Satelīta SIRIUS 4 un Proton-M palaišana kosmosā

Pagājušajā svētdienā veiksmīgi tika palaists jauns satelīts.

 SIRIUS 4 ar ILS Proton raķetes palīdzību no Baikanura kosmodroma tika pacelts orbītā 18.novembrī plkst. 04.39 pēc vietējā laika – plkst. 23.39 pēc Centrāleiropas vasaras laika (CEST). Satelīts tās gala orbitālajā pozīcijā tiks nogādāts tuvāko nedēļu laikā un pēc pārbaudēm orbītā pieejams izmantošanai būs sākot no 2008.gada janvāra.

SIRIUS 4 atradīsies 50 Austrumu ‘SIRIUS’ orbitālajā pozīcijā, nodrošinot apraides un platjoslu pakalpojumus pārraidīšanu visā Eiropā, kā arī HDTV kanālu translāciju. SIRIUS satelīti aptver 20 miljonu mājsaimniecību Eiropā.

Visu nedēļu nebija laika un stāvēja atvērtas kādas divdesmit cilnes ar informāciju par šo notikumu. Šodien pieķēros un nolēmu to visu apkopot.

Kompānija ir iztērējusi dažus simtus miljonus brīvi konvertējamās naudiņas, lai palaistu šo 4.6 tonnas smago monstru kosmosā. Viņi pat ir ņēmuši vērā pēdējās modes tendences un izveidojuši speciālu blogu SES SIRIUS 4 Blog, kurā atspoguļo visus notikumus. Vienīgi teksti man šķita pārāk sausi un garlaicīgi, lai izlasītu tālāk par pirmo rindkopu. Nebija jūtams azarts tajā tekstā. Pieļauju domu, ka tur kādam algotnim tika uzdots uzdevums kaut ko uzrakstīt. Lai varētu ielikt ķeksīti. Nez kāpēc man šķiet, ka arī no šī notikuma varētu uztaisīt lielu ažiotāžu. Bet nu labi, nav mana darīšana.

Pats satelīts SIRIUS4 ir izgatavots kompānijā Loсkheed Martin Commercial Space Systems Amerikā, bet raķete ar kuru tas tika palaists kosmosā nāk no Krievijas. Pirmā Proton tipa raķete tika izgatavota 1964.gadā un kopš tā laika tās modifikācijas vēl joprojām veiksmīgi un mazāk veiksmīgi laiž kosmosā.

Septembrī tika palaists japāņu satelīts, kas diemžēl nesasniedza savu mērķi un uzgāja gaisā.

A proton-M rocket with a Japanese communications satellite on board that crashed shortly after launch early Thursday was insured for $300 million, an insurance company spokesman said.

Apdrošināšanas izmaksas arī nav mazās.

The space insurance market is stable and capacious enough. So the rates are likely to grow by 3% to 4% in the wake of the accident.” With a launch costing $70 million, insurance fees will increase from $11 million to $14 million. The overall income of the provider – International Launch Services Inc. – a joint venture of American Space Transport Inc., Khrunichev Center and Energia Corporation – could drop by $10 million to $13 million per launch.

Krievijas federālā kosmiskā aģentūra ir nopublicējusi Proton-M kosmosa kuģa bildes. Es atļāvos uztaisīt nelielu galeriju.

Proton-M Proton-MProton-MProton-MProton-MProton-MProton-MProton-MProton-MProton-MProton-M map launch

Neliela demonstrācijai tam kā no raķetes atdalās tās posmi.

Komersantā raksta, ka Krievija pēdējā laikā pārāk komercializē kosmiskos lidojumus.

Russia’s space authorities are also promoting launch vehicles. Russian companies earn the total of some $600 million a year from sending foreign satellites into orbit. Launches of Proton-M spacecrafts from the Baikonur space center in Kazakhstan are the most profitable in this industry. Over $1 billion deals on Proton-M launches were signed in the first half of 2007 alone. 

Diemžēl nevaru vairāk atrast to diskusiju, kur kāds bijušais darbinieks stāstīja par to kāpēc NASA lidojumi ir tik dārgi. Pēc viņa vārdiem tās izmaksas varētu būtiski samazināt, bet politisku apsvērumu dēļ to nedara. Būtiskākās izmaksas ir tieši uz apkalpošanu. Ja samazinātu šos izdevumu posteņus, tad daudziem vērtīgiem darbiniekiem nāktos palikt bez darba.

Nezinu kā tur ir patiesībā, bet spriežot pēc tā ka kompānijas izvēlas laist kosmosā savus pavadoņus, izmantojot Krievijas  un Kazahstānas pakalpojumus, zināma taisnība varētu būt.

12 thoughts on “Satelīta SIRIUS 4 un Proton-M palaišana kosmosā

 1. wiii

  nasai pieder kosmosa monopols – ja būs brīvā konkurence, tas tur ķipa negatīvi ietekmēs visu. visiem būs pajāt par attīstību izņemot kosmosa turismu un reklāmām uz kuģiem. tā vismaz bija rakstīts vienā no tā pacana grāmatām, kurš ir arī davinči koda autors ^

  Atbildēt
 2. Mārcis Balodis

  Man stāstīja stāstu, ka tai reizē, kad uzsprāga tā japāņu kaste, patiesība bija jālaiž gaisā tieši Sirius. Bet nezināmu iemeslu dēļ čut ne pēdējā brīdī bija samainīti satelīti.. 🙂 Neesmu googlējis, lai pārbaudītu!

  Atbildēt
 3. lops

  Kapec laizh ar Krievijas Protoniem – atbilde ir vienkarsha – to man NASA Kennedy Space centraa pashi amiishi teica – taa kaa ASV un CCCP katrai bija savadakas tehnologijas, tad tikai Krievija izmantoja sausas degvielas tehnologiju (siikumos neiedzilinaashos), kas ir izraadijusies daudz droshaaka un stabilaaka, nekaa amiishu un citu kapitaalisu skidraas degvielas tehnologijas aukstaa kara laikaa. Lidz ar to varetu buut shii koolaboraacija. Pat jaunajai international space station visu suuta augsaa ar proton raketeem, peec shattla avaarijas 2003 (gadaa), kosmonautus arii sutija augsaa no Baikonura, ar proton raketaam – vietas kabiinee maz, 3 cilveki var seedet kopaa, bet aizlidot aizlidoja katru reizi, kaut arii nebija nekaads uber krutais shattls. hth.

  Atbildēt
 4. hmm

  Diez vai domāji par drošību ekoloģiskajā ziņā… Izmantot Krievijas raķetes ir vienkārši lētāk un rietumiem ir pajāt, ka pārsimt kilometru rādiusā stepe ap kosmodromu ir saindēta un vietējiem dzimst dauņi.

  Atbildēt
 5. DD

  A ko tu domāji, >1000 tonnas pacelt kosmosā ar vienu litru spirta/bendzā/whatever !? Kamon… Upurus ir jānes tā vai šā..

  Toties katrā mājā būs HD un plūdi no globālās sasilšanas (atmiņā nāk filmas Underworld un The Day After Tomorrow) !

  Atbildēt
 6. churka

  NASA investee naakotnee. Vinji nosliipee shatlu laishanu kosmosaa… NASA uzdevums nav pelniit naudu shaujot spanjus orbiitaa… To vinji jau 50 gadus atpakalj atklaaja kaa izdariit…

  Atbildēt
 7. murmulis

  CL, kur bildeem ir navigaacija Prev un Next? kaapeec nevar apskatiit visas 11 bildes vienu peec otru, bet katra jaaver valjaa pa vienai?

  Atbildēt
 8. murmulis

  CL, atcereejos, ka navigaacija bija arii uzbraucot uz bilzu kreiso/labo pusi ar peli, bet tomer linku navigaacija zem 1 of 11 buutu bijusi ljoit patiikama arii

  Atbildēt
 9. Atbalss: ProsiebenSat1 pārtrauks raidīt HDTV formātā » Pods.lv - Latvijas interneta pods

 10. Taka

  lops – tieši pretēji. Amīši izmanto cietās degvielas paātrinātājus, kamēr krievi – šķidrās degvielas.
  Cietās degvielas paātrinātāja mīnuss ir tas, ka ja tas ir palaists, to nevar nostopēt, kamēr šķidrās degvielas paātrinātājam pilnīgi pietiek, rupji izsakoties “aizgriezt krānu”.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *