Mobilais e-paraksts

Sen nebiju lasījis Kažas blogu. Šodien ielīdu palasīties un skatos, ka viņš izracis interesantu lietu. Izrādās Lattelecom Technology gatavojas laist klajā e-paraksta mobilā telefona aplikāciju, kas nodrošinās pilnvērtīgu e-paraksta pakalpojumu izmantošanu un aizstās paroles un interneta banku kodu kartes. Pat naudu varēs izņemt no bankomātiem.

Perspektīvā mobilais e-paraksts varētu arī aizstāt bankomāta kartes, nosūtot īsziņu konkrētam bankomātam un iedarbinot naudas izsniegšanu (šāds risinājums darbojoties Turcijā).

Bet interesantākais ir tas, ka šis pasākums varētu būt lētāks nekā šobrīd esošais e-paraksta risinājums.

Mobilais telefons ir katram sevi cienošam skolniekam.

Mobilo e-parakstu varēšot saņemt par ievērojami mazāku samaksu nekā viedkartē iekodēto e-parakstu, kam arī nepieciešams datoram pievienojams kartes lasītājs. Cena varētu būt ap 5 LVL. Parakstu izsniegtu kā jaunu (saglabājot numuru) mobilā sakaru operatora izsniegtu SIM karti, kurā būtu iededzināta e-paraksta programma.

Pieci lati ir pietiekami smieklīga summa, lai tā nekļūtu par šķērsli šī pakalpojuma ieviešanā. Ja pieņemam, ka ar to nodarbosies mobilie operatori. Subsidēt tik smieklīgu summu viņiem būs tīrais nieks.

Nu un tālāk jau delo tehniki. Ja notiek tā, kā es te sazīmēju, tad varētu teik, ka arī šeit Latvijas Pasts būs ieberzies pēc pilnas programmas. Tagad tikai vēl jānoskaidro tas kā mobilais e-paraksts sadarbosies ar lielo Latvija.lv e-pakalpojumu klāstu. Stulbi būs, ja beigās izrādīsies, ka mobilā e-paraksta aplikācija nebūs savietojama ar e-pakalpojumiem. Atkal vajadzēs naudu tērēt…

6 thoughts on “Mobilais e-paraksts

 1. ulzha

  “pietiekami smieklīga summa, lai tā kļūtu par šķērsli”?…

  Kā reiz nesen attapos bez maka Rīgā un izklaidējos, apsvērdams variantus tikt pie naudas mājupceļam, kas nesaistītos ar diedelēšanu :/

  Atbildēt
 2. Klaids

  Mobilie telefoni jau tā it pārbāzti ar ne pārāk vajadzīgām un ne līdz galam izstrādātām fīčām… Runājot par tehnoloģiju, tā pakalpojumu sniedzējiem atkal prasīs gadus lai tiktu ieviesta. Manuprāt, ideāls risinājums tomēr būtu identifikācijas karte apvienojumā ar e-parakstu, kuru tad arī pēc vēlēšanās varētu lietot, protams, par sakarīgu cenu…

  Atbildēt
 3. rv

  ko es dzirdej savaa laikaa par pasta e-parakstu, tad projekts bijis paredzets ar 2 gadu uztureshanas laiku, tb, aptuveni pec pusgada viss bus jaasaak no gala.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *