Kā tikt galā ar troļļiem un nīdējiem?

Noskatījos foršu prezentāciju par to kā tikt galā ar nīdējiem un dažādiem troļļiem. Tim Ferriss pusstundu garā video klipā stāsta par to kā viņš iemācījās mīlēt nīdējus.

Viņš stāsta ne tikai par komentāru spameriem, kas mums jau ir ierasta lieta virtuālajā pasaulē, bet arī par to kā rīkoties, kad reālajā pasaulē kāds tevi mēģina izprovocēt uz darbībām par kurām tu vēlāk varētu nožēlot. Prezentācija varētu būt īpaši noderīga jaunajām “dīvām”, kas domā, ka ar sava jaunā bloga palīdzību izcīnīs taisnību uz pasaules.

Man gan šajā prezentācijā nedaudz pietrūka stāsta par pašiem nīdējiem — kas tie ir par dīvaiņiem, kāds ir viņu mērķis, ko viņi grib panākt ar savām aktivitātēm. Saprotot motivāciju, kas mudina troļļus un nīdējus uz šādām aktivitātēm, arī var ļoti viegli atbilstoši noreaģēt.

Laikam tas ir veids kā es uztveru lietas. Ja es izprotu lietas būtību, tad varu da jebko iemācīties un apgūt. Bet, ja neesmu sapratis, kur ir sāls, tad neviena tehnika man nelīdz, jo fiziski nespēju neko iezubrīt no galvas — organisms to neņem pretī. Lai gan, atceroties skolas gadus, iezubrīt varu, bet pēc tam pielietot nē. 😉

Bet atgriežoties pie tēmas, šajā prezentācijā runāja par tehniku kā tikt galā ar nīdējiem, bet neizstāstīja būtību. Ja es ar nīdējiem nebūtu saskāries pirms daudziem gadiem un uz savas ādas izbaudījis visus priekus, tad visticamāk, ka neizprastu to kāpēc viņš piedāvā tieši šādi reaģēt uz provokācijām.

Gana bieži no paziņām, kas nesen ienākuši internetos, ir nācies dzirdēt, ka kāds viņiem “brauc augumā”, bet viņi nesaprot par ko tāds naids. It īpaši, ja tas ir kāds uzņēmums, kas ir sadzirdējis, ka internetos tagad viss notiek un arī viņiem ir jāpabradā internetu plašumi.

Ko darīt, ja kāds pēkšņi sāk braukt augumā vai gānīties?

Vienas universālas atbildes noteikti, ka nav, jo katrs gadījums ir jāskata atsevišķi. Bet ir pāris lietas, kas nostrādās neatkarīgi no situācijas.

1. Pieņem to, ka visi cilvēki ir labi savā visdziļākajā būtībā. Bet paturi prātā, ka viss šajā dzīvē ir relatīvs un tas, kas vienam ir labi, citam var būt slikti. Atkarībā no tā, kā mēs uz šīm lietām skatāmies.

Apskatījis pacientu, ārsts pasauc malā viņa sievu un saka:
– Ziniet, man jūsu vīrs nepatīk…
– Man arī, dakter! Bet kā ģimenes cilvēks viņš ir labs.

2. Neuztver visu personīgi. Kā viņš varēja noteikt tavu diagnozi? Viņš tiešām ir bijis tavos Tvaika ielas apartamentos un redzējis slimības vēsturi? Ja viņš nav tavs ārstējošais ārsts, tad varbūt viņš gultas kaimiņš ar kuru tu naktī sacenties piršanas sacensībās. Piedāvā viņam padoties turpmākās 3 naktis, ja viņš apsolās neatriebties komentāros un redzēsi kā viņa attieksme mainīsies.

… par diagnozes noteikšanu.

Igaunis aizgājis pie ārsta – venerologa:
– Dakter, paskatieties, lūdzu! Man pil…kaut kas nav kārtībā.
Ārsts veic apskati un jautā:
– Tā, tā…kad pēdējoreiz jums bija sekss?
– Pirms 3 dienām.
– Nu ko, draugs, apsveicu, jūs beidzat!

3. Nomierinies. Izskaiti līdz 10 vai kā citādāk nolaid tvaiku un neatbildi uz agresiju ar agresiju, jo tas ir tieši tas, ko no tevis sagaida. Ja nekas nedeg, tad “pārguli” ar šo sāpi un no rīta ar skaidru galvu vēlreiz padomā vai vajag atbildēt, kā arī izdomā, ko tieši gribi atbildēt. Ko tu iegūsi, ja atbildēsi trollim?

Pie psihiatra atnācis vīrietis un stāsta:
– Dakter, palīdziet, lūdzu! Pēdējā laikā esmu palicis pavisam nervozs, agresīvs. Gandrīz visiem metos virsū. Ko darīt?
Ārsts, pabeidzis aizpildīt kaut kādus dokumentus, paceļ galvu un jautā:
– Atvainojiet, ko jūs teicāt?
– Maita, johaidī! Tu mani te nekaitini!

4. Ja tas ir sakarīgs cilvēks, kas uzvedās kā “trollis”, tad mēģini saprast, kāpēc viņš tā dara. Visticamāk, ka grib kaut ko no tevis, bet nezina kā to dabūt.

Blondīne ieiet ārsta kabinetā.
– Vai esat ārsts?
– Jā.
– Ginekologs?
– Nē…bet paskatīties varu!

5. Nenolaidies līdz viņu līmenim, jo viņi tevi pievarēs ar pieredzi. Bet, ja reiz pieņēmi izaicinājumu, tad dari to gaumīgi, lai pašam būtu prieks. Izglītotie troļļi uzdod labus jautājumus. Ja esi uzrāvies uz tādiem, tad izmanto to savā labā, jo tas palīdz izkustināt pelēkās šūniņas un izlocīt mēli. Šajā sakarā vēl viena anekdote par tēmu.

Armijā notiek mācības automāta izjaukšanā un salikšanā. Čukča jautā:
– Bet kāpēc cilvēku nevar izjaukt un salikt atpakaļ kā automātu?!
– Bet tu iedomājies šādu variantu: jūs visi esat devušies pie miera, bet te pēkšņi – trauksme! Visi lec kājās, sāk ģērbties, bet tu sāc stellēt kopā savu ķermeni. Protams, ka ir milzīga steiga un apjukums, tāpēc tu galvas vietā uzliec sev pakaļu. Un kas notiek? Cepure vairs neder, bikses nevar dabūt ciet, visi sauc: „Urrā!”, bet ko tu…?

Man šķiet, ka šai reizei pietiks. Veiksmi cīņā ar troļļiem. 🙂

25 thoughts on “Kā tikt galā ar troļļiem un nīdējiem?

 1. gazeboo

  🙂

  atvainojos, ka lasīju pa diagonāli, bet nu pēc virsraksta – Kapteinis Acīmredzamais …

  tad nu lūk, viss kā dzīvē – tev noteikti uzbrauks, ja tu apzināti izaicini, uzprasies – izstaigā Maskačku, Purčiku ar maiku kas nicinoši izsakās par krieviem, izstaigā Siguldu ar ko latviešus zaimojošu, iespamo (iedžinso) kādu raksteli internetos, kur uzbrauc internetu komentētājiem … brīnies ka tā?

  tāpat Ella brīnās, ka visi tik par pupiem, tik par pupiem? bet tu meitene-zeltene iemācies dziedāt, uzvelc pieklājīgu krūšturi, nodzidi reiz normāli un tad varbūt kāds arī par dziedāšanu?

  ok, ir jau arī “ubļudki”, kas tik gānās, bet tos tāpat neviens neievēro, jo interesanti jau ir tad, kad trollēšana no tiek smalki, tā ka trollējamais “uzraujas” …

  Atbildēt
 2. Andris Saulītis

  Pirmkārt, paldies par bloga informatīvo rakstu. Domāju, ka šī problēma pastāv un ir ļoti aktuāla Latvijas interneta vidē.

  Tam ir divi iemesli:
  Informācijas trūkums (iekļaujot blogerus un komentētājus)
  Pieklājības trūkums (ietverot ģimenes un valstisko audzināšanu)

  Diemžēl, urlas (latvieši un krievu tautības) ne tikai pavada savu laiku pie bāru ieejām, bet arī pie datoru ekrāniem. Pat, lai brauktu ar velosipēdu, ir nepieciešamas tiesības, bet tā kā nav nepieciešama atļauja, lai radītu blogu vai komentētu internetā, tad katrs idiots, kas prot atvērt datoru, parādās kā blogeris vai interneta autoritāte.

  Laikā, kad katram ir viedoklis par visu, bet vienlaicīgi nav nekādas zināšanas, rezulāts ir neizbēgams. Lai redzētu piemērus, lasi komentārus, kas sekos pēc šī komentāra.

  Tātad, kad latviešu interneta pūlis var uzvesties pareizi???

  Kad zināmu daudzuma laika viņi atvēlēs lasīšanai, un mazāk laiku atvēlēs runāšanai.
  Kad vairāk naudas viņi atvēlēs savu bērnu audzināšanai, un mazāk tērēs par dzērieniem.
  Kad saturs, ko cilvēki rada, sasniegs 10% no satura, ko cilvēki dala.
  Kad cilvēki domās pirms viņi raksta un
  kad cilvēki meklēs, skaidri izpratīs un jautās pēc atļaujas pirms viņi blogo…

  Ceru, ka Tev būs vairāk gudru sekotāju un mazāk nīdēju…

  Lai Tev “supreme” nedēļa!

  Ar labākajiem novēlējumiem,
  Andris

  Atbildēt
 3. koko

  plusiņš par labo šīs n reizes apspriestās problēmas pasniegšanu… Aņuki tomēr liek lasīt uzmanīgāk – ne tikai pa diagonāli 🙂

  Atbildēt
 4. Ivars

  Kādu laiku necenšos lasīt ziņu portālu komentārus, jo pat pie labām un pozitīvām ziņām šad tad parādās kāds tizls skauģa komentārs.

  Bet, ja tomēr izlasu kādu tizlu komentāru, tad, pirmkārt, cenšos saprast komentāra autora motīvus. Piemēram, ja cilvēkam ļoti neveicas privātajā dzīvē, tad, manuprāt, labāk, lai viņš savu agresiju izgāž komentāru veidā nevis ar sievas, bērnu traumēšanu.
  Otrkārt – anonīms interneta komentētājs nevar būt autoritāte un, ja tas tevi nosauc par idiotu, bet tavi ģimenes locekļi, darba kolēģi uzskata tevi par normālu, sakarīgu cilvēku, tad kā tas komentārs vispār var ietekmē tevi? Jābūt zemai pašapziņai, lai ticētu anonīmam komentāram…

  Atbildēt
 5. Vaards

  Trollis ir lielākā bloga vērtība! Kad tāds parādās, tas ir cītīgi jābaro un jāļauj tam rušināties. Coolynx pēdējā laikā to ar asteskaula smadzenēm ir sapratis un cenšas arī attiecīgu barību izmest savā blogā, lai jautrāk, lai ir par ko šķēpus laust un patrollēt. Savādāk jau rakstītu mums šeit par Iphone un Nytimes atzinumu, ka telefona atkodēšana un kreisā softa lietošana ir likumīga. Par IE 9 un FF4. UN tamlīdzīgām lietām. Bet ne, troļļu barība tiek dota mums – un mēs šeit nākam ar! 🙂

  Atbildēt
 6. Guigo

  piemetīšu savus piecus centus – tas, ka Latvijas interneta komentētāju kultūra ir zemāka kā citur, ir mīts, jo ja palasam ārzemju portālu vai forumu tekstus, tur tik pat daudz troļļu un nodirsēju ir. visā internetā anonīmā komentēšana ļauj cilvēkiem izgāzt žulti vai patēlot baigi kruto 🙂

  Atbildēt
 7. Vaards

  Guigo, tā viss nebūs.

  Ziņkāres pēc iegāju nnm.ruun paņēmu rakstu kurš šodien aktīvi komentēts:
  http://nnm.ru/blogs/ashkaa777/posle_stakana_kefira_sest_za_rul_mozhno_cherez_2_chasa/

  Un paņēmu dpreview.com šodien aktīvi komentētu foruma tēmu, kas ir reāli Trollējama un kašķa tēma:
  http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1037&message=35897372&changemode=1

  Secinu, ka krieviem komentāri ir enerģiskāki, intelektuālāki, garāki, pamatotāki un arī asprātīgāki (par latviešu lasāmvielu).

  Pasaules vidējais rādītājs (DPREVIEW) izceļas ar tolerantākiem komentāriem, reizē mazāk gudriem un īsākiem vienfrāzes teikumiem.

  DOmāju, ka krievijā internetu vēl īpaši nelieto parastais “bidlo slānis”, kamēr attīstītajāsa rietumvalstīs forumos sēž tieši dīkdieņi. Pie mums – puse uz pusi.

  Atbildēt
 8. viss kaartiibaa

  Var teikt, ka esmu trollis ar pieredzi, bet nu jau paaris gadus netrolleeju – kad to dariiju, bija taads vecums, kad ir uzpuusts ego, likaas, ka visu zinu vislabaak, biju pashsvariigs. Bet taa apkaart paskatoties liekas, ka dazhiem tas ir uz muuzhu 🙂 Tagad vislabpraataak lasu blogus, kuru autori maak latviski pareizi un skaisti rakstiit – tad pat vienalga, par ko. Un nepiekriitu #5 par to, ka trollis ir bloga veertiiba – saprotu, kas ar to ir domaats, bet provokaacijas un konflikts nav iistais celjsh – tas ir bezjeedziigi un stulbi, man labaak patiik, kad cilveeki viens otru papildina, nevis apstriid vai nodirsh.

  Atbildēt
 9. dundurs

  Izskatās, ka te neviens nav nekad strādājis tirdzdniecībā un lasot šīs naivās rekomendācijas kā tikt galā ar agresoriem tiešām tas pierādās. 🙂
  Trollis ir bērna šļupsti salīdzinot ar to kādi Lutauši dzīvo mūsu zemē un iet iepirkties. 😀

  Atbildēt
 10. trollis

  Esmu trollis, un atzīstu, ka mēs esam vērtība.

  Piemēram, ieiet iekš chatroulette ar viltotu personu, un pierunāt meiteni parādīt pupus – tā taču ir augsta pilotāža.

  a par kādu trollēšanu jūs runājat?

  Atbildēt
 11. Anonymous Coward

  Vaards, lūdzu, nevajag radīt viltus iespaidu, ka esi veicis “pētījumu”. Selektīvi izvēlējies pāris sev zināmas lapas, kuru saturs pierāda to, ko tu pats oriģināli jau domāji vai gribēji pateikt. Un nosaukt kaut kādu random, sevis izvēlētu lapu par “pasaules vidējo rādītāju”. WTF? No kuras pakaļas tu to izrāvi?

  Es arī varētu selektīvi izvēlēties rietumu lapas, kurās ir dziļa intelektuāla diskusija vai kaut kas tieši pretējs, bet es vismaz apzinātos, ka tas neko nepierāda. Rietumu troļļi varbūt ir daudz redzamāki, jo internetā populārākās valodas ir nospiedoši Angļu (35%) un Ķīniešu (13%) ar Krievu valodu pie 2.7%.

  Teorijai par to, ka atsaldētākie urlēni vēl nesēž pie neta es varētu pat piekrist, bet tai arī nav nekāda pamata. Nav datu par to kāds ir interneta lietotāju sadalījums troļļos, leecheros vai whatever kādos.

  Atbildēt
 12. Mulders

  A ko var gribeet, ka puse vidusskolnieku izlido elementaaraa matenes exii… Ko var no taada Ntelekta sagaidiit netaa?

  Vajag kaa senos laikos, gudrie dara gudru darbu, mulkjus prosto nelaist pie neta, bet dziit mezhaa darbu dariit.

  Atbildēt
 13. Vaards

  Anonymous Coward,

  Vari manu izvirzīto hipotēzi pārbaudīt, Onalizēt apstrīdēt, apgāzt. Es ” sēžu” visai daudz resursos, visos pa retai reizei ietrollēju un vienmēr novēroju, onalizēju, priecājos. Tas ir: ” Mani sauc vaards, esmu Interneta atkarīgais jau padsmit gadus, esmu ar to samierinājies un dzīvoju tālāk”.

  Un vēl viens novērojums. Ienākot internetam mūsu sabiedrībā, mēs informāciju arvien vairāk uztveram no tā. Lai arī internetam nav robežu, bet dīvainā kārtā tas ir ļoti izolējošs – cilvēki lasa tikai kaut kādus konkrētus resursus, konkrētu informāciju. Krievi itkā varētu lasīt latviešu lapas, bet tas tā nenotiek. Latvieši krievu lapa arī nelasa – ārķārtīga noslāņošanās.

  Vēl trakāk ir tas, ka, datoristiem ir kaut kādi savi domāšanas un slēdzienu virzieni, viņi savos blogos viens no otra saklausās, uz līdzīgas informācijas bagāžas bāzes izdomā slēdzienus, attiecīgi secinājumi un ” pareizās domas” viņiem visai bieži ir savdabīgas. (Kaut vai par to pašu ceļu būvi, bibliotēku un visādām industriāli sarežģītām lietām).

  Piemēram, “nesen atradu” ir.lv tādā ziņā, ka tur atkal savācas humanitārie cilvēki, kaut kādi Rīgas Laika, kultūras nodarbju indivīdi. Ar\i \sie parazīti aktīvi spriež par ražošanu, hersonas kanālu, ceļu būvi. Jā, man tur patīk, jūtos īsts trollis.

  Atbildēt
 14. Anonymous Coward

  Tas, ka tu esi trollis ir skaidrs.. Arī skaidrs, ka tavu hipotēzi nav reāli iespējams pārbaudīt. Tāpēc, tev kā trollim ir jāturpina to kladzināt.

  Datoristi ir cilvēki, ko tu visvairāk lasi [, jo, kā pats atzīsti, esi atkarīgs no interneta]. Vai tad pajautājot Jānim-parastajam par jebkuru no šiem jautājumiem, viņam arī nebūs vidējais viedoklis no visa, ko viņš par to ir dzirdējis? Tas nav datoriķu, bet vidējo-Jāņu sindroms. Tu arī esi daļa no problēmas, jo izplati savu hipotēzi kā faktu un vēl izskaistini to, bez reāla pamata.

  Un noslāņošanās internetā, manuprāt, ir diezgan liels bullšits, jo mazās tautas noteikti vairāk lasa ārzemju resursus – angliski, krieviski, vienalga. Viņām pašām, izņemot lokālas ziņas, saturs internetā ir nenozīmīga apjoma (par reāliem datiem vari skatīties to pašu valodas sadalījumu %-āli). Krieviem ar to noteikti ir lielāka problēma (varbūt tomēr labi?), jo viņi ir “lielvalsts” ar no tā izrietošajām sekām. Angliski runājošajiem vispār ir vienalga, jo informācijas apjoms, kas nebūtu pieejams angliski, tulkots vai tāpat, ir minimāls un nenozīmīgs.

  Atbildēt
 15. Vaards

  #19. Ok, esi runājis!

  #22. Visādas krutas lapas! Nu baigi krutās visādas. Tev pasaki un tu arī sāksi tās lasīt. Labāk neteikšu.

  #23. Kā Tevi zeme nes, ko!? Kā šitādus vārdus vispār mutē vari ņemt? Tev māmiņa nav mācījusi kā publiskā vietā jāuzvedas un jārunā? Izdrukā savu komentāru un parādi papum kāds viņam dēls izaudzis! Tēvam būs ar ko lepoties – nekur tālu nav aizripojis tas ābols.

  Atbildēt
 16. Guntars

  LV intereneta specifika ir lielie portāli delfi, apollo un tvnet, ari diena, kuros tauta sez un komente, it seviski kad paradas kads zurofa aforisms vai tml provokacija. JO- lidzigos arzemju portalos komentari NAV ATLAUTI neregistretiem, anonimiem lietotajiem… Blogos, forumos, ok… bet ne jau tadas avizes ka diena, vai tados portalos ka delfi. Pedejie tad ari vac to masu, liek provokacijas un pasi priecajas par 1200 komentariem par rakstu un tml. Jo kas butu, ja atlautu komentet tikai registretiem lietotajiem? Butu 40 komentari? Tautai nebutu interesnti lasit ka citi te lamajas, un pasam ari kaut ko izsplaut, kamer citi neredz, un klusibaa saberzet rokas…
  Tie, kas komete blogus, tomer ir % mazakaa dala, un tur nav tas lieluma sajutas, ka visa LV tev tagad ir pie kajam, visi var izlasit to tavu gudro izsplavienu…

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *