Likumi ir pieņemti

Par to, ka Latvijā turpina pieņemt absurdus likumus mēs varējām pārliecināties vakar, izlasot vakardienas ziņu par datu nesēju nodokļu noteikumu izmaiņām. Kas palaida garām šo ziņu var palasīt 31. komentāru vai arī aiziet uz Mārtiņa iesūtīto adresi. Par problemātisku šos Ministru kabineta noteikumus speciālisti jau atzina pirms kāda laika, bet tā kā valdībā sēž gudrākas galvas, tad viņi uzskatīja, ka nav jēgas konsultēties ar dotās nozares speciālistiem un droši pieņēma noteikumu izmaiņas.

Latvijas Datortehnoloģiju asociācija (LDTA) lūdz kultūras ministri Helēnu Demakovu (TP) apturēt ministru kabineta noteikumu par autoratlīdzību iekasēšanu izpildi, aģentūru LETA informēja LDTA izpilddirektors Dzintars Zariņš.

Es domāju, ka mūsu ministriem nevar pārmest par to, ka viņi nezin, kas ir datu nesējs, jo mūsu valstī ar izglītības sistēmu ir problēmas. Sekas mēs tagad redzam.

Varbūt būtu jēga pasniegt kursus vai kaut kādus seminārus kuros izglītotu un informētu mūsu valdību par attiecīgiem sasniegumiem un izmaiņām IT jomā. Jo viņi vairāk sāks saprast, jo labāk būs visiem.

Bet varbūt, ka mūsu ministri sacenšās ar Eiropas gudrām galvām – kurš pieņems vairāk stulbākus likumus, lai tautai dzīve neliktos pārāk salda.

Jo Eiropā ir pieņemts patentu likums pret kuru tā pretojās saprātīgā eiropiešu daļa. Ja līdz šim programmatūru aizsargāja autortiesību likums, tad tagad par to rūpēsies patentu likums.

After a stalled effort on Monday, the European Council has approved controversial changes to a draft directive, meaning that Europe is now likely to see widespread patenting of software programs

Lai saprastu kādēļ šis likums ir absurds, pietiek aiziet uz šo lapu un apskatīties uz bildīti kā arī skaidrojumiem zem tās. Tas ir Eiropas interneta veikala prototips kurā pilnīgi visas tā sastāvdaļas jau ir patentētas. Tagad tikai atliek noskaidrot cik daudz naudas būs jāmaksā par attiecīgās “patentētās fīčas” izmantošanu.

Vieglas smiltis Eiropā…

36 thoughts on “Likumi ir pieņemti

 1. Budzis

  Coolnx: jā izglītība klibo – uzskatāms piemērs esi tu. Daudz tu zini par kaitēkļu apkarošanu rapša kulturai, lai varētu paarmest citiem, ka viņi nezina par tev zinamajiem (man gan liekas – tikai dzirdējis) datu nesejiem.

  Atbildēt
 2. Mulders

  Coolnx EU klau moš es duraks, bet te tak ir runa par to ka tika pieņemtas IZMAINJAS esošajā dokumentā, kuru pašu nepiejēma imho!
  the European Council has approved controversial čanges to a draft directive

  Atbildēt
 3. Mulders

  tb kaa es sapratu no raxta, tad sho likumu taadu izmainiitu akal suutiis uz parlamentu kursh par to spriediis rudenii!
  The Directive will now be sent back to the European Parliament for another vote there in the autumn

  Atbildēt
 4. coolynx

  Budzis: Neviens cilvēks nevar visu zināt, bet tāpēc ir tāda lieta kā attiecīgās nozares speciālisti, kas sniedz konsultācijas šādos jautājumos. Šajā gadījumā noteikumu izmaiņas tika pieņemtas nekonsultējoties ar attiecīgiem speciālistiem.
  P.S.
  Cik es sapratu, tad tu man uzbrauci?

  Atbildēt
 5. Mulders

  imo mūsējiem ir problēmas arī ar konsultēšanos! teixim ja experts teic, ka jādara tā un šitā un sekas būs šitādas un tādas, tad, ja tas neapstiprina politiķu pašu iedomāto modeli, tad netiek ņemts vērā! 🙁

  Atbildēt
 6. Krotow

  Ar to eiroparlamentu katram iesaku kaut vai pirmo reizi mūžā padomāt, ko tas nesīs kopumā, pretējā gadījumā bez naudaskāriem DND un softa patentiem komplektā dabūsim arī interfrontes centrālkomiteju. Tas tā, pie lietas.

  Atbildēt
 7. asd

  Man ieteikums ir šim patentu likumam likt virsū kluci, lai sūdz tiesā. Ideja sekojoša, visas mājaslapas jātur uz konkrētu firmu kura vienkārši neievēro šo likumu, un kāmēr iztiesāsies paies ilgi gadi. Ja arī to tiesu viņi vinnēs, tad uzņēmumam nebūs naudiņas par ko maksāt gan tiesas izdevumus, gan zaudējumus. Tad akal ir jātaisa cita firma, pa 1 Ls visas mājaslapas jāpārdod jaunai firmai un jātiesājas atkal pāris gadi. Vēl labāk ir noreģistrēt firmu tur kur šie patentu likumi nedarobjas, teiksim indijā, tik ‘tas visu procesu sadārdzina.
  P.S. Kā vispār jūtas eirooptimisti?????? Nav sirdsapziņas pārmetumi?

  Atbildēt
 8. flipo

  Aidus, mana pārliecība ir tāda, ka reāli nobalsoja pret, tikai rezultāts tika safabricēts, jo kam tik es neprasu visi ir balsojuši pret. Protams pastāv iespēja ka kauns atzīt ka nomīza un nobalsoja par.

  Atbildēt
 9. Mulders

  asd: tu tak esi jocīgs, lai šis boikots strādātu, to vaig korporatīvā līmenī! nevienu neinteresē sūda mājaslapas… bet ja kāds kantoris bāzē savu biznesu uz "nelegālu softu" viņam vienkārši atņem biznesa licensi… viss… tev vienkārši izmet no tirgus, un to jau tu nevari ignorēt… nē nu vari ignorēt, bet neviens vienkārši ar tevi nepīsies…
  pretoties tam varētu tikai tad ja bizness apvienojas pret šo patentu! bet kā zināms… šis likujms ir LIELAA biznesa interesēs, bet mazais ar to nespēs cīnīties…

  Atbildēt
 10. koks

  Tātad lieta ir sekojoša – eiroparlamenta vēlēšanās visi tie, kas balsoja par ES var ņemt un nobalsot par eiroskeptiķiem – lai viņi tur būtu kā uguns pie pakaļas paarējiem eirofīlajiem gudrīšiem, kas te cep tos patentsūdus…
  Interesanti kā vēl neviens nav cilvēku nopatentējis? Piemēram māmiņai pirms dzemdībām ir jāsamaksā patentnodeva par bērna OEM licenzi. Ja gaida trīnīšus tad ir akcija ņem 3 maksā par 2!

  Atbildēt
 11. gusc

  Par to falsificēšanu – pilnīgi piekrītu. Tad Eiropa protams bija gaidām ar saviem plusiem un mīnusiem. Debīlais patentu likums ir tiešām MILZIIGS mīnuss, bet gan kad naudiņu kabata savaks, tad viņu novāks un viss atkal bus OK. 😉 Ta nu tas ir šaja pasaulē. Jācer ka OpenSource dzīvos mūžīgi! 😉

  Atbildēt
 12. Pecis

  Nu man nav īsti ko teikt, demokrātija kārtējo reizi ir izrādijusies vienkārši kā instruments, kā panākt savējo, ja tev ir ļoti daudz naudas. Pārsteidzoši vai nē, bet cīņa vēl nav galā – par šo sačakarēto likumu tagad lems jaunais Eiroparlaments.

  Atbildēt
 13. Benvenuto

  Es domāju, ka mūsu ministriem nevar pārmest par to, ka viņi nezin, kas ir datu nesējs, jo mūsu valstī ar izglītības sistēmu ir problēmas. Sekas mēs tagad redzam.

  Super! Nebuutu pateicis labaak.

  Atbildēt
 14. Murmulis

  http://www.times.lv/index.php?Mode=readnews&a … , vēl rudenī ep spriedīs par šo brīnumu
  gan vēl būs gana dauz sū no es puses
  jautājums vienkāršs – vai vispār vajag šo šoka periodu un tad pēc dažiem gadiem būt es, kas uzreiz izjūk (tādas ir prognozes, un ne jau no gaisa grābtas), to nu neviens optimists vairs neuzdrošinās apspriest…. laikam jau ar argumentiem trūcīgi

  Atbildēt
 15. kritins

  Lasot komentārus, jāizdara secinājumi, ka apm. 98% ir balsojuši PRET ES un arī visi vieniem apkārt balsoja PRET. Un ir par to neaprakstāmi lepni, jo kas gan var būt vēl krutā k un stilīgāk kā būt PRET kaut ko.
  Es tai pašā laikā kastītē metu lapiņu ar atķeksētu PAR, mani vēl arī sirdsapziņa nemoka. Tas, ka es balsoju tā, nenozīmē, ka esmu par šādiem likumiem, bet visi ievēlētie mēdz taisīt sūdus. Arī Latvijā.
  Tad es tagad tā īsti nesaprotu, vai arī man būs jāpiķo kādam žiperim, kas pasteidzies ar patentēšanu, par to, ka savā lapā esmu uztaisījis "uberkūlo" fīču, lai uzspiežot uz bildes tā atveras lielāka?

  Atbildēt
 16. karuuzo

  Te laikam neviens neredz biznesu. Iedomājieties, ja mums ir jātaisa backupi bāzēm, kas aizņem n-tos GB, tad mums vajag lielas ietilpības datu nesējus. Ir ļoti labas kasetītes, paskatījos, tagad jau līdz 400GB. Ja ņem vērā, ka šī kasete ietilpst pie citiem datu nesējiem, tas nozīmē 100% audio nodeva, kas sastāda 0,025Ls par audio stundu vai 40Ls par 100GB. Tātad šāds disks maksās 160Ls + reālā cena (nezinu cik, varbūt 10Ls). Šo naudiņu taču kāds saņems, tiem arī tas ir izdevīgs.
  m
  PS. Jā, no kā vēl vieglāk nokāst naudiņu, ja ne no valsts. Valsts iestādes iepirks kasetītes backupiem, bet akka-kakka vārīsies. Kruta.

  Atbildēt
 17. Grrr

  Mulders:

  Coolnx EU klau moš es duraks, bet te tak ir runa par to ka tika pieņemtas IZMAINJAS esošajā dokumentā, kuru pašu nepiejēma imho!
  the European Council has approved controversial changes to a draft directive

  Mulders, tu tiešām kļūdies.
  EK (Eiropas Komisija – Kalniete) & EP (Eiroparlaments) notika (aptuveni!) divas lietas:
  1. EK taisījās pieņemt šo Eiropas patentu direktīvu ar īrijas ieteiktajām nelabvēlīgajām izmaiņām (#1);
  2. EP protestēja un vienlaicīgi bīdīja citu direktīvu (#2), kas EK direktīvu atceltu.
  3. EK bija iespēja nokillot EP direktīvu (#2), un viņi to izdarīja.
  4. EK bija iespēja pieņemt Īrijas bīdīto direktīvu (#1), un viņi arī to izdarīja.
  5. Tā kā piekrišana nebija vienbalsīga (lai gan balsoja "pret" galu galā TIKAI Spānija (!)), tad EK direktīva ir it kā pieņemta, taču nosūtīta tālāk uz EP izskatīšanu. Ja būtu balsojušas ‘pret’ vēl vismaz Vācija, tad direktīva netiktu pieņemta. Polija un Latvija sekoja Vācijas balsojumam (tātad balsoja ‘par’).
  Ziņa uz mlive.com bija mulsinoša, jo valoda bija krietni samučkulēta un divas lietas (EK direktīva #1 un EP direktīva #2) saliktas vienā ziņā.

  Atbildēt
 18. SpiegS

  Aidus, mana pārliecība ir tāda, ka reāli nobalsoja pret, tikai rezultāts tika safabricēts, jo kam tik es neprasu visi ir balsojuši pret. Protams pastāv iespēja ka kauns atzīt ka nomīza un nobalsoja par.

  Nedomaaju – mana sieva skaitīja tās balsis vienā iecirknī – falsificēts tur nekas netika – tas nu ir fakts – lelākā daļa latviešu ir dauņi (lelākā daļa no man zināmiemajiem cilvēkiem gan balsoja pret)

  Atbildēt
 19. karuuzo

  Ko jūs ņematies ar to balsoja par, balsoja pret, dauņi, ne dauņi, fakts paliek fakts, mēs esam iekšā. Un runājot par dauņiem, ja mūsu (jā tā ir mūsu) valdība varēja tādu lažu laist visus šos gadus un joprojām to turpina darīt, tad iedomājieties, kas notiktu, ja būtu negatīvs balsojums?!! Vai nu mūsu krutie valdības onkuļi un tantes paceltu ķepiņas un aizlaistos uz siltākām zemēm, vai ielīstu tādā ES pakaļā, ka šī mums šķistu kā jauka pastaiga pa ES sūdiem. Ja mēs būtu vienīgie ārā, domājat ka mūs kāds saudzētu. ES pateiktu, ejat ziepēs, bet Krievija gaidītu ar atvērtām rokām. Ko tad?!!
  m
  PS. Es balsoju PRET, jo tāda bija mana pārliecība un tā nav mainījusies joprojām. Arī par iepriekš teikto es biju pietiekami pārliecināts uz balsošanas dienu un joprojām esmu, bet tā kā tas bija/ir pret manu pārliecību, es to nenodevu. Man vismaz ir tīra sirdsapziņa attiecībā pret sevi, lai arī kādos sūdos mēs būsim.

  Atbildēt
 20. ZBH

  bush : tas, kas izdomaaj, un tas, kam pieder patents, peedeejaa laikaa vairs nemeedz but viens un tas pats, patent pieder firmaam, un nenotiek nekaaddaliisan X% firmai un Y% izgudrotaajam. pasties, kaa HP, IBM, Intel, AMD u.c. lielie gadaa tais tuukstosiem patent katrs, kaa tev lieks, darbiniek tajos iraid pierakstiit? cho to, cik zinu, nea.
  un panemsim klasisk piemeer – radio. peec patentiem kaa izgudrotaajs sanaak vvz kas, tikai ne UNESCO pienemtais (iraid taads apziimeejums).

  Atbildēt
 21. Budzis

  karūzo: kā reiz tu esi nodevis savu parliecību, jo turpini dzivot ES 🙂
  kūlinks: vari to uztvert tā, ja vēlies. Nepatīk man ja kakā citiem uz galvas tāpat vien. Loģiski, ka ministri nav speci visās jomās un paši lēmumus nesagatavo, bet tikai pieņem SPECU sagatavoto.

  Atbildēt
 22. ThA-B

  Ai, nu atsienieties no ES. Tomeer ne jau ES, bet gan Saeima uzskata, ka mees esam alkoholiķi un zagļi. Par to ir jaarunaa.
  Driiz veel S~ pienjems, ka tauta ir nepieskaitaama un noteiks obligaatas profilakses psihenee.
  ibiomatjaraaraa.

  Atbildēt
 23. Vaards

  Baigs slinkums lasiit paareejo komentus (piedodiet luudzu, a?), bet iespamoshu.
  Tas, ka ES uz balsoshanu aiziet, piem, patentu likums – tas tikai paraada, ka taa siseema rullee – visaadus absurdus (kaa jums tas shkjiet) var dabuut parlamentaa uz balsoshanu, analiizi un izskatiishanu. Spriezhot peec taa, cik ruupiigi izkjidaats shis necilais un nebuutiskais jautaajums visaadaas EU lapaas, secinam, ka viss tiek ruupiigi analzieets, visas valstis apkopo savus par/pret (kokreetaa raksta saakums praada, ka mees veel ndarbojamies kaa ES – pofig ko eksperti domaa 🙂
  Debiili buutu, ja jautaajums, kursh tieshi skar muusu visu intereses (daudzmaz vienaada sisteema visaa EU apgabalaa par patentiem) tiktu ignoreets un buutu vispaarejs – anarchy, linux4eva, hack0rz.lv rullz. Tas tikai noziimeetu, ka taadi monstri kaa Microsoft leenaa garaa sho tirgu parpirktu, un nekaa jauna te nerastos.

  Atbildēt
 24. Pink

  Par to safabriceshanu… Nezinu, bet pazinjas muterite nobalsoja i par i pret, kas isteniibaa tiek atziits par nederiigu balsi, bet Liepaajas pilseetaa nevienas nederiigas balsis nebija veleshanaas, kaa lai tagad tic…
  Un veel, kaapeec tonakt ap pusnakti pa euronews jau pazinjoja veleshanu rezultaatus kas bija identiski oficialajiem, nenormaala sakritiiba?

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *