NEXT: Komentārs Nr. 2

NEXT Cover UL, minēja, ka viņš uzrakstīs 10 rakstiņus jeb komentārus par žurnālu NEXT. Šeit būs otrais komentārs.
Visiem pārējiem arī varu piedāvāt tādu iespēju kā nopublicēt savu rakstu podā. Tam nav jābūt rakstam par žurnālu NEXT, jo tas jau pēdējās nedēļas laikā ir iegājies kā tradīcija, bet vienkārši rakstam par jeb ko, kas škiet interesants. Jautāsi kāda jēga? Ļoti vienkārši – šo rakstu izlasa aptuveni 500-600 cilvēku dienā. Starp tiem noteikti ir kādu nopietnu firmu direktori kā arī šī paša žurnāla NEXT veidotāji. Tā kā smadzenes maksā lielu naudu, tad šī ir reāla iespēja izstaipīt pirkstiņus un pakustināt smadzenes. Ja raksts būs interesants, tad lasītāji paši skries pakaļ. Un ne tikai lasītāji, bet arī potenciālie darba devēji nekur nepaliks. 🙂
Nu labi, bet tagad pats raksts…

2. piezīme jeb: “Kas tad bija pirmais – vista vai ola?”

DVD XXI gadsimta video
Augstākās klases attēls ir ikdiena.
Vai jūs atceraties, kā kādu dienu jūs noslēpāt atvilktnē visu savu skaņuplašu kolekciju un sākāt iepirkt kompaktdiskus? Tajā laikā notika ražošanas revolūcija mūzikas ierakstu jomā. Šodien mūs sagaida laikmetu maiņa mājas video jomā. Speciālisti paredz skaņuplatēm līdzīgu nelaimīgu likteni pēc dažiem gadiem arī vecajam labajam VHS formātam. (Šobrīd gan šis apgalvojums ir ļoti strīdīgs, taču ražotāji dara visu, lai speciālistu paredzējumi piepildītos…) VHS trūkumi ir visiem skaidri, taču pienācīga nomaina netika paredzēta līdz brīdim, kad pirms trīs gadiem pie horizonta parādījās valdzinošais un mīklainais saīsinājums DVD.
Sākumā ar DVD apzīmēja Digital Video Disc (digitālais videodisks), taču vēlāk, kad šo formātu sāka izmantot ne tikai video, bet arī datorinformācijas ierakstīšanai, vārdu video šis abreviatūras atšifrējumā aizstāja ar Versatile, kas nozīmē universāls, daudzpusīgs. (NEXT, Nr. 1, 2001. gada decembris)

Kā izriet no DVD “oficiālā” skaidrojumu apkopojuma (“Bieži uzdotajiem jautājumiem”) http://www.dvddemystified.com/dvdfaq.html, un arī no DVD standartus nosakošās organizācijas – agrākā DVD konsorcija, tagad DVD Foruma (http://www.dvdforum.org/faq-dvdprimer.htm ) materiāliem, sākumā tomēr bija Digital Versatile Disc. Tieši tāpēc DVD disku dalījumā ir sastopami DVD-Video (parasti tautā sauks tikai par “parasto” DVD – tas, ko mēs pērkam M-Dailē, Amazon.Com vai vēl kaut kur, vai arī nomājam, un kurā iekšā ir filmas vai cits audiovizuālais materiāls); attiecīgi DVD-Audio ir skaņas ieraksts, kur kā nesēju izmanto DVD disku; vēl ir arī vesela virkne datoros izmantojamo DVD veidu (DVD ROM, DAV-RAM), kā arī ierakstāmo DVD disku (DVD-R, DVD-RW, DVD+RW,…).

Ir visumā svarīgi mācēt atšķirt (svarīgi protams tad, ja Jūsu intereses ir plašākas par tuvāko videonomu ar DVD-Video diskiem) DVD dalījumu fiziskajā jeb tehnoloģiju līmenī (DVD-ROM , DVD-R, citi ierakstāmie vai pārrakstāmie DVD) un aplikāciju līmenī (DVD-Video, DVD-Audio). DVD-ROM faktiski ir standarts, kādā dati tiek izkārtoti un glabāti uz diska, DVD-Video – specifikācija, kādā multimediju faili jāsagatavo un kā jāizvieto uz diska, lai diski būtu atskaņojami DVD atskaņotājos vai datoros, apgādātos ar DVD lasīšanas iekārtu. Tas nenoliedz iespēju DVD-Video disku iegūt, pielietojot kādu no ierakstāmajiem DVD formātiem, līdzīgi kā tas ir ar CD-ROM specifikāciju un dažādiem disku formātiem (CD-Audio, CD-Video jeb Video CD, CD-I, u.t.t.). DVD kā nesējs var saturēt arī speciālus aplikāciju formātus, piemēram, spēļu konsolēm SONY Playstation 2, vai citām. Kā pats pirmais standarts tika izstrādāts un pieņemts (akceptēts) tieši tehnoloģiskais DVD-ROM standarts – celiņu platums, atstarojošo punktu izmērs, lāzera viļņa garums, un balstoties uz šiem parametriem arī radās DVD aplikācijas – tajā skaitā DVD-Video, par ko mēs tālāk runāsim nākamajās piezīmēs.

Autors: UL
www.dvdclub.lv
Iepriekšējie raksti par žurnālu NEXT:
Piezīmes uz NEXT malām jeb atrodi desmit atšķirības

11 thoughts on “NEXT: Komentārs Nr. 2

 1. Storms

  Nabaga NEXT… Taa vien shkjiet ka shie ir kaartiigi izgaazushies (vismaz par dazhaam teemaam). Ka nu tikai shie nesabiistas un nenolikvidee jamo pasaakumu kaa nekam nederiigu, tas buutu beediigi. Taa kaa, UL, tu taa saaudziigaak plz, citaadi akal nebuus ko lasiit. 🙂 Ceru ka NEXT redakcija shos un citus rakstus neuztvers ka antireklaamu/uzbraucienu e.t.c., bet maaciisies no savaam kljuudaam (prasiit lai maacaas no citu kljuudaam ir banaali un bezjeedziigi). Pirmais ko es personiigi ieteiktu NEXT dariit – piesaaistiit zhurnaala veidoshanaa speciaalistus kuri tieshaam ir speciaalisti ar vaardu, nevis kruumu teeli ar razpaljcovkaam kas sevi sauc par speciem tikai sev zinaamu iemeslu deelj. Es negribu teikt ka visa redakcija ir DND, es gribu teikt ka pirms rakstu laist uz salikshanu iedodiet SPECIEM izveerteeshanai, lai nesanaak akal izgaashanaas. 🙂
  P.S. – A visaa visumaa es ceru ka ar sho izdevumu viss buus OK un ja riit to aboneeshu uz gadu tad man tas nebuus jaanozheelo. :>

  Atbildēt
 2. Andron

  Nu es nez vai iipashi kauko tiem var iestaastiit. Dr.Kugis vismaz man atbildeeja ljoti negatiivi kad biju piestaigaajis sapiipot. Shis teica, ka vinji pashi zinot ka pirmie kuceeni jaasliicina. Nu es protams taadu teicienu uz zhurnaalu neattiecinaati, nau jau nekaads konceptmodel kaa nekaa, bet gan pirmais svariigais nummurs. Nu redzees… es jau savu helpu piedaavaaju FAQ jomaa, lai nebuutu tur taadas lazhas kaa “Ja aizmirsta BIOs parole tad iznjemiet bateriju” vai arii “ja dators starteejas leeni tad izvaaciet no palaishanaas norton speedstart” 😀 hehehe.
  Andron Mc, ceert bikinj vairaak nekaa tie NEXTisti

  Atbildēt
 3. Eagle

  Vizuaalajaa zinaa zurnaalam nav ne vainas. Bet vietaam ir manaams profesionalitaates truukums. Te, laikam vairaak ir jaastraadaa redaktoriem, ja kautko nezin vismaz lai inetaa paarbauda. Kaut vai par to biosa paroli :))) Bet naakamo numuru nopirksu, ja taas dazas vietas iznemtu kopumaa zurnaals ir lasaams, arii bildiites smukas :). Zurnaala virsrakstaa ir “Viss par tehnologijaam”, bet tehnologijas jau ietver sevii vairaak iekaartu darbiibas principus utt., nevis elektronisko ieriicu tehniskos parametrus, sajaa zinaa arii biju gaidiijis no zurnaala ko vairaak. Es so zurnaalu driizaak uztveeru kaa precu katalogu, nekaa tehnologiju zurnaalu, bet tos man arii patiik lasiit. Driizaak buutu jaaraksta NEXT- sis tas par sadziives elektroniku :))

  Atbildēt
 4. Taapat vien

  Lasot dažādos komentārus par NEXT (gan podā, gan citur), šķiet, ka žurnāls vairāk domāts cilvēkiem, kas no tehnikas saprot tā pamazāk, tāpēc tie raksti tādi seklāki/ne-tehniski un tāpēc FAQ par bateriju iznemshanu, ja aizmirstas BIOS parole, utt. taču diemžēl šo žurnālu lasa tech-speci. Tādējādi, vai nu žurnālam precīzāk jāfokusējas uz tās mērķauditoriju (par tehniku interesēties griboši cilvēki, bet ne speciālisti, piemēram, uzņēmuma vadītāji), vai arī jāveido uz IT speciālistiem tendētu žurnālu, kāda Latvijā vēl nav.
  P.S. Pats gan neesmu šo žurnālu lasījis, jo nav redzēts manis apmeklētos veikalos.

  Atbildēt
 5. Aleksejs

  Šķiet, ka šī brīža populārākā kritika ir, ka “NEXT vairāk atgādina reklāmas (slēptas) katalogu, kurā tiek aprakstīts, kādas nu kuram verķim ir/nav fīčas”.
  Nu ko, lai saka – man ar’ radās šāds iespaids. Gribas cerēt, ka tas sakarā ar ziemassvētkiem, kad visiem prāts nesas uz visādu mantu pirkšanu. Varbūt, ka žurnāla stils īstenībā būs pavisam savādāks (arī “īstie” žurnāli uz ziemassvētkiem atļaujas dažas vaļības).

  Atbildēt
 6. Eagle

  Bet lai rakstiitu speciem, pasiem ir jaabuut speciem. Bet kas tie par speciem, kas nezin, ka lai izdzeestu biosu, jaapaarliek attieciigs dzampers. Te redkoleegijai veel ne viens specuks buutu jaapieaicina, vai jaanomaina esosie redaktori.Bet nu jaalauj dzekiem laboties, gribaas jau kaut ko bez Terras latviski veel palasiit.

  Atbildēt
 7. ha ha haa

  NEXT tiek “norauts podā”! 😉
  Pašu veidotāju taisnošanās par pirmo numuru nav beigta suņa vērta. Ja nevar izdarīt darbu labi priekš kam to vispār darīt – atdodiet labāk citiem.

  Atbildēt
 8. uupizz

  Reizeem pirmie kuceeni jaasit nost. Bet tomeer – normaals zhurnaals, nau zheel izteereetaa laika un kapeicinju… Piekriitu, ka saturs mazliet taakaa prieksh sadziives tehnikas juuzeriem, tach sho to var palasiit. Skatiis kaac buus naakoshais numbers.

  Atbildēt
 9. Pink

  Atceroties nelaimiigo aarzemju kompaaniju Interplay, kurai sauklis bij : “From Gamers to Gamers”, te vareetu mineet shaadu saukli : “From Lamers to Lamers”. Diemzheel pirmais numurs zhurnaalam NEXT ir taads neizdevies kuceens, kursh ir jaanosliicina. Iisteniibaa es gaidiiju ko jaunu – profesionaalu zhurnaalu, vienkaarshaa valodaa, bez reklaamrakstiem, reklaam rakstu te ir diezgan padaudz, zheel, jo pashaa zhurnaala saakumaa redaktors solija ka taadu nebuus(piemeeram : kaut vai datoru tests, kas tad shaadi testee datorus? Mistiski plusi un miinusi, no kurienes vinji tos rauj? Datoram ir svariiga katra komponente, netikai labas vai sliktas, preciizi vaig noraadiit katru komponenti, maates plates razhotaaju, modeli e.t.c. , lapi ka procesora takts frekvence bija nosaukta. Citaadi jociigi skaneetu Processors: x86 compatible. Nee neder aprobezhoties ar VGA 16 vai VGA 32 un 40 Gb HDD. ) Un par maajas datoriem tos arii ir gruuti nosaukt, driizaak office, kam tas modems ir vajadziigs koe?. Maajaas datoru gribas speeciigu, ar normaalu videokarti, nevis ar apgraiziitu Nvidia Geforce MX 200 lapaakajaa gadijumaa. Un nau ko baazt cilveekiem batonus ausiis, es domaaju ka pashi vinji nebuutu prieciigi par taadu maajas datoru sev maajaas. Rakstaamashiina… ne vairaak. Nu lapi, ljoti lapa rakstaam mashiina. Par zhurnaalaa esosho FAQ beigaas – me uztver to humora nodaljas vietaa. Zhurnaala beigaas, nju viss kaa vaig. Padomi patieshaam ir nederiigi, par to pashu nelaimiigo bateriju me reeec veel joprojaam. Tik paproveejiet kaadam pavecaakam datoram izjemt bateriju, kura atrodas pashaa bios mikrenee 🙂 Rulz, ne? Piemeeram izjemiet no Integraph G90/G91. Ieteikums FAQ autoram – paproveet savus padomus uz vairaakiem datoriem un apzinaat FAQ radiitaas sekas, bet ja tas FAQ ir humora vietaa, nu tad me nepiesienaas. Zhurnaals ir nedaudz sasteigts, saraustiits, patiikami tomeer ka viss tajaa zhurnaalaa nau tik beediigs. Ir arii sakariigi raxti, ar sameeraa maz kljuudaam, kas viesh ceriibu ka tomeer redakcija njems veeraa lasiitaaju ieteikumus. Veelmes taa teikt.

  Atbildēt
 10. Jar-Jar

  Pašu veidotāju taisnošanās par pirmo numuru nav beigta suņa vērta.
  A kur to taisnoshanos var izlasiit???
  Un tik tieshaam tas datoru tests tak ir pilniigs sviesc! Kur ir kaukaadi Benchmarku rezultaati? 3D Mark? Vienalga kas… bet tur jau nav nekaa….

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *