Bezmaksas bezvadu interneta tīkls jeb Zalāna jaunā shēma

Es ar prieku sāku lasīt ziņu par to, ka Zalāns apņēmies nākamgad attīstīt bezmaksas bezvadu interneta tīklu. Nākamajā rindkopā jau bilde, ko biju vizualizējis savā prātā, nedaudz noplaka un piezemējās, jo runa jau vairs ir tikai par valsts un pašvaldību iestādēm.

Papildinot vienas pieturas aģentūras funkcijas, visās valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēs paredzēts nodrošināt iedzīvotājiem un uzņēmējiem iespēju bez maksas lietot bezvadu internetu. Bezvadu interneta nodrošināšanai tiktu izmantoti jau esošie iestāžu interneta pieslēgumi, atvēlot noteiktu fiksētu jau šobrīd ierīkotā pieslēguma ietvaros pieejamās datu plūsmas apjomu.

Zinot to kā šis Zalāns gribēja shēmot ar elektronisko ID karšu projektu, nav grūti iedomāties, ko nozīmē nelielas investīcijas, lai realizēto šo cēlo mērķi. 🙂

Līdz ar to papildus būs nepieciešams iegādāties un uzstādīt tikai speciālu tīkla aparatūru un tās pārraudzības programmatūru, lai nodrošinātu nepieciešamo drošības līmeni un vienlaikus pietiekami elastīgās darbības pārvaldības iespējas.

Pirmais smieklu vilnis uznāca, kad izlasīju pamatojumu, kam šis bezvadu tīkls būtu vajadzīgs.

Izmantojot bezmaksas bezvadu interneta pieeju iedzīvotāji un uzņēmēji varēs piekļūt arī virtuālajai valsts un pašvaldību pakalpojumu vienas pieturas aģentūrai – www.latvija.lv, tajā izvietotājam publisko pakalpojumu meklētājam un elektroniskajiem valsts un pašvaldību iestāžu pakalpojumiem.

Es jau iedomājos, kā pensionāri no laukiem atbrauks uz kādu no pašvaldības iestādēm atvērs savus portatīvos datorus, lai iesniegtu elektronisko deklarāciju VIDā vai deklarētu savu dzīvesvietu.

Bet nokāva mani tās naudas apjoms, ko taukmūļi grib sashēmot. Guba ņe dura.

Informācijas sistēmu un e-pakalpojumu attīstībai Eiropas Savienības fondu aktivitātē ir pieejami 116 miljoni latu.

29 thoughts on “Bezmaksas bezvadu interneta tīkls jeb Zalāna jaunā shēma

 1. ragnarok

  Latvija ruukdama tuvojas ‘failed state’ statusam. Lai arii ir bezjeedziigi mekleet vainiigos, tomeer shajaa gadiijumaa vajadzeetu analizeet oranzho liidzatbildiibu notikushajaa.

  Atbildēt
 2. E

  Nu nav jau slikti ievilkt nāsīs kādu eiropas miljonu, bet reāli WiFi pielikšana pie esoša pieslēguma izmaksā kapeikas.
  Routeris – 45 Ls
  Darbs – 15 Ls (nokonfigurēt routeri un pieslēgt kabeli)
  “Otkats” menedžmentam – 40 Ls.

  Kopā: 100Ls uz punktu.

  Cik mums tās iestādes ir? Nu pieņemsim 3 000, tad sanāk 300 000 latu.

  Ak jā, aizmirsu piemest kādus 10 miljonus “otkats” gaišajām galvām, kas izdomā shēmu.

  Atbildēt
 3. Papuass

  E, ar routeri par 45 Ls tu vari nodrošināt ar pieslēgumu kādus 5 datorus. Latvijas Universitātē ir routeri no cita plaukta un tur studenti auditorijā var dzenāt muļķības bez problēmām.

  Atbildēt
 4. Smārds

  Gribu zināt vai visiem šajiem aizdomīgajiem projektiem ir iespējams iegūt precīzu tāmi līdz santīmam, un vai to var apstrīdēt kaukur?

  Atbildēt
 5. CooLynX Raksta autors

  Šī nauda ir domāta dažādiem projektiem, ne tikai bezvadu interneta ieviešanai. Jautājums ir vai to saprātīgi iztērēs. Redzot to ar kādu steigu taukmūļi ķerās pie dažādiem interesantiem projektiem, rodas sajūta, ka viņi grābj, ko vien var sagrābt, jo jūt, ka būs sūdi – noņems sili.

  Atbildēt
 6. usver

  Papuass: a priekš kam lauku sādžās Cisco zvērīgais rūteris, ja tur 90% laptopu pieder pagastvečiem, un atlikušos 10% sastāda nejauši apmeklētāji ar mēneša intervālu, kas grib draugos ielīst? Cisco/RouterBoard utml hārdvāre, ko vēl mazbērni varētu drillēt, tur NAV vajadzīga. Tur pietiek ar DD-WRT savietojamu, remūti menedžējamu rūteri par 50Ls, kas strādā stabili un nodrošina vajadzīgo funkcionalitāti.
  Un vispār – mums ir maz tādu vietu, kur vajag LU kapacitātes rūterus. LU .. RTU .. vēl kaut kur? Rīgas domē? Ja atslēgs p2p, tad arī 99% darbinieku lieki neslogos rūterīšus.

  Btw, kad mums sāksies posms “paņēmām Eiropas naudu, sashēmojām un 90% nogrūdām budžeta papildināšanai, nevis kabatās”? Tad atkristu problēmas ar to, ka naudiņas trūkst pensijām un citām lietām. Ja reiz muld muļķības, ka 100kārtīgs overheds ir normāls un ja tas iet cauri, tad lūdzu, naudu izmantot budžeta atslogošanai. Teiksim – pilsētas domes IT speciem gada algu maksāt nevis no budžeta, bet gan no šī fonda. Tūkstoši [b]katrā[/b] mazpilsētiņā ietaupītos.

  Atbildēt
 7. ee

  Papuass: Nav jau tik slikti tie rūteri pa 45 Ls + ja pērk vairumā, tad vēl atlaide. LU kaut arī ir no cita plaukta, tomēr bez problēmām nevar dzenāt viss un problēmas tur tik ātri arī netiek risinātas, kā raustījās pieslēgums vienā auditorijā, tā raustās joprojām pie lielākām slodzēm.

  Atbildēt
 8. smb

  116 mlj. uz 7 gadiem (2007.-2013.) uz visas valsts pārvaldes IT centralizācijas/pakalpojumu attīstību (un nebūs te ne Mac-i, ne Sony Vaio lapši ierēdņiem, nebūs), nav Mega cipars. Lietderīgums, nu tas katrā konkrētā gadījumā jāskatās.

  Atbildēt
 9. KKTK

  Labāk padomājiet ko darīt, lai tādi darījumi nenotiktu. Jo citādi, ja shēmas izdomātājs padalās ar pareizajiem, tad viss tiek pieņemts, apstiprināts un notiek. Gluži kā ar šlesera reklāmu Rīgai. Vajadzēja savējiem iedot piķi, iedeva – par spīti tam, ka shēmu atkoda, publiskoja un visi baigi sašutinājās…

  Psss. Īstos lielos otkatus, jau saņem bijušie ministri un domes lielās galvas. Tagad valdībā esošie jau tikai trenējas, lai pēc tam aizejot mācētu visu izdarīt klusi un kārtīgi!

  Atbildēt
 10. djatels to E

  Pēc Tavas shēmas haļavnijs publiskais Wi-Fi būtu vienā LANā ar visu iestādes lokālo tīklu. Man liekas tas nozīmētu “hana” visām iekšējām sistēmām, jo tās noteikti ir ļoti “drošas”.
  A ja grib nodrošināt Wi-Fi, kas izolēts no iekšējā LANa un vēl arī tam ir savs ierobežots bandwidth sakaru kanālā uz āru, tad diez vai Tevis minētajos ciparos iekļausies.

  Atbildēt
 11. KakTusss

  > djatels
  Tas akurāt iekļaujas 45 LVL uz pieslēgumu, ja lieto to pasākumu ar galvu. Ja es to varu uztaisīt mājā, nebūdams datorists, es pieņemu, ka datorists arīdazan var. Nu piemet, jel otrus 45 LVL par kruto datorista smadzeņu izmantošanu PIRMAJĀ reizē (pēc tam tas = klons).
  Negribu lielīties, bet mana sistēma noklājas vidēji 2X gadā, un šīs abas reizes ir pateicoties krutajam LTC Thompsonam, kas to DSL uztur.

  Atbildēt
 12. usver

  Loģiski, ka var nodalīt publisko netu/iekšējo tīklu. Kaut vai elementārais būtu ienākošo vadu sadalīt ar sviču – viens kabelis aiziet uz esošo ofisu barojošo rūteri, otrs – uz vairlesam paredzēto, ja ne savādāk.
  Vairlesiem ir “Ap isolation” un kādas tik vēl ne modes, līdz ar to speciālistiem ir zināmi risinājumi, “kā tam jābūt”. Arī ar širpotreba hārdvāri – piem čili picā pie sienas ir parasts Linksys WRT54GL. un nost nemirst, kaut arī klientu dienā vairāk, nekā sādžā apgrozās gada laikā. :>

  Atbildēt
 13. Mr.Key

  Interesanti, vai tāds parasts mirstīgais, kā es, varu dabūt kaut kripatu no tās 116 miljonu naudas? Ideja jau tai naudai diez vai ir barot nevajadzīgos pusbandītus/miljonārus-parādniekus… It kā doma tāda, ka tā ES nauda ir instruments ekonomikas iedzīvināšanai, nevis cinisku juristeļu, līdzcilvēku apzadzēju barošanai.

  Atbildēt
 14. John

  Ja konatorī jau ir normāls sakārtots tīkls. tad izdzīt tam papildus nepieciešams ir tikai papildus Wi-Fi pārklājums vai esošais ir tikai jāpiekonfigurē pareizi un droši. Te neiet runa par mājas risinājumiem. Normālā iestāde ir normāli Switchi un normāli maršutētāji. UN valsts un pašvaldības iestādes es domāju ka tīkls nav balstīts uz Linksys mazajiem mājas routerīšiem. Ziedu laikos tehnika tika pirkta uz urrraaaaaa

  Atbildēt
 15. hmm

  Straadaaju valsc kantorii un varu pateikt iisi un konkreeti, Zalaan, ko tu piipee?
  Pirmkaart laukos, tas ir ne Riigaa, jau cik gadus sapnjo par normaliem piesleegumiem, tas ir lai pasha kantora datus vareetu biidiit shurpu turpu starp filialeem un centru, nau runa par internetu, vienkaarshi tas pats lokaalais tiikls. Ja taadam valsc kantorim ir veel jadalaas ar savu trafiku, tikai lai apmierinaatu vienas agjenturas slaapes peec klientiem, piedodiet… kas par to maksaas. Ja jau grib to www.latvija.lv darbinaat, tad labaak izgatavotu 3000 terminaaljus, kurus uzstaadiit valsc kantoros. Tas sanaak leetaak un droshiiba buutu lielaaka. Nekaa tagad apgaadaatu visus valsc kantorus ar wifi, jauniem ruuteriem.

  Atbildēt
 16. smb

  Mr.Key –

  LATVIJAS REPUBLIKAS MINISTRU KABINETS 2008.07.21. Noteikumi nr. 576
  Noteikumi par darbības programmas “Infrastruktūra un pakalpojumi” papildinājuma 3.2.2.1.1.apakšaktivitāti “Informācijas sistēmu un elektronisko pakalpojumu attīstība”

  “2. Apakšaktivitātes mērķis ir, efektīvi izmantojot informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iespējas, uzlabot publiskās pārvaldes efektivitāti, veicināt publisko pakalpojumu elektronizāciju, attīstību, pieejamību un kvalitāti, samazināt administratīvo slogu uz iedzīvotājiem un komersantiem, palielināt iespējas iedzīvotājiem iesaistīties sabiedriskajos procesos, attīstīt informācijas sistēmas, nodrošinot tehnisko bāzi elektronisko pakalpojumu attīstībai un uzlabojot informācijas apriti. Apakšaktivitāte vērsta uz informācijas un komunikāciju tehnoloģiju infrastruktūras, tai skaitā informācijas sistēmu un pakalpojumu attīstību vairākās nozarēs – veselības aprūpes, nodarbinātības un sociālās aizsardzības, kultūras un citās, nodrošinot gan piekļuvi informācijas resursiem, gan šo resursu saglabāšanu. Apakšaktivitātes mērķis ir arī attīstīt un pilnveidot informācijas sistēmas, kas domātas visām vai vairākām publiskās pārvaldes institūcijām, nodrošinot šo informācijas sistēmu saskaņotību un integrāciju, un attīstīt pakalpojumus, kuros piedalās vairākas publiskās pārvaldes institūcijas un tiek izmantotas vairākas informācijas sistēmas.”

  Tātad, Mr.Key, ja vien neesi publiskās pārvaldes institūcija(tiešais labuma saņēmējs) vai IT uzņēmums (darbu izpildītājs un līdz ar to naudas saņēmējs), tad tu nevari dabūt ne kripatu no tās naudas.
  Tāpat ekonomikas iedzīvināšana nav šīs aktivitātes tiešs mērķis.

  Atbildēt
 17. kintu

  Patiesībā jau būtu forši, ja es aizeju, piemēram, mainīt pasi, izņemu numuriņu un kamēr sēžu rindā, varu izvilkt savu laptopu un paskatīties e-pastu, ieiet internetbankā vai izdarīt kādas citas lietas netā. Bet nedomāju, ka šāda bezmaksas Wi-Fi pārklājuma izmaksām būtu jābūt augstām, jo skaidrs, ka apmeklētāju internets nav ar augtu prioritāti. Ja tas kādā brīdī neiet, tad tā nav liela problēma, jo pašas iestādes darbu tas nekavē. Šeit līmenis “labs diezgan” ir nedaudz zemāks nekā biznesa klases pieslēgumam, drīzāk jau tiešām mājas lietotāja iekārtu līmenī. Tikai jāskatās, lai no drošības viedokļa nebūtu vienā tīklā ar iestādes datoriem.

  Atbildēt
 18. Sybase

  kintu ir jabūt tā kad nāc manīt pasi esi elektroniski veicis visas formalitātes – irodies rezervētajā laikā — un nekādu rindu

  Atbildēt
 19. kintu

  Tā jau es arī daru, bet tas negarantē, ka vispār nav jāgaida rindā. Paradoksāli, ka cilvēki Latvijā rindas uztver daudz nervozāk nekā ASV. 😉

  Atbildēt
 20. KakTusss

  >John
  Starp citu, mana pieredze ir tāda, ka pat ļoooti nopietnos ražošanas uzņēmumos (no Latvijas pirmā 50-nieka) wireless pārklājumu nodrošināšanai teritorijā izmanto tos pašus Linksysus.

  Atbildēt
 21. ???

  Paga, kurš teica ka tas inets maksās 116 mio. Te laikam kāds ir sajaucis Gudeles miljonus ar Zalāna internetu.

  Nevajag jau labu domu nokaut ar sūdīgu izpildījumu.
  Par penšiem laukos vot nevajag muldēt – ar digitālo TV arī bija vesela katastrofa, bet šeku reku tūlīt jau analogo varēs slēgt ārā, jo cilvēki laukos ir sapirkušies LCD ar visiem dekoderiem….
  Mums pārāk patīk dramatizēt un tad ķert kaifu no apziņas cik mums ir slikti….

  Atbildēt
 22. ZBH

  ??? : b!, es pat nezinaaj, ka teljuviizijai iru sapircies LCD ar visiem dekoderiem. mani vecie kriev 3USCT un 4USCT vienaa naktii uz burvj maajien apgreidojusies?

  Atbildēt
 23. Jancis

  ZBH, es labprāt lasītu to ko tu raksti visos šitajos komentāros, bet tas ir uzrakstīts kaut kādā tizli drāztā stilā. Nedari tā, nepadari sevi par idiotu.. jo diemžēl tikai Tev škiet ka tas ir forši.

  A par LU cita plaukta rūteriem nevaru pateikt neko labu – mēģināju lietot to viņu bezvadu internetu konferences laikā, visu laiku rāvās nost, neskatoties uz +/- labu signālu. Sūds tas LU tīkls un rūteri, tā ka tas pavisam noteikti nav nekāds atskaites punkts (vismaz ne labā nozīmē)

  Atbildēt
 24. Coool

  http://freifunk.net
  http://twitter.com/freifunk
  http://en.wikipedia.org/wiki/Freifunk
  http://twitter.com/freifunkLV
  http://www.itpeople.lv/blog/2009/12/06/freifunk-coool-firmwares

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *