Deviņu gadu jubileja

Nolēmu, ka, tomēr ir jāuzraksta par savu deviņu gadu jubileju, kopš es sāku rakstīt visādas ziņas internetā. Pirms daudziem gadiem atradu kādu arhīvā saglabāto failu, kurā ieraksts bija datēts ar 21.02.2000. Līdz ar to arī pieņēmu, ka šī ir pirmā diena, kad sāku to darīt. Patiesībā neizdevās atrast arhīvos kādas pēdas par to, kas darījās pirms 2000.gada. Izskatās, ka pirms tam bija tikai parasta mājaslapa, kādas toreiz bija daudziem.

Domēns Pods.lv, kas šobrīd ir tik ierasts, tika piereģistrēts jau daudz vēlāk, kad biju nomainījis vairākus hostingus un dažādas adreses. Katru reizi, kad pārvācos uz jaunu serveri, es pazaudēju saiti ar saviem lasītājiem. Pazaudēt tos 50-100 lasītājus dienā nav tas pats, kas būtu, ja tos pazaudētu šodien, kad ir Google, RSS agregatori, blogeru tīkli un kas tik vēl ne. Toreiz bija grūti pat atrast hostingu par saprātīgu cenu un par bezmaksas iespējām varēja tikai sapņot.

Lai gan godīgi sakot es uz maksas hostinga padzīvoju tikai dažus mēnešus, jo atradās labs cilvēks, kas man iedeva pieeju uz sava darba serveri. Pēc tam bija citi labi cilvēki un citi darba serveri utt. Un tikai 2001.gada 1.aprīlī mēs sēdējām ar darba kolēģiem kādās pusdienās un domājām par manas “CooLynX informatīvās lapas” jauno nosaukumu.

Toreiz man ļoti gribējās piereģistrēt sviests.lv, bet šo domēna vārdu bija paņēmis kāds domēnu spekulants, kas tur bija izvietojis kaut kādu sviestu. Tā kā tas bija laiks, kad jau bija tāda lapa kā Slashdot un termins “slashdotted”, tad arī kā analoģiju viens no kolēģiem ieminējās, ka varētu piereģistrēt domēnu Pods.lv. Attiecīgi arī rakstos pieminētos saitus līdz ar to arī varētu nolaist podā. No sākuma man šī ideja nepatika, jo nosaukums tāds divdomīgs, bet vēlāk atradu skaidrojumu.

Ja tiek pieminēts kāds projekts, kas nav īpaši izdevies, tad to var ļoti veiksmīgi nolaist podā. Savukārt, ja tas ir kāds jauns un labs resurss, ko ir vēlme izreklamēt arī citiem vai arī kāda programmiņa, vai cita laba lieta, tad jau tas ir medus pods, gudrību pods vai zinību pods utt. Principā man patika doma, ka vienam nosaukumam var būt divējāda nozīme.

Izaicinājums bija liels, jo Latvijā toreiz vēl nebija neviena resursa, kas rakstītu latviešu valodā par IT lietām. Mans elks toreiz bija cooler.irk.ru, ko paņēmu par paraugu. Dažus mēnešus vēlāk parādījās Cietnis.net, kas kaut kur divas reizes nedēļā publicēja tādus kā apskatus par IT lietām. Es mērķtiecīgi nepievienojos viņu pulciņam, jo man bija cits stils un nedaudz cita mērķa auditorija vai arī tā bija specifiskāka. Teiksim mani nekad neuzrunāja tā auditorija, kas dirnēja dažādos vietējos portālos un maz vai gandrīz nemaz nelasīja ārzemju resursus. Cietnis kā reizi nodarbojās ar to, ka pārsvarā pārpublicēja rakstus no ārzemju lapām un tulkoja tos uz latviešu valodu.

Vairumā gadījumu es biju par slinku, lai rakstus tulkotu un tā vietā devu citātus orģinālvalodā, kas bija vai nu krievu, vai angļu valodās. Šī atšķirība nav liela, bet ļoti būtiska. Cilvēks, kurš ir slinks, lai apmeklētu citus resursus un par pamatu ņem tavu resursu, visticamāk, ka nekad nevarēs tev kaut ko vērtīgu piedāvāt pretī. Es ar savu resursu gribēju informēt citus par saviem atradumiem un jaunatklājumiem, kā arī pretī vēlējos, lai mani lasītāji dalītos ar saviem atradumiem. Šāda sistēma veiksmīgi darbojās daudzu gadu garumā un abas puses bija ieguvējas.

Zemāk var redzēt kā tas izskatījās dabā.

Par pirmo pastāvēšanas gadu var palasīt no saglabātās kopijas.

Tiem, kas tik ļoti gribēja apskatīties, ko es rakstīju pirms gada var to izdarīt šeit:
[coolynx.from.lv] – v1.2 (virus free) lapā var sērfot, bet daudzas lietas var arī nestrādāt. Sadaļas daudz maz normāli strādā un iespējams, ka kāds arī kaut ko var atrast vērtīgu.
atliekas no 1.1 versijas ir atrodamas 1.2 versijā. Nelielas izmaiņas dizainā.
[world.lv/coolynx] – v1.0 pati pirmā saita versija (tagad moderni to sauc par weblogu), kas tapa pēc lapas no sērijas – tas esmu es un tas ir mans suns reksis =)
[v1.0 arhīvs] – pirmās versijas pirmais ieraksts, kas atrodams arhīvā.

Aptuveni tā es sāku rakstīt par visādām ar IT saistītām lietām. Te ir arī atrodams pirmais ieraksts, kad es sāku rakstī ziņas. Loģiski, ka sāku es ar to, kas toreiz bija aktuāls – warez, crack un hack tēmas, jo tās ir tās ar kurām var piesaistīt auditoriju. 😉

Kā izskatījās ziņas 1.0 versijā.

Te ir 1.2 versijas lapa, kas tika optimizēta, lai lietotāji no iezvanpieejas to ātri varētu atvērt. Tāpēc augšējā labajā malā ir tāds dīvains uzraksts par lapas varu. Cīņa bija par baitiem. Ja interneta ātrums ir pāris kilobaiti sekundē, tad varat parēķināt cik ilgā laikā ielādēsies 20KiB smaga lapa.

Par pārējo kādu citu reizi. Varbūt uz desmit gadu jubileju. 😉

26 thoughts on “Deviņu gadu jubileja

 1. Gints

  Apsveicu! 2000. gadā gan jau trafiks vismaz darba vietās (vismaz tajās kur es strādāju) bija gana normāls, lai par baitiem vairs traki nedomātu 🙂

  Atbildēt
 2. CooLynX Raksta autors

  2000.gadā bija 13% interneta lietotāju no visiem iedzīvotājiem.
  http://pods.lv/2008/03/25/interneta_lietosanas_statistika_par_10_gadiem/

  DSLs vēl nebija un reāli vienīgais pieslēgums vairumam lietotāju bija iezvanpieeja vai radiolinki. Uzņēmumiem parādījās DSL, bet par kādām cenām.
  http://web.archive.org/web/20001018111911/www.lattelekom.lv/lv/biznes/dsl/tarifi.htm
  Patiesībā pēc iepriekšējās līknes var ļoti labi redzēt to lēcienu no 7 uz 13%, kad parādījās DSL uzņēmumiem.

  Atbildēt
 3. Gints

  Nezinu īsti, kas bija iekšlietenē (mana pirmā darba vieta), bet otrajā mums bija radio, jo atradāmies ~200m attālumā no Latnet (LU MII) ēkas. Ziemā lielā sniegā džeki nāca šķīvi tīrīt, jo traki švaki sāka biti skraidīt 🙂 Taču jā, nekas ļoti izplatīts tas laikam toreiz nebija.

  Atbildēt
 4. CooLynX Raksta autors

  Tu biji viens no izredzētajiem, kam bija normāls pieslēgums. 😉

  Es toreiz mājās sēdēju uz iezvanpieejas un arī darbā bija radiolinks.

  Atbildēt
 5. malacis

  priekā! Man pods patīk ar mazliet savdabīgo skatu uz lietām. No poda vēstures visspilgtāk atceros, ka kādus pāris gadus atpakaļ kaut kādi hakeri nobrucināja datubāzi un daudzi poda lasītāji, mani ieskaitot, balsoja par poda atgriešanos webā.

  Atbildēt
 6. CooLynX Raksta autors

  iRs, Ultra DSL tika prezentēts IT&T izstādē 2000.gadā un saiti uz izcenojumiem, kā arī rakstu par to jau iedevu augstāk, bet Mājas DSL parādījās nākamajā gadā – 2001.gada IT&T izstādē, par to sīkāk var palasīt arhīvā.
  http://web.archive.org/web/20010812220219/coolynx.xxl.lv/04042k1-12042k1.html

  Atbildēt
 7. Stefuks

  Ui, kā tas laiks skrien. Nu tad kongratulācijas tev.

  Bet labi laiki bija – pie neta tikai elite tika :DDDD Man kaut kā vienmēr noveicās ar darbavietām – visu laiku radiolinki ir bijuši. Pokemonus uz pirkstiem varēja saskaitīt 😉 Piemēram, mani (vecums bija atbilstošs). Skaists laiks bija – front page mājas lapas un milzīgie 10Gb cietie diski ;-))))))) Un arī IT&T izstādes bija reāla vieta, kur “sebja pokazatj, na drugih posmotret” – pilnīga nostaļģija. A kurā gadā Triatelis prezentējās? Atceros, ka mēs ar Coolynxu mēģinājām noskaidrot, ko šie īsti prezentē, bet prezentātors pats nezināja par ko runā 🙂 Varētu būt, ka tas pats 2001. arī bija, ne?

  Atbildēt
 8. CooLynX Raksta autors

  Stefuks, kaut kad ap to laiku bija, jo sākumā bija cerības, ka viņi būs alternatīva esošajiem interneta pakalpojumu sniedzējiem.

  Atbildēt
 9. e-remit

  Sveicieni!
  Lasu Tavus rakstus kopš coolynx.from.lv, turplāt pievērsu Tavai lapai uzanību, jo from.lv lapu sarakstā pamanīju niku, kādu ircā biju redzējis 😉
  Man gan liekas, ka cietnis.net jau pastāvēja pirms pods.lv nosaukuma – vēl 2000. gadā ar statiskām lapām.

  Atbildēt
 10. ZBH

  par DSL ar haljavno zabugor trafik – 2000. rudenii tas biij tikai dazaam LTK centraaleem, daudzmaz veel aceros to Riigs kart ar “paarklaajum”.

  Atbildēt
 11. m_janis

  Nu tad priekā ! Patiesībā arī laikam sāku lasīt praktiski no pirmssākumiem (coolynx.from.lv). Pods un Cietnis ilgu laiku bija pirmās vietas, kur ieskatījos, kārtējo reizi iezvanoties tīklā.

  Atbildēt
 12. Vaards

  Pievienojos!
  Jau visus šos gadus cītīgi spamoju visa veida podu.lv priekšgājējos un ceru to darīt arī turpmāk! ;-)))

  Atbildēt
 13. deni2s

  Jāatzīst, ka es ar diezgan stipri esmu no tevis ietekmējies 😉 Piemēram, plānojot CMS, kas pašlaik tiek izmantots lapās http://www.hc.lv , http://web.hc.lv , http://www.dzd.lv , http://www.dzejolis.lv , http://www.pantiņi.lv un vēl dažās citās lapās, par pamatu tika ņemtas tevis rakstītās tehniskās specifikācijas ideālai mājaslapas platformai, kuras biji publicējis podā. Diemžēl pats pēc tam pārgāji uz wordpress un tagad tie agrie interesantie tehniskie raksti saistībā ar IT un tīmekli parādās aizvien retāk blogā.

  Apsveicu jubilejā!

  Atbildēt
 14. Sauliite tava

  Hahahaha
  Labāk nebūtu sācis rakstīt savas domas, kas nav daudz labākas par parasta poda saturu!
  Ej ielas slauki un būs lielāks labums!

  Atbildēt
 15. CooLynX Raksta autors

  deni2s, paldies! Aizrādījums vietā – tik tiešām esmu samierinājies ar WordPress funkcionalitāti un no kaut kādām lietām atteicies. Tas ir tāds kā kompromiss starp to, ko es gribētu un to ko varu atļauties. 🙂

  Bet es to darīju apzināti, jo kopš 2000/2001.gada, kad vēl ļoti interesēja tehniskās nianses, šobrīd esmu attālinājies no tām. Man ir patiess prieks, ka ir vēl kāds, kas atceras to, ko es savulaik propogandēju. Nav daudz tādu, kas sekotu šiem ieteikumiem un vadītos pēc labās prakses. Savukārt tie, kas to dara, šobrīd var pelnīt vairāk nekā tie, kas šīs nianses ir ignorējuši…

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *