Vai mobilie telefoni spēj sajust?

Vakar Jānis iesūtīja preses relīzi par Siemens zinātnieku jaunajiem izgudrojumiem.

Siemens sensor

Vācu koncerna Siemens mobilo tehnoloģiju nodaļa Siemens mobile prezentē unikālu tehnoloģisko risinājumu mobilajās komunikācijās – spiedienu, vibrāciju un pieskārienus jūtīgus sensorus, kas iebūvējami mobilo tālruņu korpusos. Tālruņa virsmā iebūvētie sensori uztver mobilā tālruņa lietotāja rīcību un to atspoguļo mobilajā tālrunī mītošā virtuālā personāža emocijās (pagaidām šis tehnoloģiskais risināms ir pieejams tikai Siemens CX70). Vienlaikus izpētes laboratorijās Siemens turpina strādāt arī pie jaunās paaudzes sensoru mikroshēmas, kas ļaus konstatēt ozona slāņa kritisku paaugstināšanos, brīdināt cilvēkus, kuri sirgst ar alerģiju par augstu ziedputekšņu koncentrāciju vai arī par iespējamiem atklātas liesmas draudiem.

Sensori ir gandrīz nemanāmi, jo tie ir tikai 1mm2 mazi, tomēr visus mērījumus reģistrē ar ļoti augstu precizitātes pakāpi. To darbības nodrošināšanai var izmantot gandrīz jebkuru elektriskās strāvas avotu, arī mobilo tālruni. Uz nanotehnoloģiju zinātniskās bāzes izstrādātās mikroshēmas spēj noteikt un reģistrēt pat niecīgas gāzes noplūdes, izmērot elektrisko spriegumu, kas rodas gāzes molekulām sakoncentrējoties uz sensora virsmas un ja nepieciešams uzreiz iedarbināt trauksmes signālu.

Zinātnieki no Siemens mobile norāda, ka nākotnē sensoriem būs iespējams plašs pielietojums. Šos devējus iebūvējot mobilajos tālruņus, ikviens to lietotājs pavisam vienkārši varēs izmērīt atmosfēras spiedienu, dodoties pie dabas zināt vai pie debesīm gaidāma saule vai lietus mākoņi. Dienās, kad ozona līmenis būs ievērojami paaugstinājies, tas ieteiks izvairīties no pārmērīgas fiziskās slodzes. Mazie sensori spēs brīdinās arī par gāzes noplūdi vai par iespējamajiem uguns draudiem, ja konstatēs bīstamu dūmu koncentrāciju.

Siemens Mobile

Kamēr zinātnieki turpina strādāt pie sarežģītākiem sensoriem, tikmēr jaunākā paaudze jau var priecāties par šobrīd pieejamo taustāmo modeli kurā tiek izmantoti sensori – Siemens CX70 Emoty.

Siemens CX70 Emoty

By using the integrated stroke, press and shake sensors intuitively, the animated character is controlled to express the users’ moods. The sensors identify the intensity of the users’ moods and in turn, the EMOTY character responds at the same level. Together with a text, the conveyed emotion can then be sent as an animation via MMS to all MMS capable mobile phones to be shared with others. Variants of the pre-installed characters with further characters, including Garfield, will be downloadable from the Siemens WAP portal.

Pagaidām tas aparāts ir jābaksta, lai ķēmiņš tur iekšā kaut ko darītu, bet vēlāk tik pat labi varētu pievienot klāt arī smaržas sensorus, ka pie dažādām “smaržām” ķēmiņš sāk taisīt ģīmīšus. Kaut kāds tamagoči sanāks.

Nezinu kā ar gāzi un ozona slāni, bet vispār būtu interesanti, ja “nopietnos” aparātos būtu līdzīgi sensori un jau nopientāki “ķēmiņi” sāktu kult sviestu. Teiksim, pēkšņi viens mobilais izdveš – “Eu, veči, te kāds smēķē! Manam saimniekam tas nepatīk…”, vai arī citā reizē “Jēē, pica un alus – darba dienas beigas rullē!”.

22 thoughts on “Vai mobilie telefoni spēj sajust?

 1. Didulis

  –>> bratello: Ozons nav tikai Zemes ārējā apvalkā. Tas tiek lietots arī sadzīves ķīmijā un skaitās kaitīgs cilvēku veselībai lielos apmēros.

  Atbildēt
 2. Droom

  Njā, un kabatā šis bļaus : "Eu, izlaid, nav ko elpot…." Heh, nebrīnīšos, ja pēc dažiem gadiem pie mobilajiem plauktiņos būs zīmītes "AR ŠO TELEFONU VAR ARĪ PAZVANĪT"

  Atbildēt
 3. Spameris

  jauki, jauki.. it kā jau visai nenozīmīgs jauninājums, bet tomēr – domāju ka to visu var pielietot pat ļoti noderīgi.

  Atbildēt
 4. ml

  viss ozons ir kaitīgs veselībai
  sākot ar 0,3 daļām no miljona to cilvēks sajūt un jau nedaudz lielāka koncentrācija nopietni ietekmē veselību (0,6 ppm).
  tas kas ir ozona slānī, ir 50 km augstumā un netiek pie zemes virsmas nekādi. toties pie zemes virsmas, saules radiācijas ietekmē no VOC un NO (principā izplūdes gāzēm+dažādas ierīces) rodas ozons, kurš ar vēju šurpu-turpu pārvietojas. kad lielas koncentrācijas rodas, gadās, ka alerģiskiem cilvēkiem un bērniem veidojas letālas dabas problēmas vai vismaz sanāk pie ārsta nokļūt.
  bet tas jau tikai rajonos ap industriāliem apgabaliem, atkarībā no vēja var pat simtiem kilometru tālu izplatīties.

  Atbildēt
 5. 03

  ozonu ne tikai industriālos rajonos var noraut. parastā birojā riktīgi noslogots kopieris vai lāzernieks arī var koncentrāciju pacelt. un pēc tam ļaudis brīnās, ka rīkle sausa un kaut kad grauž kaklā un degunā. a tagad mobs vēstīs – laiks atvērt logu. 🙂

  Atbildēt
 6. kaads

  Nu, lietus arī palielina ozona koncentrāciju gaisā. Tādēļ arī ir tā smarža pēc lietus – ozons 🙂

  ehm, nevis lietus vispārīgi, bet gan zibens konkrēti..

  Atbildēt
 7. Neps

  pameeginiet ieiet http://www.tele2.lv/ ar firefox – kaut kaads sviests paraadaas, tipa "oldbrowser NN…."

  njez – nekas tamliidziigs.
  Par sensoriem runaajot – driizuma nebuus taads termins mobilie telefoni – driizaak buus mobilie minidatori, jo cik noprotat, mobilie paarveershas par visai datorisku iekaartu, pa kuru vairs var ne tikai pazvaniit.

  Atbildēt
 8. g1gaman

  Nu, lietus arī palielina ozona koncentrāciju gaisā. Tādēļ arī ir tā smarža pēc lietus – ozons 🙂
  ehm, nevis lietus vispārīgi, bet gan zibens konkrēti..

  ehm, ozons rodas visur, kur atronamz skaabeklis un kur notiekaaz elektriskaa izlaade, nav obligaati konkreetais zibens vaidziix. 🙂
  telefons gan ir riebiix, iisc dranjkjis. 🙁 staigaat ar taadu, imho, ir tas pac kas ar termometru dibenaa. pie tam taadu, kas piixtot briidina par temperatuuras svaarstiibaam.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *