Firefox 3 bookmarks jeb grāmatzīmes

Es te pāris dienas brīvprātīgi piespiedu kārtā izdomāju patestēt Internet Explorer 8 versiju. Radās nepieciešamība darboties ar divām paralēlām sesijām un nodomāju, ka tā varētu būt ideāla situācija, lai kaujas apstākļos redzētu kā strādā jaunā IE8 beta 1. Kā pamata pārlūku joprojām lietoju jauno Firefox 3 beta 5 pre versiju.

Es nezinu cik betas vēl būs IE8 versijai, bet pagaidām izskatās, ka šos pārlūkus salīdzināt nevar. Nebūtu prātīgi salīdzināt invalīdu vāģi ar žiguli. 😉

Toties es aizdomājos par vienu būtisku lietu. Pēc Netscape 4 laikiem es pārgāju uz Internet Explorer 5, vēlāk uz 6 versiju, bet pēc tam atpakaļ uz Mozillas saimes pārlūkiem. Jau labu laiku atpakaļ biju rakstījis par to, ka Internet Explorer sliktās grāmatzīmju jeb Favorites funkcionalitātes dēļ, es pārstāju izmantot grāmatzīmes kā sugu. Tas gan bija ļoti sen, bet sākumā tā bija liela sāpe. Labā ziņa ir tā, ka līdz ar atgriešanos pie Mozillas, atsāku arī izmantot bookmarks. Jaunākajā Firefox 3 versijā ir jūtami uzlabota grāmatzīmju funkcionalitāte. Es sākumā neiebraucu, kas un kā strādā, bet nu kaut kā jau sāku piešauties.

Firefox 3 ir ieviesta modernā birku jeb tags funkcionalitāte. Laikam esmu pārāk konservatīvs, jo līdz šim blogos šo iespēju neesmu izmantojis. Savukārt pārlūkā man tā sāk patikt. Tas ļauj kategorizēt adreses pēc noteiktām birkām. Parādās tāda lieta kā “Smart Bookmarks”, kur viena no sadaļām ir “Recent Tags” ar detalizētu birku sadalījumu.

Viena no lietām, ko es sākumā nesapratu, bija zvaigznīte adreses laukumā. Šeit var skaidri saskatīt, ka Firefox izstrādātāji dzenās pēc Internet Explorer lietotājiem un mēģina viņu dzīvi padarīt vieglāku. IE favorites tiek vizualizētas ar zvaigznītes palīdzību. Bet, ja ņem vērā, ka es IE favorites praktiski neizmantoju, tad šī atpazīstamība uz mani nenostrādāja. Iespējams, ka rūdītiem IE lietotājiem būs vieglāk.

Izrādās, šai zvaigznītei ir pievienota papildus funkcionalitāte. Ja zvaigznīte ir balta un tai ir tikai kontūras, tad tas nozīmē, ka adrese nav atrodama grāmatzīmēs. Nospiežot uz to, adrese automātiski tiek pievienota pie “Unfiled Bookmarks” un zvaigznīte iekrāsojas dzeltenā krāsā. Atkārtoti uzspiežot, parādās grāmatzīmes pievienošanas logs un varam izvēlēties, kurā mapē to ielikt.

Agrāk es varēju ielikt grāmatzīmēs vienu un to pašu grāmatzīmi vairākas reizes, tagad programma jau pabrīdina, ka dotā lapa ir pievienota grāmatzīmēs. Tas nozīmē, ka manās grāmatzīmēs nebūs nejauši pievienotu dublikātu.

Nākamā lieta. Jau iepriekš pieminētās birkas jeb tagi. Katrai grāmatzīmei var salikt kaudzi ar birkām. Es sākumā rakstīju ar rokām un domāju, ka tas ir baigi neērti. Bet vēlāk, kad bija jau pāris birkas pievienotas, parādījās papildus poga, kas piedāvāja apakšizvēlni ar visu birku sarakstu – atlika tikai saķeksēt vēlmās birkas un lieta darīta.

Izskatās tas aptuveni šādi.

Firefox 3 bookmarks

Spēlējos tagad ar birkām kā bērns. 🙂

Līdz ar šo funkcionalitāti paverās neierobežotas iespējas uzlabot grāmatzīmju lietošanu, jo atkarībā no tā, kas katram lietotājam ir svarīgi, var veidot viņam piemērotu iespēju. Šobrīd tiek glabāta visa iespējamā informācija par to, ko un kad mēs apmeklējam. Šobrīd ir uztaisīta pamata funkcionalitāte, domāju, ka līdz Firefox 4 versijai jau būs sataisīti neskaitāmie paplašinājumi, kas vēl vairāk uzlabos darbu ar grāmatzīmēm.

Firefox 3 organize bookmarks

Šīs iespējas bija paredzētas jau Firefox 2.0 laikā, bet tā kā nebija pietiekami laika, lai to visu savestu līdz saprātam, tad arī atlika uz FF3 versiju. Principā tika mainīta visa Firefox datu glabāšanas sistēma un tas ir nopietns solis, kas varēja negatīvi ietekmēt Firefox 2 versiju. Ja iepriekš dažādi dati tika glabāti teksta failos, tad tagad tas viss tiek glabāts SQLite datubāzē. Bija jāpaiet diviem gadiem, lai beidzot notestētu toreiz izlielīto Places jau daudz maz gatavā produktā.

Šajā sakrā pirms kāda laika sāku interesēties par SQLite datubāzes rediģēšanas iespējām. Ja kāds toreiz nesaprata kāpēc tāda interese par šo datubāzi, tad šī ir arī atbilde.

5 thoughts on “Firefox 3 bookmarks jeb grāmatzīmes

 1. studd

  beidzot atklaaji? 🙂
  ja FF2 buutu uzlicis Google toolbar, tad tur jau sen ir shaada tipa bookmarki. Pats eertaakais – varu darboties no jebkuras kastes ar FF+G toolbars (tik jaaielogojas gmailaa) un bookmarki visur pieejami!

  Atbildēt
 2. bubu

  Es atkal firefoxim jau sen lietoju GMarks paplašinājumu, kurš bookmarkus glabā google bookmarkos. Tur bookmarku kategorizēšana notiek tieši ar tiem tagiem. Gan ērti pievienot bookmarku (nav jāraizējas, kurā folderī likt), gan arī var tikt klāt no weba, ja nu savajagās.

  Atbildēt
 3. zuzīte

  piedeva Google Browser Sync man ļauj mainīt bookmarks, gan darbā, gan mājās un nav jādomā, kā tad izmaiņas pārnest no vienas vietas uz otru – piedeva pati izdara, protams ir jāielogojas gmail pastā (bet arī tas notiek automātiski, tikai pa retam drošībai pārjautā paroli plus sākotnēji pievieno t.s. pin kodu šim pasākumam)
  Google Browser Sync gan nav kautkādas kategorizēšanas, bet man nav nav daudz un pietiek ar ff2 bookmark dalīšanas iespējām, plus vēl turpat ir ieviesti vairāki lietotāji – normāli sanāk katram sava saimniecība
  hmm – ff2 + google toolbar + logins gmail un tikai ff3 bmrks nu tās tak ir divas pilnīgi dažādas nesalīdzināmas lietas… manuprāt

  Atbildēt
 4. ...

  Grāmatzīmes ir lieliska ideja, bet cik zinu, tad nevienā pārlūkprogrammā nav tā, ka var saglabāt izvēlēto tekstu jeb poziciju grāmatzīmēs. Tāpēc tās nav nekādas gramatzīmes kā tādas. Tas ko autors tur runā par dublikātiem ir vienkārši kaut kādas muļķības. Īsta gramatzīme nozīme –> kādā konkretā adresē konkrets fragments

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *