Par krīzi runājot

Iekš Db.lv bloga komentāriem, kur tika apspriests raksts par to, ka tagad daudzi uzņēmumi atlaiž labus speciālistus, kuri ir nostrādājuši pa 10 gadiem un jau sen vairs neatceras kā raksta CV, kā bija iet uz darba intervijām, kā pareizi kaulēties par labāku atalgojumu vai arī vispār nezina, kurā vietā ir jāreģistrējas, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu.

Es nezinu vai tiešām tā ir, kā tur ir rakstīts, bet mana pieredze liecina, ka man kā darba devējam, salīdzinot ar laiku pirms gada, šobrīd ir daudz vieglāk atrast sakarīgus un daudz maz kvalificētus darbiniekus. Nav runa par tiem, kas tagad atgriežas no Īrijas un citām valstīm, bet gan par tiem, kas nāk no mazajiem uzņēmumiem, kur šobrīd ir ļoti grūti, jo tur nemaksā laikā algas, par prēmijām nemaz nerunājot. Tomēr labāk paņemt kādu, kas kaut ko prot un prasa ciparu, nevis neko neprot, bet prasa to pašu ciparu. 😉

Bet mani nokāva šis komentārs. Gaumīgi uzrakstīts. Smalki.

Ansis Pirtnieks
29.10.08 15:41
Mani atlaida no darba bet es neskumstu.

Mani neuztrauc tas, ka mana jaunā dzīvokļa vērtība ir jau kļuvusi stipri zemāka par hipotēkas summu, ka par apkuri maksāšu sotaku un ka rigibors manam līzingam tagad ir padsmitos procentu.

Jūs jautāsiet kā?

Ļoti vienkārši. Ir jādomā gaišas un pozitīvas domas, jastaigā pa māju baltās vilnas zeķēs un jāēd baltā šokolāde. Jāskatās tikai LNT – tur vienmēr ir smaidīgi cilvēki (Kaukule no rītiem, Grigalis vakaros), kaimiņš gan saka, ka viņi ir vienkārši plānprātīgi, bet es neticu. Vēl var palasīt kādu rakstu dē-bē el-vē, kur autori par bezdarbu stāsta ar tādu pozitīvismu un smaidu sejā, it kā būtu ceļmalā atraduši spaini ar āboliem. Nedēļas nogalēs pozitīvismu mūsu ģimene iet smelties uz LNB būvlaukumu, lai redzētu, kā top gaismas pils, kā arī lai gūtu neatkārtojamas emocijas, apskatot būvdarbu vadītāju jaunās automašīnas.

Vēl tikai pietrūka romantiskās vakara pastaigas pa saulaino Dienvidu tiltu, kas lēzeni šūpojas Daugavas viļņu ritmā…

31 thoughts on “Par krīzi runājot

 1. Dainis

  Njaa gaumiigi! Pilniigi zheel chalja palika, pats neesmu labaakajaa situaacijaa un krediiti ir, bet laikam tik suudiiigi jau nav.
  Njaa valsts vadonji mums tieshaam ir nozheelojami, bet skumjaakais ka nav daudz cilveeku, kas grib tur liist iekshaa un nomainiit vinjus.
  Vajadzeetu ieriikot kaa kontrooli pirms ierashanaas uz darbu vinjiem melu detektors, lai tur atlasiitos cilveeki tikai ar tiiraako nodomu paliidzeet valstij, nevis savtiigiem noluukiem.

  Atbildēt
 2. hu_ha

  Nu neļauj jau tiem normālajiem tur izpausties! Ja kāds ir normāls, tad viņš tur tiek samaitāts vai nospiests. Tur tad ir jāatlaiž visi un nedrīkst laist nevienu, kas iepriekš bijis. Tad varbūt būtu savādāk. Bet tagad pamainās pāris cilvēku, pārgrupējas, bet nekas jau nemainās.. Visi pieraduši pie vecās sistēmas un viens jau to izmainīt nevar..

  Atbildēt
 3. mihy

  Plus + vecā (lasīt tagadējā) sistēma ir pārāk izdevīga, lai viens pats no iekšienes cīnītos. Jo izvēles tikai 2. Vai nu pieņem esošo sistēmu, vai tiksi padzīts… (lasīt – izvēles nav)…

  Atbildēt
 4. Mārcis

  Vienīgi jāņem vērā, ka vispirms atlaiž sūdīgos darbiniekus. Pēc CV izskatās labi, bet dzīvē var būt savādāk. Atlaiž gan arī tos, kam ir alga ir bijusi neadekvāti liela. Uzņēmumiem ir iespēja ietaupīt..

  Atbildēt
 5. Lemings

  Neviens jau nelika grābt tos kredītus. Tā pat bija skaidrs, ka burbulis plīsīs. Neveicas protams daudziem, bet tikai valdību es gan nevainotu.

  Atbildēt
 6. Toms

  [Vajadzeetu ieriikot kaa kontrooli pirms ierashanaas uz darbu vinjiem melu detektors, lai tur atlasiitos cilveeki tikai ar tiiraako nodomu paliidzeet valstij, nevis savtiigiem noluukiem.
  ]

  :)) man liekas, ka neviens tad iisti netktu iekshaa darbaa ja shaads detektors staaveetu pie ieejas

  Atbildēt
 7. noisex

  patika viens koments:

  Jāpadirsh pravas par šmigu, jāiekļūst visos kreditreformos, jāuztaisa sīkai neglītai 26gadīgai jaunavai, ar aizbildinājumu: “viņa bija vecāka, man likās, ka viņa visu zin”, jāuzmet visi savi draugi un tikai tad jālaižās prom no LV

  Atbildēt
 8. hren

  Nu nez kas tad ņems darbā to oligofrēnu baru no valsts iestādēm, kas pieraduši pusi dienas raut kulakā un smērēt matos? Nenoliedzu ka valsts pārvaldē ir ļoti daudzi sakarīgi cilvēki uz kuriem viss turās,bet no taču tos jau nu netalaidīs. Pēc manas pieredzes vairumā pats trakākais ir puspriekšnieku līmenis – tur nu novākušies daudzi izcili ekesemplāri, kas kompetences, apgriezienu un darbaspējas ziņā ir nulles, toties rīt grib kā ārprāts…
  Privātajā sektorā kā jau CooLynX raksta tagad sakarīgus darbiniekus atrast ir vieglāk bet nu arī ņe fontan.

  Atbildēt
 9. Reinis

  hren – a vot njhrena. Tos sakarīgos tieši atlaiž. Jo tie negrib līst pakaļā vecajai gvardei. Arī tos, kas cenšas kaut ko mainīt – arī tos atlaiž. Praktiska pieredze. Esmu viens no tiem slavenajiem 5%. Manā iestādē viss bija balstīts uz draudzēšanos ar vadību un resnajiem pelēkajiem kardināliņiem. Kaut kas nepatīk? Ej. Vot i aizgāju.
  Un pie visa vainīgi žurnālisti – kuriem 100x caur puķēm stāsti, kas notiek, bet tie nesaprot…

  Atbildēt
 10. hren

  Reinis…

  Zini, lai cik dīvaini nebūtu bet Tev tiešam noticēju. Vienkārši tāpēc, ka ierakstīji komentāru vēlu vakarā nevis dienas vidū 🙂 Bet tas jau nemaina principu – varbūt iepriekš nepareizi izteicos – neatlaiž tos, kas strādā, bet arī svarīgs faktors ir nelekt acīs priekšniecībai tiešā veidā. To Tev nepiedos nekur, arī privātā sektorā nē, ja nu vienīgi pataisīsi kantori atkarīgu no sevis:). A pričom te žurnālisti? Viņi visu saprot, bet rakstīt (vismaz par velti) daudz ko negrib. Neatkarīgi profesionālie mediji ir mīts, lūk CooLynX ir neatkarīgs bet tikai tik ilgi kamēr pelna naudu citur un uztur podu kā sirdslietu…

  Atbildēt
 11. Arnolds

  2 Sybase: pilnīgi piekrītu. Kāda krīze? Kāds ražošanas sabrukums? Ko jūs pīpējat vīri? Krīze varbūt būs Vācijā, bet pie mums nekāds sabrukums tehniski nav iespējams, jo nevar sabrukt tas, kā nav 🙂

  Ja nu kāds par krīzi uzskata to, ka nošņurcis un pohains strādnieks par līki uzmūrētu sienu nevar saņemt 60 LVL par dienu …

  Atbildēt
 12. Mikus

  Nu, valdībai (ām) gan būtu sava daļa vainas jāuzņēmas, ka savlaicīgi nepiegrieza banku vēlmi visus ar “lētajie” kredītiem nomētāt un zombēt tos, kuri vēl nav paņēmuši. Kā arī darījumus ar nekustamajiem īpašumiem no melnā biznesa baltajā vērst.

  Atbildēt
 13. zigurds

  “… kas nāk no mazajiem uzņēmumiem, kur šobrīd ir ļoti grūti, jo tur nemaksā laikā algas, par prēmijām nemaz nerunājot.”

  Kas tā tāda par obligāto samaksas formu – prēmija? Par piecgadi 4 gados vai kā pateicība par to, ka strādā par nolīgto algu?

  Atbildēt
 14. CooLynX Raksta autors

  zigurds, iespējams, ka neizteicos pietiekami korekti, jo prēmija vai bonusi manā izpratnē tiek maksāti tikai par labi padarītu darbu, sasniedzot nospraustos mērķus un izpildot individuālos vai uzņēmuma plānus. Ņemot vērā augstāk minēto formulējumu, šī samaksas forma ir obligāta tikai pie šādiem vai līdzīgiem nosacījumiem.

  Ceru, ka tagad doma ir skaidra?

  Ja pie šādiem nosacījumiem darbiniekam nemaksā algu vai prēmijas/bonusus, tad uzskatu, ka darbinieks ir tiesīgs pārtraukt jebkādas attiecības ar darba devēju.

  Atbildēt
 15. aivzrs

  +1 Reinis.
  Jā, žurnālisti arī pēdējā laikā prot uzpūst burbuli no nekā, tikai tādēļ lai glābtu savu ādu un kantori, kuram kalpo.

  Atbildēt
 16. Sybase

  “zigurds, iespējams, ka neizteicos pietiekami korekti, jo prēmija vai bonusi manā izpratnē tiek maksāti tikai par labi padarītu darbu, sasniedzot nospraustos mērķus un izpildot individuālos vai uzņēmuma plānus. Ņemot vērā augstāk minēto formulējumu, šī samaksas forma ir obligāta tikai pie šādiem vai līdzīgiem nosacījumiem. ”

  Pilnīgi garām pamatmērķi netikai nevar būt bet arī nedrīst būt motivējami ar prēmiju.
  Tad jau sētnieks arī jaotivē ar prēmiju par to ka trotuāru noslaika līdz galam.
  prēmija ir papildus maksas par papildus paveiktu darbu arpus pamat darbiem.

  Atbildēt
 17. Vaards

  > prēmija ir papildus maksas par papildus paveiktu darbu arpus pamat darbiem.

  Tā ir piemaksa.

  Prēmija ir par paveiktu pamatdarbu. To maksā vadošiem darbinikiem, sētniekam un Sybasam to nemaksā. Vismaz nevajadzētu maksāt, jo tiem ir jāizpilda noteiktas funkcijas, noteiktā izpildījumā un laikā.

  Vadošiemdarbiniekiem ir pašiem jāpieņem lēmumi un attiecīga atbildība par lēmumiem – tos motivē ar prēmijas palīdzību.

  Atbildēt
 18. jurcis

  tikai mieru kungi, kaarteejais līgums par pusmiljardu kredītnaudinjaam jau ir celjaa, slakteris(uzvaards tieshi vietaa) savu DARBU zin! njemsim krediitus kameer dos, bet kad nedos notirgosim visu LV teritoriju pasaules radiaktiivo atkritumu poligona celtnieciibai. Pareizaak sakot – Andris to visu notirgos. Kaa zinaams Andrim ir daudz izveviigaak ja to uusainaas projektu LNB nemaz necelj jo Andriic ir paruupeejies, ka shaadaa gadiijumaa miljoni iekriit vinja kabatinjaa pat nepakustinot ne mazo pirkstinju. Shii naacija ir slima, taads ir mans verteejums, puse sabiedriibas lielaako zagli un mahinatoru uzskata par finansu gjeeniju un atrasdamies vinja vietaa riikotos identiski, pat aci nepamirkshkinot. Kaa jau tur viens mineeja, kriize nesiis attiiriishanos, tas pats ir sakaams par kariem. Nezheeliigi, bet fakts.

  Atbildēt
 19. Taka

  Atkal bankas vainīgas, atkal valdība vainīga ka nepiegrieza. Tad jau, piemēram, es varu vainot valdību, ka esmu nospēlējis laimētavā visu savu mēnešalgu pa vienu vakaru 🙂
  Kā viņi to pieļāva! Ārprāts!
  Bankas skatās uz reālajiem ienākumiem. Ja var (var?) ticēt pašām bankām, slikto/neatdoto kredītu % nebūt neaug katastrofāli, praktiski nav audzis. Pret LV bankām vienmēr ir bijušas striktākas prasības nekā Eiropā pieņemts.
  Man ir pietiekami daudz draugu un paziņu finansu sfērā tāpēc esmu dzirdējis ne vienu vien stāstu, kā cilvēks atnāk uz banku un prasa kredītu. Viņam saka – jums jau tā ir maksimums, viņš – nē nu pagaidiet, es vēl šito varu ieķīlāt! Ja ir nodrošinājums – bankai nav tiesību nedot. Protams, ir bankas, kurām ir iekšējie noteikumi par robežām, cik daudz klientam var dot, arī ar visu nodrošinājumu. Nu tad klients aizskrien uz citu banku un vienalga dabon.
  Kāpēc neviens nevaino GE Money, BIG un tamlīdzīgus kantorus, kuri gatavi aizdot katram bomzim 500-1000Ls uz āprātīgiem procentiem, pretim prasot tikai pasi? Kā reiz šie kantori savu artavu tai kredītu ārprātā ienesa daudz lielāku.
  Iegrābās tie, kuri paņēma Ls kredītus ar mainīgām likmēm. Kā arī tie, kuri nepamatotā optimismā uzskatija ka “šodien saņemu 1000Ls mēnesī, gan jau pēc pusgada būs 2000”.
  Studentus, kuri ņem mācību kredītus, es arī nesaprotu – mācību kredīts manā izpratnē=kredīts biznesa uzsākšanai. To nevar ņemt bez “biznesa plāna”, šai gadījumā – skaidras pārliecības, ka izvēlētais mācību virziens interesē un spēs novest to lietu līdz galam, t.i. pabeigt universitāti. Citādi var sanākt, ka jaunietis ir bez darba, bet ar kredītu uz sava/vecāku kakla.

  Atbildēt
 20. veerotaajs

  Sybase.
  “…par papildus paveiktu darbu arpus pamat darbiem”.
  Darba likumā to klasificē kā virsstundas, ja strādā pēc likuma protams 😉 bet nu tas tā.

  Atbildēt
 21. veerotaajs

  Es uzskatu, ka premēšanas sistēmas būtībai būtu jābūt tādai kā darbinieka motivēšanai, protams prēmijai jābūt samērīgai un ne pārāk bieži, tādai kas rada nelielu pacilātību, bet lai nepierod, jo pretējā gadījumā var rasties otrāds efekts: “Ak tu man prēmijas nemaksāsi, vot tebe, figu es strādāšu!”

  Atbildēt
 22. Atbalss: Valstī krīze/inflācija? C’mon! | Mazais melnais blociņš pierakstiem

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *