AKKA/LAA atņemta licence (papildināts)

Aigars Ieviņš, atsaucoties uz Latvijas Vēstnesī publicēto informāciju, Datuvē ir publicējis ziņu par to, ka Kultūras Ministrija ir anulējusi licenci AKKA/LAA.

Par Kultūras ministrijas anulēto atļauju mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijai

2009.gada 8.oktorbrī Kultūras ministrija ar 2010.gada 1.janvāri ir anulējusi 2007.gada 12.marta atļauju nr.3.1.-7.1 biedrībai “Autortiesību un komunicēšanās aģentūrai/Latvijas Autoru apvienībai” veikt mantisko tiesību kolektīvo pārvaldījumu attiecībā uz autoru darbu nomu un īri, kā arī uzdevusi minētajai biedrībai līdz 2010.gada 1.janvārim veikt visas nepieciešamās darbības atlīdzības sadalei par autoru darbu nomu un īri un tās pievienošanai 2010.gada sadales plānam.

Tagad jāsagaida informāciju par to, kas ar to nodarbosies turpmāk.

Paldies endrju, LongT un Janka par saitēm. 🙂

Papildinājums

Dienā ir normāls skaidrojums par to, kāda licence ir anulēta.

Tā kā Kultūras ministrija (KM) anulējusi Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūrai/Latvijas Autoru apvienībai (AKKA/LA) atļauju veikt mantisko tiesību kolektīvo pārvaldījumu attiecībā uz audiovizuālo darbu nomu, no 1.janvāra videonomu īpašniekiem nebūs jāmaksā par autortiesībām.

Šīs rindkopas izskaidro to, kāpēc AKKA/LAA ir pati lūgusi anulēt licenci.

Šogad kopumā AKKA/LAA saistībā ar autortiesībām šajā jomā iekasējusi 313 latus.

Videonomu īpašniekiem noteiktā maksa ir 10% no summas, kas tiek iekasēta par pakalpojumu, bet ne mazāk kā pieci santīmi.

Viņiem nesanāk nekāds bizness, jo administratīvie izdevumi ir lielāki nekā ienākumi.

17 thoughts on “AKKA/LAA atņemta licence (papildināts)

 1. normunds

  varētu padomāt, ka licences anulēšana akka/laa kaut ko mainīs 🙂 Kultūras ministrija izsniegs jaunu licenci citai organizācijai, kas turpinās iekasēt autoratlīdzību. vai arī izsniegs jaunu licenci tai pašai akka/laa ar citiem nosacījumiem.

  Atbildēt
 2. CooLynX Raksta autors

  normunds, it kā esot bijušas runas par to, lai sakarātotu un civilizētu šo tirgu. Noteikt skaidrus spēles noteikumus. Tas arī ir tas, ko patiesībā grib visi – izbeigt šo reketieru būšanu.

  Ja ir skaidri spēles noteikumi un tie tiek arī kontrolēti, tad jau nav problēmu. Cik nopratu, tad licenci iedos tikai pēc tam, kad tiks nodefinēti spēles noteikumi.

  Atbildēt
 3. normunds

  coolynx, arī pašlaik spēles noteikumi ir definēti autortiesību likumā. tā kā likums nez vai tiks mainīts, jaunais autortiesību pārvaldītājs spēlēs pēc tiem pašiem noteikumiem, līdz ar to es neparedzu lielas izmaiņas. nu nebūs akka/laa, būs lampa vai kāds cits kantoris, bet autoratlīdzību iekasēšana no tā nemainīsies – radio un tv maksās, online tirgoņi maksās, cd un dvd nodevu neviens neatcels. es paredzu tikai kosmētiskas izmaiņas.

  Atbildēt
 4. Anonīms

  No Dienas:

  Kultūras ministrija (KM) anulējusi Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūrai/Latvijas Autoru apvienībai (AKKA/LA) atļauju veikt mantisko tiesību kolektīvo pārvaldījumu attiecībā uz audiovizuālo darbu nomu.

  AKKA/LA Komunikācijas nodaļas vadītāja Agnese Kārše portālam Diena.lv skaidroja, ka licence anulēta pēc pašas aģentūras lūguma, jo videonomu ir maz un pašreizējā situācijā īstenot autortiesību administrēšanu ir neizdevīgi un autoriem ļoti dārgi.

  Licences attiecībā uz citām jomām AKKA/LA joprojām ir spēkā, uzsvēra A.Kārše.

  Atbildēt
 5. CooLynX Raksta autors

  normunds, spēles noteikumi formāli ir nodefinēti, lai būtu plašas iespējas AKKA/LAA ar tiem manipulēt, bet tie nav skaidri definēti. Uzsvars uz skaidri.

  Tā kā AKKA/LAA:
  1. nesniedz atskaites autoriem par to, kas ir savākts un kā šie līdzekļi tika pārdalīti
  2. nedara iepriekšminētās darbības, jo nav vienotu principu kā to darīt
  3. nosaka maksu pēc deguna

  tad arī šādos apstākļos nav īsti saprotams, kas notiek, jo ir pilnīgs bezpriģels – legāls rekets. Tā kā viņi ir mantrausīgi, tad parasti šīs pieprasītās summas ir neadekvāti augstas un nav jēgas uzsākt biznesu internetā. Neviena no pusēm nav apmierināta ar esošo situāciju.

  Atbildēt
 6. CooLynX Raksta autors

  normunds, es gribēju teikt tieši to pašu – davaj nevajag atkal. 😀

  Man pirms dažiem mēnešiem bija kā reizi saruna ar mūzikas industrijas pārstāvjiem un radās plāniņš par to, ko varētu darīt, lai sakārtotu to bardaku ar AKKA/LAA bezpriģelu par augstākminētajiem 3 punktiem.

  Atbildēt
 7. karuuzo

  Bet var arī uz šo paskatīties no pozitīvās puses, vai bija kāds, kas par to raudāja? Tātad, tas ir tas, ko visi vēlas. Otrkārt, tas kaut nedaudz sakustinās ledu.

  Es vispār nesaprotu, kā šitāda organizācija vispār spēj pastāvēt. Saprotu vēl Birkava kantoris (viņš vēl tur ir?), lai arī kā mums tas nepatiktu, taisnība ir viņu pusē, bet šitie jau toč jau strādā reketieru līmenī un neviens neko nevar izdarīt. Kur mēs dzīvojam? Ak jā, Latvijā 🙂

  m

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *