Domēna vārdu reģistrācija NIC.lv kļūst liberālāka

Es biju palaidis garām ziņu par to, ka no 1.jūlija domēna vārdu reģistrācija NIC.lv kļūst liberālāka un līdz ar jaunajiem noteikumiem ir atcelti dažnedažādie ierobežojumi. Kā izrādās, tad pirms reģistrācijas noteikumu liberalizācijas NIC.lv ir veicis pētījumu, kur noskaidrojās sekojošais.

SIA “EURO DATA” aptaujāja vairāk nekā 1000 respondentus un 50 interneta pakalpojumu sniedzējus. Iedzīvotāju vidū atbalstu pilnīgai liberalizācijai izteica 15% respondentu, bet daļējai liberalizācijai – 38% respondentu. Tātad vairāk nekā puse aptaujāto atbalsta liberālākus noteikumus. 36% nevarēja sniegt atbildi, un tikai 11% izteica stingri negatīvu nostāju pret noteikumu liberalizāciju. Savukārt interneta pakalpojumu sniedzēju vidū 74% atbalsta izmaiņas domēna vārdu reģistrācijas noteikumos – jeb pilnīgu (30%) vai daļēju (44%) to liberalizāciju. Pret noteikumu liberalizāciju iestājās 20% interneta pakalpojumu sniedzēju.

Tagad arī Latvijas domēnu reģistrēšanā valdīs princips – kas pirmais brauc, tas pirmais maļ.

Noteikumu liberalizācija paredz ierobežojumu atcelšanu jeb reģistrāciju pēc principa “first come, first served” (angļu val. – pirmais atnācis, pirmais apkalpots). Latviešu valodā tam vislabāk atbilst teiciens: “Kas pirmais brauc, tas pirmais maļ!” Respektīvi – tas, kurš pirmais pieteiksies uz kādu domēna vārdu, to arī saņems. Taču, te jāpiebilst, ka arī liberālā sistēmā “braukšanai” jābūt pārdomātai un atbildīgai.

Kā norādīts smallserver.org blogā, tad pateicoties nesen pieņemtajiem grozījumiem noteikumos par augstākā līmeņa domēna “.lv” reģistra turētāja noteikšanas kārtību, prasībām un to izpildes uzraudzību, tagad uz LV domēnu reģistratora vietu var pieteikt savu kandidatūru arī cita juridiska persona.

II. Reģistra turētāja noteikšana
5. Satiksmes ministrija nosaka reģistra turētāju konkursa kārtībā.
6. Pretendentu atlasē komersantus vērtē pēc to līdzšinējās pieredzes domēnu vārdu reģistrēšanā, ņem vērā iekšējā drošības audita atzinumu par infrastruktūras darbību un plānoto reģistrācijas maksas apmēru.
7. Reģistra turētāju nosaka uz pieciem gadiem.

Te neliels papildinājums.

Nākamais solis, ko plāno spert NIC domēna vārdu reģistrācijas sistēmas pilnveidošanā, ir reģistratūru modeļa ieviešana. Jau septembrī NIC plāno aicināt potenciālos interesentus uz tikšanos, lai prezentētu un apspriestu reģistratūru darbības principus.

Tas nozīmē, ka līdz ar šo soli jebkurš interneta pakalpojumu sniedzējs varēs reģistrēties kā starpnieks domēna vārdu reģistrācijā. Vienīgi NIC.lv būs jānodrošina atbilstoša vairumnieka atlaide, lai gala cena būtu konkurētspējīga.

17 thoughts on “Domēna vārdu reģistrācija NIC.lv kļūst liberālāka

 1. karuuzo

  Es ar vairākas reizes gribēju reģistrēt “savējo” domēnu, bet mani atšuva. Sapratu, ka dēļ tā, ka esot kaut kādi uzņēmumi, kas uz to var pretendēt. Nu jau viņš atkal ir aizsists 🙁 Jau trešo reizi, kopš es viņu medīju.

  m

  Atbildēt
 2. Pipuks

  Tad nu beidzot … Tas jau bija kļuvis par nelielu absurdu, kad domēna reģistrācija nebija iespējama, jo LURSOFTā kaut kur bija atrodama informācija par kādu mistisku IK ar visai iekārojamu nosaukumu, kas savu darbību diez vai vispār bija uzsācis …

  Atbildēt
 3. hu_ha

  Drīzāk jau vajadzēja kaut ko pa vidu tam visam, proti, piesaki domeina vārdu un tad tas NIC lapā rādās 1 mēnesi, uz kuru vēl kāds var pieteikties. Ja gadījumā izvēlētais vārds sakrīt ar kādu reģistrētu firmas nosaukumu, tad tai tiek dota priekšroka iegādāties, ja tā atsakās, tad saņem pirmais. Pie tam vajadzētu arī informēt uzņēmumus, kad kāds vēlas reģistrēt domeinu ar tādu nosaukumu, kāds ir viņam..

  Tas man šķiet būtu loģiski un prātīgi..

  Atbildēt
 4. Argh

  nu šaubos, ka starpniekiem būs kāds noiets… tad vai nu cena jādempingo (un NIC nedabū vairāk), vai jādala pa brīvu..

  Un jā, mūsu LV-domēnu tirgus nav tik liels lai čakarētos ar starpniecību.

  Atbildēt
 5. Pipuks

  hu_ha – lieta jau tāda, ka lielai daļai uzņēmumu ir pilnīgs po par to viņu nosaukumu un tāpat lielu daļu uzņēmumu to reģistrētajās adresēs nemaz nav iespējams atrast. Tāpat – ja arī tas tiktu darīts, tas ievērojami palielinātu izmaksas jo būtu jasūta vēstules uz kurām neviens nekad neatbildētu …

  Pie tam – man pašam reiz gadījās situācija, kad klienta vārdā reģistrēju domēnu. Klienta firmas nosaukumu neminēšu, bet aizstāsim to ar SIA “Viens Divi”. Tad nu mēģinājām reģistrēt domēnu viensdivi.lv uz ko tika saņemts atteikums. NIC noteikumus tajā laikā pārzināju ļoti labi un zvanīju, lai apjautātos kāpēc uzņēmumam nedod domēnu ar tā nosaukumu. Paskaidrojums bija sekojošs – tā kā LURSOFT datubāzēs uzrāda vēl kādu uzņēmumu ar nosaukumu SIA “ViensDivi” (bez atstarpes), tad šis domēns pienākas viņiem. Nācās reģistrēt domēnu viens-divi.lv …

  Atbildēt
 6. dtm

  ībļi! Tā līdz bezsakaram mainīs noteikumus… man gluži kā karuzo – gribēju paņemt – NĒ – ir zemnieku saimniecība… oki – sāku ar šiem runāties… Tie saka – da mēs likvidācijas procesā bet nu uzrakstīsim tev to atteikšanos… Pēc nedēļas dodos uz nic-u – nu – viss ir? NĒ! Nedosim! Pareizāk sakot – mēs te pamainījām noteikumus – tagadf var dabūt kurš grib līdz brīdim kamēr neprasīs firma ar nosaukumu… Un tavējo jau paņēma! Bļins! zvanu atkal ZS lai uzraksta vēl vienu vēstuli, ka viņi prasa un , tad man atdod… a ZS izrādās jau nolikvidēta 🙁
  VĒLREIZ – ĪBĻI!!!

  Atbildēt
 7. BBZ

  A kas notiks ar tiem domēniem kuri reģistrēti parakstot apņemšanos atdot pirmpirkuma tiesību turētājam ja tas vēlēsies? Vai tagad iepriekš šāda veidā noreģistrētu domēnu man kāds IK nevarēs vairs atņemt?

  Atbildēt
 8. e-remit

  Vakar padzirdēju vēl jautrāku atgadījumu. Džeks izdomāja savam projektam diezgan labu nosaukumu, pārbaudīja – domēns brīvs un noreģistrēja. Šamam reģistrāciju atteica – esot jau cits pieteikums. Tā vien liekas, ka nic.lv kāds sēž un savāc labos domēnus.

  Atbildēt
 9. Jancis

  es piekrītu par to domēnu noslaukšanu kaut kur nica gaiteņos. bija idejas, meklēju labu nosaukumu – brīvs. pēc kāda laika kad viss uzkodēts, eju, bet domēns un pat līdzīgie aizsisti, bet rāda nic lapu ka registrēts bet netiek lietots. pat gadu vēlāk skatos – vēl aizvien aizsists bet nekas nenotiek.

  Atbildēt
 10. Agris

  Ne, nu vispār… Pirmkārt, arī līdz šim, teiksim, LTC saviem klientiem piedāvā reģistrēt domēnus, tiesa gan, par lielāku maksu. Līdz ar reģistratoru ieviešanu, tā cena varētu nokristies līdz standarta 8.70. Otrkārt, ja arī kādreiz domēna nosaukumus iepriekš kāds “savāca”, tad tagad tas diez vai varētu notikt, jo domēna reģistrēšanas termiņš, kas nav mazbūtiski, ir samazināts līdz vienai dienai (un pat ne darbdienai).
  Lamāties un dirsties jau var vienmēr… 😉 Dažus gadus atpakaļ visi kliedza kāpēc tā un kāpēc šitā.. Ok, varbūt novēloti, bet tas viss ir noticis, bet tik un tā urkst un kverkst 🙂 Tāda sajūta rodas, ka vienalga, kas notiek, ka tik nodirst pie katras iespējas 😛

  Atbildēt
 11. Wallaby

  Neko sliktu nevaru par NIC.lv teikt, tur puišiem ir pareizā attieksme. Esmu par domēniem maksājis gan no svešiem kontiem, gan ir gadījies pasēt nepieciešamo rēķina numuru – vienmēr viss ir bijis kārtībā, tur tajā galā cilvēki ir pareizajā vietā.

  Par tiem aizņemtajiem vārdiem – tas nav tikai pie mums. Ir pat tāda teorija, ka viss, kas notika, notiek un notiks jau atrodas k-kādā vienotā energocentrā. Un tad kad tur parādās caurums, tad visi reizē kaut ko sagrib. Tas pats ir ar izgudrojumiem – ļoti daudz izgudrojumi ir veikti vienlaicīgi, katrs savā pasaules malā. Tā ka es uzreiz tā nebrauktu NICam virsū.

  Atbildēt
 12. Ingus

  Nu vakar ap 10 mēģināju piereģistrēt savu izvēlēto domēna vārdu. Lapā bija paziņojums, ka neatbilst prasībām (acīmredzot kāds no iepriekš bloķētajiem vārdiem). Rakstīju mailu, lai paskaidro ko tas nozīmē un gribu reģistrēt. Pēc 2 stundām atbildēja, ka esot noreģistrēts. Kad uzjautāju par reģistrācijas laiku, kad ir saņemts pieteikums, atnāca atbilde, ka 11 esot nodzēsuši iepriekš aizliegtos domēnus un 11:10 kāds ir noreģistrējis to vārdu. Es teiktu, ka ļoti aizdomīgi, bet nu nekas – ņemot vērā viņu pašu noteikumus esmu nolēmis arī pakasīties cik nu vien tālu būs tas iespējams. Jo savā mailā 10:10 skaidri un gaiši norādīju, ka vēlos to reģistrēt 🙂

  Atbildēt
 13. Atbalss: NIC.lv noklājies | Pods.lv

 14. marisss

  pareizi…vajag tos afēristus un rausējus LUMII beidzot raut nost siles. tik daudz starptautisku un vietējo projektu nolaist pa kliņķi. kur viņi tiek klāt, tur viss tiek izsaimniekots.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *