Pārlūku kara beigas

Vismaz daļēji var teikt, ka Eiropā ir noslēgts miera izlīgums ar Microsoft un pielikts trekns punkts 10 gadus garajam pārlūku karam. Ir panākta vienošanās, ka Eiropas Windows 7 operētājsistēmā lietotājiem tiks piedāvāta iespēja izvēlēties sev vēlamo pārlūku. Atgādināšu, ka līdz šim vienīgais pārlūks Microsoft Windows operētājsistēmās pēdējo 10 gadu garumā bija Internet Explorer.

LongT pameta saiti uz AskWoody bloga ierakstu.

According to the agreement, Microsoft will offer a “ballot box” in European versions of Windows 7, where customers get to choose their browser from among the best-known browsers (IE, Firefox, Chrome, Safari and Opera). The new element: the order that the browsers appear in the ballot box will be random.

Ziņa nāk no BBC.

The Commission’s concern was that the US computer giant may have broken competition rules by bundling its Internet Explorer web browser with its dominant Windows operating system.

Competition Commissioner Neelie Kroes said: “Millions of European consumers will benefit from this decision by having a free choice about which web browser they use.”

Patiesībā jau Microsoft cieta sakāvi arī bez šīs vienošanās, jo šobrīd Latvijā nabaga ēzelīti vairs lietot tikai nabaga korporatīvie lietotāji un iesācēji.

Pēc pēdējās statistikas, Firefox ir Latvijas līderis pārlūku tirgū. Ēzelītis turpina krist.

40 thoughts on “Pārlūku kara beigas

 1. Juris

  a kad macosā standartā ļaus izvēlēties arī ēzelīti?
  sanāk, ka eu lobē Apple un Linux, vai kādu citu
  es saprastu, ja MS vispār neļautu instalēt kaut ko citu.
  Njā, un manu vortālu arī jau 57% apmeklē ar FF

  Atbildēt
 2. nazis

  Juri,

  Šie «ierobežojumi» jeb «sarežģījumi» attiecas uz OS tirgus monopolistu. Cik liels tirgus % ir MacOS un Linux? Par *BSD vispār nerunāsim. Un ja vēl Linux sagrupētu pa distributīviem…

  Atbildēt
 3. e-remit

  #1 Juris:

  a kad macosā standartā ļaus izvēlēties arī ēzelīti?

  Droši vien tad, kad pats Microsoft iedomāsies uztaisīt IE MacOS versiju.

  Atbildēt
 4. budzis

  Vaita MacOSam savulaik nebija IE? man nez kapec liekas, ka sen senos laikos tikai ar to musu nabaga dizainerishi buraja pa www plasumiem 🙂

  Atbildēt
 5. Knaģis

  Stulbi jau ir tas, ka šie EU noteikumi pārsvarā nav nekādas saistības ar lietotāju vēlmēm. Piemēram, XP N versijas. http://www.microsoft.com/presspass/legal/european/04-24-06windowsxpnsalesfs.mspx

  Ja šie gadījumā piespiedīs MS netirgot pilnās, normālās versijas Eiropā, tad vispār sviests.

  Un kāpēc Safari, kuram ir <1% izplatība, būtu jābūt iekļautam šajā sarakstā? Un kāpēc mans browseris, kuru pa vakariem varētu programmēt, nav tur iekļauts?

  Atbildēt
 6. j

  galīgi nejēdzīgi. labāk būtu pacentušies kārtīgi izstrādāt savu exploreru un nevienam nebūtu iebildumu. kā nekā galvenais taču, lai viss korekti un ātri tiktu attēlots.

  Atbildēt
 7. Vilx-

  Biki nesapratu… vai ta Windows 7 jau nav šāda izvēlne? Es kaut kā atceros, ka kad instalēju, man piedāvāja izvēlēties…

  Atbildēt
 8. dooh

  Knaģis
  Tie ir Latvijas dati. Pasaulē Safari ir 3.5 – 4.5% tirgus. Chrome or aptuveni tikpat, varbūt 0.5% vairāk. Operai ir < 1% :). Taču ja tā padomā – arī 1% no visiem interneta lietotājiem ir miljoniem cilvēku…

  Kopumā man šķiet, ka šāds risinājums (instalēt 10+ pārlūkus) ir veiksmīgāks par sākotnējo prasību – izdzēst IE no Windows instalācijas. Kaut kāds pārlūks ir labāks par nekādu pārlūku. Bet nu varēja apstāties pie Operas – tie pārējie jau nu gan tur nav vajadzīgi.

  Tas, ko aizmirsu piebilst iepriekšējā komentārā – pārlūku kari nupat tik ir sākušies. Teiksim, gadu divus atpakaļ. Chrome ir gada laikā ieguvuši 4.5% tirgus!!! Pašlaik gan tas viss notiek vienos vārtos. Redzēsim, kas notiks kad tirgū būs palikuši tikai modernie pārlūki – kad IE12 būs pārējos kaut cik noķēris vai arī pilnībā zaudējis visu tirgu. Man nez kādēļ šķiet, ka tad šis viss iegūs vēl lielākus apgriezienus.

  Atbildēt
 9. Vilx-

  He, varam tikai cerēt, ka Opera saņemsies un uztaisīt normālu reklāmas kampaņu. Man tomēr sāp sirds, ka tik labs browseris ir tik sliktā vietā. 😛

  Atbildēt
 10. Pričom tur ēzelītis?

  Nevajag jaukt nosaukumus! Ēzelītis ir “outlook” (viņš arī OE). Nosaukums nāk no krievu valodas “osļik”.

  Atbildēt
 11. CooLynX Raksta autors

  Pričom tur ēzelītis?, pirmo reizi dzirdu par šādu versiju. Es visu savu neapzinīgo mūžu esmu saucis IE par ēzelīti. Skaiti, ka tūlīt būs tie paši 10 gadi.

  Esmu gatavs samierināties, ka šis ir mans ievazātais jaunvārds žargonu krātuvē. Atļauju nākamreiz, kad kaut kur dzirdi, ka kāds outlook nosauc par ēzelīti, pateikt, lai viņi turpmāk vairs nejauc programmas. Ja kas, atsaucies uz mani. 😀

  Atbildēt
 12. Papuass

  Chrome izaugsme izskatās draudoši strauja. Tagad vēl iznāca Linux/Mac versijas un parādījās extensionu atbalsts, kas nozags kādu daļu tirgus līderim Firefox.

  Uz Linux Chrome ir ievērojami ašāks par Firefox. Tiesa, atmiņu ēd pieklājīgi, bet mūsdienās tas jau vairs nav tik aktuāli. Kādam taču tā atmiņa ir jāizmanto 🙂

  Atbildēt
 13. Didulis

  –>>TT: Progresīvajiem estiņiem IE atgūst dominenci – http://www.rankingee.com/en/rankings/web-browsers-groups.html (turpat atverot sākumlapu, augšā var izvēlēties valsti par kuru gribi statistiku. Dažās valstīs vajag pacensties pameklēt interesējošo statistiku, jo tur lapa ir lokalizēta.

  Par ēzelīti runājot, tad tas ir IE. Outlook Express manās ausīs pamatā ir dzirdēts kā Autgļuks.

  Atbildēt
 14. Pipuks

  Didulis,

  Tev, laikam, jāiemācās lasīt grafikus. IE nevis atgūst dominanci, bet sāk zaudēt dominējošo stāvokli. Nemainoties dinamikai, IE arī Igaunijā tuvākā gada laikā zaudēs pirmo vietu.

  Atbildēt
 15. kas

  Es lietoju gan IE6, gan FF, gan Chrome.
  Ikdienā FF3.
  Ir subjektīva sajūta, ka Chrome rāda ātrāk flash lapas un ir iedomāta kontrole pār procesiem ar taskmenedžeri, bet pāriet no FF uz Chrome gan netaisos, tur jau visi extensions salikti, kāda jēga likt vēlreiz citur?!
  Bet ja laiž flashu uz FF, tad baigi atmiņu apēd un ir bieži jāver ciet (mani 20+ tabi). Principā, ja flashu vēru agrāk ar IE vaļā, tad tagad ar Chrome. Mans ļoti interesantais stāsts. lol

  Atbildēt
 16. aksels

  Klau, vai jums Chrome ar vecumu nepaliek lēnāks ? Man agrāk tas strādāja zibenīgi, bet jo vairāk lietoju, jo lēnāk uzzīmē thumbnailus pēc startēšanas. Apskatījos, ka visu drazu – history utt. tas glabā SQL bāzēs, varbūt vērts tās dzēst vai pakot, ja Hroms pats neprotas ?

  Atbildēt
 17. ramm

  CoolynX, bišķi ju tu pārspīlē ar to statistiku.

  Domāju, ka ņemt par pamatu tavas lapas apmeklētāju browserus nav objektīvi. Tevi lasa pārsvrā tomēr IT-related cilvēki, un šādi cilvēki pievērš uzmanību tam kādu browseri lietot 🙂

  Ja tu paņemtu teiksim tvnet.lv vai draugiem.lv statistiku, es esmu drošs, ka tur IE tomēr būtu 1. vietā.

  ….lielākā daļa interneta lietotaju pat nesaprot, kas ir browseris, vai pārlūks. Viņiem tas ir “ikona ar ko ieiet internetā” 😛

  Atbildēt
 18. CooLynX Raksta autors

  ramm, tā ir Latvijas statika. 🙂
  http://www.ranking.lv/newsletters/lv/20091216/en/index.html#1d2da6520164121263e592310e0f6f48

  Atbildēt
 19. dooh

  ramm
  Nav pārspīlēts. Tie tik tiešām ir Latvijas dati. Ir tādi izlēcēji uz pasaules fona, bet nu tādi tie ir.

  Papuass
  Ņem vērā – Firefox ir tigus līderis tikai Latvijā un vēl dažās nelielās valstīs. Pasaulē pēdējie cipari Firefoksim grozās ap 22%. Pēdējā gada laikā trijatā (Firefox, Safari un Chrome) ir ņēmuši nost tirgu IE nevis viens otram. Nevienam no šiem trim pārlūkiem pēdējā gada (un iespējams arī tālākā) laikā nav samazinājusies tirgus daļa.

  aksels
  Viss ar laiku paliek lēnāks. Auto arī pēc 10 gadiem ir zaudējis labu daļu no saviem sākotnējiem zirgspēkiem.

  Chrome savu ātrumu iegūst divos gavenajos paņēmienos:
  – kaut ko optimizē vairāk kā konkurenti
  – kaut ko vienkārši izgriež laukā un nelieto nemaz
  Piemēram – uz Chrome apaļajiem stūrīšiem netiek pielietota antialiācija (nogludināšana), kas ir gan FF, gan Safari. Šādu piemēru ir gana daudz un tie tik tiešām dod lielu ātrdarbības pieaugumu. Taču kamēr Chrome neimplementēs visas funkcijas tikpat pilvērtīgi kā konkurenti, šī ātruma sacensība īsti godīga nav. Nekur jau šams neliksies, nāksies likt antialiāciju un citas lietas, taču vismaz pagaidām var plātīties ar ātrumu. Tas ir tāpat kā nelikt radio mašīnā, lai samazinātu svaru – sacīšu auto tas ir pilnīgi pieņemami, taču parastam braucējam radio mašīnā ir obligāta vajadzība. Tāpat arī mīksti beņķi un pietiekami augsts jumts :).

  Atbildēt
 20. axx

  Peec tam kad firefox evolucioneeja liidz 3.x es reaali paargaaju atpakalj uz IE8 (pirms tam biju 100% firefox fans jau no 0.x versijaam), jo nu tam kam man vinju vajag pilniigi noteikti IE ir aatraaks..

  Firefox regulaari 300+MB rama rij un taisa zveeriigo PF usage. IE8 vispaar straadaa ar nulle gljukiem un peedeejo 3 meeneshu laikaa neesmu saskaaries ne ar kaadaam probleemaam.. nezinu par ko taads naids, bet manupraat nekaada vaina paarluukam. Tas pats google seach augshaa ir pieejams u.t.t. u.t.j.p.

  Varbuut ja lieto kaut kaadus ljoti specifiskus add-onus vai scriptus tad IE taadu vienkaarshi nav, bet man to arii nevajag..

  Atbildēt
 21. kurmis

  ramu cik zinu, ka riktiigi rij gmail (nav gan meeginaats uz IE), ja tu lieto hotmail, tad sorry 😀 nee, nu tieshaam sorry 😀

  mana izveele:
  #1 Chrome manaa ikdienaa dominee vairaak un vairaak; startup speeds mani iedvesmo 🙂
  #2 FF dazhaadaam darba lietaam, jo taas tur straadaa aatraak kaa cit;
  #3 IE – vieniigaas veids, kaa ar pilnu funkcionalitaati tikt klaat korporatiivajam mailam 🙂
  #4 Safari – palietoju un noinstaleeju – ne shis, ne tas 🙂

  Atbildēt
 22. Didulis

  –>> Pipuks: Tev taisnība. 😉 Pierasts, ka default`ā svaigākie dati tiek novietoti beigās un biju piemirsis, ka Gemius tos attēlo pretēji – svaigākie vispirms vecākie pēc tam.

  –>> aksels: Chrome pēc noklusējuma ir optimizēts ātrai Javascript izpildei. Iespējams atšķirīgās RAM menedžēšanas dēļ tajā arī ātrāk darbojas Flash, taču Chrome Javascript iespējas ir ļoti plašas. Tāpat Firefox 3.6 Beta ir uzlabota Javascript izpilde, kā rezultātā FF 3.6 ir kļuvis par manu default`o browseri mājās. No addon`iem FF 3.6 man pašlaik pietrūkst tikai Web developer un nākas izlīdzēties ar pliku Firebug, taču to var pieciest.

  –>> kurmis: Kādu pusstundu aktīvi palieto Google Maps vai JS Online kartes (dažādos zoom, pabraukā pa karti un vēlams ļoti plašos apjomos) un sapratīsi, ka GMail atmiņas rīšanā ir anoreksiķis. 😉

  Atbildēt
 23. Arnis

  Man kaut kā nevaicas, visu laiku izmantoju operu un šodien nolēmu iečekot Chrome 3. Pie pirmās palaišanas izskatījas cerīgi, viss ātri ielādējās, atvēru lapu un centos uztaisīt lapai grāmatzīmi, pie šīs manipulācijas chrome nokrašoja. Nepatika ka es linku saglabāju bookmarks bar mapē. Mēsls tāds!
  Atpakaļ pie operas 🙂

  Atbildēt
 24. Anonīms

  chrome uz manas kastes ir ātrāks par visiem arī par žoperu… un ff kā arī izmanto mazāk atmiņu

  FF ir vienkārši essential zvērs..

  uz žoperas daudzas lapas neunkcionē.. closed sūrce mēsls.

  pēc 4 stundu browzēšanas, pat fx tiek galā ar memorija menedžēšanu labāk..
  sūkājiet šo žoperisti-> 500 megas uzēdusies: http://img114.imageshack.us/img114/3113/ekranattels.png

  🙂

  Atbildēt
 25. Anonīms

  cerams, tajā izvēlne nebūs norādītska pie ie (recomennded) xD

  imo labāk visi implementētu webkitu.. tas ir standartiem atbilstošākais, vis labāk kodētais opensource dzinis.

  Atbildēt
 26. Anonīms

  mans ideālais pārlūks būtu: žoperas ietvars, webkit dzinis, v8 js, firefox addoni, chromes ātrdarbība, ie lapu atbalsts.

  :*

  Atbildēt
 27. BlackHalt

  Tikai nevajag aizmirst, ka par katru šādu speciālo M$ IE caurumu M$ speCāListZ Knaģis nokāš $$$.
  Jo vairāk ne M$ IE pārlūkprogrammu, jo mazāk Knaģis dabūn $$$ no M$ abdolbītajiem.

  Nihilisms.

  Knaģis vispār ir tikai slaucējs. Nu, i ko tu saslauksi savā zārkā?

  Atbildēt
 28. Rajah

  jaa: 2009.12.18 @ 17:05:13

  Es atkal ļoti bieži, un tikai šī iemesla dēļ atteicos no Operas.
  ————–
  nav ko gudri pirst, bet ir jādod tieši saites – KURAS ir tās vietas ko Opera nerāda?

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *