Windows 3.x ēras beigas

vova pameta informāciju par to, ka pirms dažām dienām Microsoft pārtrauca izsniegt Windows 3.x licences. Šķiet, ka šī ir operētājsistēma – rekordiste, kas ir visilgāk izdzīvojusi.

On 1 November Microsoft stopped issuing licences for the software that made its debut in May 1990 in the US.
Microsoft maintained support for Windows 3.x until the end of 2001, and it has lived on as an embedded operating system until 1 November 2008.

Kā iebūvētā operētājsistēma Windows 3.x kalpoja specifiskām vajadzībām – kases aparātos un biļešu pārdošanas sistēmās, kā arī atsevišķu lidmašīnu izklaides sistēmās.

Man patika salīdzinājums, kas bija minēts BBC News publicētajā rakstā.

Windows 3.x required an 8086/8088 processor or better that had a clock speed of up to 10MHz. It needed at least 640KB of RAM, seven megabytes of hard drive space, and a graphics card that supported CGA, EGA and VGA graphics.

By comparison, the Home Basic version of Windows Vista requires a 32-bit 1GHz processor, 512MB of RAM, 20GB of hard drive space, and a graphics card with at least 32MB of memory.

Pamats kārtīgam fleimam par to kā ir uzbriedusi šī perētājsistēma. 😉

32 thoughts on “Windows 3.x ēras beigas

 1. Krotow

  Oho! Pat sapņos nerādījās, ka vēl bija nopērkamas Win3.x licences 😀 Eh, gribas parbaudīt, cik ātri Win3.11 ielādējas datorā, kas var normāli darbināt Vistu. Un cik reizes ātrāk par Vistu tajā pašā datorā 😉

  Fleimam komentārs no Lifehacker:

  WOW!!! In 8 years M$ hasn’t managed to stop viruses, slow down viruses, invent their own GUI, or design an OS that doesn’t crash every week. Don’t worry though, they managed to get their boot speed back where it was 8 years ago! Maybe Windows 8 will take the graphics back to XP style!!

  Atbildēt
 2. cyxob

  jā. 3.x ir tikai čaula dosam. paši esam darbinājiši win 1.x un 2.x uz skolas pc no floppy. baigie ērmi 🙂 bet strādā nepieklājīgi lēni. imho…

  Atbildēt
 3. Krotow

  3.11 uz 386 proča ar 1+ MB RAM bija Ok, uz 486 proča jau ātrs un zem Pentium 1 vnk lidoja. Tālāk ar šamo vairs nav sanācis darboties. Tiesa, diez vai tagad to uz jaunajiem datoriem izdosies tik vienkārši palaist, Win 3.1x draiveru (video utt.) taču vairs nav.

  2 Mut: Windows 9x (95/98/Me) arī pēc būtības bija tikai čaulas DOS operētājsistēmai. Tās arī bieži putro.

  Atbildēt
 4. e-remit

  savulaik, ja nemaldos, W2k tika reklamēts, ka tas pārtrauc Win3/95/98/ME sēriju. Patiesībā arī WinXP sevī satur mantojumus no Win3… Piemēram, uz WinXP var uzinstalēt printeri, ņemot draiverus no tīkla – izrādās, ka tīkla mape ir jāpiemapo, kā disks, kā tas bija Win3.11 stilā. Vistas ideja it kā jau bija pārrakstīt un sistematizēt visu, lai šādas lietas vairs neatkārtotos.

  Tā jau Win3.11 ir jauks, ja neskaita, ka maksimālā izšķirtspēja ir 640×480 ar 16 krāsām, kā arī 16-bitu pārlūki ir tādi, ne pārāk… Tiesa, uz win3.11 var uzlikt calmira, un justies, kā Win95 vidē.

  2. Krotow: par draiveriem neuztraucies – pa lielam arī mūsdienās videokartes var palaist VGA režīmā. Tur liela daļa sistēmas strādā ar DOS draiveriem. Drīzāk var iekrist uz kādām Division by zero kļūdām, dēļ pārāk ātra procesora.

  Atbildēt
 5. Snow

  Win sauc par “bloatware”. Nu tāds jau šamais ir 🙂
  Win prieks un vienlaicīgi arī lāsts ir tas, ka viņam velkas pakaļ milzonīgs daudzums vecu softu, standartu, protokolu, draiveru, iestrāžu un izstrāžu, kuriem win savulaik ir apsolījis palīdzēt dzīvot 🙂

  Atbildēt
 6. Krotow

  Disku burti ir vēl senāks mantojums, tie nāk no CP-M laikiem (vēl pirms DOS) un patiesībā tika saglabāti dēļ savietojamības, lai varētu darbināt dinozauru laikos rakstītas DOS programmas. Cita pamatojuma to eksistencei Windows sistēmās nav jau kopš Windows NT rašanās. Un MS no tiem neatteiksies, šie burti tiek izmantoti visās lietotāja gala failu pārbaudes funkcijās un to izravēšana prasītu vēlreiz pārrakstīt visu, radot sistēmu, kas ar iepriekš rakstītajām programmām nebūtu savietojama pēc būtības. MS tas laikam pārāk dārgi maksātu. Un taisīt DOS failu pieejas stila emulāciju (kā izdarīts Wine un Dosbox) arī laikam nav tik vienkārši.

  Printerus Win2K/XP var pieinstalēt arī bez disku mapošanas. Ja jāmapo, tad pie vainas ir konkrētā printera instalācija. 640x480x16 krāsas ir pēc nosacījuma uzdotā izšķirtspēja visām Windows sistēmām. Vairāk būs, ja būs uzlikts konkrētās videokartes vai ar to savietojams draiveris. Tālākais atkarīgs tikai no kartes iespējām un no kartē esošās atmiņas izmēra. Win3.x mierīgi varēja darboties gan 1024×768 gan 1620×1200 izšķirtspējās ar 16 Mio krāsām. Tiesa Win3.x ziedu laikos tā varēja plosīties tikai labi situētās organizācijās, jo tāda līmeņa videokartes (ar atbilstošu čipu un 8 – 16 MB RAM uz borta – nīkuļi pēc mūsdienu standartiem) maksāja tikpat, cik viss dators un 21″ monitors vēl plus tikpat. Par to naudiņu tolaik varēja nopirkt diezgan labu autiņu.

  Atbildēt
 7. BigUgga

  Krotow, domāju, ka aizsies, vismaz video toč vajadzētu strādāt.

  “2 Mut: Windows 9x (95/98/Me) arī pēc būtības bija tikai čaulas DOS operētājsistēmai. Tās arī bieži putro.”

  Avotinē. Win95 jau pati par sevi bija OS. DOS`u izmantoja tikai ielādei un dažus draiverus safe modei. Atškirībā no Win3.1, kas rullēja zem DOS kā programma. Tipo X11+(Gnome|KDE|*) 😀

  Atbildēt
 8. Krotow

  2 BigUgga: Win9x bija vairāk kā DOS ādiņa, taču par tīru OS to nosaukt negribas. Tam apakšā bija specifiska DOS versija, kas pamatā kalpoja Win9x ielādei un palaišanai un veco DOS programmu darbināšanai DOS režīmā. Kad Win9x tika palaista, DOS daļa tika izmesta no atmiņas. Drīzāk to varētu nosaukt par 1,7 OS maisījumu. Esi mēģinājis ielādēties dosmodē un tad konsolē ierakstīt “win” + enter? 😉

  2 veerotaajs: Jeee, lūk tā OS jāielādējas. Aicinājums MS – dajoš vistu startēt 5 sekundēs uz tāda paša datora bez visādiem booster ram un superfetch.

  BTW uz tā paša datora, kurā darbojās Win9x, ielādējoties dosmodē, varēja palaist arī Win3.11 🙂

  Atbildēt
 9. e-remit

  Nu par pamatu Windows ielādes ātrumam drīzāk jāņem WinNT4, kurš lādējās ar savu ntldr, bez DOS palīdzības. Pie Win3.* ielādes laika jāpieskaita arī DOS ielādes laiks – hymem.sys arī paņem savu laiku.

  Atbildēt
 10. BigUgga

  Krotow, no Tevis sacītā sanāk, ka arī NT ir faktiski ir specifisks DOS :))) Uz 95 win+enter nav mēģināts. 3.1 var vēsi palaist, jo tas faktiski darbojās real-modē, uz 95 divus 95`os nepalaistu, bet lai gan einuzini, pats mēģinājis neesmu…

  Atbildēt
 11. MO

  Nu nez. Visādi DirectX un 255 simbolu failneimi utt. takš negriezās uz DOS. Ja Win9x ir nepieciešams DOS, lai tas strādātu, tad dos ir komponente. Citādi sanāk, ka visas Win spēles ir vnk DirectX čaulas…

  Atbildēt
 12. Krotow

  NT sērija (WinNT 3.x, 4.0, Win2K/XP, Vista) nav specifisks DOS – tās ir pilnas OS ar savu kerneli, API un ielādējas pašas bez rociņas paturētāja DOS izskatā. DOS funkcijas tajās tiek tikai emulētas.

  2 95-tos vienā partīcijā palaist var, tikai otra Win95 Windows direktorija jānosauc citādāk.

  2 MO: Pirmkārt ne visas Win spēles izmanto DirectX 😛 Otrkārt DirectX ir API – t.i. funkciju komplekts, kas Windows nodrošina tiešo pieeju dzelžu draiveru funkcijām un sniedz dažādas papildus iespējas (tekstūru ģenerēšana, shaderu apstrāde, skaņas efekti utt.). Treškārt – pamēģini Windows API failu funkcijām padot faila vārdu, kas garāks par 260 simboliem (iesk. diska burtu, divpunktu un slīpsvītras 🙂 Vienā gan tev taisnība – failu vārdus Win9x apstrādā API funkcijas, ne DOS.

  Atbildēt
 13. e-remit

  Nu vispār uz to var skatīties dažādi.
  Līdzīgi, kā Win3.*, ir arī citas, ne tik populāras DOS grafiskās čaulas. Vairākas izpētīju kādreiz, pētot FreeDos.
  Par Win9x – no vienas puses var arī 100% nepiekrist krotowam. Lai arī Win9x ir Win3.* sērijas turpinājums, Win9x DOS jau vairs nav klasiskais DOS. MS-DOS 7.* (tas, kurš zem Win9x) COMMAND.COM ietver sevī funkcijas, kuras neietvēra klasiskais MS-DOS 6.22 COMMAND.COM. Ja nekļūdos, DOS7 bija iekļauts exe-failu atbalsts, kurš dos6 versijā bija vienā ārējā failā ar drausmīgu nosaukumu. Bija vēl dažas fīčas, kas atšķīrās, bet pamatdoma tam visam – lai arī win9* lādējās caur DOS7, pats DOS7 bija veidots vairāk, kā Win9* loaderis, nevis kā patstāvīga OS – MS DOS. Tādā ziņā, Win9*, komplektā ar MS-DOS7.* ir pilnvērtīga OS.

  Atbildēt
 14. Krotow

  e-remit: Piekrītu, tas DOS bija arī kā loaderis. Manējais fleims aizgāja par to, ka Win95 un 98 paši tieši nevarēja palaisties. Bija vajadzīgs loaderis. Un tolaik vēl darbam lietoja daudz DOS programmu, savietojamības vārdā no loadera iznāca vēl viena OS. Reāli 2 OS vienā flakonā 🙂

  Atbildēt
 15. japets

  Pastāstiet, kas nodrošināja procesu pārvaldību, kas nodrošināja memory management un kas I/O operācijas.
  Manuprāt tieši tas raksturo OS, nevis, kas sāk viņu lādēt.
  Varbūt pārāk skarbs salīdzinājums, bet šī brīža OS nesauksim par grub vai citu boot loaderu čaulām… 😉

  Atbildēt
 16. e-remit

  japets, paņem win95/98, ieslēdz boot-logging un pēc windows ielādes paskaties log failu. Ieraudzīsi, ka pirmais, kas ielādēts, ir hymem.sys – neatkarīgi no tā, vai tas bija config.sys ierakstīts, vai nav. Tātad atmiņas managementu pamatos nodrošina DOS.
  I/O operācijas arī nodrošina, gan DOS, gan Windows… atkarībā no situācijas.

  Atbildēt
 17. abet

  Priekš api lai nodotu failus kuru nosaukums > 260 simboli jālieto \\?\path – unicode, un bija laikam 32000 simbolu ierobežojums..

  Atbildēt
 18. Krotow

  2 japets: Par Windows 95 memory management. Google ir arī pārējais.

  2 abet: Tā ir. taču pat ne visās API funkcijās tas strādās. Un vēl Unicode. Ok, ok, zinu, MS izlaida arī Unicode layer for Windows 9x… tā ap to laiku, kad vairums masveidā jau dragāja uz Win2K un XP.

  Atbildēt
 19. janka

  Neesmu speciālists, bet vai kādas no tām vecām windows versijām nevar atkompilēt ?
  Ja jau tās saknes ir kopējas tad atkompilē un veido savu jauno windowsu !!!

  Atbildēt
 20. ZBH

  nez, vai taga sho izdotos kaut intress peec palaist uz sata haardiem?
  WFW 3.11 ap 2000. gad intress peec veel peedeejoreiz pieskiil uz UW SCSI PII dzelzh (videoplekst biij Matrox G100 vai, mazaakticams, G200) – Intel mashiins NLE lietaam. log veeraas momentaal. nu, uz taas kasts arri Win95 instalaacij notikaas lot aatr (saliidzinot ar kaukaadiem P233MMX ar IDE HDD). secinaajums – viss lido tad, kad dzelzs iraid vismaz 5 gads jaunaaks par soft 🙂

  Atbildēt
 21. ZBH

  e-remit : kam klasiskais DOS iraid 6.22, a kam 3.30 🙂 tas vrodi pats pa sev saprotams, ka jaunaakam iraid vairaak fiich. tas pats 3.30 biij minimums daudzaam pergaam, znacit vairs ne tik “klasisks” kaa taa prieksgaajeej 🙂

  Atbildēt
 22. neteikshu

  ZBH: par “Klasisko DOSu” es saucu to, kuram uzrakstot komandu “ver”, tiek atgriezts paziņojums par DOS versiju, nevis Windows versiju. Protams, bez MS-DOS6.22 bija jau arī PC-DOS7 – tas pats, bet versija IBMiem.

  Atbildēt
 23. cyxob

  2janka: daži taisa savu win versiju. te: http://www.reactos.org/en/index.html
  piektdien paskatījos un viena pc LiveCD. viņš pat strādāja 🙂

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *