PC-BSD var kļūt par nopietnu darbstaciju līdz 2020. gadam?

Pamanīju šo rakstu Slašdotā par to, ka kaut kāda PC-BSD operētājsistēma varētu kļūt par nopietnu spēlētāju darbstaciju tirgū līdz 2020. gadam. Pieņemu, ka PC-BSD ir FreeBSD ar KDE grafisko saskarni.

I am going to make a prediction right now that FreeBSD is going to take off in a big way on or before 2020, perhaps even to the point where it threatens Linux Desktop share.

Patiesībā pat nespēju līdz galam izlasīt viņa rakstu, jo kaut kur pa vidu jau kļuva garlaicīgi. Ne tā, ka galīgi tas nav iespējams, bet šādā izskatā un ar tādu pieeju – pilnīgi noteikti, ka nekas nesanāks. Tur ir aizmirsts galvenais – lietotājs. Tik ilgi, kamēr darbstaciju operētājsistēmu izstrādātāji un virzītāji sapņos, un staigās pa mākoņiem, aizmirstot par parasto lietotāju, nekas nemainīsies.

Attiecībā uz linuxiem, laikam vislabāk ir pateikts šajā komentārā pie raksta par galvenajām 2015. gada linux darbstaciju problēmām.

prodigydancer
The main problem with Linux is that there’s no such thing. I write these words using a Linux-powered laptop so I realize we have a paradox here but it’s true. Linux ends where the kernel ends. Full stop at this point, you’re in
the distro zoo now. Or should I say “jungle”? Linux userland is so fragmented and inconsistent that we don’t have even a semblance of a unified desktop OS. Backward compatibility? Hey, what about contemporary compatibility? And I don’t even mean binary. Just take a network-related script from Ubuntu and try to run it on Fedora? Won’t work 100 times of out 100.

This extends to everything. In the distro zoo being different for the sake of being different is a point of pride. They say it’s about having a choice. But we don’t have any real choice. We have a dozen of DEs with different degrees of brokenness. We have a dozen of half-developed, poorly maintained tools for every common task. “Agreement”, “standard” and “compliance” are practically swear words. It’s been almost 15 years (since KDE 1.0/Gnome 1.0) and nothing has changed. Sure, the individual GUIs look prettier but the whole is still not ready for prime time mostly for the same reasons as in 1998.

We’ve made a huge leap from nowhere to nowhere. And the only thing we’ve got from it is burnout effect.

Man ir pārliecība, ka darbstaciju tirgū ir brīva vieta jaunam spēlētājam. Tā kā es uzskatu, ka Microsoft Windows ēra iet uz beigām, bet tā vietā vēl nav pienācīga spēlētāja linux pasaulē, tad nomigrēju no Windows uz OS X, jo tas man šķiet visnobriedušākais no darbstacijām.

Kāpēc es visu šo uzrakstīju? Kaut vai tāpēc, lai pēc pieciem gadiem apskatītos, ko es domāju šajā brīdī par to visu.

11 thoughts on “PC-BSD var kļūt par nopietnu darbstaciju līdz 2020. gadam?

 1. hronists

  prodigy dejotājs ir perfekti aprakstījis manas domas par *nix pirms gadiem astoņiem. izskatās nekas nav mainījies – kā bija zvērudārzs tā arī ir palicis.

  Atbildēt
 2. Kristaps K.

  Zvērudārzs jau ir, bet galīgi nepiekritīšu tam “we’ve made a huge leap from nowhere to nowhere” – nu kaut vai salīdzinām, kādas bija problēmas ar draiveriem paķerot veikalā kaut kādu pirmo laptopu, kas pagadās, pirms 10 gadiem, un kā ir tagad. Zinu, jo pirmo laptopu, uz kura uzliku Linux, nopirku pirms gandrīz 10 gadiem. Vai kādas problēmas alternatīvo OS lietotājiem toreiz sagādāja MSIE dominance. Turklāt, vai tad nav tā, ka tie, kas neko nesaprot no visa zoodārza, bet grib Linux desktopu, vienkārši lieto Ubuntu?

  Es lietoju Linux kā darbstaciju jau vairāk kā desmit gadus un man vairs sen nav nekādas vēlmes mocīties ar Windowsiem. Un, par laimi, kopš aiziešanas no darba Lattelecom Technology 2009. gada beigās, to nākas darīt visai epizodiski. Saprotu gan, ka tas ir saistīts arī ar to, ka esmu pēc dabas programmētājs, nevis geimeris vai mājsaimniece.

  Atbildēt
 3. budzis

  Lietotājam pie kreizās kājas, kas tur apakšā – Linux vai BSD, jo ārēji tie vienādi.
  Man sīči arī būtu iztikuši ar Linuksi, bet vecajam Athlonam flešs pazuda – jaunākā versijā spēles itkā ielādēja, bet nekas nenotika. Vecās 10.versijas atrast arī arvien grūtāk sameklēt. Turklāt flešs uz Linuxa bremzēja stipri vairāk, nekā uz XP.

  Atbildēt
 4. mcLays

  Pilnībā piekrītu “Linux ends where the kernel ends”.

  Esmu pārliecināts, ka Microsoft Windows nekur nepazudīs. Ar universālo Win10+ platformu, domāju, trūkties dabūs visi, Android Linuxus ieskaitot. Paredzu, ka līdz 2020. Microsoft saglabās >95% dominanci darbstacijām, un konkrēti izpiedīs Android no mobilajām platformām.

  Linux lietotājs jau vairāk kā 10 gadus.

  Atbildēt
  1. ZBH

   Ja nu M$ tas izdosies, tad trūkties dabūs, pirmām kārtām, suboptimalitātes princips.
   Un tieši tāpēc domāju, ka trūkties dabūs pats M$.

   Atbildēt
 5. pyro

  Pilnīgi piekrītu tevis citētajam komentāram.

  Runājot par tiem pašiem draiveriem – es esmu gatavs likt lielas likmes uz to, ka praktiski vienīgais iemesls dedicated grafikas draiveru esamībai uz Linux ir trakie zinātniekie ar vēl trakākajām compute nepieciešamībām, kuri nevēlas krāmēties ar Windows. Līdz ar to, nVidia arī uzcepa normālu cross platform draiveri, kuram kods ap 90% sakrīt uz visām platformām. Gaimeri no tā tikai ieguva.

  Nākamais ieguva/paveicās kombinācija bija Steam izteiktā vēlme taisīt savu SteamOS. Redzēsim kas no tā sanāks.

  Atbildēt
 6. andza

  Linux lietoju ikdienā nu jau 16 gadus, un salīdzinot ar tiem laikiem lietojamība ir pieaugusi daudzkārtīgi. Ubuntu uzinstalēt aizņem 15 minūtes un tur jau būs interneta pārlūks un ofiss, piemēram manai mātei neko vairāk nevajag. Linux arī izmantoju darbā un uz tā rakstīju disertāciju. Veinīgais, kur bez Windows iztikt ir praktiski neiespējami ir profesionālā druka, PDF/X atbalsts praktiski neeksistē un protams, ka neviens Adobe tūlis priekš Linux nav pieejams.

  Bet tā kā pašlaik lapsis ir sasniedzis 3 gadus vecumu un labs PC lapsis maksā tik pat cik ābols, nopietni apsveru pievēršanos OS X reliģijai.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *