Daudz laimes .LV domēnam 15 gadu jubilejā

Šodien aprit tieši piecpadsmit gadi kopš IANA reģistrā ir parādījusies pirmā līmeņa .LV domēnu zona. Iz dzīlēm par .RU domēnu zonu.

Registration date 29-April-1993.

Apsveicu visus Latvijas interneta lietotājus un .LV zonas domēna vārdu īpašniekus ar šo nozīmīgo notikumu. Novēlu, lai tā nauda, kas līdz šim tika nopelnīta pateicoties internetam izskatītos smieklīga salīdzinošai ar to, ko vēl tikai nopelnīsim. Terabaitīgu interneta pieslēgumu un exabaitīgus disku masīvus jūsu projektiem. 🙂

Tāpat novēlu NIC.lv turpināt strādāt pie savas sistēmas uzlabojumiem, lai arī turpmākos gadus mums nebūtu jāsarkst par zemo apkalpošanas kvalitāti un neadekvāti augstajām pakalpojumu cenām.

22 thoughts on “Daudz laimes .LV domēnam 15 gadu jubilejā

 1. vggg

  Kaut tas sūda nic nosprāgtu.
  Kā tas var būt ka tam kantorim visus šos gadus ir ekskluzīvas tiesības tirgot LV domeinus ?
  Cik tie un kam viņi iešķiņķoja ?
  Ekskluzīvs stāvoklis, super cenas. Serviss nekāds.
  Miltos to sūda nic.

  Atbildēt
 2. BigUgga

  nu nu nu… par cenām nu vairs toč nav jāsarkst – katrs pirmklasnieks nu var savam cs saitam iepirkt domēmu ar lv galā.

  Atbildēt
 3. Jok`R

  Ko nu ko, bet nicam vajadzētu kaut kādu automātiku izstrādāt, lai var lietotājs pats nomainīt IP domēnam. Savādāk kaut kāds čakars ar to mailošanu.
  P.S. Varbūt ir tāds tūlis, bet tikai es to nezinu? 😮

  Atbildēt
 4. vggg

  BigUgga
  Visus šos gadus NIC kāsa pēc pilnas programas un cik vien var.
  Un cik tapa ieguldīts kaut kādā attīstībā ?
  Pēdējā laikā nolaida cenas, jo kaut kad relatīvi drīz tiem gejiem beidzās tās ekskluzīvās tiesības.
  Nu un lai neko nezinošo pūli pamudinātu pirkt domeinus pa jo projām augstām cenām šie nometa.. nu un protams ka pūlis sajūsmā spiedz un metas pirkt “lētos” domeinus.
  NIC uz šā rēķina cenšas nogrābt pēc iespējas lielāku kumosu pirms zaudē savas ekskluzīvās pravas.
  Serviss kādu viņi piedāvāja gan visus šos gadus gan tagad ir totālākā ateja. Visi tie ierobežojumi kādi ir saistībā ar to ka DNS tiek turēts pie tiem krāniem.. tas ir pisec.
  + superīgā skaidrošanās un lamāšanās..
  Da nu.
  Cik LV domeinu šamie ir reģistrējuši, kādu $ iešņaukuši un pa visiem šiem gadiem nav spējuši izveidot cilvēcīgu domeina adminēšanu caur webu.
  Telefoniski, pa faksu un email. Super. 2008. gads a man jāsūta fax lai pieliktu jaunu ierakstu DNSā.
  Tie geji gan jau ka iepisa to piķi kaut kur citur un tagad kad nicu sadalīja Sigmanetā un NICā gan jau ka arī tika smuki sadalīts naudinieks un mantiņas kuras pa to domeinu naudiņu tika sapirktas.
  Nebrīnīšos ja MII paliks vienkārši garu degunu ar herzin ko kas nenes vairs to sapņu peļņu kamēr SigmaNet kurš dzima no nic tagad kā privātā struktūra veiksmīgi pārņems sev interesējošos klientus un dzīvos zaļi.
  Ok. Tas gan ir tīrākā teorija un tam visam nav nekādu reālu faktu, kas to pamato, bet piedodiet atvainojiet tāds iespaids rodas.

  Atbildēt
 5. Pēteris Krišjānis

  Disklaimeris: strādāju Sigmanet e-pasta un www atbalstā.

  vggg, varbūt pirms spekulē, painteresējies, ka:

  a) Sigmanet ir atsevišķa vienība no NIC, taču abas ir LU MII sastāvdaļas. “Sigmanet” ir LU aģentūra, bet NIC vispār ir struktūrvienība LU MII un administratīvi pakļaujas LU MII vadībai. Tajā nav ne kripatas privātā finansējuma;

  b) Privātā struktūra ir SIA “Latnet Serviss”, taču tam nekad nav bijusi kontrole par NIC. “Latnet Serviss” šobrīd praktiski ir nulle saistība ar LU MII un tas nav pārveidots “Sigmanet”, kā daudzi ir pieņēmuši. Jā, neapšaubāmi ilgu brīdi “Latnet” tika asociēts ar LU MII (atradās LU MII ēkā, utt.), bet nu šo divu organizāciju ceļi jau kādu laiku ir šķīrušies;

  d) Tātad vēlreiz, NIC ir LU MII struktūrvienība, kas pakļaujas tiešai kontrolei no institūta puses. Visa reģistrācijas nauda ripo LU MII kasē (varēji jau apskatīties rekvizītus, kuram tu maksā :));

  d) Domēna administrēšana caur webu nav izveidota politikas dēļ, jo visā pasaulē tāpat apstiprinājums par izmaiņām notiek caur e-pasta vēstulēm/faksu. Tā kā tā nav negribēšana, bet drošības pasākums. Šodien jau pat tev prasa konfirmācijas e-pastu, ja gribi veikt izmaiņas. Tādas drošības izmaiņas ir visur Eiropā;

  e) Tev laikam nav ne jausmas cik izmaksā datu centra izveide serveru nodrošināšanai un administrēšanas izmaksas tāda NIC centra darbības nodrošināšanai. Tici man, neviens tur nav ne sabiezējis, ne arī iedzīvojies uz reģistrācijas naudām;

  Vienīgais par ko pierkītu ir diezgan lielā reģistrācijas maksa par domēniem pagātnē, taču man tas vienmēr ir šķitis ļoti subjektīvi, jo ir skaidrs, ja esi spējīgs ieguldīt laiku, lai uztaisītu lapu, esi spējīgs arī samaksāt 40 Ls par diviem gadiem.

  Piekrītu, ka NIC ir ilgu laiku gulējis attiecībā uz lietotājiem redzamu modernizāciju, taču šobrīd jau notiek darbi pie daudzām lietām.

  Atbildēt
 6. Pēteris Krišjānis

  Aizmirsu piebilst, ka viss augstāk mans rakstītais ir mans personiskais viedoklis un nevar tikt uzskatīts par oficiālu LU MII vai Sigmanet viedokli 🙂

  Atbildēt
 7. andris

  Pēteris Krišjānis,
  “d) Domēna administrēšana caur webu nav izveidota politikas dēļ, jo visā pasaulē tāpat apstiprinājums par izmaiņām notiek caur e-pasta vēstulēm/faksu.”
  sho blogu neapmeklee tik neizgliitota tauta lai nepamaniitu ka tu te raksti pilniigus melus.

  Atbildēt
 8. Viesis

  Tas nu ir konkrēts sviests – politika viņiem!!! Zirgam jāsmejas, ko tad bankām arī tagad kā augstāko drošības līdzekli uzskatīt apstiprinājuma mailu??? Domāt vajag drusku, ko runā! Neredzu pilnīgi nekādu problēmu normālai paroļveida autorizācijai, protams, caur https. NIC izturas tā it kā darījumi pa miljoniem tiktu bīdīti, bērnudārzs gatavais, nejēdz nostādīt prioritātes starp drošību un lietošanas ērtību. Drīzāk šis teksts izklausās pēc atzīšanās – mums nav vajadzības kaut ko darīt, jo nauda nāk tāpat. Kad haļava beigsies, tad arī domāsim. Āksti.

  Atbildēt
 9. nick147

  runājot par d) punktu, tad jau visi eurodns.eu, joker.com uc, pārkāpj “kaut kādus tur” noteikumus, jo viņiem ir iespēja administrēt savus domēnus caur web …

  Atbildēt
 10. vggg

  Krišjāni.
  Aha.
  Zinām mēs par to “drošību”
  Petruha kaut kā reiz bija aprakstījis šo vareno drošības shēmu.
  Nesmīdini.
  Ntos gadus grāba piķi un ne sūda nav izdarīts priekš klienta ērtībām.
  http://suns.bsd.lv/bugtraq/?id=138
  http://datuve.lv/raksts/908/Policija_uzklup_medijam
  Rūpes pa drošību.. HA!
  Rūpes par to kā nokāst max lielu piķi ar minimāliem ieguldījumiem.
  Un tas DNS zonas turēšanas pakalpojums ? Tas tak ir tīrākais lohatrons.
  Limitēts ierakstu skaits. Ja nemaldos.. SPF netiek piedāvāts.
  Normāls lietotājs pa to no sākuma neaizdomājās līdz nākas saskarties ar ierobežojumiem un tad nic laipni iesaka pašiem turēt savu DNS. A kur pie velna to DNS turēt ?
  2vi DNS serveri.. un ne jau uz hdsl.
  Da nu.. geju kantoris.
  Neviens man neiestāstīs ka pa to $ kādu visus šos padsmit gadus tie geji kāsa nevarēja veikt kaut kādus uzlabojumus.
  NETICU!
  Monopolstāvoklis uz šitik gadiem. Kosmiskas cenas. Un dirš ka naudas nav. Kur tad viņa palika ?
  Rekvizītus zinu, taču kur tā nauda tālāk aiziet.. kas to lai zin.
  Būtu normāls serviss neviens šādus jautājumus necilātu un visi būtu laimīgi.

  Atbildēt
 11. vggg

  Starp citu.. šobrīd ir reģistrēti ~ vairāk kā 26k domeinu.
  http://www.db.lv/Default2.aspx?ArticleID=8cfc0574-b51f-4e9d-91a9-6b7fb188450c
  Pie abonēšanas maksas 40Ls par diviem gadiem.. sanāk varka ~ 500 000Ls gadā.
  Šobrīd ar 8Ls gadā sanāk peļņa 200 000 Ls
  Nav ne jausmas kādi ir izdevumi, bet ir pamats aizdomāties ka nevis nav bijusi nauda lai kaut ko modernizētu, bet gan nav bijusi vēlme kaut ko modernizēt.

  Atbildēt
 12. petruha

  Pičuk, Pičuk…

  Datucentri?

  $ host -t ns lv
  lv name server sunic.sunet.se.
  lv name server ns.uu.net.
  lv name server nsz.nic.lv.
  lv name server nsz.LATNET.lv.
  lv name server nsz2.nic.lv.
  lv name server NSZ2.LATNET.lv.
  lv name server ns-lv.ripe.net.

  Te labi redzams, ka Latvijā atrodas tikai 4 DNS serveri. Tālāk:
  $ host nsz.nic.lv
  nsz.nic.lv has address 91.198.156.4
  $ host nsz.LATNET.lv.
  nsz.LATNET.lv has address 91.198.156.4
  $ host nsz2.nic.lv.
  nsz2.nic.lv has address 92.240.64.2
  $ host NSZ2.LATNET.lv.
  NSZ2.LATNET.lv has address 92.240.64.2

  Ak vai, no tiem 4 DNS serveriem izrādās, ka paliek tikai 2 (cik stulbi likt vienus un tos pašus DNS serverus kā dažādus ierakstus vispār ir atsevišķas sarunas vērts).

  Dod man 1,000Ls/mēnesī (12,000Ls/gadā)un es pa to naudu izvietošu vismaz 10 serverus dažādās serveru telpās. Kā zināms, DNS serveriem nav tik svarīgi noturēt 100% uptime, tāpēc tās izmaksas varētu vēl krietni samazināt lietojot lētākus uzturētājus.

  Kas attiecās uz ārzemju DNS serveriem, ļoti stipri šaubos, ka SUNet, UU.net vai RIPE vispār prasa naudu par zonas uzturēšanu.

  Pagāja tieši 15 gadu un nekas nav izdarīts, ja neskaita primitīvu web lapu (nic.lv, kura vēl pavisam nepasen bez “www” pielikšanas priekšā nedarbojas, he) un tizli strādājošu whois servisu.

  Par to, kas ir Latnet, Sigmanet vai LU MII arī neaizraujies stāstot. Tāpat labi zināms, ka, ja ne tagad, tad agrāk tie bija ļoti, ļoti, ļoti cieši saistīti kantori, kuri viens otru stutēja. Zinu, d***t uz savu darbadevēju nav tā spožākā ideja, bet šoreiz vismaz varēji paklusēt.

  Atbildēt
 13. Atbalss: Visu .LV reģistrēto domēnu saraksts

 14. nezinu

  Peteris Krisjanis ir nedataisits admins, kuru man liekas no visiem darbiem ir padzinushi. NICaa ari vinjam vieta. par datu centru uzbuvi vinjam zinashanas ir tik pat baletdejotajam, TURklat MII datu centra nav, ir noshnjurkusi servertelpa kuraa nv nekadu datu centra pazimju!

  Atbildēt
 15. Atbalss: Latvijas internetam 20 gadu | Pods.lv

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *