Tadžikistānā atsakās no krievu valodas

Man šķita interesanta ziņa par to, ka Tadžikistānā (Ҷумҳурии Тоҷикистон) atsakās no krievu valodas kā valsts valodas lietošanas. Diemžēl par to galu zinu ļoti maz jeb precīzāk nezinu neko.

Tadžikistānas parlaments sestdien atbalstīja likumu, kas paredz pielikt punktu krievu valodas lietošanai valsts publiskajā dzīvē un nostiprināt tadžiku valodas pozīcijas, dodot kārtējo triecienu Kremļa centieniem uzturēt krievu valodas lietošanu kādreizējās PSRS telpā.

Parlamenta augšpalātas apstiprināto likumprojektu iepriekš šonedēļ jau atbalstījusi apakšpalāta. Jaunais likums nosaka, ka turpmāk valsts iestādēs un starp tām saziņa varēs notikt tikai tadžiku valodā, kas ir radniecīga persiešu valodai.

Iekš BarCamp Central Asia, kas notika Kirgizstānā, nedaudz vairāk uzzināju par to, kas notiek blakus zemē Uzbekistānā, kur valda autoritārais režīms un cilvēka tiesības ir diezgan stiepjams jēdziens. Žurnālisti arī internetā tiek trenkāti un populārākie resursi tur ir bloķēti. Kaut kas no šī raksta Dienā varētu būt tuvu patiesībai.

Bet atgriežoties pie tēmas, par valodu runājot. Kirgizstānā, kas arī robežojas ar Tadžikistānu, kā otrā oficiālā valsts valoda ir krievu. Lai gan viņiem ir sava valoda, tomēr atkarība no Kremļa bija tik liela, ka viņiem ir izveidojusies absurda situācija. Svinīgajās reizēs prezidenta runas ir jāsaka krievu valodā, jo tāds likums savulaik tika pieņemts. Vismaz tā man stāstīja vietējie. Pieļauju domu, ka Tadžikistānā bija identiska situācija un tāpēc šis solis ir ļoti drosmīgs un liels.

4 thoughts on “Tadžikistānā atsakās no krievu valodas

 1. neruup

  Viens nopublicee zinju, otrs paarpublicee un paareejiem jau rodas viedoklis par lietu, par ko patiesiibaa nevienam nav nekaadas saprashanas. Kaa piemeeru varu mineet krievu attieksmi pret latvieshiem, kas pa vieteejo TV tik vien redzeejushi, ka te dauza pensionaarus un fashisti iet gaajienos.

  Atbildēt
 2. CooLynX Raksta autors

  neruup, es izteicu savu viedokli tik daudz cik es zinu un tālāk varbūt kāds pateiks kaut ko vairāk, ja zinās. Tev redz nav viedokļa, bet kaut ko ierakstīji. Es taču par to nepārmetu.

  Krievijas krievu attieksme ir gadiem ilgi un mērķtiecīgi veidota ar Kremļa finansējumu. Un ir tikai loģiski, ka viņiem ir šāds viedoklis.

  Atbildēt
 3. kintu

  Vispār jau tas ir skumji, kad valoda kļūst par politisko spēļu instrumentu, lai novērstu uzmanību no reālajām problēmām valstī. Daļēji jau tas attiecas arī uz Latviju, bet šobrīd jau pamazām nākam pie atziņas, ka ne jau nacionālistiski saukļi palīdzēs celt ekonomiku. Nenoliedzu kirgīzu tiesības lietot savu dzimto valodu, bet diez vai šis lēmums būs iemesls, kāpēc savās mājās atgriezīsies kaut daļa no miljona tadžiku, kas šobrīd strādā ārzēmēs: http://en.wikipedia.org/wiki/Tajikistan#Demographics

  Atbildēt
 4. Domājošais

  Cienītais kintu, liksim mieru tadžikiem un domāsim par savu valsti. Tadžikijai ir tiesības uz savu valodu, lai cik jums tas šķistu nepieņemami.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *