Ietekmē Lattelecom optikas tīkla plānus

Pēdējās dienas ir trakas – visādi darbi un nedarbi. Šo ziņu gandrīz palaidu garām. Situāciju glāba tas, ka man uz epastu to atsūtīja ar piezīmi, ka lapa ir tikko palaista un iespējamas vaboles.

Runa ir par Lattelecom optikas pieejamības karti par kuru savā blogā raksta Jānis. Tas ir lielais Lattelecom optikas projekts zem kodētā nosaukuma GPON par kuru pirms pāris mēnešiem jau rakstīju.

Tā ir reāla mantiņa ar kuru var spēlēties.

Uzmanību jāpievērš zaļajiem un sarkanajiem bumbulīšiem, jo tur vai nu jau ir pieejama optika, vai arī ir plānota. Ja redzi, ka tavā mājā ir uzbriedis liels zilais rimbulis, tad spied pogu un balso par to. Sliktā ziņa ir tāda, ka ne visur, kur mēs gribētu optiku, to reāli varēs vai gribēs ievilkt. Tas, tomēr ir dārgs prieks.

Tas, ko ar šo karti var izdarīt ir pamainīt optikas plānus. Ja kādā mājā dzīvo aktīvi lietotāji, kas grib paātrināt optikas ievilkšanas procesu, tad atliek tikai sabalsot par šo vietu un Lattelecom GPON projekta virzītāji labprāt pamainīs savus plānus un ātrāk optiku ievilks tur, kur publika ir aktīvāka un gribošāka. Diemžēl man šī karte iet secen, jo privātmājās optikas nebūs.

41 thoughts on “Ietekmē Lattelecom optikas tīkla plānus

 1. Atoms

  man arī laikam ies secen, jo pēc Valdlauči 8 neko neatrod, un nevaru nobalsot, lai gan man nav privātmāja… un es zinu vēl vismaz 4rus cilvēkus mājā kas vēlētos optiku.

  Atbildēt
 2. Krotow

  Ir kāda nianse, par kuru Lattelecom publiski neraksta. Viņi nevilks optiku daudzstāvenēs, kurās optiku jau ievilkuši vai tuvākajā laikā vilks citi lielie provaideri. Pats jūnijā tiku atsēdināts, kad uzzināju, ka Jūrmalas gatvē 59 (Imanta) LTK optikas nebūs, jo manai mājai ķepu jau uzlikuši Baltcom un IZZI. Rezultātā kļuvu par IZZI klientu. Tāpēc visiem optikas gribētājiem iesaku nekautrēties un jautāt LTK konkrēti, vai interesējošajā adresē optiku vispār vilks.

  Atbildēt
 3. karuuzo

  Vadi ta santīmus, bet rūteri nedaudz dārgāki. Tā viņi vienu uzliek uz māju un atmaksājas, bet, ja tev vienam… Vēl pieskaiti lielā sviča (es filozofēju 🙂 portu un apkalpošanu, summiņa jau saskrien. Cenu ta negribēsi maksāt 10x lielāku 😉

  m

  Atbildēt
 4. CooLynX Raksta autors

  8), var jau arī privātmājās ievilkt. Tikai maksāsi pēc pilnas programmas. Es tā sapratu, ka summa ir tūkstošos. Šī iemesla dēļ es uz to nepretendēju. 😀

  Atbildēt
 5. Taka

  GPON ir šīs tehnoloģijas nosaukums, starp citu, nevis “koda vārds”.
  Tie ir Gigabitu Pasīvie Optiskie Tīkli.
  Pasīvie – tāpēc ka mājas pagrabā nekāda rūtera vai sviča (atbilde karuuzo “sviču teorijai”) NAV. Tur ir tikai pasīvs optikas spliteris, kas sadala ienākošo drāti uz 2,4,8,16,32 vai 64 (patreizējais maksimums) dzīslām. Spliteris maksā kapeikas. Pie katra klienta dzīvoklī atrodas maza kastele, kas izvāc klientam paredzēto plūsmu/plūsmas no optikas un sadala pa portiem.
  Centrālā iekārta atrodas ~20km attālumā. Viena iekārtas porta caurlaides spēja ir apmēram 2.45Gbit down un 1.25Gbit up. Iekārtā ir līdz 15 platēm, katrai no kurām ir 4 PON porti. Savukārt iekārtas aplinks ir vismaz 1 10Gpbs optikas ports. Katra iekārta līdz ar to var apkalpot virs 3500 klientiem.
  Privātmājas, visticamāk, ignorēs tāpēc, ka pievilkt optiku LĪDZ privātmājai maksā tikpat cik līdz daudzstāvenei. Taču privātmājā klients (maksātājs) vienalga būs tikai 1.

  Atbildēt
 6. Krotow

  Tāpēc standarta gadījumā privātmājā savu optikas galu var atļauties tikai Abramovičs un viņam līdzīgie. Taču ja blakus privātmājai atrodas daudzstāvene, kurā ir optika, var mēģinat runāt, lai no turienes pievelk kaut vai 100 mbit Ethernet kabeli.

  Atbildēt
 7. Andron Mc

  Es tikai nesaprotu kāda ir tā gudrā (kārtējā) telekoma doma. Kapēc strīdēties par Rīgu, kur normāls nets ir dabonams tāpat? Kapēc neizvērsties uz rajoniem kur nets ir zem katras kritikas? Rīgā ir konkurence un katrs kas grib būt par ISP dabū kustināt smadzenes. Zinu ka Kurzemē ir pilns ar lāmiem ISPiem, kurus izkonkurēt varētu mēneša laikā, bet tur Lattelekoms par klientiem nerūpējas. Pat palielās pilsētās klienti sēd uz smieklīgā telekoma DSLa un lasa par to ka citiem lūk IR optika. Optiku pievelk kautkādām mājām kuras izskatās kruti un visādām firmām. Taču tā firma nemaksā par internetu vairāk kā viena piecstāvu māja. Telekoma “loģika” ir vienkārši komiska.

  Atbildēt
 8. 8)

  Paskatījos tajā kartē. Mute palika karājamies. Diviem uzņēmumiem uz Deglava ielas var ievilkt optisko, kaut gan apkārt 5 km rādiusā VISPĀR nevienai citai mājai/uzņēmumam nav. Izredzētie!

  Atbildēt
 9. Columbs

  Andron mc, Rīgā reti kur ir pieejams normāls nets, visur standarta dsl un ar tiem 10mbps vairs nepietiek, prasibas ir augušas. GPON uzturēšana ir ievērojami lētaka kā dsl uzturēšana.Ierīkot jaunu tīklu kaut kur lauku sādžās neatmaksāsies daudzu gadu laikā, līdz ar to nonākam pie slēdziena,ka tava loģika ir pilnīgi neloģiska un ar biznesu esi pazīstams knapi uz Jūs. Telecoms taču nav sarkanais krusts, bizness ir un paliek bizness,visam fonā ir aprēķins ,nevis jūtas 😉 Mākslinieks Tu

  Atbildēt
 10. hren

  Columbs, a kam tev darba vajadzībām nepietiek ar 10Mbps? Ir specifiskas nozares kam lielāks ātrums varbūt varētu būt vajadzīgs, bet nu tie, godīgi sakot, ir izņēmumi. Izlaidusies Latvija – ar pliku dirsu, bez piķa un 20%+ bezdarbniekiem, bet toties jau kuro gadu turas pasaules pirmajā pieciniekā pēc neta ātruma 🙂 Te nu vietā epitets “piskadroni ūberneiznēsātie” (©Andron Mc).
  🙂

  Atbildēt
 11. Andron Mc

  Tiešām! Kur pie velna nepietiek ar 10Mbps? Protams tie DSLa Mbpsi ir smieklīgi, jo upload visiem ir 0,5Mbps! Rīgā lietoju Telecentru, man pilnīgi pietiek ar 4-6Mbps! Liepājā pat serveris griežas uz 10-15Mbps! Noslodze netam – ap 4Mbps vidējais. Šitie te muldoņas, kas neko nejēdz, vienkārši riebj. Un tādi strādā lielās firmās. Debīlisms.

  Atbildēt
 12. shimano

  10Mb+ mājas lietošanai var būt vajadzīgi tikai 1 konkrētam mērķim – KAČĀT, KAČĀT UN VĒLREIZ KAČĀT. Tā kā pasaule, lai cik skumji priekš mums tas arī nebūtu, tomēr lēnām bet noteikti virzās uz interneta kontroli un nelegālo kačātāju izskaušanu, tad agru vai vēlu ar tām krutajām “trubām” būs kā ar V-pils naftas vadu – truba ir a traffika nav. Lai gan mani vakar raidījumā “Dzīvokļa jautājums” labi pavilka kaut kāds telekoma kekss kas reklamēja savu kruto 100Mb pieslēgumu ar vārdiem “tagad 2 stundu garu filmu jūs varēsiet novilkt 2 minūtēs” – nu ja jau telekoms, kas ir pusvalsts kantoris var publiski tādu lietu popularizēt, tad ko tad vairs…

  Atbildēt
 13. Janis

  Es ar pavilkos, nezkapeec, iedomaajos, ka tur kautko var ietekmeet. Tas tach skaidri redzmas, ka no balsojuma jeegas nav, jo liek tur, kur pikjis nevis balsojums. Un pikjis ir guljamrajonos.

  Atbildēt
 14. Krotow

  shimano, tev nav ienācis prātā, ka kačāt var ne tikai filmas un jaunākās spēles? Man diezgan regulāri sanāk pumpēt Linux ISO, dažu klientu fotogrāfiju un video galerijas un vēl līdzīgas pavisam legālas lietas. Un tad ir svarīgi, vai DVD aizies 5 stundās vai 20 minūtēs.

  Atbildēt
 15. Shadowbird

  shimano, pasaule virzās uz arvien plašāku digitālo izplatīšanu, digitālo televīziju utt. Par Steam neesi dzirdējis, par Netflix, PSN, iTunes, XBOX Live (ar spēļu un HD filmu nomu/iegādi) vai kādu citu no n-tajiem digitālo multimēdiju iegādes servisiem? Diezgan nekaunīgi un aprobežoti no tavas puses nosaukt visus, kas vēlas ātru tīklu par autortiesību pārkāpēju, kad legālu filmu iegādes saitu drīz būs vairāk nekā nelegālo.

  Atbildēt
 16. Andron Mc

  Tā balsošana vispār ir smieklīga. Teu jābūt telekoma klientam lai balsotu. A es varbūt gribu būt TOPOŠAIS klients? Netālu no vietas kur man vajag ir pieteicies velviens, varbūt uzrastos vel kāds, bet nu kā tad lai es savu punktu atzīmēju? Idiņu bars tas telekoms.

  Atbildēt
 17. shimano

  to Krotow

  es tak neapgalvoju, ka liels neta ātrums ir slikts. nav slikti arī ar taksi uz buločnuju braukt…
  un cik ir tādu kā Tu, kas to tik dara kā kačā LINUX ISO?

  to Shadowbird

  Nevienu ne par ko neesmu nosaucis, a zemtekstu katrs konvertē atkarībā no paša fantāzijas 🙂
  Runājot par multimediju servisiem – ja tu runā par reālā laika video streeminigu HD kvalitātē tad tam pagaidām arī ar nekādu optiku nepietiks. Atkal, ja runa ir par downloadu – tad uz ārzemju trubas tāpat neviens tev 100Mbps nenodrošinās, a Latvijā šādu legālu servisu vienkārši nav (un tuvākajā laikā visdrīzāk nebūs – ne jau tāpēc ka nevarētu tehnoloģiski nodrošināt, bet tāpēc ka neviens negribēs maksāt). Secinājums ir viens – reāli (ne teorētiski) tipiskais ātruma pielietojums ir Latvijas netā KAČĀT, KAČĀT UN VĒLREIZ KAČĀT 🙂

  Atbildēt
 18. Sarky

  Ka tik te kādam nesanāk ar 10mbit tāpat, kā savulaik Bilam ar 640kb.
  Viss attīstās, un mēs nevaram iedomāties, ko cilvēks vēl izdomās.
  Varbūt kādreiz nākotnē i legāli 10gbit būs par maz.
  Es par visas pasaules optizāciju 😉

  Atbildēt
 19. Shadowbird

  shimano, viss tavs komentārs bija par nelegālajiem kačātājiem. Gan sākumā, gan beigās ielādes ātrumu sasaisti tikai ar nelegālām darbībām. Tādējādi tu “piesien” likuma pārkāpumu iekvienam, kas šādu ātrumu vēlasvai izmanto.

  Jā, Latvijā šobrīd nav legālu vietējo lielformāta servisu. Tātad, pēc tavām domām, mums būtu jāatceļ, varbūt pat jāaizliedz vietējā Interneta ātruma attīstība, jo 90% tāpat to izmantos nelikumīgiem mērķiem? Varbūt ierakstīt uzreiz likumā, ka Latvijas interneta ātrums nedrīkst pārsniegt pusi no ārzemju (jo te jau nav nekā likumīga, ko kačāt)? Man tas liekas stulbi, zākāt tehnoloģisko progresu tikai tāpēc, ka dēļ likumu stagnācijas to izmantošanas jurdiskā puse ir pilnīgi nesakārtota.

  P.S. Lejupielāde nekur, nekad, nekādā veidā nav bijis un joprojām nav noziegums, neatkarīgi no tā, ko tu velc (kamēr vien materiāla saturs pats par sevi nav noziedzīga rakstura). Ne krimināls (zagšana), ne administratīvs (autortiesību/izplatīšanas tiesību pārkāpums).

  Atbildēt
 20. Sybase

  LTC ari cītīgi klusē par GPON reālajām iespējām , pie max noslodzes uz gpona ir 32mbps uz lietotāju , bet Televīzijas reāli aina ir GPON ir sūdīgāks par parastajiem ezernet pieslēgumiem , bet labāks par mdsl.

  Ja vēlaties varam kārtīgi parēķināt , un iekakāt LTC blogā – – – -ka ne viss ir tik spīdoši kā tiek solīts.

  Es gribu arto pateikt ka IZZ Baltcom balticom citi eth ISP būs ātrāki.

  Atbildēt
 21. qwerty

  tiem kas te nesaprot kapēc vajag optiku: ar 10Mbit lejupielādes ātrumu var dzīvot zaļi, bet pašreizēja lcom problēma ir aušupielāde kura ir gandŗiz ar mīnusa zīmi.

  Atbildēt
 22. Indzha

  A realitaate cik aatrums tur ir -?
  Tas ka saka 100Mb/s Nu sorry – man mājās līdz provaider swicham 1Gb bet tas nenozīmē ka 1Gb man tagad būs
  Tur ir vārds “līdz” vai “līdz pat” un tas daudz ko nozīmē
  Es piekrītu ka DC++ vai seedoshana buus reaal labaa LV robezhaas bet zagranjs tikuntā būs kā būs
  Lai zagranju dabūtu bez vārda “līdz” vai “līdz pat” ir jau cita runāšana un citas summas un tur diez vai figurēs 100Mb/s

  Atbildēt
 23. Sarky

  angelz: es neticu, tu melo.
  Pieprasīji, piedāvāji samaksāt, un viņi atbildēja, ka neinteresē?

  P.S. es domāju, ka Tu nemaz nevēlēsies to apmaksāt..

  Atbildēt
 24. Delfins

  Sarky… nu es piemēram neticu, ka man lauku mājai Rēzeknes rajonā ievilks optiku.. ja vien nesapiķo ļimonu uz ķepas…

  Atbildēt
 25. Scorpion

  Tukumā Infonet Sistēmas vilka optiku jau pirms LTK. Velk arī tagad un visur kur kāds rok, arī privātmājām. Par dramatiskajām cenām neviens neraud, optikai TCO sanāk lētāks nekā pa gaisu vilktajiem kapara vadiem.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *