Barcamp Central Asia: vārda brīvība Uzbekistānā

Vakar uz dienas beigām notināmies uz pusdienām un sapazināmies ar vairākiem Barcamp dalībniekiem. Īpaši interesants šķita viens puisis no Uzbekistānas. Viņš dzīvo zem cita vārda un slēpj savu patieso identitāti, kā arī vēlējās, lai viņa foto nekur neparādās. Viņš ir ekstrēmais žurnālists un blogeris, kurš raksta par notiekošo Uzbekistānā. Izrādās tur tiek bloķēti visi saiti un blogi kuros raksta daudz maz objektīvas ziņas par šo valsti, kā arī loģiski, ka tvarsta tos cilvēkus, kas par to raksta.

Huh, tikko bija pieteikumi uz Barcamp inkubatoru, kurā cilvēki pieteica savas idejas, kuru realizācijai ir nepieciešams finansējums. Viena žurnāliste no Uzbekistānas pieteica savu ideju par ziņu lapas izveidi, kurā varētu publicēt neatkarīgu un daudz maz objektīvu informāciju, kas atšķirtos no tās, ko pasniedz oficiālie valsts ziņu kanāli.

Vēl es uzzināju, ka viņiem ir pilnībā aizliegts viss, kas saistīts ar Tor tīkliem un par šādas programmatūras lietošanu draud kriminālatbildība. Praktiski visi lielākie blogu servisi jau ir bloķēti. No palikušajiem vienīgais ir Livejournal, kurā var atrast ļoti daudzus uzbeku blogerus. Interesanti ir tas, ka viņiem jaunatne raksta translitā, kā arī informāciju meklē nevis uzbeku valodā, bet translitā. Šī iemesla pēc viņa domā rakstīt translitā, lai jaunatne varētu vieglāk atrast šo informāciju.

Vakar vienā no prezentācijām par līdzīga objektīva un alternatīva ziņu saita izveidošanu runāja arī puisis no Baltkrievijas. Viņiem ir identiska situācija, jo visus medijus, kas piedāvā alternatīvu informāciju, kas atšķiras no tās, ko grib valdība, bloķē vai slēdz.

9 thoughts on “Barcamp Central Asia: vārda brīvība Uzbekistānā

 1. Dingo™

  gigigi… Senlaikos bija FIDO sisopkas, tad, ja nemaldos, bij kauckādi tusiņi kur nāca ar saviem datoriem, plagojās tīklā, dzēra alu, lūkojās uz citiem – sevi rādīja, taga ir barcampi… Visos laikos ir bijušas nepieciešamas šādas elītas (ar _garo_ ī – aizgūts no ZZ 😉 lietiņas lai kauckā sevi pozicionētu un kautvai sevpašam iestāstītu, ka dari visu lai dzīve būtu izdevusies 😉

  Atbildēt
 2. Symbat

  puskai ya nichego ne ponyala iz Vashego posta, za isklucheniem BarCampCentralAsia ^_^, no pozvol’te vnov’ poblagodarit Vas za prebyvabie v Kyrgyzstane!

  Udachi Vam v vashem bezzabotnom i lennom obraze jizni!)

  Atbildēt
 3. Grrr

  Tor ir interneta plūsmas anonimizētājs. Tu novirzi sava interneta plūsmu caur Tor (līdzīgi kā caur proxy serveri) un tavi pieprasījumi izskatās kā nākuši no jebkura “random” cita Toram pieslēgta datora. Īstenībā ir nedaudz sarežģītāk, bet tas tā, īsumā.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *