Baložu pilsētas dome atsakās no Microsoft

Daina pasvieda saiti uz rakstu iekš Db.lv par to, ka Baložu pilsētas dome atsakās no Microsoft licencēm, lai ieekonomētu 100 000 latu. Aleluja!

Baložu pilsētas dome Latvijā pirmā plāno atteikties no Microsoft licencēm un pāriet uz atvērtā koda tehnoloģijām visās pašvaldības iestādēs.

Tādējādi pašvaldība paredz tuvākajos četros gados tā ietaupīt aptuveni 100 tūkstošus latu.
Baložos idejai par atteikšanos no Microsoft licencēm ir vairāki būtiski iemesli. «Pirmkārt, krīzes apstākļos ir jāmeklē visas iespējas taupīt katru latu. Otrkārt, datortehnoloģijas un programmatūras šobrīd attīstās tik strauji, ka maksāt lielas summas par to, kas, iespējams, rīt jau būs novecojis, nav tas labākais risinājums. Jau pašreiz ir jāsāk domāt par to, kā strādāsim pēc novadu sistēmas izveides. Tad apvienojoties trim pašvaldībām, jaunajā Ķekavas novadā būs vienotā sistēmā jāapvieno arī katra pagasta datorsistēmas,» stāsta Baložu domes priekšsēdētājs Andis Adats.

Es nesaku, ka visās vietās varētu tā uzreiz – ņemt un atteikties no Microsoft, bet vairumā gadījumu valsts iestādes, tomēr varētu sekot privāto uzņēmēju piemēram un tikai ļoti nepieciešamos gadījumos izmantot krāsaino ofisu ikdienas dokumentu drukāšanai. Varbūt OpenOffice.org nav pats izskatīgākais dokumentu rakstīšanas rīks, bet, ja tev ir jāgriež kaut kur izmaksas, tad tas būtu veids kā to darīt.

52 thoughts on “Baložu pilsētas dome atsakās no Microsoft

 1. artissco

  Pareizi dara. Lielākajā daļā valsts iestādēs darbiniekiem ir tāds uzskats, ka vienalga cik kas maksā, jo to apmaksā valsts… Tik viņi nepadomā no kurienes tā nauda nāk. Datori un programmatūra ir dārgs pasāciens, it īpaši lauku reģioniem, jo nav izdevīgi ņemt licenses pāris datoriem.

  Atbildēt
 2. BlackHalt

  Es pāris radiniekiem uzliku Ubuntu Linux. Viņi ar datoriem ir uz `jūs`.

  Nesūdzās.

  Reāli ir tā, ka viņi nemaz nezin, kas par OS tur ir. Ka tik var uzrakstīt e-pastu utml.

  M$ Word guru gan varētu rasties štata samazināšanas problēmas.

  Tas varētu but labs tests uz galvu (vai tāda vispār ir).

  Atbildēt
 3. Glupais

  Patiesībā šāda ziņa varētu nākt par labu pašvaldības vēlēšanās pie varas esošajai partijai – redz, mēs samazinām izdevumus. Tikai tad, kad reāli tur visur stāvēs Ubunti ar Openofisiem es noticēšu rakstā paustajam.

  Atbildēt
 4. AK

  ODF ir Latvijas standarts, tā kā lai to arī lieto valsts iestādes.
  Es domāju, ka neko ļoti advancētu (zvērīgi macrosi) valsts iestādes tāpat netaisa.

  Atbildēt
 5. napalmEye

  Cik Baložu domes pakļautībā ir datoru, ja 4 gadu laikā iegādājoties programmatūras licences no Microsoft var iztērēt 100 000 Ls?

  Atbildēt
 6. droom

  Man liekas, ka 100K nav tikai M$ licenzes, bet ari tie kas apkalpo M$ sistemu, serverus utt.. vispar gribetos tiesham saprast kas ta par summu 100K. Pie reizes, cik saprotu, Linux admini strada tiri uz labdaribu? nu taa.. mazliet sarkasms, bet citadi malachi!

  Atbildēt
 7. XQL

  Tikai ziepe tada – ka vini taisas nodrosinat eparaksta super-truper dargo funkcionalitati, kura ir bazeta tomer uz MS. Skaidrs, ka viena puse var meginat ekonomet, bet tas neko nedos, ja nav strategiskas pieejas.

  Atbildēt
 8. _

  Svarīgi ir tas ka vietējie speci var darboties!!! Linux admini nav lēts prieks un viņi nestrādā labdarībai 😉 Bet vismaz nauda kas jāmaksā par softu var tik samaksāta vietējam adminim 🙂

  Atbildēt
 9. kola

  nu nu. nu nebūs tā, ka tagad outsorsēs n-tos linux adminus, kas katru dienu ies pa 50ls/h un tur ko bakstīs. Tur pat vietējām puikām pateiks – līdz nedēļas beigām jums jāpanāk, lai viss tur rotē un po ar kādiem līdzekļiem (vismaz pēc paša pieredzes strādājot valsts iestādē. ir darbs, kā to realizēt visiem pajāt – “galvenais ir rezulstāts” ). Un gan jau viņu vietējās aplikācijas atstās uz tām pašām platformām. Ja kaut kas uz win servera, tad tur arī griezīsies. Un sambu sakonfigurēt, lai tiktu klāt pie tīkla mapēm jau nav nekas (pārāk) sarežģīts 🙂

  Atbildēt
 10. BlackHalt

  Neaizmirsīsim, ka Linux vārdu mēdz valkāt arī (tai skaitā) dažādi blēži.

  tsandijs aplox, pidarix un citi krāpnieki.

  Atbildēt
 11. normunds

  Baložu pilsētas dome atsakās no Microsoft

  Baložu pilsētas dome Latvijā pirmā plāno atteikties no Microsoft licencēm

  te jau rati pa priekšu zirgam ir aizskrējuši.

  pagaidām es to uztveru kā priekšvēlēšanu kampaņas sastāvdaļu. tad kad viņiem 70% darbstaciju un serveru nomigrēs uz *nix, lūgtum ziņojiet. pie viena painformējiet arī par OS TCO, to būtu ļoti interesanti uzzināt.

  Atbildēt
 12. BlackHalt

  Tā nav Linux vaina.
  Diemžēl, ja Ubuntu Linux uzliks Šlesers, tad tas pārtaps par Šlubuntu.

  Vienīgais — no Linux grūtāk nozagt.

  Atbildēt
 13. hvz

  Ja kaut kādu Baložu dome tādā veidā var ietaupīt 100 000 Ls, tad jāsāk izdarīt secinājumus. Un secinājums ir tāds, ka pirms tam kāds piderass ir pilnīgi bezjēdzīgi iepircis licences vai noslēdzis SA līgumus. 25 000 gadā par licencēm ir pārāk liela summa pašvaldības saprātīgām vajadzībām.

  Atbildēt
 14. verdi

  nav gan grūtāk nozagt….
  Lielākā fendere jau nav sadaļā par licencēm. Ieviešana, pielāgošana, integrēšana – tur tā īstā štelle slēpjas. Un šajā sadaļā nav nekādas atšķirības Linux, MS vai vienalga kas.
  Un ko tikai nevarēs sastrādāt zem virsraksta “Esošās dokumentācijas integrācija darbam jaunajos apstākļos”.
  Disclaimer – Tas NAV iemesls neizmantot opensource visur, kur vien tas iespējams.

  Atbildēt
 15. Kazimirs

  Tak palasiet komentārus zem tā db raksta. Neticu, ka Baložos notiks kautkas nopietns + daudz negatīvi koruptīvas informācijas par to pašvaldību dzirdēts.

  Atbildēt
 16. normunds

  Es vienkārši lasu tālāk 🙂

  apvienojoties trim pašvaldībām, jaunajā Ķekavas novadā būs vienotā sistēmā jāapvieno arī katra pagasta datorsistēmas

  es paredzu plašu darbības lauku visāda veida “konsultantu”, “administratoru” utml. tūtiņdreijātāju a.k.a plānā lata urbēju piesaistei. Atliek atkārtot vēlreiz: pēc pārejas uz OS un vienotās sistēmas izveides būs vienkārši interesanti uzzināt kopējās izmaksas teiksim divu-trīs gadu griezumā.

  Atbildēt
 17. ZBH

  droom : nu un kaads iespeejs uz M$ 3rd party zaftes apdeitot nebrienot ar admin pravaam GUI liidz elkoniem, a taa tiir caur shell un skriptiem? mozj winda maak apdeitoties no kreisajiem repozitorijiem? a kaa man citaad apdeitot Adobe, Java, 7-zip – nu tas taa pienemot, ka tautai pietiek ar IE, OE un WMP, un juuzeriis rukaa ar restricted/limited pravaam?
  tur tas joks, ka vieniem pasiem apdeitiem uz chup ar windu kasteem vaig vairaak admin kaa pingvinuksiem, un lai M$ nemuld par one-button-abrakadabra. un lielaakajai dalai uuberkruto windu admin juuzer rukaa ar admin pravaam, taapee, ka citaad var saspiesties to saimnieciib uztureet peec visiem prieksrakstiem.

  XQL : e-moe iraid arri webiskais variants Javaa. un normaal SC reader rukaa arri zem pingvinuks. un tu nopietn domaa, ka katrai kantor zhurkai iraid izdaliits jeeparaksts?

  Atbildēt
 18. BlackHalt

  Negribeju vairs komentēt, bet normudismi ir izcili daunismi.
  normudi sēž uz M$ un brīnās, bet mēs strādājam tālāk.
  Ka viņam iznak M$ izdevīgāk – nezinu.
  Kukuļi?

  Atbildēt
 19. Anonīms

  probeema jaapceerpj kau saknee.
  kapees skolaas maada M$ office nevis Open Office?
  zin cik naudas ietaupiitos.
  skolaat tak griezhas LIIS uz lotus nnotes baazes. ja nemaldos tas arii straadaa uz linux.

  man skolaa maaciija word, excel un access, protams arii paint.
  nevar maaciit openoffice un mysql vai tml.
  ja to realizeetu tad varbuut arii M$ iestaadees atmirtu.
  interesanti ko cuukas shnjukurs parakstiija liigumaa ar bilu geitsu? varbuut to ka 1000 lietos M$ nevis linux.
  ja valsts nelobeetu ZZdats softu ar piekljuvi valsts noziimes datiem, kas griezhas uz M$, tad ja vareetu tiiri labi integreet linux. e-paraksts neiet uz linux? noshaut e-paraksta izstraadaataaaajus un integreetaajus.

  toch ir sviesc valstii iestajies.

  Atbildēt
 20. Grrr

  >Lielākā fendere jau nav sadaļā par licencēm. Ieviešana, pielāgošana, integrēšana – tur tā īstā štelle slēpjas. Un šajā sadaļā nav nekādas atšķirības Linux, MS vai vienalga kas.

  tiešām? varbūt cienītais rakstītājs nav ievērojis, bet liela daļa (gribētos domāt – lielākā, bet precīzu statistikas datu nav) no MS licencēm valsts sektorā tiek tirgota uz īres principa – proti, katru gadu jauns maksājums. Bonuss protams IR tas, ka ir iespēja upgreidoties uz jaunajām versijām bez papildus maksām.

  Bet mīnuss ir tas, ka īrēt licences kopsummā sanāk tomēr dārgāk, it īpaši ņemot vērā, ka jaunās programmu versijas bieži vien nemaz nav nepieciešamas.

  Atbildēt
 21. Oto

  Jāpiebilst, ka pašvaldības strādā ne tikai ar office, bet būvvaldēm, projektētājiem, detālplānotājiem ir vajadzīgas datorgrafikas, CAD programmas, kuras uz *unix sistēmām neies. Domāju, ka no OS licensēm neattsakās, tās jau nāk komplektā ar datoru, atsakās visticamāk no upgradiem.

  Atbildēt
 22. hvz

  īrēt softu no MS nesanāk dārgāk. Absolūtos skaitļos īre sanāk dārgāka, bet rēķinot pēc naudas plūsmas metodes tā tomēr izmaksā lētāk.

  Atbildēt
 23. budzis

  Nu Linuksis +/- varetu pietikt, ja nav problemu ar periferiju un citiem dzelziem.
  Ar OO gan ir sarezgitak – kadiem 75% varetu pilniba pietikt, bet citiem isti nespes aizvietot MSO. Nu nav daudzas lietas norealizetas ieksh OO ta, lai butu erti un vienkarshi lietot (piemeram, tas pats murgainais Mail Merge). Un ta savietojamiba ar MSO – ne vienmer tas, ko uztaisi ieks OO ta ari izskatas atverot uz MSO. Bet ja tie doki jasuta prom, tas nav labi

  Atbildēt
 24. budzis

  Anonymous, kapec maca MSO, ne OO? Vai esi redzejis kadu macibu gramatu par OO?
  Un kapec jamaca OO, ja velak a-skolas un dara bus MSO?

  Atbildēt
 25. rr

  Tiešām nav neviena cilvēka, kas sāktu šo revolūciju? Jā, iespējams, ka OO kaut kādas lietas trūkst, bet, cik mana saprašana sniedzas, ja kaut kas ir open source, tad pašam (ar attiecīgajām zināšanām) iespējams veikt izmaiņas. Izsludinot godīgus konkursus, tak būtu iespējams papildināt OO ar attiecīgajām funkcijām. Attiecīgi nauda paliktu tepat nevis ceļotu pie Bila. Protams, attiecīgi liela daļa mūsu “IT speciālistu”, kuri zāģē tikai Win, zaudētu darbu un būtu spiesti paplašināt savus zināšanu horizontus, bet mēs visi kopumā no tā ļoti iegūtu. Jo faktiski visa nauda paliktu tepat + nāktu klāt zināšanas + būtu reāls valsts līdzekļu ietaupījums (desmitos vai pat simtos miljonu).

  Atbildēt
 26. BlackHalt

  @35.

  A tur ir tāda fiška, ka tie, kuri zāģē tikai Win ir pinīgie normundi.

  Nu varbūt viņi ar pimo piegājienu māk pareizi iespraust RAM (šiten visādi gudrie vārdi).

  Atbildēt
 27. Netinsh

  Puikas, da ko cepās… Viss tāpat kā parlamentā – pingvīni pašlaik ir mazākumā/opozīcijā līdz ar to bļauj par ļauno komercizlizēto M$, līdzko situācija uzlabosies par labu linuxistiem tā no “bezmaksas” un apbižotās mataino community tas pārvērtīsies par biezu un rijīgu biznesa nišu, kura tāpat sāks cīņu par klientiem veidos skaistus user friendly/idiot proof grafiskos interfeisus, izlaidīs nenoslīpētas versijas utt. Daļa no matainajiem “guru” paliks par resniem bieziem onkuļiem, kas štuko kā vairāk piķa izplēst, mazāka daļa atkal rakstīs kādas jaunas eksotiskas OS un žēlosies par ļauno dārgo gļukaino Linuxu. Vienīgais teorētiski pozitīvais būs konkurences palielināšanās, jo spēlētāju būs vairāk, BET anyway pie šprices vairumā paliks tie paši vecie vēži tikai pārlienot uz citām kulītēm…
  Atvērtais vai slēgtais kods kāda nafig razņica… Arī M$ tirgus spiediena gadījumā gan jau publicēs savu pirmkodu, pārsauksies par Makrohard Penguin un tāpat paliks līderos, jo viņiem ir PIĶIS.

  Atbildēt
 28. noisex

  nekas vairak par kadu linux distro, piemram to pashu Ubuntu ar OpenOffice vinjiem tajas pashvaldibas nevajaga..ta ka mierigi var no taa MS kratities valjaa. Un nekada ipasha apmaciba nav vajadziga, lai lietotu datoru ar linux 🙂 iznest uz dekstopa paris ikonas un aidaa…nav jau jalien shella vinjiem 😉

  Atbildēt
 29. gundars

  šovasar Microsoft beidzas licenžu līgums ar Latvijas valdību. jautājums ir, vai nākošais daudzmiljonu līgums tiks slēgts? Ko par to domā pedofīlijas skandālā iesaistītais Birkava kunģis, kurš veiksmīgi lobē M$ intereses un darbojas represīvajā BSA…

  Atbildēt
 30. aksels

  normunds
  es paredzu plašu darbības lauku visāda veida “konsultantu”, “administratoru” utml. tūtiņdreijātāju a.k.a plānā lata urbēju piesaistei. Atliek atkārtot vēlreiz: pēc pārejas uz OS un vienotās sistēmas izveides būs vienkārši interesanti uzzināt kopējās izmaksas teiksim divu-trīs gadu griezumā.
  —————–
  Pat ja ieguvums ir pa nullēm vai pat kāda kapeika dārgāk, kas ir maz ticams, naudiņa taču aiziet ekonomikas sildīšanai un bezdarba mazināšanai – vietējiem puikām, nevis Bilam un Melindai.

  Atbildēt
 31. Taapat

  Man ar liekas, ka tie tūkstoši ir tāds reklāmas triks. Sekretāres programmu komplekts pērkot (Windows + Office) maksā mazāk kā admina mēneša alga. CAD ta viņai nevajag un varu maldīties, bet vai tad linuksam pilnvērtīgs CAD ir pa velti? Es arī mēģināju OO ieviest savā uzņēmumā, bet ko lai saku cilvēkam kādēļ palielāku excel tabulu uz vecāka datora ekselis atver 2 sekundēs bet OO 20. Par makrokomandām nemaz nerunāju. Sekretārei rakstot dokumentus ar TAB un ENTER pa lielam ir vienalga kas par programmu, bet nav jau MS ar tik nenormāli dārgs.

  Atbildēt
 32. Sybase

  MS project linuxavodi arie nepiedāva. ka ari exchage izstajeju 10 gadu laika nav spejushi uzcep . abas shis dargas aplikācijas ietaupa laiku un nemzums naudas.

  Ar cienu
  Windoras

  Atbildēt
 33. zoss

  Diemžēl valsts iestādēs tiek lietoti ļoti daudz softi kas iet tikai uz MS Windows, kādreiz arī bija iespēja un sākumā vis tikai maksimāli bīdīts uz Open Source, beigās tāpat sanāca pāriet uz MS, jo radās ar vien vairāk problēmu, negāja viens soft pēc tam otrs utt., un tā arī beidzās lielā Open Source projekta ieviešana 😀

  Atbildēt
 34. normunds

  Šodien biju BKUS poliklīnikā un tur dakteriem ir kaut kāds ubuntuveidīgs OS ar softu kurā viņi redz kas šodien pie viņiem ir pierakstīts.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *