas cilvēktiesību tiesa kaut ko varētu darīt, bet pat tas šķiet nelīdzēs!:)

  Atbildēt
 35. Creator

  to ELMO – a kaapeec interesanti nav satversmes tiesas kompetencee shis likums? – man gan liekas ka sakars ir vistieshaakais – padomaa pats – ar sho likumu un nodoklju iekaseeshanu Valdiiba ir pazinjojusi "Juus visi esat zaglji un piraati – taapeec maxaajiet nu nodokli no piraatisma" – a kaa tad paliek ar to ka kameer tavu vainu nav pieraadiijusi tiesa tu esi nevainiigs? – man liekas ka cilveektiesiibas ir vistieshaakajaa veidaa paarkaaptas jo es esmu (un visa muusu valsts ir taada peec valdiibas domaam) publiski pasludinaats par zagli un piraatu pirms tiesa to ir pieraadiijusi

  Atbildēt
 36. flipo

  coolynx, neesi tu iisti sapratis to jeegu un Satversmes pantus te piemineet buutu vismazaak nepiecieshams taadaa izpratnee kaa tu esi iedomaajies. Apskaties labaak Kriminaallikumu par kaadiem autortiesiibu paarkaapumiem ir paredzeeta kriminaalatbildiiba! Shii ten nodeva ir jaamaksaa par to, ka tu kaa "orgjinaalaa" CD iipashnieks izgatavo sev taa CD kopiju vienaa eksemplaaraa (kas ir atljauts), bet, protams, ka tas ir pilniigs apsurds, jo cik tad vispaar pie mums Latvijaa peerk orgjinaalos CD ??? Ja pastiiots cik ir nopirkti origjinaalie CD un cik matricas, taa starpiiba buutu graujosha. Sheit vienkaarshi ir kaarteejaa apsurdaa situaacija, ka tajaa vietaa, lai menti ciiniitos ar visiem latgaliites un citiem taada veida tirgonjiem tirgonjiem, kurus pie mums var sastapt visaas iespeejamaas tirdznieciibas vietaas, muusu valdiibas viiri ir noleemushi sho atbildiibas nastu novelt uz parastiem iedziivotaajiem ar kaarteejo nodevu, tipa lai kopenseetu neieguuto.

  Atbildēt
 37. nauda

  1) ne jau nauda tiek kaut kadiem autoriem, bet 70% akka/laa administracijas izdevumiem. (likumaa rakstits, ka administracijas izdevumiem drikst teret tik cik tas ir nepieciesams)
  2) Pat tos 30% autori nesanem, jo peec akka/laa aprekiniem dziesmas, kuras visvairaak ir atskanotas – 1. vietaa un 3. vietaa ir M.Zaliites dziesmas "tik un taa" un "tuvu, tuvu" , kaa zinaams M.Zaaliite akka/laa valdes prieksedetaja vai kas tamlidzigs.
  Lielakas nekaunibas:
  1)audiostunda 64 MB
  2)citaats: likmes ir viszemaakas eiropaa

  Atbildēt
 38. vdl

  no apollo komentiem:

  Nomad 15:05 05.Oct.
  <skipped>Un galu galā, autoratlīdzības AKKALAA autoriem maksā reizi gadā. Līdz tam iekasētā naudiņa glabājas AKKALAA bankas kontā. Stādaties priekšā, kādi tur sakrājas procenti? A tie paliek AKKALAA. Atliek tikai pafantazēt, kur paliek šī naudiņa…

  Atbildēt
 39. /dev/null

  Ražotājs ir uzrādījis uz cd max audio 80 min un kaka/laa lai ieskrienas. Varbūt varētu viņu izdrāzt uz šī pamata?

  Atbildēt
 40. Shark

  Būtu brīvāks laiks un vairāk naudas, varētu to case pastudēt, varbūt ir pamats apstrīdēt šo nodokli 🙂 Bet nu laika un naudas nav 🙂
  Jo lai kaut ko tiesiski apstrīdētu, ir jāiegulda diezgan liels darbs – ar pods.lv lasītāju argumentiem pat diskusijā uz ielas tālu netiksi 🙂

  Atbildēt
 41. .M.

  bljin, flipo
  "Ja pastiiots cik ir nopirkti origjinaalie CD un cik matricas, taa starpiiba buutu graujosha."
  uz matricas var tikai mūziku ierakstīt? ko tu tur runā?
  es nēesmu vēl nevienu mūziku diskā ierakstījis.

  Atbildēt
 42. Beard

  Cilvis no .be atveda 2us iesmus SONY CD-R 1x-48x 50gbx2 – mūsnaudā man tas izmaxāja 20sant/gb. Pirms ~mēn pac tur biju, nenopirku – sak, to 5sant pēc vēl vest to drazu 2,5tkm. Atgriežoties .lv ieskrēju bodē, vajadzēja ceļojuma iespaidus CD ieraxtīt – Ls0.59/gb par slimo e-proformanci!!! Accerējos pirms pāris dienām Monsā redzēto CD plauktu Carrefourā…ehhh..
  Tagad viņam pasūtīju nevis whiskiju bet matricas… Arī veselībai lappāk un kakkai nemaxāju.

  Atbildēt
 43. Budzis

  "Datorprogrammas un datu bāzes kopēt nedrīkst"
  Tā, vai likumā vispār ir minēts, ko tad var darīt ar tām matricām? Sarakstu kādu programmeli vai DBVS, bet nekur rakstīt nedrīgs. Kādā veidā tad lai es to programmu paarnesu no vienas vietas uz citu?

  Atbildēt
 44. Spameris

  /dev/null: nu tās 80 minūtes tu vari pierakstīt ar savu muldēšanu. Ir tikai jautājums – kā tu vari dabūt no tā sūdainā kantora autoratlīdzību par tavu mākslu? 🙂

  Atbildēt
 45. karuuzo

  Atkal te panesās runas pat to: "esmu samaksājis nodokli, tāpēc varu kopēt da jebko" un "mūs visus uzskata par noziedzniekiem". Šim nodoklim skaidrojums ir ļoti cilvēcīgs un saprotams: "Samaksājot datu nesēju nodokli, jūs nopērkat tiesības šajā matricā ierakstīt jūsu legāli nopirkto legālo ierakstu", pie kam, drīkst ierakstīt tikai vienu kopiju. (Es gan nezinu, vai tikai vienu, vai arī vienā laika momentā drīskt būt tikai viena, t.i., sabojāji vienu kopiju, taisi nākamo :?).
  Tātat, no tā izriet ka samaksājot datu nesēju nodokli, jūs neiegūstat tiesības šajā matricā kopēt da jebko, t.i. ierakstīt to, ko neesat nopircis, nerunājot nemaz par softu, kaut gan softu aizsargā licence un parasti licences noteikumi tiek attiecināti uz instalētu softu, nevis instalāciju, kas mētājas CD. Ir protams ka izņēmumi (mazi un mīksti izņēmumi 😛 )
  Es gan nesapratu runas par to, ka nedrīkst neko citu kopēt uz tukšajiem datu nesējiem, jo noteikumi nosaka ko drīkst, bet viss, kas nav aizligts, ir atļauts.
  m
  PS. Mani gan vairāk uztrauc degvielas cenas, ja kāds nezin, mums tiek gatavota Ziemassvētku dāvana, +0,10Ls pie degvielas cenas. Atšķirībā no matricām, es dienā nobraucu vismaz 4 l degvielas, t.i. +0,40Ls katru dienu papildus izdevumi :/

  Atbildēt
 46. vdl

  karuuzo: a ja es kau4kaa negribu ‘tiesības šajā matricā ierakstīt jūsu legāli nopirkto legālo ierakstu’, bet gribu vienk backupot savus dokjus vai ierakstiit nelegaalo stuffu, tad es esmu piespiedu kaartaa veltiigi samaxaajis 0.11Ls/cd. plus veel nav saprotams nodoklja attiecinaajums uz hdd. pie kam es jau zinaamu nodokli esmu samaxaajis peerkot rakstekli.

  Atbildēt
 47. ub

  1. atver editorā savu programmu,
  2. pārraksti uz papīru visus kodus pareizā secībā,
  3. aiznes uz citu vietu,
  4. atver editoru un no papīra visu ieraksti kompī,
  5. lieto vesels. 🙂

  Atbildēt
 48. vdl

  veel par kanaadas autortiesiibaam n stuff.

  Can I legally copy music CDs for my friends?
  The simple answer is NO, but you can legally copy your friend’s music CD for YOUR OWN use.
  To paraphrase the introduction to an early Copyright Board ruling:
  On March 19, 1998, Part VIII of the Copyright Act came into force. Until then, copying any sound recording for almost any purpose infringed copyright. Part VIII legalizes one such activity: copying of sound recordings of musical works onto recording media for the private use of the person who makes the copy.
  It does not matter whether you own the original sound recording (on any medium), you can legally make a copy for your own private use.
  To emphasize this point, endnote 4 of an early Copyright Board ruling says:
  Section 80 does not legalize (a) copies made for the use of someone other than the person making the copy; and (b) copies of anything else than sound recordings of musical works. It does legalize making a personal copy of a recording owned by someone else.
  Note that the Copyright Act ONLY allows for copies to be made of "sound recordings of musical works". Nonmusical works, such as audio books or books-on-tape are NOT covered.
  The wording of the Copyright Act gives rise to some very odd situations. In the 6 examples below, "commercial CD" means a commercially pressed CD that you would normally buy at a retail store.
  If someone steals a commercial CD, steals a blank CD-R, and then copies the commercial CD onto the CD-R, they are a thief, but they have not infringed copyright.
  You can legally lend a commercial CD to a friend, give him a blank CD-R, let him use your computer, and help him burn the CD-R which he can keep for his own private use.
  You can legally copy a commercial CD , keep the copy, and give your friend the original.
  You cannot legally make the copy yourself and give your friend the copy.
  Your friends Alice and Benoit really like the new commercial CD you just purchased. Alice borrows it and makes a copy for her own use. She then passes the commercial CD on to Benoit, who makes a copy for his own use. Benoit gives the commercial CD back to you. This is all perfectly legal.
  However, if Alice had copied the commercial CD, given it back to you, and passed her copy on to Benoit to make a copy for his own use, then copyright would have "probably" been infringed. There is some doubt here because Alice’s original intent is important. In the strictest terms, her copy was no longer just for her private use. Pretty strange considering that the end result of examples 5 and 6 are exactly the same!

  incanti moka ar muuseejo autortiesiibu likumu var sho pashu dariit?

  Atbildēt
 49. Platais

  2 flipo: Cik zinu tad juridiski valstspamatlikums ir Satversme un tai ir pakaartoti paareejie likumi, kuriem savukaart MK noteikumi un tml. bulshits – liidz ar to, ja ir kaadas pretrunas, piemeeram. MK noteikumos un likumaa, tad taisniiba ir likuma pusee. Savukaart kriminaallikums (kodekss) ir pakaartots satversmei.

  Atbildēt
 50. HaxboY

  A man tas viss ir poh*j bļe tir lohi tur MK kā sēdēja un kasija savus mazos pincukus tā arī sēdēs un jums nevajadzētu tā satraukties tapē ka nemuldēšu ja vismaz 50% no purniem kas te uzmeta kādu gudrību kompis ir konkrēts pirātisma perēklis… job tvaju matj man tas vis vienkārši ir pie dirsas haha … ja tu resnais smirdīgais deputāt šito lasi tad ej un iespraud savā resnajā taukainajā dirsā latvijas banānu republikas gērboni.. t.i banān, tikai tādu treknu un ej dirst… es kopēšu matricas cik man tīk un nirgšu par LR likumdošanu līdz kapa malai…. jo mēs 100% nepiedzīvosim to dienu kad likumi būs sakārtoti nebūs nekādu huiņu un visi būs laimīgi…. lv demokrātuija ir sūds un tas vispār ir izsmiekls par :)))) demokrātija…. hehe nu labi nobeiguma pateikšu šādi:
  1)ikumi ir priekš tam lai viņus paarkāptu
  2)Man pohuj uz to nodokli
  3)man pohuj uz tiem lohiem kas to izdomāja
  4)es dariju ko gribēju, daru un darīšu un neviens taukains kuces dēls no MK man neko nepadaris
  PUNKTS.

  Atbildēt
 51. e-remit

  Stulbākais tas, ka visi tik bļauj, cik tas slikti, bet likums netiek ne atcelts. Vienīgais, kad kāds valdībā sāka domāt, ka kaut kas nav riktīgi, kad pamanīja, ka pietiekami liela servera cenas daļa aiziet nodoklim.
  Citādi nav ne viena, kas iesūdzēs šo likumu, nav neviena, kas pat mēģinās pierādīt, ka aka-ļaa kādu korumpējis. Varbūt kāds datu nesēju izplatītājs knābim var piezvanīt?

  Atbildēt
 52. bla

  Es taa kaa uz mutes kritis neesmu,labpraat sagaidiitu kaadu komisiju,kas man uzliktu sodu par to ka es darbaa savu datubaazi ieraxtiitu kaa backup diskaa. Par to vareetu uztaisiit normaalu skandaalu, ka TV raadiitu.Tagad jau visi klusee un neviens neiebilst (nesaprotu kapeec) no lielajaam datorfirmaam un t.t,tapeec ministriju aasholi kuri neko nesaprot,dara ko grib un shkjiet ka nemaz nesaprot kas ir datu baaze un kaada tai noziime.

  Atbildēt
 53. astp

  Nesaprotu par ko tagad iespringst .. kāc Tev mājās nāks un visu paarbaudīs ? Neesi tā vērc .. tākā rakstam ko gribam un kur gribam .. tikai "oficoāli" dārgās matricas dārgākas ..

  Atbildēt
 54. doma

  taatad es esmu noziedzinieks jo paarkaapju pati sava darba autortiesiibas, iegadaajoties CD automaatiski maksaaju par to, ka parkaapju savas autortiesiibas, tur ierakstot personiigi veidotu prezentaciju kaut vai… taatad varbuut es nepareizi domaaju, jo iznaak pec oficiaalajiem ieskatiem es apzogu pati sevi….

  Atbildēt
 55. karuuzo

  2 vdl: Es tikai izskaidroju likuma būtību, nevis pareizumu. Pēc manām domām, tas likums ir izveidots, lai KAKA varētu iehavot sev piķi (sorry, maksāt algu apzinīgajiem darbiniekiem, kas veic tik svarīgu un valstiski nozīmīgu darbu).
  m

  Atbildēt
 56. canders

  Varu juus nedaudz nomierinaat. Pieveersiet uzmaniibu 3. punktam
  No autortiesiibu likuma
  "34.pants. Nesēja atlīdzība

  (3) Nesēja atlīdzība netiek maksāta, ja šā panta otrajā daļā minētās iekārtas un tukšie materiālie nesēji tiek ievesti izmantošanai profesionālā darbībā raidorganizācijās vai iekārtas un tukšie materiālie nesēji tiek ievesti vairumā darbu reproducēšanai komerciālos nolūkos, kā arī tad, ja fiziskās personas tos ieved nekomerciālos nolūkos.
  …"
  Nesēja atlīdzība netiek maksāta … ja nesēji tiek ievesti vairumā darbu reproducēšanai komerciālos nolūkos.
  Taatad ja kopeejam savaam vajadziibaam tad maksaajam, bet ja tirgojam, nekas nav jaamaksaa. Taa luuk!

  Atbildēt
 57. kalnietis

  negribaas vispaar neko teikt par shito sviestu.. bet nu tur tieshaam jaapadomaa kaa var taa d*** ka viens no zemaakajiem ieksh ES…. vai tad man miesiigaa maate melotu ka vaaczemee 50 sony 700MB matricu bundulis maksaa 10 eiro.. varam pareekjinaat kas tur sanaak.. vareeja jau konkreeti pateikt cik nodoklis ir taadaa "nabadziigaa" zemee kaa Vaacija ..

  Atbildēt
 58. who cares

  1) kalnietis: 13 sunjuki
  2) Taa kaa leishos "viss ir leetaak", tad dereetu leishu pusee pie latvieshu robezhas (vistuvaak no Riigas ir pie Bauskas) atveert nelielu kioskinju, kas tirgo CD, DVD, HDD (??).
  2.1)papildus izmaksas lai nopirktu – 2h+10LVL bendzhukas
  2.2)kaadam ir briivs laiks, lai ar to nodarbotos?

  Atbildēt
 59. spooky4malin

  Intresanti kāpēc nav ieviesta atlīdzība grāmatu autoriem, izdevējiem par ievesto tīro, pagaidām neaprakstīto papīru?

  Atbildēt
 60. afigel

  runājot par nodokli un papīru-tad jau arī toletes ppaīram ir jāpiemēro nodoklis, jo redz es tur varu paarrakstīt dzejoļus sēdot uz poda etc. 😀
  duriki.

  Atbildēt
 61. Spameris

  ko tur īdēt daudz. tāpat kā bendzīns. samierinieties ar to, ka matricas ir dārgākas, pasūtiet no ārzemēm bunduļus, paciņas vērtība nepārsniegs atļauto un nodokļi nebūs jāmaksā. vai arī pērciet tepat, cepiet iekš, ko tik vēlaties. taču pie**** patiesībā.
  kā ar visu pārējo – runā runā, bet neko nedara. vienreiz pusgadā reids uz latgalīti, kur tieši tajā dienā neviena pirātiskā diska nav.

  Atbildēt
 62. Laps

  1)Vai tad arii nav tā, ka legāli iegādātam audio ierakstam cenaa jav ir iekļauta 1 rezerves kopija? Tas sanāk, ka par rezerves kopiju tiek maksāts 2x
  2) ja AKKA/LAA ir noteikusi, ka audio ieraksts 1h=64mb, tātad
  vienā matricā var ierakstīt ~ 10h audioieraksta, tad pēc būtības vaidzētu sanākt tā, ka vienā matricā es varu uztaisīt ~8 legāli iegādāto audio ierakstu rezerves kopijas… Nu līdz šim man kaut kā tas nav izdevies iestutēt 8 diskus vienā diskā un pēc tam to klausīties uz standarta CD atskaņotāja.
  Liekas tiešām pretrunas pretrunu galā… Ehhh būtu kāds uzņēmīgs cilvēgs ar spēcīgām jurista dotībām…

  Atbildēt
 63. njaa

  ar kuru galu domaa visadu lielo uznjemumu vadibas gan nesaprotu. shiem pa kabatu nesit vai? domu par jurstudenta meklesanu atmetiet, tapat kaa savlaik domu par savaksanos baraa un savu nixu, bilzhu, db iesniegsanu kompensacijam, bet vismaz IT firmas varetu taksh noalgot advokatu normalu un pastiities, kas sanaks. matricu izplatitaji gan uz sho pasakumu noteikti vaaraas- kas mums shajaa juceklii kadus paris santimus pa virsu neuzmest, i nepamaniis..

  Atbildēt
 64. B

  "Kopēt drīkst tikai privātām vajadzībām tikai likumīgi iegūtu darbu tikai vienā eksemplārā. Datorprogrammas un datu bāzes kopēt nedrīkst."
  Peec pirmaa teikuma sanaak, ka es varu kopeet manis taisiitas datorprogrammas, bet peec otraa teikuma atkal, ka es vispaar nevaru kopeet datorprogrammas. Stulbi, bet taa jau ir – tikai naudinnu no mums mullkka tautas grib izspiest…

  Atbildēt
 65. Kozjol

  Bet es tiktieshaam izmantoju matricas 100% piraatiskiem merkjiem. Vieniigais es vinjas rakstu tikai programmas nevis muziku 🙂
  Manpraat spinkst tie kas zveeriigos daudzumos raksta fimas diskos :O)
  Muzonu diezzinvai LV kaads maajas baigi piratee… sviests
  Daudzvairaak ir piraatisko disku ar softiem nevis muziku.
  tb ar filmaam tad softiem.. un beigbeigas arii pa dazham labam pashmaaju muuzikas diskam.
  Principaa nodoklis apsoluut njepoadresu 🙂
  Mums vareeja piepisties tas RIAA vai kasnutur tas holivudas nabaga zvaigznes aizsargaaja.. nubet nejau pashaaju muuzikji 🙂
  To fufeli ko jamie sadzejo neviens pie pilnas sajeegas nerakstiis diskaa.. Skaiti zemee nomesta nauda 🙂

  Atbildēt
 66. Black Napalm

  Bljin, shitaadu sviestu dzirdot vienkaarshi gribaas sadot dazham labam pa muti (bez apvainojumiem). Kaads tur vispaar pamats?
  Tik pat labi vareeja izdomaat nodokli par atliidziibu noslepkavoto cilveeku gjimeneem.
  Kaads vispaar vinjiem pamats domaat ka piemeeram es nopirktos diskus izmantoju lai kopeetu tur kaut kaadas dziesmas? Un pat ja taa, ja es piemeeram klausos tikai Rammstein vai Marilyn Manson? Vai taa naudinja tieshaam aizies Merlinam Mensonam un Rammstein dzhekiem???
  Es vispaar shitajaa nodoklii nekaadu sakaru nevaru izdomaat. Tas pats kas iebaazt cilveeku cietumaa taapeec ka vinjsh varbuut peec gada aplaupiis banku.. Sviests..

  Atbildēt
 67. Tomahawk

  Nu labi, pieņemsim es kopēju mūziku arī, bet man nekas nebūtu pretī ja nauda aizietu līdz Paul van Dyk vai Tiesto kabatai, nevis līdz tādiem kā Guntars Račs un Normunds Rutulis. Nošaut tādus!

  Atbildēt
 68. Bebris

  Tas par cietumu bij labais! Vajag papētīt statistiku, cik vidēji no vienādā gadā dzimušo kļūst par dažāda rakstura noziedzniekiem. Tad piemēroto kopējo cietumā sēdēšanas laiku dalīt uz dzimušajiem, un tad tiklīdz sasniedz pilngadību, piemēram, 1980.g.dzimušie 1998.gadā atsēž katrs pa 1 gadiņu!

  Atbildēt
 69. putipu

  viss tas likums ir pilns ar pretrunām. bet tās ir tikai detaļas, jo jautājums ir vai pašu likuma ideju var apstrīdēt tiesā. domāju, ka var, jo, ja nemaldos, tad pērkot legālu mūziku un dvd, kas arī ir galvenais autortiesību subjekts, jau līdz ar to ir nopirkta iespēja izgatavot vienu kopiju savām vajadzībām

  Atbildēt
 70. japets

  Nesēja atlīdzība tiek maksāta visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, izņemot Lielbritāniju un Īriju, jo tur privātā kopēšana nav atļauta. Tomēr, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, Latvijā nesēja atlīdzība ir viena no zemākajām.

  tas vareetu buut kaada zinju raidiijuma (panoraamas/lnt zinjas) meenesha citaats. Nez vinji pashi tic tam ko saka?
  putipu, tieshi taa, par kopiju jau ir samaksaats (vai arii peec likuma taa pienaakas par briivu.
  Un jaa, man pilla maaja ar matricaam, pills cietais ar nelegaalu stuff. Bet uz to neattiecas shis nodoklis. Un ja grib ciiniities pret piraatismu, tad, lai saak ar sapraatiigu cenu ievieshanu legaalajam stuff (saakot ar muuzikas ierakstiem).
  :/

  Atbildēt
 71. Creator

  taakz es laikam kaut ko neizprotu …
  bet – kur peerk diskus muusu vairumtirgotaaji? – vai tad pa tiesho no cd razhotaaju ruupniicaam?- shaubos! – vinji vinjas iepeerk no vairumtirgotaajiem tepat ES teritorijaa … – taatad – shis nodoklis JAU IR SAMAXAATS!!! – peerkot legaalu disku (nu nepirkshu es kaut kaadus tur reinikus pedikus) es arii samaxaaju par to ka es varu uztaisiit vienu kopiju no shiui cd. – taatad cik reizes mees maxaajam sho debiilo nodokli? – vismaz 3x!!! – nu ibio banaanu republika ….

  Atbildēt
 72. JurCHiX

  Aij, apnika visu lasiit, bet nu es domaaju ka mees shaa vai taa pirksim taas matricas un rakstiisim tajos ko vien gribeesim, kursh gan skatiisies kas mums tur iekshaa!

  Atbildēt
 73. Luuseens

  mvahaha. v&#226;cij&#226; &#240;oned&#231;&#239; biju, iepirku Saturn veic&#238; 2 50 disku cakebox, viens maxaaj 7.99 euro. Kop&#226; san&#226;c, ka viena matrica maxaa 10.6 santjikus.. tak&#226; nelej te &#251;deni ka latvij&#226; ir maz&#226;k&#226; atl&#238;dz&#238;ba utt

  Atbildēt
 74. Luuseens

  aj nu kamoon. kaut kas ar translita konvertoru iegljukoj 😉 bet nu lieta taada, ka shonedeelj biju vaacijaa, atvedu 2 50-matricu bunduljus ( -52x, Philips, 700 mb), 100 matricas izmaxaaj 15.98 eirikus, tb 10.6 santjiki matrica/gabalaa.. un sak, ka latvijaa 11 santiimi ir mazaakais nodoklis eiropaa. ta tjip sanaak, ka veicis vaacijaa atdod pa briivu, un veel drusk piemaksaa klaat lai sanaaktu attieciigaa summa? bah..

  Atbildēt
 75. Grishuls

  nē nu tas ka mūsu valdība smird ir pashsaprotams fakts…idiotisms…manuprāt ka likuma autora un aizstāvji paši nav sapratuši ko dara…

  Atbildēt
 76. coldars

  Lieta tāda, ka vajadzētu kaut kādu matricu registrācijas komisiju. Tu cilvēks uztaisi matricu un gribi legalizēt. Nu tad dodies uz attiecīgu iestādi, kur speciāla komisija izlemj, vai tavam diskam kļūt likumīgam, vai arī cik liela soda nauda tev par viņu jāmaksā. Nu, manuprāt, tas būtu lieliski, vai ne. Visi, kas gribētu, varētu būt godīgi likuma priekšā.
  Un tagad tiem, kuri nesaprata – tas likums ir s**s.

  Atbildēt
 77. Es

  Es taa sapratu, ka reaali nav nekaadas starpiibas vai ir tas nodokli vai nav, ja kopeesi nelikumiigus datus tevi panjems pie dziesmas. No taa seko, ka sitais solis ir tika triks kaadaa veidaa papildu nopelniit nadinju, jo es taa saprotu, ka ja ir nodoklis, tad es par to esmu samaksaajis un man nebuutu jaajuutas vainiigam par to ko kopeeju.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *