Lattelecom uzvar konkursā par digitālo tv

Izdomāju, ka arī man būtu jāuzraksta par to, ka digitālās televīzijas ieviešanas konkursā uzvarēja Lattelecom.

Līdz 10. decembrim savus piedāvājumus iesniedza seši uzņēmumi: SIA «DauTKom TV», Latvijas VAS «Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs», SIA «Televideotīkls», SIA «Lattelecom», SIA «Baltkom TV SIA», tai skaitā ārvalstu kompānija «TDF S.A.S.».

No visiem pretendentiem izvēlējās Lattelecom.

Pirmdien Satiksmes ministrijas konkursa komisija nolēma atzīt par uzvarētāju uzņēmumu «Lattelecom» pretendentu atlasē par televīzijas zemes apraides ieviešanu un nodrošināšanu ciparformātā Latvijā.

Tiesa gan jāsaka, ka lielā jezga vēl tikai sāksies, jo tie ir tikai konkursa rezultāti. Tālāk sekos vienošanās ar starpniekiem, kas nodrošinās faktisko apraidi un vēl visādas nianses.

Vieni par šo notikumu priecājās, citi bēdājās. Tiek pieminēti tādi mistiski nosaukumi MPEG2/MPEG4, Full HD utt. Piemēram, boot.lv forumā tika minēts formāts, kurā notiks digitālās televīzijas apraide. Lattelecom raidīs MPEG4 formātā, līdz ar to visiem tiem, kas paspēja iegādāties Baltcom reklamētos DVB-T uztvērējus, kas nodrošina MPEG2 formāta kanālu uztveršanu, nāksies pirkt jaunus, kas atbalsta MPEG4.

MPEG4 ir nepieciešams, lai nodrošinātu nākotnē Full HD formāta televīzijas kanālus, jo tam ir spēcīgāka kompresija, līdz ar to ir iespējams pārsūtīt salīdzinoši mazāk datus un nodrošināt lielākas izšķirtspējas bildi. Nu un loģiski, ka uzvarēt nemaz nevarēja kompānijas, kas piedāvāja apraidi, izmantojot novecojušo MPEG2 standartu, jo visi taču grib HD kanālus, lai gan ne līdz galam izprot, ko prasa.

Runājot par to vai Lattelecom var, vai nevar nodrošināt HD kanālus. Pirmo HD kanālu varētu nobaudīt Lattelecom TV skatītāji jau nākamajā gadā. Tā gan ir “vadu” televīzija, kas tiek nodrošināta, izmantojot interneta pieslēgumu, bet piegādātājiem jau dziļi vienalga, kur šis kanāls tiek rādīts – kabeļtelevīzijā vai vietējā digitālajā televīzijā, kas ir kriptēta un pieejama kā maksas pakalpojums.

Pasaulē HD kanāli jau ir pieejami. Pārsvarā tie ir maksas kanāli. Ir pieejami arī bez maksas satelīttelevīzijas lietotājiem, bet pārsvarā tie ir demo kanāli vai arī lielu kanālu spoguļi, kas tiek subsidēti no šīm televīzijām. Problēma ir tāda, ka HD kanāli maksā N-reizes dārgāk nekā SD jeb parastie digitālie kanāli, jo HD kanāli nav vienkārši izstiepta lielāka bildīte, bet gan uzņemti un apstrādāti augstākas kvalitātes izšķirtspējā.

Attiecīgi arī Lattelecom sākumā visticamāk, ka subsidēs HD kanālu, lai cilvēki notestētu, novērtētu un saprastu – grib viņi maksāt par kvalitāti vai nē. Pagaidām gan vēl nav zināms, kas varētu būt šis kanāls, kuru nopirks. Man jau gribētos, lai tas būtu Discovery. 😉 Atšķirībā no sporta kanāliem, kas daudziem patīk, Discovery varētu būt populārāks, jo tas ir interesants gan tiem, kas skatās sporta kanālus, gan tiem, kas tos neskatās. Tīri teorētiski var būt lielāka potenciālā auditorija, kas gribētu par to arī maksāt.

33 thoughts on “Lattelecom uzvar konkursā par digitālo tv

 1. sid.id

  nez akpēc man liekas, ka šitais viss ir politisks aprēķins, lai celtu lattelecom cenu. Isti nezinu, vai telecom ir pārdots, vai ne, bet nu šitā štelle pamatiigi paceļ lattelecom cenu

  Atbildēt
 2. kristapsz

  Tas, ka HD ir mpeg-4, vēl nenozīmē ka arī SD ir jābūt mpeg-4. Uztvērēji, kuri atbalsta mpeg-4, atbalsta arī mpeg-2.
  Man ir labāk ideja 🙂 Varbūt uzreiz lai ltk. laiž visu kā HD. Sākumā būs visi kanāli jā-upscale-o uz HD. Bet pamazām varētu sākt iepludināt arī īstu HD saturu. Būtu pirmā valsts pasaulē, kur tikai HD kanālus raida 🙂
  Ā, bet mums nemaz 16:9 nav ieviests. Ehh, … ja vēl par tāda sasnieguma kā stereo skaņas ieviešana varētu pasapņot …

  Atbildēt
 3. CooLynX Raksta autors

  kristapsz, joks jau ir tajā momentā, ka saspiežot mpeg4 formātā, var palaist to pašu kvalitāti, bet viena kanāla vietā sanāk vieta diviem.

  Tici man, ar labdarību neviens nenodarbosies un HD kanālus na haļavu nelaidīs. Nav jau tā, ka tika izlozēta loterijas biļete un tagad nauda pati kritīs no debesīm. 😉

  Atbildēt
 4. normunds

  Varbūt uzreiz lai ltk. laiž visu kā HD. Sākumā būs visi kanāli jā-upscale-o uz HD.

  Vispār ideja mazliet murgaina. No tā ka tu SD signālu uzpumpēsi uz kaut vai 720p bildi labāku nepadarīs tikai aizņemsi lieki joslu.

  Atbildēt
 5. henrymighty

  Discovery nav slikts, bet, man šķiet, vajadzētu TV6, FoxCrime vai Planeta Sport, tie ir mani top kanāli!

  Vispār savādi lasīt rakstu par to, ka kaut kas varētu tikt attīstīts, jo galvā katram kārtīgam pilsonim grozās domas, kur ietaupīt. Sapnis par lielāku dzīvokli vai labāku mašīnu vairs tik bieži neuzpeld ikdienas pārdomās par labāku dzīvi… kur nu vēl TV kvalitāte.

  Vai konkurss par digitālo TV iet roku rokā ar šodienas lozungiem? Ak’ es muļķe, satiksmes ministrija taču Aināra pārziņā.

  Neesmu iedziļinājies šī konkursa būtībā, ja reiz konkurss tad, kādas priekšrocības vai naudu Lattelecom saņems no valsts? Reku ir TV stream’s, ko ražo Latvijā, ņemiet un tirgojiet latvju tautai. Kādēļ tas nevarēja tikt atstāts privātā biznesa rokās ar konkurences iespējām starp tiem pašiem sešiem pretendentiem? Nu labi, varbūt atbalstīt nerentablos reģionus, bet atstāt tirgu brīvu visiem?

  Atbildēt
 6. Artis

  Ja nemaldos, tad ir pieejami gan 720p standartā televīzijas kanāli gan Full HD

  720p katrs sevis cienošs starptautiskais kanāls raida – šķiet eurosports, cnn, bbc, un vēl lērumsm bet FULL HD ir tikai kaut kādi demo kanāli, kas vispār ir tikai kādi mazpadsmit pa visu pasauli. Bet nu ņemot vērā straujo attīstību, domāju, nedomāju, ka ir vērts pa vidu pāriet uz 720p apraidi, bet gan uzreiz uz 1080

  Atbildēt
 7. budzis

  Nu daudzi kanali, kas saka laist HD, pamazam atsakas no tiem.
  Jautajums, tie TV, kuros ir DVB-T, sapratis tos mpeg4 vai tie tomer bus garam?

  Atbildēt
 8. budzis

  Artis, japoškām jau ir izstrādāts jauns formāts, kur tie p ir vel 4x vairak. Ta ka pec gadiem 10 HD vieta jau bus aut kas cits 😉

  Atbildēt
 9. Dreamland

  HD protams ir “kruto”. Man tik ir cits jautājums – cik tas ir nepieciešams pie 32″ ekrāna? Vai varbūt vēl mazāka?
  Vairākums no mums dzīvo bloka mājās, kur attālums starp sienām ir aptuveni 3-4 metri. Ja nemaldos, tad ekrāna izmērs tika ieteikts 1/3 daļa no tā attāluma starp skatītāju un ekrānu. Vienkāršāk izsakoties – aptuveni līdz 1metram. Vai šajā gadījumā ir nepieciešams 1080? “Na haļavu” protams, bet ja par to jāmaksā papildus? Diezgan būtiski jāmaksā?
  Negribētu izlikties par stagnātu, bet joprojām priekšroku dodu 100MHz CRT ar 1m diognāli. Manā gadījumā konkurs varētu nebūt – pietaupītu naudiņu bāreņiem un valdībai :).

  Atbildēt
 10. x-f

  Es neticu, ka kāds no Lielajiem Runātājiem spētu atšķirt 720p no 1080p, ja viņu nosēdinātu pie TV.

  Un kurš teicis, ka Lattelecom tiešām raidīs MPEG-4? Nu, neskaitot boot.lv gudros minētājus.

  Atbildēt
 11. normunds

  Un kurš teicis, ka Lattelecom tiešām raidīs MPEG-4? Nu, neskaitot boot.lv gudros minētājus.

  Neesmu boot minētājs, bet ņemot vērā, ka LTK pašlaik viss ir MPEG4, es nedomāju, ka viņiem būs kāda interese pie jau tā ne mazajiem izdevumiem, taisīt vēl vienu galvasstaciju uz MPEG2.

  Atbildēt
 12. Artis

  x-f nu es domāju ka sanāks vismaz 50 000 mājsaimniecības, kuriem ir 37″+ telziņi mājās un kurus īpaši nesatrauc tas vai par televīziju jāmaksā 5Ls mēnesī vai 15Ls mēnesī, ja var dabūt attiecīgu kvalitāti priekš viņu lielajiem ekrāniem.

  Atbildēt
 13. atis

  parcik es tv neskatos, man po kā tiek izšķērdēti tie līdzekļi.. ja nu vienīgi būs iespēja dabūt vairāk kvalitatīvus ripus 🙂 bet nu starpība 3 metru attālumā ir starp DVD un 720p.. tālāk 1080p jau nejūt īpaši.

  Atbildēt
 14. cyxob

  Tiesa gan jāsaka, ka lielā jezga vēl tikai sāksies, jo tie ir tikai konkursa rezultāti. Tālāk sekos…

  tiesāšanās par konkursa rezultātiem 🙁

  un jautājums: sony bravia vairs nekam neder ar savu bvb-t? un pārējās kastes?

  pats gan skatos digitālo baltkom tv uz 24″ crt.

  upz! izdzēs, lūdzu, to iepriekšējo komentu.

  Atbildēt
 15. Taka

  Ko cepas. Nekas vēl vispār nav zināms.
  Zināms ir tikai tas, ka patreiz LTC ir atzīts par uzvarētāju, kas daudziem bija patiess pārsteigums, jo šķita ka konkurss ir rakstīts uz Baltcom.

  Par ieteikumiem apskeilot SD uz HD vispār vajadzētu eitanazēt uz vietas.
  Ja kāds grib izbaudīt kā tas dabā izskatās, uzlieciet savam LCD displejam 640×480, vai arī paņemiet mazas izšķirtspējas videofailiņu (320×200 teiksim) un izvērsiet pa visu ekrānu.
  Priecīgu skatīšanos!

  Atbildēt
 16. agris

  Ko jūs te cepās?????? FULL HD, MPEG2, MPEG4 UN VĒL SAZIN KAS. Tas viss ir sviests, jo varu saderēt ka 95% LV iedzīvotāji atšķirību vispār neredz. Vienīgā starpība būs tā ka ja tagat maksā piemēram 5Ls. tad pēc tam maksās 25Ls. Mums taču redzies ir super puper formāti standarti un vēl sazin kas. Prost kārtējā legālā naudas kāšana par neparko.

  Atbildēt
 17. CooLynX Raksta autors

  Ar aci VAR redzēt atšķirību starp SD un HD kanālu. Par to var pārliecināties kaut vai ar šobrīd pieejamajiem kanāliem. Ja nemaldos, tad Arte (šķiet arī Simul HD un Simul SD) rāda gan vienu, gan otru. Pārslēdzoties starp kanāliem var redzēt artifaktus uz SD un cik skaidra bilde ir uz HD.

  Atbildēt
 18. CooLynX Raksta autors

  x-f, vienkārši, lai kaut ko vispār daudz maz objektīvi varētu salīdzināt, ir jābūt kaut kādiem parametriem vai nosacījumiem vienādiem. Šajā gadījumā ir viens un tas pats raidījums/filma, kas tiek translēta paralēli. Tu vari neteikt cilvēkam, kas šobrīd tiek rādīts, lai viņš pats pasaka.

  Ja nenoslinkošu, tad uztaisīšu pāris klipiņus, lai saprastu par ko es runāju. Pieļauju domu, ka te lielākā daļa tiešām grāmatu nav lasījuši, bet visiem ir viedoklis. 🙂

  Atbildēt
 19. Kŗemilek

  MPEG-4 gan jau ka būs. Vairāk programmu var sabāzt pie salīdzinoši zemākas datu plūsmas, plus vēl viss vietā priekš HD. Un nav jau problēmu tirgot kastes katrai gaumei: lētās ar kompozīto izeju un varbūt SCART un dārgākas, kur arī HDMI piemests klāt.

  Lielākā sāpe ir daudzo vienā mājā esošo TV digitalizācija. OK, “galvenais” televizors viesistabā varbūt visu sapratīs. Bet ne jau katram virtuvē vai guļamistabā ir HD TV ar MPEG-4… Nāksies katram šādam pirkt savu digikasti 🙁

  Atbildēt
 20. Taka

  Es saprotu kāpēc tauta tā iekarsusi par HD 🙂 “HD bomži”, kā es tādus dēvēju, ir sapirkušies milzīgos LCD televizorus bet parasto televīziju uz tādiem nez kāpēc labi nerāda.
  Bet BD atļauties neviens no viņiem nevar. Tad nu mauro, ka HD vajag…

  CooLynX – paskaties Anixe HD – apskeiloti 70-80to gadu TV seriāli visā savā jaukumā… diemžēl tautu māna ar pseido-HD rēķinoties ka vidējais aritmētiskais HD bomzis to nepamanīs.

  Atbildēt
 21. ZBH

  Taka : a ko, vai ta vien dal 80to gad seriaal netik filmeet uz filmaam?

  suun buus, ja shitiem pajoliniem pa god saaks dziit HD ar zem bitreit (cik nu vin iraid). nu, buus HD artefakt 🙂

  Atbildēt
 22. losthighway

  mana onkyo aparatura tik skaisti upskilo DivX, ka nevar just starpiibu starp divx un DVD uz FullHD LCD. tas tiem kas saka ka upskalings nekam neder. Tapat visa shii njerkesteeshana ka tas nevienam nav vajadziigs un taa talaak, ir tikai tieshaam bomzhu cieniigaa.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *