Norvēģijā pieņemti IT standarti valsts iestādēm

LongT pārsūtīja saiti uz ziņu, kurā ir pavēstīts, ka Norvēģijā ir pieņemti IT standarti, kas jāievēro valsts iestādēm.

In short, this is the content of the government decision:

 • On government operated web sites, from 1.1.2012 it will be obligatory to publish multimedia content in open formats:
  – For video:  Theora/Vorbis/Ogg or H.264/AAC/MP4.
  – For sound: Vorbis/Ogg, MP3 or FLAC/Ogg.
  – For pictures: JPEG or PNG.
 • When exchanging documents as attachments to e-mail between government institutions and users, from 1.1.2011 it will be obligatory to use the document formats PDF or ODF.
 • Version change: From 1.1.2010 the ODF version 1.1 is to be used.
 • The standard for character sets ISO10646, represented by UTF8, is to be used at all new ICT projects in the government sector. From 1.1.2012, UTF8 is to be used during electronic information exchange. It will possible to make exemptions from this demand in special cases.

Nezinu kā ir ar visiem šiem standartiem Latvijā, bet attiecībā uz ODF dokumentu formātu zinu teikt, ka LATA to ir izbīdījusi valsts līmenī. Izrāvums no LATA kopsapulces septembra ziņojuma.

Šā gada februārī, LATA panāca starptautiski atzītā, atvērtā elektronisko dokumentu standarta ODF (Open Document Format) apstiprināšanu par Latvijas Valsts standartu. Tas uzskatāms par pirmo, nepieciešamo soli virzībā uz atvērtu dokumentu formātu lietošanu valsts pārvaldē un valsts iestāžu komunikācijā ar iedzīvotājiem un uzņēmējiem. Tālākie soļi paredz attiecīgo Ministru Kabineta noteikumu izmaiņas, kā arī darbu ar Valsts kanceleju tās izdoto normatīvo aktu pielāgošanā.

Viņi pat ir izstrādājuši attīstības programmu, lai paceltu Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozari. Loģiski, ka veidojot risinājumus, kas būtu balstīti uz atvērtā koda produktiem.

13 thoughts on “Norvēģijā pieņemti IT standarti valsts iestādēm

 1. anonīms

  Nezinu gan, cik reāla varētu būt, piemēram, OpenOffice.org ieviešana Latvijas valsts iestādēs (protams, ne visās), ņemot vērā, ka tiek izstrādāts vismaz viens (nozīmīgs) IT projekts, kura izmantošanai obligāti nepieciešams Microsoft Office 2007 un čupa Microsoft bibliotēku. Pieņemu, ka tiek izstrādāti citi projekti ar līdzīgām prasībām.

  Galu galā, ja pie tevis pienāk kāds un pavēl no kaut kā, taupības nolūkā, atteikties, kas gan var būt labāks arguments lai neatteiktos, kā vien taisnošanās, ka izdota jau tāda kaudze naudas, kas ies zudumā, ja nāksies atteikties.

  Atbildēt
 2. karuuzo

  A kas ir ODF 😀 Nu lab, neesmu es galīgs dunduks, bet ātri uzmetot acis, tā arī nesapratu, vai tas ir tas pats OOO formāts vai kas jauns. Kaut kad lasīju, ka viņi grib izbīdīt savu formātu kā standartu.

  Diemžēl (vai par laimi) es esmu ar visām 10 iekšā M$ pasaulē un atvērtās progas varu izmantot tikai, lai paspēlētos.

  m

  PS. Nē, es varu lietot iTelefonu 😀

  Atbildēt
 3. MZM

  Vispār runa jau nu ir par ODF lietošanu nevis konkrētu programmu lietošanu. ODF ir apsveicami, jo es, kā nodokļu maksātājs, varētu atvērt valsts/pašvaldības dokumentus ar savu nevis konkrēta ražotāja programmu. PS. MS Office arī atbalsta ODF…

  Atbildēt
 4. Delfins

  ODF ir pamatā XML un XML nozīmē kā var jebkurš ar jebko saintegrēt. Tas ir galvenais +.

  Tu taču saproti, ka pašam atkost bināru .doc (tas ir piemērs) ir tik pat grūti kā aizlidot uz Mēness? (lasi – vajag daudz zināšanu, pieredzi un laiku).

  Atbildēt
 5. hu_ha

  2007 office jau ir būvēts no xml failu arhīva. Līdz ar to šī standarta noteikšana zināmā mērā nodrošina to, ka valsts iestādēm būs jāpāriet uz jaunāku office versiju. Protams, var jau pāriet uz openoffice, bet tad tas jāizdara visā lielajā aparātā vienlaicīgi.. Citādi būs tūtā ar visiem dokumentiem..

  Atbildēt
 6. Aizpildi visus lauciņus

  hu_ha, zini? Daudzas valsts iestādes pašlaik pāriet uz OOo 😉

  BTW, Ka ta paliek ar to M$ Newline? 🙂

  Atbildēt
 7. japets

  Delfins, ceru, ka saproti, ka xml ir tikai datu pieraksts, tā pat kā binārs .doc. Pa lielam, nav atšķirības, ja nav dokumentēti (starp citu, doc arī ir dokumentēts http://www.microsoft.com/interop/docs/OfficeBinaryFormats.mspx ).
  hu_ha, kāds sakars docx un odf?!

  Atbildēt
 8. Krotow

  Mani 2 santīmi pie subj.: Ir pieejams ODF plugins MS Office (visām MSO versijām, sākot no 2000 uz augšu)

  http://www.sun.com/software/star/odf_plugin/

  Lai ielādētu, nepieciešama bezmaksas reģistrācija Sun portālā. Tika testēts zem MSO2003. Tiek galā arī ar diezgan saformatētiem teksta dokumentiem – ir lietojams.

  Atbildēt
 9. uldics

  mp3 nav gluži brīvai lietošanai atvērts formāts. Vienkārši tas ir tik populārs, ka labākas alternatīvas grūti iedzīvināt visiem pointandclickeriem.

  Atbildēt
 10. Atbalss: Elektronisko dokumentu aprites noteikumi | Pods.lv

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *